Jump to content

Σπηλια για kribensis


Recommended Posts

Σε λίγες μέρες θα αποκτήσω ένα ευγάρι kribensis και σκέφτομαι να τους προσφέρω μια άνετη και όμορφη φωλία...Προσφατα ένας φίλος είπε να κάνω μια σπηλιά απο καρυδα και να βάλω πάνω java moss.Απλα ήθελα να σας ρωτήσω επειδη βρήκα μια πέτρα moonstone , αν θα μπορούσα να βαλώ αυτή αντι για την καρυδα?επίσης έχω και coryboras αυτά δεν θα πάνε σε καμια τρυπα στην moon stone να κάνουν φωλιά?αν πάνε πιστευω θα υπάρξει πρόβλημα........

Προσωπικά πιστεύω η ιδέα με την καρύδα που μου είπε o klaz είναι η καλύτερη ...απλά επείδη έτυχε να βρώ τη πέτρα γι αυτό ρωτάω....

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις σκοπό να βάλεις ζευγάρι kribensis μαζί με corydoras, καλύτερα να το ξανασκεφτείς...

Μόλις γίνει γέννα από τα κριμπ, τα κόρυς είναι καταδικασμένα...

Υ.Σ.: Τα corydoras δεν κάνουν φωλιές. Προτίμησε την καρύδα και μάλιστα με μικρή είσοδο, για να μπορούν εύκολα να την κλείνουν και να την ανοίγουν, όταν γεννήσουν.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4738

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις σκοπό να βάλεις ζευγάρι kribensis μαζί με corydoras, καλύτερα να το ξανασκεφτείς...

Μόλις γίνει γέννα από τα κριμπ, τα κόρυς είναι καταδικασμένα...

Υ.Σ.: Τα corydoras δεν κάνουν φωλιές. Προτίμησε την καρύδα και μάλιστα με μικρή είσοδο, για να μπορούν εύκολα να την κλείνουν και να την ανοίγουν, όταν γεννήσουν.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4738

Δηλαδή άμα δείς στο πόστ μου ότι ψάρι έχω είναι καταδικασμένο....Γιατι πρόσφατα μου είπαν οτί αν βάλω τα kribensis με ψάρια που κολυμπάνε γρήγορα δέν θα υπάρξει πρόβλημα...Με΄λίγα λόγια με το που θα γεννήσουν δέν θα κολύμπαει άνετα κανένα ψαράκι.....

Τα cory τα θεωρώ γρήγορα ψάρια....

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που σου το είπε αυτό, πες του ότι είπα ότι είναι άσχετος... και πιθανόν επικίνδυνος...

Μόνο πολύ σκληροτράχηλα και ανθεκτικά ψάρια μπορούν να τη βγάλουν καθαρή και αυτό υπό προϋποθέσεις.

Οταν γεννήσουν τα kribensis προστατεύουν τόσο πολύ και τόσο έντονα τα μικρά τους, που το μόνο που μπορεί να σώσει τα άλλα ψάρια, είναι τα πολλά λίτρα και οι καλές και πολλές κρυψώνες. Πρόσφατα ξαναγέννησαν τα δικά μου, όπου τα είχα βάλει τώρα μαζί με ένα pleco 18 cm, σε ενυδρείο 150 λίτρων (τίποτα άλλο μέσα, πριν ήταν μόνος του ο pleco). Μιλάμε για πολλά ξύλα και πολλά φυτά... Παρατηρήσεις από την πρώτη εβδομάδα του "πειράματος": ο κακομοίρης ο pleco έχει φάει το ξύλο της ζωής του..!!!! Είναι όλη μέρα κρυμμένος και μόλις βγει, το τι κυνηγητό πέφτει (κυρίως από τον αρσενικό, που είναι το πιο τσαμπουκαλίδικο ψάρι που είχα ποτέ μου) είναι άλλο πράγμα...! Εχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να βγάλω τον pleco και να τον βάλω στο 350άρι, γιατί αν καμιά φορά πάρει ανάποδες κι αυτός (και θα πάρει κάποια στιγμή, γιατί δεν τον αφήνουν να φάει), μπορεί να μου τα σκοτώσει...

Και απ' όσο ξέρω το ενυδρείο σου είναι μικρό, έτσι?

Κανονικά, μόνο τα κριμπ μπορείς να βάλεις εκεί (ΙΜΟ) και να χαρείς έτσι μια ήσυχη γέννα τους...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και τα δύο ψάρια και ζουν τελείως αρμονικά μόνο όταν γεννούν τα κριπ. Τότε δεν αφήνουν να κοντέψει κανένα ψάρι αλλά τα κορη δεν καταλαβαίνουν τίποτα είναι στον κόσμο τους μια χαρά περάνανε. Να σημειώσω έχω μέσα καρύδα.

Δεν ξέρω τη εννοεί ο Ντίνος αλλά νομίζω ότι θέλει να πει ότι δεν μπορούν να συναρπάξουν στην ίδια φωλιά η περιοχή και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσα λίτρα Χρήστο?

Link to comment
Share on other sites

...Δεν ξέρω τη εννοεί ο Ντίνος αλλά νομίζω ότι θέλει να πει ότι δεν μπορούν να συναρπάξουν στην ίδια φωλιά η περιοχή και τα δύο.

Αυτό ακριβώς!

Και τα 60 λίτρα είναι περιοχή ΜΟΝΟ για ένα ζευγάρι kribensis με τα μωρά του...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που σου το είπε αυτό, πες του ότι είπα ότι είναι άσχετος... και πιθανόν επικίνδυνος...

Μόνο πολύ σκληροτράχηλα και ανθεκτικά ψάρια μπορούν να τη βγάλουν καθαρή και αυτό υπό προϋποθέσεις.

Οταν γεννήσουν τα kribensis προστατεύουν τόσο πολύ και τόσο έντονα τα μικρά τους, που το μόνο που μπορεί να σώσει τα άλλα ψάρια, είναι τα πολλά λίτρα και οι καλές και πολλές κρυψώνες. Πρόσφατα ξαναγέννησαν τα δικά μου, όπου τα είχα βάλει τώρα μαζί με ένα pleco 18 cm, σε ενυδρείο 150 λίτρων (τίποτα άλλο μέσα, πριν ήταν μόνος του ο pleco). Μιλάμε για πολλά ξύλα και πολλά φυτά... Παρατηρήσεις από την πρώτη εβδομάδα του "πειράματος": ο κακομοίρης ο pleco έχει φάει το ξύλο της ζωής του..!!!! Είναι όλη μέρα κρυμμένος και μόλις βγει, το τι κυνηγητό πέφτει (κυρίως από τον αρσενικό, που είναι το πιο τσαμπουκαλίδικο ψάρι που είχα ποτέ μου) είναι άλλο πράγμα...! Εχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να βγάλω τον pleco και να τον βάλω στο 350άρι, γιατί αν καμιά φορά πάρει ανάποδες κι αυτός (και θα πάρει κάποια στιγμή, γιατί δεν τον αφήνουν να φάει), μπορεί να μου τα σκοτώσει...

Και απ' όσο ξέρω το ενυδρείο σου είναι μικρό, έτσι?

Κανονικά, μόνο τα κριμπ μπορείς να βάλεις εκεί (ΙΜΟ) και να χαρείς έτσι μια ήσυχη γέννα τους...

Οχι φίλε αυτός που μου το είπε γνωρίζει πολλά γύρω απο το χόμπι.... :hysterical:

Ναι είναι μικρό αλλά είναι διαμορφωμένο έτσι ωστε να υπάρχουν αρκέτα φυτα-κρυψωνες-χώρος για κολύμπι...

Επίσης για το cory που είπα πριν για την φωλία είναι επειδή πηγαίνουν συνέχεια κάτω από ένα φύλλο αnubia και κάθονται εκεί και τα δυο μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ντίνο έχεις δίκαιο εμένα το ενυδρείο είναι πυκνό φυτεμένο με πολλές φωλιές και κρυψώνες και έχω καθαρά 300 λίτρα και ένα ζευγάρι κριπ, 10 κορι, 6 σαε, και 6 σκαλαρια.

Σε μικρό ενυδρείο δεν το συζητώ τα κορι θα κολυμπούν κατά εξαίρεση στην επιφάνια ανάποδα.

Να σημειώσω ότι τα κριπ θέλω να τα βγάλω, τα έβαλα μέσα σαν έκτακτα και τώρα δεν μπορώ να τα βγάλω πανέξυπνα είναι όταν τα ταΐζω έρχονται και τρώνε και από το χέρι μόλις δουν την απόχη που τα είδες.

Ενώ τα μικρά σαν αμαθείς που είναι και δεν έχουν ακόμη την πονηριά τα πιάνω στο πι και φι.

Γνωρίζει κανείς καμιά πατέντα πώς να τα βγάλω ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και τα δύο ψάρια και ζουν τελείως αρμονικά μόνο όταν γεννούν τα κριπ. Τότε δεν αφήνουν να κοντέψει κανένα ψάρι αλλά τα κορη δεν καταλαβαίνουν τίποτα είναι στον κόσμο τους μια χαρά περάνανε. Να σημειώσω έχω μέσα καρύδα.

Δεν ξέρω τη εννοεί ο Ντίνος αλλά νομίζω ότι θέλει να πει ότι δεν μπορούν να συναρπάξουν στην ίδια φωλιά η περιοχή και τα δύο.

θα συμφωνησω μαζι σου χρηστο,πριν μ'αρπαξει απο το λαιμο ο ντινος :thumbup::P ..αφου και χωρις να το ξερει με ''στολισε''κανονικοτατα πριν..... :rasp:

αμαν βρε ντιναρα,γιαυτο σε παω..γιατι εισαι extreme και οχι χαμηλων τονων,οταν προικειται για...ψαρια.....φιλακια φιλε..!!!!! :hysterical::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι ο πετσοπάς κλάζ . :P:P:thumbup:

πέρασες από της συμπληγάδες του Ντίνου κανείς δεν γλυτώνει :hysterical::rasp:

Αλλά νομίζω έχουμε όλοι κάπου δίκαιο, όλα εξαρτώνται από τα καθαρά λίτρα που έχουμε εάν μπορούν να συναρπάξουν τα δύο ψάρια. Τώρα εάν τα βάλουμε σε ένα ενυδρείο 50 λίτρα εεε… θα γίνει σκοτωμός. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε αυτός που μου το είπε γνωρίζει πολλά γύρω απο το χόμπι...

Ελπίζω να μην εννοείς τον klaz, γιατί τότε θα σου πω ότι αυτός το μόνο που ξέρει, είναι να καθαρίζει την άλγη από τους... δίσκους του..! :hysterical::rasp::rasp: ................... :P

...Ναι είναι μικρό αλλά είναι διαμορφωμένο έτσι ωστε να υπάρχουν αρκέτα φυτα-κρυψωνες-χώρος για κολύμπι...

Δεν υπάρχει περίπτωση σου λέω... Θα τα τσακίσουν και είναι κρίμα....

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν θυμαμαι να ειχα μιλησει συγκεκριμενα για συγκατοικηση κορυς μαζι με κριμπς με το φιλο mpikis,εντουτοις θα ελεγα οτι εστω και σε τοσα λιγα λιτρα,με αρκετες κρυψωνες θα μπορουσανε να μπουνε μικροσωμα γρηγορα ψαρακια μαζι με ενα ζευγαρι κριμπς,εστω και σε περιοδο αναπαραγωγης....

μιλαω γιατι επι χρονια διατηρουσα σε ενα 50λιτρο,με πολλες κρυψωνες και αξιοπρεπεστατη φιλτρανση 1 ζευγος μονιμα ξαναμενο κριμπς και4-5 καρδιναλιους,και αν και εβγαλα πανω απο 10-15 γεννες ποτε τα σμηνοψαρα δεν αντιμετωπισαν προβληματα..πιθανοτατα λογω ταχυτητος.....*να προσθεσω οτι απλα το αναφερω δεν το προτεινω κατι τετοιο,γιατι απλα χρειαζεται και καποια πειρα απο το χομπιστα..*

ΥΓ.και εγω σ'αγαπαω αν και δεν πολυχωνευεις τις........αλγες μου.....χεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν θυμαμαι να ειχα μιλησει συγκεκριμενα για συγκατοικηση κορυς μαζι με κριμπς με το φιλο mpikis,εντουτοις θα ελεγα οτι εστω και σε τοσα λιγα λιτρα,με αρκετες κρυψωνες θα μπορουσανε να μπουνε μικροσωμα γρηγορα ψαρακια μαζι με ενα ζευγαρι κριμπς,εστω και σε περιοδο αναπαραγωγης....

μιλαω γιατι επι χρονια διατηρουσα σε ενα 50λιτρο,με πολλες κρυψωνες και αξιοπρεπεστατη φιλτρανση 1 ζευγος μονιμα ξαναμενο κριμπς και4-5 καρδιναλιους,και αν και εβγαλα πανω απο 10-15 γεννες ποτε τα σμηνοψαρα δεν αντιμετωπισαν προβληματα..πιθανοτατα λογω ταχυτητος.....*να προσθεσω οτι απλα το αναφερω δεν το προτεινω κατι τετοιο,γιατι απλα χρειαζεται και καποια πειρα απο το χομπιστα..*

ΥΓ.και εγω σ'αγαπαω αν και δεν πολυχωνευεις τις........αλγες μου.....χεχεχεχε

Φίλε κλαζ δεν ξερω αν το προτεινεις ή οχι....πάντως μαζι που μιλήσαμε δεν είχες κανένα προβλημα στο να βάλω τα κριμπς...και να κανω και αναπαραγωγη....

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινα....

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ειναι δυνατο να θυμαμαι τα παντα απο αυτα που λεω,(αφου μιλω με πολυ κοσμο καθημερινα),αυτο που θυμαμαι ειναι να με ρωτας αν γινεται να συγκατοικησουν κριμπς μαζι με ραμιρεζι...και οπως θα θυμασαι σου το ειπα ρητα πως οχι.....

τωρα για να μην υπαρχουν εντυπωσεις,μπορεις να βαλεις στο ενυδρειακι σου ενα ζευγος κριμπενσις,και για να μην μας κυνηγησει ο ντιναρας.. ΜΗΝ ΒΑΛΕΙς ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,γιατι ισως σου λειπει και η εμπειρια για κατι τετοιο(οπως ανεφερα σε ποστ μου παραπανω..)

αν σε ενδιαφςερει αρκετα ετσι κι αλλιως η αναπαραγωγη των κριμπς,και εχεις ετοιμες σπηλιες ,κλπ..τοτε βαλε μονο του το ζευγαρι στη γυαλα,για να μεινεις απροσκοπτα κολλημενος στην επερχομενη γεννα,και ναμηνν μπλεξεις με τυχον αλλα προβληματα......

και για να μην το κουραζουμε,γιατι πονεσαν τα δακτυλα μου στο λαπτοπ..παρε το ποδηλατο σου και ελα αυριο να το ξαναδουμε με την ησυχια μας ....απλα και ομορφα και χωριςε περιττα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ειναι δυνατο να θυμαμαι τα παντα απο αυτα που λεω,(αφου μιλω με πολυ κοσμο καθημερινα),αυτο που θυμαμαι ειναι να με ρωτας αν γινεται να συγκατοικησουν κριμπς μαζι με ραμιρεζι...και οπως θα θυμασαι σου το ειπα ρητα πως οχι.....

Ναι αυτό το είπαμε...

τωρα για να μην υπαρχουν εντυπωσεις,μπορεις να βαλεις στο ενυδρειακι σου ενα ζευγος κριμπενσις,και για να μην μας κυνηγησει ο ντιναρας.. ΜΗΝ ΒΑΛΕΙς ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,γιατι ισως σου λειπει και η εμπειρια για κατι τετοιο(οπως ανεφερα σε ποστ μου παραπανω..)

αν σε ενδιαφςερει αρκετα ετσι κι αλλιως η αναπαραγωγη των κριμπς,και εχεις ετοιμες σπηλιες ,κλπ..τοτε βαλε μονο του το ζευγαρι στη γυαλα,για να μεινεις απροσκοπτα κολλημενος στην επερχομενη γεννα,και ναμηνν μπλεξεις με τυχον αλλα προβληματα......

και για να μην το κουραζουμε,γιατι πονεσαν τα δακτυλα μου στο λαπτοπ..παρε το ποδηλατο σου και ελα αυριο να το ξαναδουμε με την ησυχια μας ....απλα και ομορφα και χωριςε περιττα ποστ.

Ναι φίλε μην το κουραζουμε......απλα εγω μπορει να τα είχα αγοράσει τα ψάρια ή να τα είχα πάρει απο κάποιον στο φόρουμ και να είχα κάνει λάθος.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σημειώσω ότι τα κριπ θέλω να τα βγάλω, τα έβαλα μέσα σαν έκτακτα και τώρα δεν μπορώ να τα βγάλω πανέξυπνα είναι όταν τα ταΐζω έρχονται και τρώνε και από το χέρι μόλις δουν την απόχη που τα είδες.

Ενώ τα μικρά σαν αμαθείς που είναι και δεν έχουν ακόμη την πονηριά τα πιάνω στο πι και φι.

Γνωρίζει κανείς καμιά πατέντα πώς να τα βγάλω ;

Χρήστο δοκίμασε να βάλεις τροφή μέσα στην απόχη.

Έτσι μπορώ να πιάσω όλα τα krib μου σε χρόνο ρεκόρ :rasp:

Απλά κρατάω την απόχη (μεγάλη απόχη) με το μεζέ και μπαίνουν μέσα από λαιμαργία :hysterical:

Υ.Γ. Το κόλπο ισχύει και για να πιάσεις SAE, εκτός αν τα δικά σου έχουν φοβίες με την απόχη οπότε θα χρειαστούν εκπαίδευση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...