Jump to content

Χρήση αεραντλίας


Recommended Posts

To "θα έβαζα μια αεραντλία" το λες εύκολα, το θέμα είνα πως δικαιολογείται. 

 

Όπως σου είπα και πιο πάνω, το αν χρειάζεται οξυγόνωση το νερό θα στο δείξει το ψάρι, έχεις δείγματα; Επίσης η απαραίτητη οξυγόνωση γίνεται με ανατάραξη, απλά και όμορφα. 

 

Η αεραντλία κάνει θόρυβο και σαν μηχάνημα και οι μπουρμπουλήθρες που βγάζει και γι αυτό θα την απέφευγα. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να έχεις καλή οξυγόνωση πριν δεις το ψάρι να ανεβαίνει απεγνωσμένα στην επιφάνεια για να αναπνεύσει. Το εγώ "θα έβαζα μια αεραντλία" το είπα γιατί μία τόσο μικρή που ψάχνει ο φίλος μας δε θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα (άλγες κλπ.) ενώ μόνο καλό μπορεί να κάνει, σίγουρα πάντως δε θα βλάψει σε τίποτα. Για το θόρυβο περί ορέξεως.. 

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία ΔΕΝ χρειάζεται, απλά και όμορφα. Τσάμπα είναι όμως, το λάθος δεν θα στοιχίσει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Αεραντλία ΔΕΝ χρειάζεται, απλά και όμορφα. Τσάμπα είναι όμως, το λάθος δεν θα στοιχίσει. 

 

Θες να μας εξηγήσεις γιατί ΔΕΝ χρειάζεται και ποιο είναι το λάθος που ευτυχώς δε θα στοιχίσει ή να μας πεις γιατί τις κατασκευάζουν και τις πουλάνε; Φαντάζομαι όχι για να βλέπουμε μπουρμπουλήθρες και να χαιρόμαστε εμείς οι άσχετοι, ε;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasGr έγραψε:

Επίσης η απαραίτητη οξυγόνωση γίνεται με ανατάραξη, απλά και όμορφα. 

 

Μόνο που ο φίλος μας δε μπορεί να πετύχει ανατάραξη, άρα αργά η γρήγορα οι ανάγκες για καλύτερη οξυγόνωση θα βρεθούν μπροστά του, αυτό λέμε απλά και όμορφα και εμείς. ;)

Link to comment
Share on other sites

 
Θες να μας εξηγήσεις γιατί ΔΕΝ χρειάζεται και ποιο είναι το λάθος που ευτυχώς δε θα στοιχίσει ή να μας πεις γιατί τις κατασκευάζουν και τις πουλάνε; Φαντάζομαι όχι για να βλέπουμε μπουρμπουλήθρες και να χαιρόμαστε εμείς οι άσχετοι, ε;
Δεν στοιχίζουν οι αεραντλιες φίλε, αυτό εννοώ, ας πάρει μια δεν είναι τίποτα.

Άσχετο δεν σε είπα, αν αισθάνεσαι εσύ μόνο καλό θα σου κάνει, το ίδιο αισθανομαι κι εγώ. Αυτά που λέω είναι προσωπικές εμπειρίες αλλά και γνώσεις μετά από πολύ διάβασμα.
Link to comment
Share on other sites

 
1550845633225818907480.thumb.jpg.9ac49dbee43c2a704f1342118483b6c9.jpg
Το ενυδρείο σου φίλε πρέπει να έχει ένδειξη σε κάποιο σημείο για το μέχρι που μπορείς να το γεμίσεις. Κατέβασε το εκεί και δες αν έχεις ανατάραξη.
Link to comment
Share on other sites

Οι εκτροφείς δισκων εχουν στα ενυδρεια τους αεραντλια, ανεξαρτητα απο την αναταλαξη που έχουν .2 που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι απαραίτητο!!!!!!ο μονος λογος να μην εχεις ,ειναι αν εχεις σαμπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Δεν στοιχίζουν οι αεραντλιες φίλε, αυτό εννοώ, ας πάρει μια δεν είναι τίποτα.

Άσχετο δεν σε είπα, αν αισθάνεσαι εσύ μόνο καλό θα σου κάνει, το ίδιο αισθανομαι κι εγώ. Αυτά που λέω είναι προσωπικές εμπειρίες αλλά και γνώσεις μετά από πολύ διάβασμα.

 

Φυσικά και αισθάνομαι άσχετος, θεωρώ πολύ αρχάριο τον εαυτό μου στον κόσμο των ενυδρείων και όσο μπορώ μαθαίνω και προσπαθώ από τα λίγα που ξέρω να βοηθήσω όσο μπορώ. Το ότι η αεραντλία είναι εντελώς άχρηστη προσωπικά δεν το διάβασα πουθενά (το αντίθετο ακριβώς) και αυτό που είπα είναι ότι σίγουρα δε θα βλάψει και στην προκειμένη περίπτωση με τα δεδομένα που παρουσίασε ο φίλος μας σίγουρα θα βοηθήσει. Τίποτα περισσότερο, εξού και το "εγώ θα έβαζα" μιας και είναι κάτι πολύ οικονομικό όπως λες και εσύ και σίγουρα αποτελεσματικό, από τα λίγα που έχω διαβάσει εγώ στο ΑΖ όταν ζήτησα βοήθεια για αγορά αεραντλίας. Όπως και να'χει η επιλογή είναι στο φίλο με το ενυδρειάκι και εμείς λέμε απλά τις γνώμες μας.

Link to comment
Share on other sites

Οι εκτροφείς δισκων εχουν στα ενυδρεια τους αεραντλια, ανεξαρτητα απο την αναταλαξη που έχουν .2 που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι απαραίτητο!!!!!!ο μονος λογος να μην εχεις ,ειναι αν εχεις σαμπ.

Εδώ δεν έχει δίσκους όμως.

 

Κι εγώ σε θεραπείες ή σε αναπαραγωγές ή άλλες περιπτώσεις χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites



 
... Το ότι η αεραντλία είναι εντελώς άχρηστη προσωπικά δεν το διάβασα πουθενά...


Και δεν το διάβασες ούτε από εμένα.

Καλο Σ/Κ να έχεις[emoji846]
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

αλλά και γνώσεις μετά από πολύ διάβασμα.

 

Εσύ επικαλείσαι ότι όσα λες προκύπτουν από προσωπική εμπειρία και από όσα  διάβασες. Ή εσύ δε διάβασες τελικά αν χρειάζεται ή όχι ή εγώ δεν ξέρω να ερμηνεύω όσα διαβάζω από'σένα.

Η αλήθεια είναι πως δε διάβασα και τίποτα αιτιολογημένο, δίκαιο έχεις, απλά ήθελες να μας την πεις αλλά καλή καρδιά. Το ξεχειλώσαμε το θέμα. Αν θέλεις κάτι άλλο μπορούμε να το συνεχίσουμε με πμ! :)

 

Καλό Σαβ/κο και σε εσένα και καλή συνέχεια. ;)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αεραντλίες τις χρησιμοποιούσα στις γεννηστρες, κ μία με μπαταρία με έσωσε σε πολύωρη διακοπή ρεύματος με καύσωνα έξω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Εδώ δεν έχει δίσκους όμως.

 

Κι εγώ σε θεραπείες ή σε αναπαραγωγές ή άλλες περιπτώσεις χρησιμοποιω

Α σορρυ νομιζα εχει ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kdimitris80 έγραψε:

Άρα ή βάζω ένα σωληνάκι προς τα πάνω ή κατεβάζω λίγο την στάθμη.Αυτην την γωνία την βρίσκω στα πετ;

Δεν χρειάζεται να πας στο πετ, μπορείς να βρεις κάτι που να κουμπώνει στην έξοδο του νερού, ένα σωληνάκι, ένα χοντρό καλαμάκι γρανίτας κλπ.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά,αν και υπήρχαν διαφωνίες επί του θέματος.Θα παρατηρήσω το ψάρι και θα δω τι θα κάνω.Παντως δεν ανεβαίνει συνέχεια στην επιφάνεια για οξυγόνο.Θα αγοράσω μια μικρή και θα την βάλω και για αισθητικούς λόγους γιατί μου αρέσει σαν εικόνα μέσα στο ενυδρείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:
πριν 6 ώρες, το μέλος kdimitris80 έγραψε:
 
1550845633225818907480.thumb.jpg.9ac49dbee43c2a704f1342118483b6c9.jpg

Το ενυδρείο σου φίλε πρέπει να έχει ένδειξη σε κάποιο σημείο για το μέχρι που μπορείς να το γεμίσεις. Κατέβασε το εκεί και δες αν έχεις ανατάραξη.

Κάποια ένδειξη δεν υπάρχει.Ειχε ανατάραξη όταν είχα την στάθμη πιο κάτω απλά είπα να το γεμίσω ώστε να μεγαλώσουν τα λιτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στος αεραντλιες γενικοτερα καλο ειναι να βαζουμε και μια αντεπιστροφη βαλβιδα οπως και να μην τις τοποθετουμε χαμηλοτερα απο το ενυδρειο...

Με εναν ποντο νερο παραπανω δεν κερδιζεις κατι σε λιτρα στην προκειμενη περιπτωση:(

Αν σκεφτεσαι να το κρατησεις καιρο το ψαρακι καλο θα ειναι σιγα σιγα να ψαξεις για μεγαλυτερο ενυδρειο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Στος αεραντλιες γενικοτερα καλο ειναι να βαζουμε και μια αντεπιστροφη βαλβιδα οπως και να μην τις τοποθετουμε χαμηλοτερα απο το ενυδρειο...

Με εναν ποντο νερο παραπανω δεν κερδιζεις κατι σε λιτρα στην προκειμενη περιπτωση:(

Αν σκεφτεσαι να το κρατησεις καιρο το ψαρακι καλο θα ειναι σιγα σιγα να ψαξεις για μεγαλυτερο ενυδρειο...

Αυτή η βαλβίδα που λες πως μπαίνει; Σκεφτόμουν να βάλω μια αεροπετρα στον πάτο του ενυδρείου.Εχω μπει σε διαδικασία να πάρω ένα ενυδρείο max 70lt.Το ψάρι το έχω σχεδόν 2 χρόνια και έχει δεθεί μαζί του η μικρή.Για 1 χρόνο περίπου ζούσε σε ένα 7λιτρο μεταφοράς.Νομιζα ότι ήταν fansy και γι αυτό το έχω σε 35λιτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η βαλβίδα είναι αυτή https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/βαλβίδα-αντεπιστροφής/ μπαίνει στο σωληνάκι, είναι για να μην πλημμυρίσεις :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Η βαλβίδα είναι αυτή https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/βαλβίδα-αντεπιστροφής/ μπαίνει στο σωληνάκι, είναι για να μην πλημμυρίσεις :)

Οπότε κόβω το σωληνάκι, ενώνω τις 2 επαφές και στο τέλος βάζω την αεροπετρα.Αυτην την βαλβίδα την βάζω μέσα στο νερό ή εκτός ενυδρείου; Επίσης η φορά της βαλβίδας είναι συγκεκριμένη;(είσοδος-εξοδος)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Μπαίνει εκτός νερού, έχει βελάκι για το πώς μπαίνει και οδηγίες ;)

Σ'ευχαριστώ πολύ:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...