Jump to content

Βοηθεια για φωτισμο νεου φυτεμενου


Giannis00

Recommended Posts

Καλησπερα σας.. ειμαι νεος στο φορουμ και σχετικα καινουριος στα φυτεμενα αλλα με τοσο διαβασμα που εχω ρειξει ασχετο δε με λες.Στο θεμα μας τωρα,

  Προσφατα αγορασα ενα ενυδρειο hailea k-60 και σκευτομαι να βαλω αρκετα φυτα τυπου Hydrophila siamensis και polysperma , java fern και moss rotala και κανα κερατοφυλλο αν ειναι.Οι ερωτησεις μου : 1)το ενυδρειο εχει πανω του μια led λαμπα λευκου φωτος των 5w.Ξερει κανεις που ναχει το ιδιο ποσα lumen κ kelvin ειναι;και αν ναι και το σημαντικοτερο ερωτημα , επαρκει ο φωτισμος μου για αυτα τα φυτα;( χαμηλο εως μετριο φωτισμο)

2)θα βοηθουσε αν εβαζα και δευτερη λαμπα χρωματος κοκκινου ή μπλε και αν ναι τι χρωμα να επιλεξω και ποσα βατ ή λουμεν;; 3)μπορω με αυτον τον φωρισμο και ισως προσθηκη υγρου co2 (δεν εχω δυνατοτητα για μπουκαλα)να βαλω και χαλι τυπου eleocharis parvula? Θα με βοηθουσατε αν μου απαντουσατε και στις τρεις ερωτησουλες μου σας ευχαριστω εκ των πρωτερων
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Giannis00 έγραψε:

Καλησπερα σας.. ειμαι νεος στο φορουμ και σχετικα καινουριος στα φυτεμενα αλλα με τοσο διαβασμα που εχω ρειξει ασχετο δε με λες.Στο θεμα μας τωρα,

  Προσφατα αγορασα ενα ενυδρειο hailea k-60 και σκευτομαι να βαλω αρκετα φυτα τυπου Hydrophila siamensis και polysperma , java fern και moss rotala και κανα κερατοφυλλο αν ειναι.Οι ερωτησεις μου : 1)το ενυδρειο εχει πανω του μια led λαμπα λευκου φωτος των 5w.Ξερει κανεις που ναχει το ιδιο ποσα lumen κ kelvin ειναι;και αν ναι και το σημαντικοτερο ερωτημα , επαρκει ο φωτισμος μου για αυτα τα φυτα;( χαμηλο εως μετριο φωτισμο)

2)θα βοηθουσε αν εβαζα και δευτερη λαμπα χρωματος κοκκινου ή μπλε και αν ναι τι χρωμα να επιλεξω και ποσα βατ ή λουμεν;; 3)μπορω με αυτον τον φωρισμο και ισως προσθηκη υγρου co2 (δεν εχω δυνατοτητα για μπουκαλα)να βαλω και χαλι τυπου eleocharis parvula? Θα με βοηθουσατε αν μου απαντουσατε και στις τρεις ερωτησουλες μου σας ευχαριστω εκ των πρωτερων

 

Κανεις;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

1) Δε μπορώ να βρω κάτι σχετικό με το φωτιστικό που φοράει το ενυδρείο. Δε νομίζω ότι τα led που έχει είναι smd 5050 ( αλλά αν δεις την πλακέτα θα γράφει), ακόμα δε ξέρω και ποσά chip leds έχει έστω και μπακάλικα να υπολογίσεις κατά αναλογία με τα αντίστοιχα της αγοράς. 

2) Για τα φυτά που εχεις, αν δε μπει Co2 (έστω και diy), δε νομίζω ότι χρειάζεται να βάλεις extra λάμπα καν.

3) Αν τη βάλεις την eleocharis σίγουρα θα σε ζορίσει, θα θες και φως και Co2. Με υγρό διοξείδιο βέβαια δε την έχω φιλοξενήσει σε ενυδρείο μου να σου πω πως πάει.  

 

Φιλικά πάντα. 

 

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2019 at 4:39 ΜΜ, το μέλος Giannis00 έγραψε:

 

Κανεις;;;;;;

Για να σου απαντησουμε,πρεπει να ξερουμε πόσα lumen βγαζει αυτο το φωτιστικο (λαμπα). δεν βρηκα να γραφει πουθενα τα lumen.

Δεν νομιζω να φτανει φωτισμος για ελεοχαρης και πολυσπερμα, αλλα για μοςς και java fern - μαλλον ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...