Jump to content

Στησιμο Iwagumi - αρχαριος


vazma

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Καλημερα @vazma! Πως παει;

Σε ζηλεψα και εβαλα ροδοστομους στο μεγαλο ενυδρειο μου. 1-η εβδομαδα καραντινα 60λ χωρις CO2, 2-η- στο μεγαλο με 1φυσαλιδα το δευτερο CO2, και τωρα ανεβασα σιγα σιγα μεχρι 2 φυσ το δευτρο. Ολα καλα.

PS. τα ψαρακια πηρα απο https://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/kopadia-psarion/hemigrammus-bleheri-3cm-clone/

και ειναι ολα μια χαρα.

Δοκιμασε αλλη μια φορα :)

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Καταφερα και εβαλα και εγω 3ς ροδοστομους που τις τελευταιες 2 βδομαδες πανε μια χαρα! Καραντινα και εγω για μια βδομαδα, σωληνακι απο το ενυδρειο στο δοχειο καραντινας που εισηγαγε περιπου 100 ml νερου καθε ωρα και μετα απο μια βδομαδα εισαγωγη στο ενυδρειο. Μαζι με τους 3ς ροδοστομους μπηκαν και 3ς amano γαριδες γιατι αρχισα να εχω θεματα με green hair algae.. Σημερα μετα απο αλλη καραντινα εισηγαγα αλλες 3ς amano για βοηθεια στο καθαρισμα..

 

Γενικα ειμαι λιγο μπερδεμενος με την φαση του στρωσιματος.. εκανα μετρησεις προχτες μετα απο 10 μερες με τα ψαρια+γαριδες και ειχα 0 σε ολα (αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα..) ειναι φυσιολογικο αυτο? PH / TDS επισης σταθερα (πτωση 0.5-0.6 με το CO2 ανοιχτο φυσικα). Το τεστ ειναι της API αρα το εμπιστευομαι σχετικα.. Μηπως το στρωσιμο δεν εχει ξεκινησει καν? Τι πιστευετε οτι σημαινουν οι μετρησεις? 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος vazma έγραψε:

Καλησπερα!

 

Καταφερα και εβαλα και εγω 3ς ροδοστομους που τις τελευταιες 2 βδομαδες πανε μια χαρα! Καραντινα και εγω για μια βδομαδα, σωληνακι απο το ενυδρειο στο δοχειο καραντινας που εισηγαγε περιπου 100 ml νερου καθε ωρα και μετα απο μια βδομαδα εισαγωγη στο ενυδρειο. Μαζι με τους 3ς ροδοστομους μπηκαν και 3ς amano γαριδες γιατι αρχισα να εχω θεματα με green hair algae.. Σημερα μετα απο αλλη καραντινα εισηγαγα αλλες 3ς amano για βοηθεια στο καθαρισμα..

 

Γενικα ειμαι λιγο μπερδεμενος με την φαση του στρωσιματος.. εκανα μετρησεις προχτες μετα απο 10 μερες με τα ψαρια+γαριδες και ειχα 0 σε ολα (αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα..) ειναι φυσιολογικο αυτο? PH / TDS επισης σταθερα (πτωση 0.5-0.6 με το CO2 ανοιχτο φυσικα). Το τεστ ειναι της API αρα το εμπιστευομαι σχετικα.. Μηπως το στρωσιμο δεν εχει ξεκινησει καν? Τι πιστευετε οτι σημαινουν οι μετρησεις? 

 

 

 

 

Τα φυτα σου τα τρωνε ολα(εχεις και λιγα ψαρια).Το ιδιο ειχα και εγω. Για αυτο και εχεις green algae. Τα νιτρικα να μην μηδενιζουν.

Κανε ακομα τεστακια την επομενη εβδομαδα (πριν την αλλαγη νερου).

Να εχεις αμμωνια σε φυτεμενο με CO2 και καλο φως ....μετα απο ενα μηνα, που τα φυτα πηραν μπρος... ειναι σχεδον αδυνατο.

Link to comment
Share on other sites

κυριως φοβομουν μηπως το στρωσιμο δεν ειχε ξεκινησει καν και τωρα που μπηκαν τα ψαρια να μου σκασει το πρωτο αμμωνια spike και να χασω παλι τα ζωντανα μου.. Αυριο θα παρω και ενα ΡΟ4 τεστακι για να καθε περιπτωση.. Επισης εχω παραγγειλει ΚΝΟ3 για να βοηθησω λιγο στο ΝΟ3. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος vazma έγραψε:

κυριως φοβομουν μηπως το στρωσιμο δεν ειχε ξεκινησει καν και τωρα που μπηκαν τα ψαρια να μου σκασει το πρωτο αμμωνια spike και να χασω παλι τα ζωντανα μου.. Αυριο θα παρω και ενα ΡΟ4 τεστακι για να καθε περιπτωση.. Επισης εχω παραγγειλει ΚΝΟ3 για να βοηθησω λιγο στο ΝΟ3. 

Αν σε καιει, κανε τεστ αμμωνιας ανα 2-3 ημερες (το πρωι πριν να ανοιξεις λαμπες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...