Jump to content

Γείωση ενυδρείου


Recommended Posts

Όπως είχα πει στο παρελθόν, το θέμα αυτό δεν είχε τελειώσει για μένα. Κάποιοι ήδη στο

φόρουμ έχουν βγάλει τα συμπεράσματα τους, ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Για να μην

ξεχνιώμαστε, μαζί μας βρίσκονται και πολλοί άλλοι φίλοι, νέοι στο χόμπυ που έχουν

μπερδευτεί και πρέπει το συντομότερο να τελειώσει και να κλείσει οριστικά το θέμα

αφού πρώτα αποκρυσταλλωθεί το τελικό συμπέρασμα ώστε όλοι να γνωρίζουμε αν πρέπει

τελικά να υπάρχει γείωση.

Επανέρχομαι στο θέμα με νέα στοιχεία που έχουν αναπτυχθεί κυρίως σε ξένα φόρουμ.

Εδώ θέλω επίσης να παρακαλέσω τους συντονιστές να αφήσουν το θέμα ανοικτό μέχρι

να ξεκαθαρίσει.

Αν κάποιος δεν είναι διαθέσιμος να συμπεριφερθεί ανάλογα με χαμηλούς τόνους

καλύτερα να παραμένει αμέτοχος.

Θέλω να θυμίσω ότι και σε παλιότερα μου ποστ βάζω πάνω από όλα την υγεία μας και

μετά την υγεία τον ψαριών .Βγάλτε την πρίζα πριν τοποθετήσετε τα χέρια σας στο νερό.

Δύσκολο ακούγετε. :rasp: Υπάρχουν άλλοι τρόποι για τη δική μας προστασία αλλά θα

αναφερθούν αργότερα. :rasp:

Σας στέλνω μερικά λινκς και περιμένω τις απόψεις σας. :hysterical:

http://www.thekrib.com/Marine/grounding.html

http://www.aquariumdomain.com/forums/index.php?showtopic=24

http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=53987

http://reefcentral.com/forums/showthread.p...nding+your+tank

Θα διαπιστώσετε ότι όλα αυτά που έλεγα και υποστήριζα δεν ήταν παραμύθια αλλά πραγματικότητα.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

ΙΜΟ βγάλτε τις γειώσεις από τα ενυδρεία σας. Κάνουν κακό στα ψάρια στα κοράλλια και στην βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από τις συζητήσεις που κατά καιρούς έχουν γίνει εδώ …

… για θέματα ασφάλειας για την περίπτωση διαρροής ρεύματος από κάποια συσκευή .. αυτό που έχω καταλάβει

σε μια τυπική εγκατάσταση αν το ενυδρείο είναι γειωμένο και έχουμε <διαρροή > από συσκευή .. θα χάσουμε τα ζωντανά του ενυδρείου , θα πέσει η ασφάλεια του πίνακα , εμείς δεν θα πάθουμε τίποτα αν εκείνη την ώρα έχουμε τα χέρια στο νερό …σε κάθε περίπτωση

αν δεν έχουμε γείωση και υπάρχει διαρροή .. δεν θα συμβεί τίποτα μέχρι να βρεθεί κάτι που θα φέρει σε επικοινωνία τη γη με το ενυδρείο .. αυτό μπορεί να είναι το σώμα μας αν δεν είμαστε μονωμένοι .. τότε μέχρι να πέσει η ασφάλεια , το ρεύμα θα μας χτυπήσει άσχημα και πολύ πιθανόν να σταματήσει να δουλεύει η καρδιά μας μια και θα βρεθεί στο δρόμο του ρεύματος προς τη γη ..

σαν ασφαλέστερη μέθοδος για εμάς και τα ψάρια μας φαίνεται η τοποθέτηση μετασχηματιστή γαλβανικής απομόνωσης ..γιατί δημιουργεί ένα κύκλωμα ανεξάρτητο από το δίκτυο τη ΔΕΗ

σε παρακαλώ να με συμπληρώσεις και να με διορθώσεις όπου χρειάζεται :rasp:

όπως επίσης να μου πεις τι γίνεται με τα ρεύματα που δημιουργούνται από χημικές διεργασίες .. όπως για φαινόμενα ηλεκτρόλυσης .. που αναφέρουν τα πολύ ενδιαφέροντα λινκ που ανέβασες .. όπως και για άλλους παράγοντες που παίζουν ρόλο στο συνολικό ηλεκτρικό δυναμικό του ενυδρείου .. πχ DSB ..

χαιρετισμούς στη όμορφη Κύπρο

:rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο εγώ καταλαβαίνω τι θέλεις να μας εξηγήσεις και έχω παρακολουθήσει τις συζητήσεις περί του θέματος. Το πώς θα δράσει ο καθένας είναι στην κρίση του.

Να σε ρωτήσω κάτι που παρατήρησα όμως και δεν μπορώ να καταλάβω, μιας και ασχολήθηκες με το θέμα. Βγάζοντας τη γείωση από το ενυδρείο ο temp controler μου δείχνει περίεργα. Εννοώ ότι δεν μπορεί να σταθεροποιήσει την ένδειξη στην οθόνη και μεταβάλετε συνεχώς. Έχεις καμιά εξήγηση γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τάσο πολύ καλά τα λες. :thumbup:

Μια διευκρίνιση να κάνω στην πρώτη σου παράγραφο.

Αν η απώλεια είναι μεγάλη και ξεπερνά τα ma (miliampers) του κατασκευαστή της ασφάλειας (αυτομάτου) τότε θα πέσει η ασφάλεια. Αυτό δεν σημαίνει απόλυτα ότι τα ψάρια θα πεθάνουν. Σε αυτή την περίπτωση τα ψάρια θα περάσουν από ένα μεγάλο σοκ η διάρκεια όμως θα είναι μερικά εκατοστά του δευτερολέπτου. Αυτό θα συμβεί και στην περίπτωση που δεν έχουμε γείωση έχουμε απώλεια και βάλουμε τα χέρια μας στο νερό. Το μεγάλο κακό είναι στην περίπτωση που η απώλεια δεν ξεπερνά τα όρια της ασφάλειας με αποτέλεσμα η απώλεια αυτή να υπάρχει συνέχεια στο νερό.

Δηλαδή αν ο κατασκευαστής της ασφάλειας μιλάει για 500ma και η απώλεια στο ενυδρείο είναι 400ma τότε θα έχουμε 24 ώρες την ημέρα 400ma να διαπερνούν το νερό και τα ψάρια μας. :P

Για το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης έχω ετοιμάσει ένα βιντεάκι που τράβηξα με το κινητό μου και μπορείς να το δεις εδώ. :hysterical:

http://files.filefront.com//;7527448;;/

Στο μαύρο κουτάκι που θα δεις υπάρχουν 2 ζεύγη ηλεκτρόδια τα οποία τοποθετώντας την συσκευή στην πρίζα διαπερνά ηλεκτρισμός από το ένα ηλεκτρόδιο στο άλλο.

Στο αριστερό ποτήρι έβαλα νερό βρύσης και στο άλλο νερό R/O.

Μετά το τεστ θα προσέξεις ότι το νερό από την βρύση (το οποίο έχει πολλές βρωμιές και διάφορους οργανισμούς) έχει γίνει βούρκος. :rasp:

Ο λόγος είναι ότι όλα αυτά έχουν καεί από το ρεύμα που τα διαπέρασε. :rasp::thumbup:

Να μια απόδειξη το τη παθαίνει η βιολογία του ενυδρείου μας σε περίπτωση απώλειας και έχουμε γείωση.

Mitrizakis Nikos με τα δεδομένα που μου δίνεις σίγουρα έχεις κάποια μικρή η μεγαλύτερη απώλεια ρεύματος στο ενυδρείο σου. :P

Μεγάλη περίπτωση υπάρχει ο αισθητήρας του θερμοστάτη σου να έχει φθαρεί και να έρχεται σε επαφή με το νερό. Προτείνω να αλλάξεις τον αισθητήρα και να μου πεις τα αποτελέσματα.

Ο λόγος που σταματά το πρόβλημα όταν έχεις την γείωση στο νερό είναι ότι η απώλεια αυτή βρίσκει εύκολη διέξοδο.(την γη)

Είμαι στην διάθεση σας

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω χρόνο να γράψω πόσο εντυπωσιάστηκα από το βιντεάκι . :rasp::rasp: . έχω ερωτήσεις ..

.. αλλά πρέπει να φύγω …. αργότερα .. :hysterical:

να είσαι καλά !

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο πραγματικά το videaki είναι όλα τα λεφτά. :hysterical:

Προσωπικά έχω την ίδια άποψη με σένα για το θέμα γείωση....

Σε λίγες μέρες θα βάλω τον μετ/τη 220-220. :rasp:

Είναι γομαράκι ο άτιμος....

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ γιάννο ο αισθητήρας είναι καινούργιος…

Δουλεύει δύο μήνες

Υπάρχει περίπτωση, να δημιουργείται το πρόβλημα επειδή στο σημείο που ενώνονται τα καλώδια πάνω στον controller αλλά και ο αισθητήρας είναι όλα στη σειρά, το ένα δίπλα στο άλλο?

Το βιντεάκι εξαιρετικό! Στα ποτηράκια με το νερό έχεις και γείωση? Γιατί δεν φαίνεται καλά στο βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Mitrizakis Nikos αφού ο αισθητήρας είναι καινούριος βγάζε μια μια της συσκευές σου από την παροχή. Εκεί που θα σταθεροποιηθεί να αλλάξεις αυτή την συσκευή.

Περιμένω νέα. Να είσαι σίγουρος ότι θα λύσουμε το πρόβλημα.

stathis200 υπάρχουν και ποιο φθηνές λύσεις από τον μετασχηματιστή όμως αυτή η λύση είναι η καλύτερη.

Από αυτούς τους μετασχηματιστές είχαμε στην τεχνική σχολή για ασφάλεια.

salTasos θα περιμένω τις ερωτήσεις σου.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο .. από την μέχρι τώρα εμπειρία μου θα έλεγα ότι τέτοια <προσέγγιση > στο φαινόμενο δεν έχει ξαναγίνει στην Ελλάδα τουλάχιστον . :hysterical: .

τι είδα?

μια συσκευή με δυο ζεύγη ηλεκτροδίων .. κάθε ζεύγος αποτελείτε από τη φάση και τον ουδέτερο , μόλις ένα ζεύγος μπει μέσα στο νερό , κλείνει το κύκλωμα και έχουμε ροή ρεύματος στο νερό ( τι συσκευή είναι αυτή? γιατί αν δοκιμάζαμε να κάναμε το ίδιο με ένα απλό καλώδιο . θα γινόταν βραχυκύκλωμα νομίζω )

.. μετά από πολύ λίγη ώρα ( δευτερόλεπτα ) βλέπω να πρασινίζει το δοχείο με το νερό βρύσης

τι δεν καταλαβαίνω ?

βλέπεις το νερό να πρασινίζει και λες .. <πέθανε > το νερό και βρώμισε …

.. κάποιος άλλος βλέποντας το ίδιο θα μπορούσε να πει .. <βλέπω ζωή να αναπτύσσεται γρήγορα > ..

τι από τα δυο γίνεται ? και γιατί ?

πολύ εντυπωσιακό πείραμα :rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

.. κάποιος άλλος βλέποντας το ίδιο θα μπορούσε να πει .. <βλέπω ζωή να αναπτύσσεται γρήγορα > ..

:hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο οι περισσότεροι που αντιλαμβάνονται πως λειτουργεί το "ρευμα"

και ειδικότερα τις διαφορες εναλασσόμενου και συνεχους ρεύματος

έχουν βγάλει προ πολλού τα συμπεράσματά τους.

Εδώ ακουαρίστες είμαστε όχι ηλεκτρονικοί αλλά χαίρομαι

οτι προσπαθείς να εξηγήσεις την ορθή λειτουργεία!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο (Mitrizakis Nikos) καλό θα ήταν να μας πεις ποιον ελεγκτή έχει και κυρίως το probe. Αν έχεις τον συνηθισμένο elliwel με το μεταλλικό αισθητήρα θα σου πρότεινα να προβείς στην αγορά άλλου probe. Όπως έχω ξαναπεί, όλοι οι αισθητήρες θερμοκρασίας αποτελούνται από ένα ηλεκτρονικό στοιχείο, το θερμίστορ. Υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες, τα NTC και τα PTC. Αυτοί με το μεταλλικό περίβλημα (συμπτωματικά) είναι τύπου PTC και εξαιτίας του μεταλλικού τους περιβλήματος έρχονται σε άμεση επαφή με το νερό με αποτέλεσμα ακόμα και τα στατικά φορτία του νερού να επηρεάζουν την ένδειξη του θερμομέτρου. Μπορείς να προμηθευτείς με πολύ χαμηλό κόστος (~2€) ένα νέο αισθητήρα με πλαστικό περίβλημα, τύπου ΝΤC συμπτωματικά, και να είσαι σίγουρος ότι θα ησυχάσεις. :rasp: Βέβαια, θα συμφωνήσω με αυτό που σου είπε ο φίλος Γιάννος ότι πιθανότατα έχεις κάποια μικροδιαρροή στο ενυδρείο σου για αυτό και παρατηρείται το φαινόμενο αυτό. :hysterical:

Σχετικά με τη γείωση τώρα.... Έχω τοποθετηθεί και έχω πει τη γνώμη μου στο θέμα πάμπολες φορές. Αν με ρωτήσει κάποιος, να βάλω γείωση, ή να μην βάλω θα του πω να βάλει. Ο λόγος? Γιατί πάνω από όλα προέχει η προσωπική μας ασφάλεια και ως ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω μάθει ότι πρέπει να σκέφτομαι το ατύχημα και πώς μπορεί να αποφευχθεί. Αν όμως εμβαθύνει κάποιος και σκεφτεί πιο ψύχραιμα το θέμα θα καταλήξει εύκολα στο συμπέρασμα ότι η γείωση προστατεύει εμάς αλλά ταυτόχρονα θέτει σε μεγάλο κίνδυνο τα ψαράκια μας. Ο κίνδυνος αυτός αφορά τόσο στο μόνιμο αγώγιμο δρόμο που δημιουργούμε, με αποτέλεσμα κι οι πιο μικρές διαρροές να δημιουργούν ρεύμα στο ενυδρείο μας όπως επίσης, κατά τη γνώμη μου ο μεγαλύτερος κίνδυνος, να σημειωθεί απώλεια ικανή να ρίξει το ρελέ προστασίας και να απουσιάζουμε για μερικές μέρες από το σπίτι. Είναι βέβαιο ότι σε αυτό το σενάριο το περιεχόμενο του ενυδρείου πάει για πέταμα και φτου και από την αρχή...

Όσον αφορά στη μούργα που δημιουργείται φίλε Τάσο κι υπόλοιποι από την ηλεκτρόλυση του νερου. Για αρχή να ξεκαθαρίσουμε ότι η ηλεκτρόλυση είναι αποκλειστικά και μόνο το φαινόμενο εκείνο κατά το οποίο το νερό διασπάται στα συστατικά που το αποτελούν και τίποτα άλλο. Η συσκευή του Γιάννου που ηλεκτρολύει το νερό χρησιμοποιεί κάποια μέθοδο προκειμένου να μετριάσει το ρεύμα που θα περάσει και να μη δημιουργηθεί βραχυκύκλωμα. Αυτό γίνεται είτε παρεμβάλλοντας εν σειρά μια αντίσταση είτε με ένα μικρό μετασχηματιστή υποβιβάζοντας την τάση. Η μούργα/πρασινίλα είναι αποτέλεσμα ηλεκτροχημικού φαινομένου και διάλυσης των μικροοργανισμών που περιέχονται στο νερό. Η καταστροφή των κυττάρων των οργανισμών σε συνδυασμό με οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις στο νερό εξαιτίας των διαλυμένων αλάτων και λοιπών στοιχείων οδηγούν σε αυτό το χρωματισμό. Οι οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις υποβοηθούνται και επιταχύνονται εξαιτίας της παραγωγής (ή παροχής αν προτιμάτε) άφθονης ποσότητας οξυγόνου εξαιτίας της ηλεκτρόλυσης. Το πείραμα του Γιάννου στην ουσία αποδεικνύει τι παθαίνει (σε μικρότερο βαθμό) το γειωμένο ενυδρείο κάποιου που έχει μια μικρή απώλεια, η οποία δεν είναι ικανή να προκαλέσει την πτώση του ρελέ προστασίας. Το ότι δεν παρατηρείται κάτι ανάλογο στο νερό της ΑΟ εξηγείται από αυτό που είπα παραπάνω, η απουσία των αλάτων και των μικροοργανισμών.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το probe του elliwell.

Αν θυμάμαι καλά τις προδιαγραφές, το μεταλλικό δεν είναι κατάλληλο για ενυδρείο.

Το κατάλληλο είναι το μαύρο με το πλαστικό περίβλημα.

Ίσως θα έπρεπε να αναφέρερεται αυτό στα διάφορα ποστ ώστε να μη ξανατρέχουμε στο μαγαζί για αλλαγή αισθητήρα.

Σχετικά με τη γείωση... - και ως πρώην ηλεκτρολόγος - δε θα έβαζα ποτέ σε ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο θα απαντήσω στα ερωτήματα σου αλλά φοβάμαι μην σε μπερδέψω.

Η μέθοδος της ηλεκτρόλυσης δουλεύει ως ακολούθως.

Έχουμε 2 πόλους το (+) & (-) τα οποία είναι από διαφορετικά μέταλλα.

Διοχετεύοντας τους με ηλεκτρισμό δημιουργούμε μεταξύ τους κάποιο ρεύμα

Στην διαδρομή αυτή ότι βρεθεί το διαπερνά με αποτέλεσμα να το σκοτώνει.

Το πράσινο χρώμα που είδες στην πραγματικότητα είναι χαλκός ο οποίος προσκολλήθηκε σε όλους τους οργανισμούς. Το χρώμα αυτό μπορεί να αλλάξει ανάλογα με το υλικό τον ηλεκτροδίων. Όλες οι συσκευές που έχουμε στα ενυδρεία μας τα πηνία τους είναι κατασκευασμένα από χαλκό. Σε περίπτωση απώλειας ο χαλκός αυτός θα αρχίσει να τρέχει προς την γη και θα προσκολλάτε σε ότι βρει στον δρόμο του.

Το πόσο θα είναι το ρεύμα εξαρτάτε οπό το πόσο βυθισμένα είναι τα ηλεκτρόδια μέσα στο νερό (που αυτό επηρεάζει την επιφάνια που θα έρχεται σε επαφή με το νερό) και την απόσταση τους. Αιδώ να αναφέρω τον νόμο του ωμ που λέει ότι

I=V/R Το ρεύμα (I) ισούται νε την τάση (V) δια την αντίσταση ®.

Εύλογο το ερώτημα σου αν τοποθετήσουμε 2 γυμνά σύρματα στο νερό δεν θα δημιουργήσουμε βραχυκύκλωμα?

Σίγουρα το νερό είναι καλός αγωγός του ηλεκτρικού ρεύματος αλλά όχι τέλειος.

Αυτή είναι μια λανθασμένη εντύπωση το ότι θα δημιουργήσουμε βραχυκύκλωμα..

Θα σου κάνω ένα παράδειγμα.

Η τάση είναι 220 volts

Η αντίσταση μεταξύ τον ηλεκτροδίων είναι 22 ωμ ®.

Τότε έχουμε I=V/R

I=220/22

I=10A

Η συνηθισμένη ασφάλεια που έχουμε είναι 13Α το ρεύμα που θα διαπεράσει μέσα στο νερό είναι 10Α που σημαίνει ότι δεν θα καεί η ασφάλεια.

Τώρα αν μειώσουμε την αντίσταση μειώνοντας την απόσταση τον ηλεκτροδίων και έχουμε 11 ωμ τότε το συνολικό ρεύμα θα είναι 20 Α τότε η ασφάλεια θα καεί.

Για το ερώτημα σου αν σκοτώνετε κάτι η γεννιέται θα σου απαντήσω με ερώτηση.

Έχεις ακούσει ποτέ να γεννιούνται οργανισμοί σε μερικά δέκατα η και εκατοστά του δευτερολέπτου και μάλιστα διοχετεύοντας ηλεκτρισμό?

Στο πείραμα που έστειλα ξέχασα να σας αναφέρω ότι το νερό από την βρύση μετά το τεστ βράζει (χλιαρό) ενώ το νερό από αντίστροφη όσμωση όχι.

Αυτό συμβαίνει γιατί η διαδρομή στο λερωμένο νερό είναι ποιο δύσκολη με αποτέλεσμα να περνά περισσότερο ρεύμα.

stefanos Προσπαθώ να προβληματίσω (Σίγουρα ο κάθε ένας θα κάνει αυτό που πιστεύει)

Mitrizakis Nikos Δεν είχες αναφέρει αν ο αισθητήρας είναι μεταλλικός.

george hmmy Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Αν προσέξεις μίλησα και εγώ ότι πάνω από όλα είναι η υγεία μας. :hysterical:

Η πρόταση μου είναι να έχουμε μετασχηματιστή.

Από την στιγμή που υπάρχει η τέλεια λύση γιατί να διακινδυνεύουν τα ψάρια μου?.

Για όλα τα άλλα που έχεις γράψει :rasp:

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τα παραπάνω, για μένα το θέμα έληξε...

ΔΕΝ πρόκειται να βάλω ΠΟΤΕ γείωση σε κανένα ενυδρείο μου.

Ευχαριστώ πολύ όλους για την αναλυτικότατη ενημέρωση. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα και ωραία αυτά που μας είπαν ο Γιάννος και ο Γιώργος :rasp:

Γιάννο με τις βασικές αρχές της ηλεκτρόλυσης είχα να ασχοληθώ από το σχολείο .. δεν με μπέρδεψες .. μου τα θύμησες . :P .

.. με μπέρδεψε ο ομοιότητα των υλικών στους δυο πόλους ( δεν φαίνονται και οι δυο καλά στο βίντεο ) .. στα παραδείγματα που θυμάμαι τα υλικά ήταν διαφορετικά όπως είπες και εσύ .. ..

.. και το χρώμα στο νερό μοιάζει με άλγη :rasp::hysterical:

..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ πρόκειται να βάλω ΠΟΤΕ γείωση σε κανένα ενυδρείο μου.

Ευχαριστώ πολύ όλους για την αναλυτικότατη ενημέρωση. :hysterical:

:rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο επίσης ενδεχόμενο (αν είστε σε παλιά πολυκατοικία), είναι η γείωση να μην φτάνει ποτέ τη γή. Αυτό μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους. Κύριος είναι ότι παλαιότερα πολλοί συνδέανε τη γείωση σε λούκια ή σε σωλήνες υδροροών. Με τα χρόνια και είτε με τη φθορά, είτε γιατί κοπήκανε/σπάσανε αλλαχτήκανε με πλαστικούς κλπ, η γείωση παύει να λειτουργεί... Στο παλιό μου σπίτι στο κέντρο, ψυλλιάστηκα ότι κάτι δεν πάει καλά αφού μου έκαιγε ένα τροφοδοτικό τη βδομάδα. Όταν μετά αγόρασα στερεοφωνικό με μεταλλικό σασί, όταν το άγγιζα με το μπράτσο μου για να αλλάξω κανένα καλώδιο, με τίναζε.

Με ένα δοκιμαστικό αρχικά και μετά με το πολύμετρο μέτρησα 70V περίπου στη γείωση (ένα ηλεκτρόδιο στη γείωση πρίζας και ένα σε βρύση που τρέχει).

Δεν έμαθα ποτέ τι έγινε γιατί μετακόμισα, αλλά καλού κακού κάντε έναν έλεγχο και τη γείωσή σας για ρεύμα πριν κάνετε οτιδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ, πως είναι πολύ ενδιαφέροντα, αυτά που μας αναφέρεις Φίλε Γιάννο, όπως και οι επεξηγήσεις του Φίλου μας Γιώργου.

Πιστεύω να μας βοηθήσει πολύ αυτή η συζήτηση, να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας και να βγάλουμε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα.

Διαβάζοντας προσεκτικά τα όσο αναφέρθηκαν, πιο πάνω θα ήθελα να θέσω τα πρώτα μου ερωτήματα, από τη πλευρά του απορούντος μη ειδικού.

Έχουμε λοιπόν:

1- Αν έχουμε μια μικρή εκδορά του προστατευτικού περιβλήματος της φάσης, στην μία πλευρά του ενυδρείου και στην άλλη ή άπου αλλού, μια αντίστοιχη του ουδέτερου, θα έχουμε τη δημιουργία μικρής έντασης ρεύματος, η οποία ανιχνεύεται με ένα ευαίσθητο δοκιμαστικό όργανο, αλλά δεν είναι ικανό να ρίξει την ασφάλεια.

Όπως δηλαδή και στην περίπτωση διαρροής προς γη, που αναφέρατε, ικανή να δημιουργήσει μικρής ένταση ρεύμα, αλλά όχι για να ρίξει το ρελέ προστασίας του πίνακα.

Επηρεάζει αυτό την υγεία των οργανισμών???

2-Γιατί το δοκιμαστικό μου κατσαβίδι, ανάβει όταν δεν έχω γείωση και όταν βάζω γείωση σβήνει???

3-Μήπως υπάρχουν και άλλου είδους διαφορές δυναμικού, σε ένα ενυδρείο, ικανές να δημιουργήσουν ηλεκτρικά ρεύματα??? Και τα οποία δεν μπορούμε να αποφύγουμε ποτέ???

Για παράδειγμα, λόγω συνεχούς τριβής του νερού, με διάφορα συνθετικά υλικά ή ακόμα και με αυτό το ίδιο το γυαλί.

4-Γιατί οι υποβρύχιοι ηλεκτροσυγκολητές δεν κινδυνεύουν από ηλεκτροπληξία, ενώ το πρώτο που διδάσκονται κατά την εκπαίδευσή τους, είναι ότι απαγορεύεται αυστηρά, κατά τη διάρκεια εργασιών, να ξενερίσουν το χέρι τους ???

5-Γιατί οι Ισπανοί αλιείς τόνου, στα στενά του Γιβραλτάρ, όταν χρησιμοποίησαν ηλεκτροφόρα δίχτυα, για το ψάρεμα αυτού του είδους ψαριών, απέτυχαν παταγωδώς και αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τέτοιου είδους τεχνικές???

6-Τελικά πόσο περισσότερο κινδυνεύει ένα υποβρύχιος οργανισμός από έναν εξωτερικό, που κλείνει το κύκλωμα με τη γη???

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννο συμφωνώ σε όσα λες και ότι καλύτερη λύση είναι ο μετασχηματιστής, το ζήτημα όμως είναι ότι η πλειοψηφεία των ενυδρειόφιλων είτε αγνοούν την ύπαρξη του, είτε αδιαφορούν, είτε θεωρούν περιττό έξοδο. Η γείωση είναι σχετικά φτηνή ή προχωράς και σε μία DIY κατασκευή, σε κάθε περίπτωση όμως κρύβει όλους τους προαναφερθέντες κινδύνους. Στην ουσία δηλαδή συμφωνώ μαζί σου... :rasp:

Σχετικά με το χρωματισμό του νερού τώρα, εφόσον μας λέει ο φίλος μας Γιάννος ότι τα ηλεκτρόδια της συσκευής του είναι από χαλκό ξέρουμε αυτόματα ότι το πράσινο χρώμα του νερού οφείλεται στα δηλητηριώδη οξείδια του χαλκού που αναπτύσσονται.

Σχετικά με τις απορρίες του άλλου καλού μου φίλου Νικόλα τώρα...

1) Στην περίπτωση Νικόλα που έχεις δύο διαρροές αντίθετης πολικότητας αυτόματα δημιουργείται ρεύμα. Άλλωστε, μην ξεχνάμε ότι ο ουδέτερος είναι γειωμένος κι ότι η γείωση συμπεριφέρεται σαν ουδέτερος. Όμως, όταν δεν έχεις γείωση στο ενυδρείο σου, το ρελέ διαφυγής δεν μπορεί να καταλάβει την απώλεια με αποτέλεσμα να μην πέφτει. Αν είναι σε μικρή απόσταση, τα γδαρμένα καλώδια, λόγου χάρη σπάσει ένας θερμαντήρας, θα πέσει η ασφάλεια υπερεντάσεως κι όχι το ρελέ προστασίας. Απαντώντας, μετά από αυτήν την εισαγωγή, στο ερώτημα σου, ναι τα ζωντανά στο ενυδρείο επηρεάζονται από αυτό το ρεύμα.

2) Γκρινιάζω διαρκώς ότι το δοκιμαστικό κατσαβίδι είναι πρόχειρος κι εσφαλμένος τρόπος ανίχνευσης διαρροής γιατί πολλές φορές ανάβει και από επαγωγικές τάσεις οδηγώντας μας σε εσφαλμένα συμπεράσματα. Έστω τώρα ότι έχεις μια μικρή απώλεια από τον κυκλοφορητή σου, έχει πάρει υγρασία ας πούμε. Δεν έχεις γείωση στο ενυδρείο, άρα η μοναδική διέξοδος για να δημιουργηθεί ρεύμα (όχι τάση) είναι κατά το τεστ με το κατσαβίδι όπου δημιουργείται αγώγιμος δρόμος. (κατσαβίδι, το χέρι σου, το σώμα σου, πόδια, γη) Το κατσαβίδι όμως αυτό μπορείς να το βάλεις στην πρίζα απευθείας και πάλι δε σε "χτυπάει" το ρεύμα γιατί έχει μεγάλη εσωτερική αντίσταση. Κρατήστε το αυτό, θα χρειαστεί. Βάζεις τη γείωση στο ενυδρείο, δηλαδή δημιουργείς και δεύτερο αγώγιμο δρόμο, στην τάση που υπάρχει, για το πού μπορεί να φύγει. Λέει η τάση λοιπόν, από τη γείωση έχω να αντιμετωπίσω μόνο την αντίσταση του νερού (είναι μηδενική πρακτικά η αντίσταση του καλωδίου) ενώ από το κατσαβίδι έχω να αντιμετωπίσω την αντίσταση του κατσαβιδιού (μεγάλη), την αντίσταση του Νίκου, τα παπούτσια του κλπ. Κορόιδο είμαι να ζοριστώ? Όχι, θα φύγω από τη γείωση. Έτσι εξηγείται Νικόλα και υπόλοιποι φίλοι.

3) Στο ενυδρείο λόγω των τριβών του νερού με τις διάφορες συσκευές συχνά παρατηρείται το φαινόμενο επαγωγής τάσης λόγω στατικού φορτίου που είναι όμως πολύ-πολύ μικρά σε σχέση με το ρεύμα της πρίζας.

4) Χεχε, είδες που τα βρίσκεις μόνος σου τα παραδείγματα Νικόλα? Θυμάσαι κάπου που διάβασες ότι αν έχω διαρροή στο ενυδρείο και βουτήξω όλος μέσα δε θα πάθω τίποτα ενώ αν πατάω στη γη και ακουμπήσω θα καώ? Είναι ίδια περίπτωση, όταν ο ηλεκτροσυγκολητής είναι ολόκληρος μέσα στο νερό το δυναμικό του σώματός του είναι ίδιο με αυτό του πλοίου και δημιουργείται ρεύμα όταν ακουμπήσει το ηλεκτρόδιο στο πλοίο. Όταν όμως είναι το χέρι εκτός νερού και ακουμπήσει στο πλοίο μεγάλο μέρος του ρεύματος θα περάσει από το σώμα του που είναι στο ίδιο δυναμικό με αυτό του πλοίου. Μην ξεχνάμε ότι η ηλεκτροσυγκόληση θέλει δύο άκρα (πόλους) για να δουλέψει.

5) Δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου την τεχνική αυτή για να μπορέσω να τοποθετηθώ. :rasp:

6) Χμμ, με ψιλομπέρδεψες Νικόλα. Ο υποβρύχιος οργανισμός δεν μπορεί να είναι γειωμένος, εκτός αν εννοείς ένα ιδεατό παράδειγμα, να είναι γειωμένο το ψάρι (εκτός νερού) και να ακουμπήσει στο νερό, ποιες θα είναι οι συνέπειες. Αν κατάλαβα καλά και εννοείς κάτι τέτοιο, τα αποτελέσματα του ρεύματος επάνω μας (για δεδομένο ρεύμα) εξαρτώνται από το ποσοστό περιεκτικότητας του σώματός σε νερό. Το ρεύμα μας χτυπάει ακριβώς επειδή το σώμα μας αποτελείται μάλιστα σε ένα ποσοστό 70% από νερό.

Ελπίζω να βοήθησα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ καλός όρισες στο θέμα.

Άργησες λιγάκι. !!!!! (αστειεύομαι)

Για την πρώτη σου ερώτηση.

Θα ήταν ποιο σωστό να παίρναμε απάντηση από τον Heiko Bleher.

Αν θυμάσαι ποιο παλιά είπα ότι πρέπει να κάνουμε την ερώτηση (επηρεάζει τα ψάρια όταν διαπερνόντα από ηλεκτρικό ρεύμα) στον Heiko Bleher

Λογικά σκεπτόμενος εγώ απαντώ πως ναι επηρεάζει τα ψάρια με αποτέλεσμα να αρρωστούν και μετά να πεθαίνουν.

Για το δεύτερο σου ερώτημα.

Το ρεύμα είναι σας ένα κανάλι νερού. Θα περάσει από εκεί που είναι ποιο εύκολο.

Βάζοντας γείωση η ποιο εύκολη διαδρομή είναι το νερό τα ψάρια και η γη.

Το λαμπάκι ανάβει όταν δεν έχεις γείωση (και έχεις απώλεια στο ενυδρείο) για τον απλούστατο λόγο ότι είναι η μοναδική διαδρομή που μπορεί να κάνει.

Βάζοντας την γείωση η διαδρομή προς την γη είναι ευκολότερη.

Και ας μην ξεχνάμε ότι η γείωση αποτελείτε από έναν μεταλλικό πάσσαλο ο ποιος είναι θαμμένος μέσα στην γη ενώ εμείς στεκόμαστε πάνω στην γη.

Για το τρίτο.

Διαφορές δυναμικού μπορούν να υπάρξουν σε πολλά σημεία μέσα στο ενυδρείο.

Εκτός από την τριβή πάνω στο γυαλί που επιτυχώς ανάφερες θα σου πω για την τριβή της φτερωτής της αντλίας. Αντιλαμβάνεσαι ότι στο σημείο αυτό η τριβή είναι τεράστια.

Με την διαφορά δυναμικού δεν σωμένη ότι έχουμε ρεύμα.

Να σου πω ένα παράδειγμα.

Μια μπαταρία έχει 2 πόλους. Θετικό και αρνητικό. Μεταξύ τους υπάρχει μια διαφορά δυναμικού. Η διαφορά αυτή για να μετατραπεί σε ηλεκτρικό ρεύμα πρέπει απαραίτητα να μπει κάτι ανάμεσα τους. Π.Χ ένας λαμπτήρας. Τότε αυτή η διαφορά μετατρέπετε σε ηλεκτρισμό.

Τέταρτο ερώτημα.

Οι υποβρύχιοι συγκολλητές δεν κινδυνεύουν γιατί η υψηλότερη τάση που δουλεύουν είναι 70 βολτ και το ποιο σημαντικό είναι η τάση αυτή δεν είναι εναλλασσόμενη αλλά συνεχές. Σκέψου 5 μπαταριές αυτοκινήτου που είναι ενωμένες σε σειρά.

Να προσθέσω ότι το ρεύμα αυτό περνά από το ήλεκτρο και καταλήγει στο μέταλλο συγκόλλησης. Σε αυτό ακριβός το σημείο δημιουργείτε ένα τεράστιο ρεύμα.

Τώρα θα μου πεις αυτό το ρεύμα δεν έρχεται σε επαφή με το νερό?

Εγώ λέω ναι. Αν υπολογίσουμε τον τεράστιο όγκο του νερού το ρεύμα που θα διαπεράσει το σώμα θα είναι ασήμαντη. (μιλώ πάντα θεωρητικά).

Από ότι έχω ακούσει οι δύτες συγκολλητές εξοπλίζονται και με ειδική στολή που τους προστατεύει. Το γιατί δεν επιτρέπετε να βγάλουν το χέρι τους από το νερό θα το ψάξω. Φαντάζουμε ότι θα δουλεύει αντίθετα με την γείωση.

Για το πέμπτο ιδέα δεν έχω. Μπορώ να το ψάξω και να σου πω.

Για την έκτη ερώτηση. Ο υποβρύχιος οργανισμός κινδυνεύει γιατί απλά βρίσκετε 24 ώρες την ημέρα (χωρίς να έχει άλλη επιλογή) σε αυτό το βασανιστήριο. Ο εξωτερικός οργανισμός θα έρθει σε επαφή μόνον την δεδομένη στιγμή.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

george hmmy με πρόλαβες την ώρα που έγραφα.

Ακόμα καλύτερα να υπάρχουν και τα 2 ποστ.

Πραγματικά χαίραμε αυτή την συζήτηση που εξελίσσετε άψογα.

Όσο για τις απαντήσεις σου περιττό να σου πω :hysterical:

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτό ίσως σε βοηθήσει στην απορία σου σχετικά την υποβρύχια ηλεκτροσυγκόλληση.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια διευκρίνηση...

τα 70 volt AC ή DC μπορούν να σκοτώσουν κανονικα.

Εξαρτάται πως θα τα πιασεις, δηλαδή τι συνολική αντίσταση θα βγεί και άρα τι ρεύμα θα σε περάσει (και από ποιά διαδρομή στο σώμα).

Η εσωτερική αντίσταση της πηγής, η αντίσταση της επαφής και η αντίσταση του σώματος καθορίζουν συνολικά το πόσο ρεύμα θα έχεις. Το σώμα μας δε έχει ιδέα τι τάση προκάλεσε το ρεύμα, αλλά πόσο ρεύμα περνάει.

Μερικές δεκάδες μιλιαμπέρ είναι επικίνδυνες.

Γενικά το AC είναι ποιο επικίνδυνο από το DC, και φυσικά όσο μεγαλύτερη τάση, τόσο πιθανότερη η ζημιά, αλλά πάντα μετράει το ρεύμα και όχι η τάση. Σκεφτείτε ότι τότε που σας βάρεσε το μπουζί από το αυτοκίνητο (τι ωραίες εμπειρίες εεε?) είχε περίπου 12 χιλιάδες volt!!! και τελικά δε πάθατε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

chrisb

Βάση του νόμου του ωμ αυξάνοντας την τάση αυξάνουμε και το ρεύμα.

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου ότι αυτό που μας ενδιαφέρει τελικά είναι το πόσο ρεύμα θα περάσει από μέσα μας. :rasp:

Τα 70 βολτ συνεχομένου ρεύματος δεν διαπερνούν τον συγκολλητή αλλά είναι μεταξύ του ήλεκτρου και του κομματιού συγκόλλησης.

Έχω κάνη και μια έρευνα σχετικά με τον χρόνο που χρειάζεται ένα RCD (αυτόματο) να ανταποκριθεί. Ο χρόνος αυτός είναι 0,4 δευτερόλεπτα.

Δηλαδή σε περίπτωση απώλειας που δεν έχουμε γείωση και δεν έχουμε μετασχηματιστή αυτή α απώλεια θα διαπεράσει το σώμα μας για 0,4 δευτερόλεπτα.

Το πόσο ρεύμα θα περάσει για αυτόν τον χρόνο είναι ανάλογο του πόση είναι η διαρροή και πόση είναι η αντίσταση του σώματος μας σε σχέση με την γη. :hysterical:

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...