Jump to content

Recommended Posts

Εχουν περασει 10 ημερας απο τοτε που αγορασα το πρωτο ζωντανο φυτο μου και ηδη εχω δει καποια μικρα σαλιγκαρια.Την εκλπηξη μου την εκανε ενα σαλιγκαρι το οποιο εχει μεγαλωσει αρχετα και βγενει συνεχεια εξω απο το νερο.Οταν το βλεπω το ξαναριχνω παλι μεσα.Ειναι φυσιολογικο να βγενει εξω απο το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες ανεβαινει και στο καπακι

 

1552769110566-634401571.jpg

Έγινε επεξεργασία - Μιχαλης Δουλγερακης
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να το ρίχνεις. Θα μπει μόνο του όποτε θελήσει. Το κάνουν αυτό τα σαλιγκάρια.. Αν δεις και γεμίζει πολλά μάλλον πρόκειται για τα γνωστά ενοχλητικά σαλιγκάρια που κατακλύζουν τα πάντα. :) Δε φαίνεται καθαρά στη φωτο.το είδος του σαλιγκαριού αλλά μάλλον πρόκειται για κάποιον ξενιστή αφού γέμισες πολλά

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Εμενα για ραμσχορν κοκκινο μου κανει

θα στειλω σε λιγο μια καλητερη φωτογραφια να μου πεις τι ειναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Μιχαλης Δουλγερακης έγραψε:

Αυτο ειναι

20190317_112610.jpg

σαλιγκαρια physa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζουν τίποτα, καθαρίζουν υπό την έννοια ότι τρώνε απομεινάρια τροφής και άλγες... Μια χαρά ως εδώ είναι χρησιμότατα!

 

Το αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι πολλαπλασιάζονται τρελά και είναι υπαρκτός ο "κίνδυνος" να γεμίσεις. Φυσικά ακόμη και σε αυτή την περίπτωση δεν κάνουν κακό αλλά πιθανόν να σε ενοχλούν αισθητικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Δεν πειράζουν τίποτα, καθαρίζουν υπό την έννοια ότι τρώνε απομεινάρια τροφής και άλγες... Μια χαρά ως εδώ είναι χρησιμότατα!

 

Το αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι πολλαπλασιάζονται τρελά και είναι υπαρκτός ο "κίνδυνος" να γεμίσεις. Φυσικά ακόμη και σε αυτή την περίπτωση δεν κάνουν κακό αλλά πιθανόν να σε ενοχλούν αισθητικά.

σε περιπτωση που γινουν πολλα τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Όταν γίνουν πολλά θ αρχίσεις να βγάζεις ;)

Οκ σε ευχαριστω πολυ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...