Jump to content

Κιχλιδες


Nikos man

Recommended Posts

Καλησπέρα, το τελευταίο διάστημα απέκτησα ενα ενυδρείο με κιχλιδες και τον τελευταίο μηνα η μια ειναι αρκετά ορισμένη. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει βλέποντας τη φωτο και να μου πει τι έχει? Μήπως είναι άρρωστη?

20190327_000614.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να είναι bloat φίλε μου. 

Τρώει κανονικά; μένει κρυμμένο την περισσότερη ώρα; 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Πρεπει να είναι bloat φίλε μου. 

Τρώει κανονικά; μένει κρυμμένο την περισσότερη ώρα; 

 

Τρώει κανονικά και γενικά εχει διάθεση. Δεν μένει κρυμμένο, συνέχεια ειναι στη κίνηση! Βαζω ακομα μια φωτογραφία.

20190327_000503.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει μέρες που είναι έτσι φουσκωμένο; 

Πιστεύω ότι είναι αρχή bloat αλλά ελπίζω να κανω λάθος. 

Η καλύτερη λύση είναι αν μπορείς να το απομονωσεις σε άλλο ενυδρειακι να δεις πως θα πάει, αλλιώς παρήγγειλε octozin και άμα χειροτερεψει, κάνεις θεραπεία όλο το ενυδρείο αφού σχεδόν σίγουρα θα έχουν επηρεαστεί και τα άλλα. 

Ξέρεις τι τροφές έτρωγε πριν το ψαράκι; μήπως έχεις αλλάξει κάτι στην διατροφή του τον τελευταίο καιρό; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το φούσκωμα αλλά στην τελευταία φωτό μου φαίνεται σαν να έχεις κόκκινα βράνχια. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά κοίταξε το λίγο. Μέτρα λίγο αμμωνία να δεις τι παίζει. Εκτός και αν είναι θηλυκιά και γέννησε πρόσφατα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Δεν ξέρω για το φούσκωμα αλλά στην τελευταία φωτό μου φαίνεται σαν να έχεις κόκκινα βράνχια. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά κοίταξε το λίγο. Μέτρα λίγο αμμωνία να δεις τι παίζει. Εκτός και αν είναι θηλυκιά και γέννησε πρόσφατα

Είναι θηλυκό αλλα δεν έχει γεννήσει. Θα το κοιταξω ομως. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Έχει μέρες που είναι έτσι φουσκωμένο; 

Πιστεύω ότι είναι αρχή bloat αλλά ελπίζω να κανω λάθος. 

Η καλύτερη λύση είναι αν μπορείς να το απομονωσεις σε άλλο ενυδρειακι να δεις πως θα πάει, αλλιώς παρήγγειλε octozin και άμα χειροτερεψει, κάνεις θεραπεία όλο το ενυδρείο αφού σχεδόν σίγουρα θα έχουν επηρεαστεί και τα άλλα. 

Ξέρεις τι τροφές έτρωγε πριν το ψαράκι; μήπως έχεις αλλάξει κάτι στην διατροφή του τον τελευταίο καιρό; 

Δεν ξερω τι τροφή του έδιναν πριν. Εγώ του δινω μια tropical για κιχλιδες λεει. Το χρωμα του βέβαια ειναο λιγο περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις ποιο ψάρι είναι και τις διατροφικές του προτιμήσεις? (σαρκοφάγο, φυτοφάγο ή παμφάγο)

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει για κάποιο albino peacock κατά 99%.

Οπότε παμφαγο/σαρκοφαγο. 

Αν και κυρίως είναι η τροφη που παίζει ρόλο στο bloat, παίζουν και πολλοί άλλοι παράγοντες όπως ποιότητα νερού και στρες. 

Το θέμα είναι να το προλάβεις για να μην χάσεις πολλά ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...