Jump to content

ΤΟ ΔΩΡΟ ΜΟΥ


Vicky

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα, ημέρα της μητέρας, ο γιος μου (σε συνεργασία με τον σύζυγό μου) μου χάρισε έναν μονομάχο. Ένα τέταρτο ενυδρείο δημιουργήθηκε, με νερό και φίλτρο από ήδη στρωμένο, τοποθετήθηκε λεπτό χαλίκι και για διακόσμηση μία πέτρα και ένα ξύλο με ανούμπια. Τεχνικές δυσκολίες δεν μου επιτρέπουν την επεξεργασία της εικόνας αλλά είναι κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό ς :)

Διάβασμα λοιπόν τώρα (άρθρα του filoxenou και όχι μόνο).

Το ευχαριστώ είναι λίγο για κάτι που ήθελα τόσο πολύ. Να σημειωθεί ότι αγοράστηκε pet shop που τον είχε σε ενυδρείο (!) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την επιλογή τους και να χαίρεσαι πάντα υγιή το νέο σου φίλο! ;)

Στα γρήγορα τα βασικά είναι:

- Σταδιακή προσαρμογή σε ουδέτερο ρΗ και μαλακό νερό.

- Περιβάλλον με ξύλα και ζωντανά φυτά.

- Πολύ χαμηλή ροή νερού (αλλά καλή φίλτρανση).

- Θερμοκρασία 25-26.

- Ποικιλία τροφών αλλά με βασική τις πρωτεϊνούχες (καλό κάνει 1 φορά νηστεία την εβδομάδα).

- Οχι άλλοι συγκάτοικοι (γαρίδες σαλιγκάρια κλπ) γιατί μπορεί να τους εξολοθρεύσει (σύνηθες φαινόμενο, σπάνιες οι εξαιρέσεις).

- Εβδομαδιαίες αλλαγές νερού (25-30%).

Και τέλος, μια φορά το χρόνο να τον δίνεις στον Γιώργο να τον παίρνει μαζί του όταν πηγαίνει προς Ταϋλάνδη, για να μην ξεχάσει τη πατρίδα του... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα filoxene και ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όλα αυτά έχουν ληφθεί υπόψη μιας και τα έχεις αναλύσει σε αρκετές δημοσιεύσεις σου, αλλά υπάρχουν συμβουλές και από άλλα μέλη του forum.

Φυσικά υπάρχει φίλτρανση με όσο το δυνατό χαμηλή ροή, αν και από το φίλτρο ακούγεται ένας μικρός θόρυβος. Καταλαβαίνω ότι ο θόρυβος είναι ενοχλητικός για τον κάτοικο του ενυδρείου μας. Ο Γιώργος προσπάθησε με διάφορες πατέντες να τον ελαχιστοποιήσει, αλλά δυστυχώς το φίλτρο δεν είναι αθόρυβο. Θα ψάξουμε περισσότερο στο forum, μήπως όμως έχεις κάποια συμβουλή ως ειδικός?

Όσο για την Ταϋλάνδη, δεν θα ήταν κακό ένα ταξιδάκι, να "μελετήσουμε" ψάρια σε φυσικό περιβάλλον. Λες να τύχει κανένα "επαγγελματικό" ταξίδι, όπως εκείνο της Χαβάης? :);)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω από που πηγάζει ο θόρυβος - δεν ξέρω εξάλλου και τι φίλτρο έχεις, αλλά ούτε και τα λίτρα του ενυδρείου. Πάντως ένα μικρό ρυθμιζόμενο εσωτερικό, με μικρό κάδο (για λίγα μακαρόνι ή άλλο παρόμοιο) θα είναι ότι πρέπει (και ξέρω καλά ότι δεν κάνουν θόρυβο αυτά).

Οσο για τα ταξιδάκια του φίλου μας :) ο Μονομάχος θα λειτουργεί και σαν "προστασία" από "κακοτοπιές" (γιατί θα σου "σφυρίξει" στην επιστροφή τα... καθέκαστα!) ;)

Link to comment
Share on other sites

filoxene ευχαριστώ, το φίλτρο είναι εσωτερικό, θα το ψάξουμε σήμερα περισσότερο.

Θα σ' έχω υπόψη μου όταν στείλω τον μονομάχο μου Ταϋλάνδη για "επιστροφή στις ρίζες". Θα μου χρειαστεί ιδιοκατασκευή για το αεροπλάνο (με ενσωματωμένη βιντεοκάμερα για "παρακολούθηση") ;):)

Link to comment
Share on other sites

filoxene ευχαριστώ, το φίλτρο είναι εσωτερικό, θα το ψάξουμε σήμερα περισσότερο.

Θα σ' έχω υπόψη μου όταν στείλω τον μονομάχο μου Ταϋλάνδη για "επιστροφή στις ρίζες". Θα μου χρειαστεί ιδιοκατασκευή για το αεροπλάνο (με ενσωματωμένη βιντεοκάμερα για "παρακολούθηση") ;):)

Ενημέρωσε και τον κυβερνήτη οτι στα κενά αέρος τον πιάνει ναυτία....να έχει το νού του.... :angry2::wootwoot::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...