Jump to content

Ερωτήσεις για DIY κατασκευή reef


Recommended Posts

Επιδή τρωγωμε να μπω στην παρέα του θαλασσινού θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1.Σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα ενυδρείο 100Χ50Χ50.Θεωρείτε ότι είναι κάλες οι διαστάσεις για reef??

2.Θέλω να το κάνω με sump.Τι διαστάσεις πρέπει να έχει αυτό και με τι τρύπες?

3.Εαν η βάση είναι ξυλινη θα έχω κάποιο πρόβλημα,είτε από πλευράς βάρους είτε από πλευράς χώρου στο sump?

4.Ο φωτισμός θα γίνει με κρεμαστές HQI.Θα υπάρχει πρόβλημα το βράδυ στο σαλόνι από το φως των λαμπτήρων???

5.Λόγω ανοιχτού ενυδρείου θα έχω πρόβλημα στο σαλόνι από υγρασία???

Μόνο αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Επιδή τρωγωμε να μπω στην παρέα του θαλασσινού θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1.Σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα ενυδρείο 100Χ50Χ50.Θεωρείτε ότι είναι κάλες οι διαστάσεις για reef??

Θα σου πρότεινα 120χ60χ65.Θα σου δώσει πολλές επιπλέον δυνατότητες.

2.Θέλω να το κάνω με sump.Τι διαστάσεις πρέπει να έχει αυτό και με τι τρύπες?

Όπως είπε και ο Calfo μόνο το refugium θα πρέπει να έχει ίδιες διαστάσεις με το ενυδρείο οπότε καταλαβαίνεις,the bigger the better!Οι τρύπες θα εξαρτηθούν από το σύνολο της κατασκευής.

3.Εαν η βάση είναι ξυλινη θα έχω κάποιο πρόβλημα,είτε από πλευράς βάρους είτε από πλευράς χώρου στο sump?

Θα πρότεινα να γίνει σιδερένια με επένδυση ξύλου.Δέν θα εμπιστευόμουν κάτι τέτοιο μόνο σε ξύλο.

4.Ο φωτισμός θα γίνει με κρεμαστές HQI.Θα υπάρχει πρόβλημα το βράδυ στο σαλόνι από το φως των λαμπτήρων???

Όχι αλλά αυτό εξαρτάτε από το ύψος που θα κρεμαστούν οι λάμπες.

5.Λόγω ανοιχτού ενυδρείου θα έχω πρόβλημα στο σαλόνι από υγρασία???

Όχι.Είναι λίγα τα λίτρα για να έχεις πρόβλημα.

Μόνο αυτά για αρχή.

Καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιδή τρωγωμε να μπω στην παρέα του θαλασσινού θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1.Σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα ενυδρείο 100Χ50Χ50.Θεωρείτε ότι είναι κάλες οι διαστάσεις για reef??

2.Θέλω να το κάνω με sump.Τι διαστάσεις πρέπει να έχει αυτό και με τι τρύπες?

3.Εαν η βάση είναι ξυλινη θα έχω κάποιο πρόβλημα,είτε από πλευράς βάρους είτε από πλευράς χώρου στο sump?

4.Ο φωτισμός θα γίνει με κρεμαστές HQI.Θα υπάρχει πρόβλημα το βράδυ στο σαλόνι από το φως των λαμπτήρων???

5.Λόγω ανοιχτού ενυδρείου θα έχω πρόβλημα στο σαλόνι από υγρασία???

Μόνο αυτά για αρχή.

Οι διαστάσεις ενός θαλασσινού ενυδρείου θεωρούντο καλές πάντα ανάλογα με το φορτίο. θα είναι 250 λίτρα. Μπορεί να βάλεις περίπου 6-7 ψάρια.

Σίγουρα το μέγεθος τον ψαριών επηρεάζει και την ποσότητα.

Το σαμπ που θα χρειαστείς όσο ποιο μεγάλο τόσο ποιο καλό ανάλογα με τον χώρο που διαθέτης. Έχω κάποιες φωτογραφίες αντίστοιχου ενυδρείου θα τις βρω και θα στης στείλω.

Όσον για τον φωτισμό όλα τα ανοιχτα ενυδρεία έχουν λίγο πρόβλημα με το φώς που φεύγει μέσα από το τανκ. Αυτό πρωρείς να το διορθώσεις βάζοντας περιμετρικά κάτι το οποίο να εμποδίζει την διέξοδο του φωτός.

Το ξύλινο σταντ να προσέξεις να είναι από Marine plywood το οποίο αντέχει στο νερό και δεν φουσκώνει.

Έχω πολλά να σου γράψω αλλά τελευταία δεν αισθάνομαι καλά στο φόρουμ με τα διάφορα που συμβαίνουν.

Κάνω σοβαρές σκέψεις να αποχωρίσω από το φορουμ για όποια βοήθεια θέλεις απεικόνισε μαζί μου στο info@electronics.com.cy.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και ένα 5m X 2m X 2m θα μου έδινε ακόμη μεγαλήτερες δυνατότητες αλλα μετα θα έπερεπε να πουλήσω μερικές μετοχές τις εταιρίας μου για να φτιάξω :);)

Ψάρια κατα παραγγελία τις μέλλον συζήγου nemo πορτοκαλί.

Για τις διαστάσεις ρωτάω περισσότερο για το φάρδος (αν τα 50 ή 40 είναι καλά)

Το να φτιάξω μεταλλική βάση δεν μου είναι και τόσο εύκολο.Αλλά η ξύλινη βάση δεν θα έχει αρκετό χώρο για το sump

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλώς μας ήρθες στο θαλασσινό!!!

Ο Δημήτρης νομίζω σου έδωσε καλή λύση με την οποία συμφωνώ και εγώ (120χ60χ65).

Για το sump και το refugium εκεί τα πράγματα είναι κάπως πιο απλά… Husky_Jim said… the bigger the better!!!

Όσο αφορά τη βάση έχω και εγώ την ένσταση για το ξύλο. Μία μεταλλική με ωραιότατη ξύλινη επένδυση θα είναι ότι πρέπει.

Για το διαφυγόν φως από τις λάμπες, αν κατασκευάσεις ένα ξύλινο πλαίσιο στο πάνω μέρος του ενυδρείου και πιο όμορφο θα δείξει και θα αποφύγεις το πρόβλημα που αναφέρεις.

Όσο αφορά την υγρασία εγώ θα σου πω ότι υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό, τουλάχιστον σε εμένα. Αν κλείσω τα παράθυρα στο σπίτι η υγρασία ξεπερνά το 70% και καταλαβαίνεις ότι η ατμόσφαιρα γίνετε αποπνικτική. Με έναν αφυγραντήρα χώρου όμως (300-350ευρώ) λύνετε το πρόβλημα.

Αυτά από εμένα και εύχομαι σύντομα να αρχίσουν οι κατασκευές!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τις διαστάσεις ρωτάω περισσότερο για το φάρδος (αν τα 50 ή 40 είναι καλά)

50 η 40 δεν ειναι καλα!!!

Απο 60 και ανω :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή σου εύχομαι καλή επιτυχία στα θαλασσινά σχέδιά σου.

Πιστεύω ότι έχεις καλυφθεί αρκετά με τις απαντήσεις, που πρπηγήθηκαν.

Αν προβληματίζεσαι μεταξύ 50 ή 40cm φάρδος, σίγουρα το 50άρι είναι η σωστότερη επιλογή. Βέβαια, όπως σου είπε η Ναταλία, τα 60cm, είναι ακόμα καλύτερα. Αυτά όμως εξαρτώνται αποκλειστικά από το χώρο, που διαθέτεις, αφού οι διαφορές στις τιμές, είναι αμελητέες.

Όσον αφορά τη μεταλική βάση, δεν πρέπει να σε προβληματίζει καθόλου. Θα πάρεις τα μέτρα και θα πας σε ένα σιδερά να παραγγείλεις μία, με στράντζα 3Χ5cm, με μεσαίο πόδι.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασα πρόσφατα από τα πρώτα βήματα του θαλασσινού έχω να σου πω 3 σημεία που θέλουν προσοχή.

1) Κάνε ΠΥΡΓΟ

2) Κάνε ΠΥΡΓΟ

3) Κάνε ΠΥΡΓΟ

Όλο το παιχνίδι είναι ο καλός σχεδιασμός και η υπομονή.

Η βάση θα έλεγα να είναι σιδεροκατασκευή( χαμηλό το κόστος μπροστά στα υπόλοιπα )

Το ύψος της βάσης για να έχεις αρκετό χώρο να ( δουλεύεις ) στο σαμπ

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον Γιάννο σχετικά με τη βάση ..

.. έχουμε δει πολλές επιτυχημένες κατασκευές .. που αντέχουν όσο βάρος θέλεις ..

.. και δε σκουριάζουν …

πιστεύω ότι ένας καλός μαραγκός θα φτιάξει πολύ γερή βάση χωρίς να βάλει κεντρικό πόδι που εμποδίζει ..

το κρεμαστό φωτιστικό δεν φωτίζει μόνο το ενυδρείο .. αν υποθέσουμε ότι το κρεμάς 25-30 εκ από την επιφάνεια του νερού , για να εμποδίσεις το φως να φύγει εκτός ενυδρείου πρέπει να σηκώσεις ανάλογο <κούτελο > από την κορφή του ενυδρείου και πάνω ..

.. στα reef ενυδρεία ο φωτισμός είναι πολύ δυνατότερος από τα υπόλοιπα οπότε και το φωτισμένο ενυδρείο δίνει φως στο χώρο ..

για την υγρασία τώρα που ρωτάς .. πιστεύω ότι αν το δωμάτιο δεν είναι πολύ μικρό και υπάρχει αερισμός .. δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

.. ο φίλος mitrizakis λέει την εμπειρία του

.. η δική μου είναι λίγο διαφορετική … περίπου 10 λίτρα εξάτμιση νερού ημερησίως , και υγρασία χώρου 45-50%

αν δεν μπορείς να αλλάξεις το μήκος του ενυδρείου .. τις υπόλοιπες διαστάσεις τις βλέπω καλές ..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασα πρόσφατα από τα πρώτα βήματα του θαλασσινού έχω να σου πω 3 σημεία που θέλουν προσοχή.

1) Κάνε ΠΥΡΓΟ

2) Κάνε ΠΥΡΓΟ

3) Κάνε ΠΥΡΓΟ

Όλο το παιχνίδι είναι ο καλός σχεδιασμός και η υπομονή.

Η βάση θα έλεγα να είναι σιδεροκατασκευή( χαμηλό το κόστος μπροστά στα υπόλοιπα )

Το ύψος της βάσης για να έχεις αρκετό χώρο να ( δουλεύεις ) στο σαμπ

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

απού καεί στη πιλαφέ … φυσά και το γιαούρτι .. :)

γεια σου Απόστολε

;):angry2::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Το 50 ή 60 δεν είναι πρόβλημα.Γίνετε εύκολα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Μη σε φοβηζει η υγρασια. Σε ενα κανονικο σπιτι, με σωστο εξαερισμο δεν θα δεις κανενα μα κανενα προβλημα. Εαν εχεις επιλογη, παιξε στους 65 εαν σε περνει και θα δεις μονο καλα απο αυτη την κινηση. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...