Jump to content

Δεύτερο φίλτρο


h2ostories

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος h2ostories έγραψε:

Δεν αντιλέγω. Η αρχική μου ερώτηση είναι σε περίπτωση που πάρω αεροφιλτρο πόσο καιρό να το βάλω να δουλέψει με το παλιό πριν το βγάλω; 

Αν το ενυδρειο σου ειναι στρωμενω και εχει αρκετο χαλικι κατω, εχει φυτα, πετρες, ξυλα - μπορεις να μην περιμενεις μεχρι να στρωσει το φιλτρο(ή αεροφιλτρο).

Ομως! Δεν θα βαλεις αμεσος πολλες γαριδες μεσα - για αρχη 3-5 το πολυ, μετα καθε εβδομαδα, ακομα 2-3(αν οι μετρησεις ειναι οκ.)

Το μεγαλο μου ενυδρειο λειτουργουσε μονο με μικρο εσωτερικο φιλτρο (μονο σφουγγαρι μεσα) για ενα μηνα, οταν μου χαλασε ενα κλιπ στο εξωτερικο φιλτρο.

Μετρησεις ηταν αψογες. Εχω ομως 2-4 εκ λαβας(3-5mm) κατω και πανω ακομα 2-5 εκ χαλικι(1-3mm) - ετοιμο βιολογικο φιλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν το ενυδρειο σου ειναι στρωμενω και εχει αρκετο χαλικι κατω, εχει φυτα, πετρες, ξυλα - μπορεις να μην περιμενεις μεχρι να στρωσει το φιλτρο(ή αεροφιλτρο).

Ομως! Δεν θα βαλεις αμεσος πολλες γαριδες μεσα - για αρχη 3-5 το πολυ, μετα καθε εβδομαδα, ακομα 2-3(αν οι μετρησεις ειναι οκ.)

Το μεγαλο μου ενυδρειο λειτουργουσε μονο με μικρο εσωτερικο φιλτρο (μονο σφουγγαρι μεσα) για ενα μηνα, οταν μου χαλασε ενα κλιπ στο εξωτερικο φιλτρο.

Μετρησεις ηταν αψογες. Εχω ομως 2-4 εκ λαβας(3-5mm) κατω και πανω ακομα 2-5 εκ χαλικι(1-3mm) - ετοιμο βιολογικο φιλτρο.

Για αρχή λέω να κρατήσω αυτό που έχω και να παραγγείλω και ένα αεροφιλτρο. Αν οι γαρίδες που πάρω δεν είναι ήδη έγκυες νομίζω θα προλάβει να στρώσει μέχρι την πρώτη γέννα. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα τα θέματα «συντήρησης της βιολογίας» είναι πολύ πιο εύκολα όταν έχουμε να κάνουμε με μικρή βιομάζα. 

Καλυτερα από γαριδαδικο δεν γίνεται για να πετύχει η αλλαγη φίλτρου, δεν θα με άγχωνε ιδιαίτερα στην θέση σου. 

Link to comment
Share on other sites

Εχε θποψην σου παντως οτι ριχνοντας το βιολογικο υλικο χυμα στον βυθο τον βοηθας και αυτον να μπολιαστε και να στρωσει πιο γρηγορα...

Πραγμα αρκετα σημαντικο για τις γαριδες ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...