Jump to content

Aποχρωματισμός χρυσόψαρου


Recommended Posts

Όπως έχω αναφέρει έχω και ένα μικρό ενυδρείο με χρυσόψαρα. Το ένα από αυτά ήταν κόκκινο με καφέ κιλίδες αλλά τις τελευταίες μέρες έχει αλλάξει χρώμα και έχει γίνει πορτοκαλί. Είναι φυσιολογικό αυτό ή θα πρέπει να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει έχω και ένα μικρό ενυδρείο με χρυσόψαρα. Το ένα από αυτά ήταν κόκκινο με καφέ κιλίδες αλλά τις τελευταίες μέρες έχει αλλάξει χρώμα και έχει γίνει πορτοκαλί. Είναι φυσιολογικό αυτό ή θα πρέπει να ανησυχώ;

Μην ανησυχείς, γιατί είναι όντως φυσιολογικό. Ενώ μικρά έχουν κόκκινο-άσπρο-μαύρο, μεγαλώνοντας ο συνδιασμός αυτός μπορεί να αλλάξει και τελικά μπορεί ακόμα να γίνει μονόχρωμο κόκκινο. Μου έχει τύχει και εμένα με δύο τρία ψάρια στη λίμνη και για να είμαι ειλικρινής και εγώ ανησύχησα στην αρχή. Η αλήθεια είναι όμως ότι επέλεξα τα συγκεκριμένα ψάρια γιατί μου είχαν αρέσει οι συνδιασμοί. Τώρα απλά έχω πολλά κόκκινα χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές είναι θέμα διατροφής ή και διάθεσης , που μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες .

Και ως συνήθως γύρο στα 7 τους χρόνια σταθεροποιούνται τα χρώματα τους .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολλές φορές είναι θέμα διατροφής ή και διάθεσης , που μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες .

Και ως συνήθως γύρο στα 7 τους χρόνια σταθεροποιούνται τα χρώματα τους .

symbenei kai sta koi ayto? me ton apoxromatismo?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...