Jump to content

Πηδανε τα dwarf puffers εξω από το νερο?


a.kotrokoi

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μαθω σας παρακαλω εάν καποιος απο εσας ειχε αντιστοιχη εμπειρια αυτοκτονίας απο dwarf puffer...

Διοτι για κακη μου τυχη (και ακομα χειροτερη δική του) ο κυριαρχος αρσενικος μου αποφασισε να αποχωρησει απο το τανκ απο ενα μικρο ανοιγμα 2 εκατοστων στο καπακι...

Δυστυχως θεωρουσα οτι δεν ειναι ικανα να πηδανε εξω απο το νερο τους... :)

Χμμμ, θα ηθελα να μου πειτε αν συμβαινει αυτο γενικα...

Αννυ

Έγινε επεξεργασία - a.kotrokoi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μαθω σας παρακαλω εάν καποιος απο εσας ειχε αντιστοιχη εμπειρια αυτοκτονίας απο dwarf puffer...

Διοτι για κακη μου τυχη (και ακομα χειροτερη δική του) ο κυριαρχος αρσενικος μου αποφασισε να αποχωρησει απο το τανκ απο ενα μικρο ανοιγμα 2 εκατοστων στο καπακι...

Δυστυχως θεωρουσα οτι δεν ειναι ικανα να πηδανε εξω απο το νερο τους... :)

Χμμμ, θα ηθελα να μου πειτε αν συμβαινει αυτο γενικα...

Αννυ

Συμβαίνει και μάλιστα σε πολλά είδη ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου δεν έχουν δείξει μέχρις στιγμής τέτοιες τάσεις....

Για τι ύψος από την επιφάνεια του νερού μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

στα δικα μου Colomesus asselus,Tetraodon cutcutia που ειχα στο παρελθον δεν μου ειχε συμβει κατι παρωμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου δεν έχουν δείξει μέχρις στιγμής τέτοιες τάσεις....

Για τι ύψος από την επιφάνεια του νερού μιλάμε?

Μιλάμε για 4-5 εκατοστα! Και ο ψαράκης ηταν 2.5 εκ.

Το περιεργο ειναι οτι οντως οι κολυμβητικες τους συνηθειες δεν δειχνουν τασεις για τετοιου ειδους βουτιες. Επισης, θα το δικαιολογουσα αν επρόκειτο για καποιο απο τα μικροτερα, που πιθανα σε καποια προσπαθεια να ξεφυγει απο το κυνηγητο του μεγαλου να πηδαγε κατα λαθος... Αβυσσος η ψυχη των παφερίδιων...

Η ειρωνια ειναι οτι για 8-10 εκ, θα μπορουσε να εχει σωθει ο πιτσιρικάς γιατι ακριβως διπλα εχω ενα μικρο ενυδρειακι που εκτρεφω τα σαλιγκαρια τους! Και ο μικρος βρεθηκε στα 10 εκ μακρια απο τα τανκ...Αλλα οχι, επρεπε να πεσει απ εξω...

Παντως ειναι πολυ περιεργο....

Link to comment
Share on other sites

Άννυ μήπως τα ταΐζεις με τίποτα ορμόνες-κρεατίνες-αναβολικά και απέκτησαν υπερφυσικές ικανότητες;

Δεν εξηγείται αλλιώς.

Ίσως κάτι να το τρόμαξε πριν γίνει το κακό. Δεν έχω πάφερ, όμως ακόμα κι ένας δυνατός θόρυβος τα κάνει να πετάγονται σα να τα χτύπησε ρεύμα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...