Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


Balou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη και καλώς σας βρήκα!

Δυστυχώς ανήκω σε αυτούς που έχουν κάνει λάθη με τα ψαράκια τους, τα οποία ήδη έχω αρχίσει να διορθώνω και γράφτηκα κυρίως για να σας δώσω συγχαρητήρια και να σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές που παρέχετε. Δυο βδομάδες τώρα, που σας ανακάλυψα,  έχω μελετήσει (ούτε στις πανελλήνιες έτσι) σχεδόν ό,τι αφορά σε στρώσιμο ενυδρείου, γκάπυ και χρυσόψαρα που με ενδιαφέρουν, έτσι ώστε πλέον να τους παρέχω αυτά που χρειάζονται πραγματικά
και όχι αυτά που νομίζει ο εκάστοτε πετσοπας. Με βοηθήσατε όχι μόνο να σώσω τα ψαράκια μου, αλλά και να τους διασφαλίσω ένα υγιές κι βιώσιμο περιβάλλον. Ευχαριστώ και πάλι.


  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες λοιπόν στην παρέα.

Υπάρχει άφθονη ύλη για να διαβάσεις και να ενημερωθείς, και ότι χρειαστείς εδώ θα είμαστε.:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλοσώρισες στην παρέα μας και στον όμορφο κόσμο των ενυδρείων. Καλό ξεκίνημα μαι καλή μελέτη. Περιμένουμε νέα σου για το πως προχωράς

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Τα λόγια σου δίνουν το πραγματικό νόημα του φόρουμ. 

Όλοι κάπως έτσι αρχίσαμε.

Σου εύχομαι καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που είμαι μέλος σε ένα τέτοιο Forum που προσπαθεί να κρατάει το χόμπυ ψιλά..

Καλώς όρισες κι από εμένα και περιμένουμε την παρουσίαση του ενυδρείου σου για να δούμε μία ακόμη προσέγγιση..  ;) 

Τα λάθη υπάρχουν για να γινόμαστε καλύτεροι.. ;) 

Την καλημέρα μου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε..

 

ενα απο τα πραγματα που με κανουν να γουσταρω με τρελα τουτο το φορουμ ( περα απο τις γνωσεις κ εμπειριες των μελων +++) είναι οτι δεν παιζει δογματισμος κ η fish-aquarium police δεν αραζει ούτε περναει από εδω μέσα!! το θέμα ειναι να μαθαινουμε κ τα λαθη μας ( αλλά κ των αλλων που τα μοιράζονται) μας βοηθάνε.. το θέμα είναι να νιωθεις άνετα να το μοιραστεις αφού το χεις κάνει.. κανένας δε τα κανει όλα τέλεια κ σωστα στη ζωη του .. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, thedrowningman said:

Καλώς όρισες φίλε..

 

ενα απο τα πραγματα που με κανουν να γουσταρω με τρελα τουτο το φορουμ ( περα απο τις γνωσεις κ εμπειριες των μελων +++) είναι οτι δεν παιζει δογματισμος κ η fish-aquarium police δεν αραζει ούτε περναει από εδω μέσα!! το θέμα ειναι να μαθαινουμε κ τα λαθη μας ( αλλά κ των αλλων που τα μοιράζονται) μας βοηθάνε.. το θέμα είναι να νιωθεις άνετα να το μοιραστεις αφού το χεις κάνει.. κανένας δε τα κανει όλα τέλεια κ σωστα στη ζωη του .. 

Φίλε καλημέρα,

είναι ένα πολύ μεγάλο και ωραίο θέμα αυτό που λες που θα μπορούσαμε καποια στιγμή να το συζητήσουμε και σαν αυτούσιο θέμα(fish aquarium police και δογματισμός).

Απλά μια γρήγορη άποψη θα εκφέρω και πάντα μιλάω προσωπικά και με βάση αυτά που έχω δει στο χόμπυ τα 15 αυτά χρόνια που ασχολούμαι θερμά(απτά 13 μου και ενυδρεία μέσα στο σπίτι είχα από το πρώτο δευτερόλεπτο που γεννηθηκα, απλα τα πρώτα 13 χρόνια απλά χάζευα χαχαχα), η προσωπική μου πείρα που την θεωρώ μικρή σε σχέση με το χαος που λέγεται νερό οποιουδήποτε τύπου(λίμνη,ποτάμι,θάλασσα) λέει ότι εκτός από κάποια βασικά πράγματα που αφορούν τη χημεία του νερού που ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να την αλλάξουμε και βασικό εξοπλισμό αναλογα το είδος του ενυδρείου που είναι απαραίτητος για την ευζωία όλα τα υπόλοιπα έχουν πολλές απόψεις και μεθοδολογίες, έτσι το θεωρώ λάθος να υπάρχει δογματισμός και fish aquarium police για όλα τα υπόλοιπα θέματα καθώς η τεχνολογία και η γνώση που προσφέρει το διαδίκτυο αυτή τη στιγμη αν ξέρεις που να ψάξεις έχουν ξεφύγει πολύ.

Το θεωρώ λίγο οπισθοδρομικό λοιπόν στις μέρες μας να είναι ''αυτό'' το σωστό και κανένα ''άλλο''..

Προσωπικά τα πειράματα που έχω κάνει είναι πάρα πολλά και άλλα βγήκαν ενώ άλλα πήγαν πολύ λάθος, γιατί λοιπόν αν κάτι που είναι ευρέως γνωστό ως σωστό εγώ το δοκιμάσω και δω οτι δεν δουλεύει σε ένα συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου που κατέχω  να μην εκφέρω άποψη όχι μόνο για να βοηθήσω τους υπόλοιπους για να γνωρίζουν αλλά ακόμη για να καταλάβω οτι όντως ισχύει αυτό που λέω και δεν έχω κάνει εγώ καποιο λάθος στην όλη διαδικασία πειραματισμού.

Γενικά το φόρουμ υπάρχει για να αλληλοβοηθιόμαστε και να  λέμε ελεύθερα την άποψή μας και γιαυτό εδώ μέσα υπάρχουν πολλές αντιγνωμίες και θεωρώ οτι αυτό είναι και το πιο υγιές για το χόμπυ.

 

Υ.Γ. Πειραματισμούς κάνω συνήθως χωρίς ζωντανά και όταν κάνω με ζωντανά πάντα κοιτάω να μην επιβαρύνω την υγεία τους γιατί ζωντανά είναι και αυτά σαν κι εμάς και δεν μου αρέσουν τα πειραματόζωα παρά μόνο τα πειραματοενυδρεία..  ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα.


Τα λάθη είναι πολλά και ίσως μη αναστρέψιμα δυστυχώς και ξεκινάω καταρχάς με το γεγονός ότι έχω σε 25 λτ ένα χρυσόψαρο comet εδώ και 3 χρόνια σε ένα άστρωτο, λόγω εσφαλμένων χειρισμών, ενυδρείο (χτεσινή μέτρηση όλα μηδέν ΝΗ4, ΝΟ3, ΝΟ2). Επειδή δεν έχω οικονομική δυνατότητα αυτό το διάστημα, διάβασα σε κάποια σχόλια ότι μια προσωρινή λύση είναι να μεταφερθεί  σε πλαστικό κουτί αποθήκευσης π.χ. 70λτ την οποία θα υλοποιήσω σύντομα, αν δεν είναι λάθος.
 Δεύτερο λάθος είναι ότι μου χάρισαν πρόσφατα (πριν 15 μέρες) ένα χαρέμι γκάπυ (
mea culpa που τα δέχτηκα…), τα οποία έβαλα προσωρινά σε πλαστικό δοχείο 15 λτ με φίλτρο και θερμοστάτη (οι φίλοι που μου χάρισαν τα γκάπυ θεωρήσαν ότι μπορούν ζήσουν μαζί με το χρυσόψαρο, ευτυχώς μου έκοψε να τα βάλω χωριστά) και τώρα εδώ και 10 μέρες στρώνω ενυδρείο που βρήκα από φίλο 40 λτ (ξέρω ότι θέλουν 60λτ μίνιμουμ), όλα σύμφωνα με όσα διάβασα εδώ. Προσπαθώ , εν ολίγοις, να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα…

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειάκι των 25 λίτρων που παίρνεις μηδενικές μετρήσεις γιατί το θεωρείς άστρωτο? Υπάρχει φίλτρο με βιολογικό υλικό εκεί?

Μήπως το θεωρείς άστρωτο γιατί έκανες πάντα 100% αλλαγή νερού?

Θέλεις να ανοίξεις ένα νεο θεματάκι στην αντίστοιχη κατηγορία να ξεκινήσουμε τις συζητήσεις εκεί γιατί εδώ είναι κατηγορία καλωσορίσματος?

Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή βόηθεια για το που είναι η σωστή η κατηγορία... Η σωστή κατηγορία είναι Forums--> περί γλυκού νερού;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να το βάλεις εκεί γιατί θα είναι ένα γενικό θέμα για διάφορες κατηγορίες γλυκού νερού..Αν ήταν μόνο για γκάπυ μπορούσες να το βάλεις στα ζωοτόκα ή αν ήταν μόνο για χρυσόψαρα μπορούσες να το βάλεις την κατηγορία ψάρια κρύου νερού.

Και στην τελική αν το ανοίξεις σε λάθος κατηγορία έχουμε τη δυνατότητα να το μεταφέρουμε στην σωστή..  :) 

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

@Skoti θέλεις να ανοιξω νεο θέμα??

 

 Δε πιστευω οτι η προθεση κανενός είναι κακη  .. η γνωση ειναι εκεί .. το θέμα ειναι πωσ τη μοιραζεσαι .. πωσ τη μεταφερεις .. αν ειναι ξυλινα κ προσαρμοστικα τοτε δεν περναει.. απωθει.. τουλαχιστον εμενα.. οσον αφορα τα πειραματα συμφωνω μαζι σου γιατο να νοιαζομαστε τα ζωντανα μασ πανω από ολά.. περα απο πετσοπαδες ( βαλε κ αυτο χωραει το 60 αρι)  κπαλι η προθεση μου να ηταν καποια αλλάγη που εκανα ή καποιο φαρμακο πχ να ήταν να βοηθήσω- καλυτερεψω τη γυαλλα μου κ να εχει γυρισει μπουμερανγκ στα μουτρα μου..κ εκει δυστυχως την πληρωσαν τα ψαρια μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, thedrowningman said:

@Skoti θέλεις να ανοιξω νεο θέμα??

 

 Δε πιστευω οτι η προθεση κανενός είναι κακη  .. η γνωση ειναι εκεί .. το θέμα ειναι πωσ τη μοιραζεσαι .. πωσ τη μεταφερεις .. αν ειναι ξυλινα κ προσαρμοστικα τοτε δεν περναει.. απωθει.. τουλαχιστον εμενα.. οσον αφορα τα πειραματα συμφωνω μαζι σου γιατο να νοιαζομαστε τα ζωντανα μασ πανω από ολά.. περα απο πετσοπαδες ( βαλε κ αυτο χωραει το 60 αρι)  κπαλι η προθεση μου να ηταν καποια αλλάγη που εκανα ή καποιο φαρμακο πχ να ήταν να βοηθήσω- καλυτερεψω τη γυαλλα μου κ να εχει γυρισει μπουμερανγκ στα μουτρα μου..κ εκει δυστυχως την πληρωσαν τα ψαρια μου..

Ο νόμος του εμπορίου, έτσι είναι και καλώς ή κακώς δεν αλλάζει, δεν έχουμε την δύναμη να το αλλάξουμε και στο φινάλε δεν ξέρω αν θα ήταν και ωφέλιμο για την συνολική οικονομία και τη ροή του χρήματος να αλλαχτεί(ως οικονομολόγος γνωρίζω πολύ καλά οτι τα πράγματα δεν είναι αγγελικά πλασμένα σε κανέναν τομέα πόσο μάλλον σε αυτόν του εμπορίου) αλλά έχουμε τη δ΄υναμη και τη δυναμική να προσπαθούμε να προστατεύουμε άτομα από λάθη που έχουμε κάνει κι εμείς και αυτός είναι τελικά ο μόνος εφικτός σκοπός ενός φόρουμ ενυδρειακού ή μη..

''Γάλατα υπάρχουν πολλά ΝΟΥΝΟΥ όμως ένα'' ακόμα το θυμάμαι από τα παιδικά μου χρόνια, δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο γάλα και δεν με νοιάζει για πολλούς όμως είναι απλά και μόνο γιατί το λεγε η διαφήμιση..  ;) 

Καταλαβαίνεις ως προς τι το παραδειγμά μου..

Για το πρώτο σκέλος του ποσταρίσματός σου σχετικά με τον τρόπο μετάδοσης γνώσεων συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ναι δεν υπάρχει κακή πρόθεση από άτομα τα οποιά είναι μέλη σε φόρουμ τουλάχιστον ενυδρειακά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες λοιπον!! Οτι απορια σου δημιουργηθει, οπως ειπαν και τα παιδια, μπορεις να μας την εκφρασεις!!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...