Jump to content

Συνδυασμός μπλε - κόκκινο για μέτρια φυτεμένο


carrion

Recommended Posts

Έχω ένα μέτρια φυτεμένο ενυδρείο 180 λίτρων με εύκολα φυτά (εχινόδορους - κρυπτοκορύνες)

Για πολύ καιρό ήμουν με grolux + aquastar της sylvania και ήρθε ο καιρός να αλλάξω τις λάμπες μου.

Λέω να περάσω σε led και κοιτάω τις arcadia που μπορούν να κάτσουν ως έχουν πάνω στα ballast της juwel.

Η απορία που έχω είναι αν ένας συνδυασμός arcadia tropical + arcadia marine blue θα έχει καλά αποτελέσματα σχετικά με την ανάπτυξη των φυτών.

Εναλλακτικές θα ήταν 2 x tropical ή tropical + λευκό (τύπου daylight). 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος carrion έγραψε:

Έχω ένα μέτρια φυτεμένο ενυδρείο 180 λίτρων με εύκολα φυτά (εχινόδορους - κρυπτοκορύνες)

Για πολύ καιρό ήμουν με grolux + aquastar της sylvania και ήρθε ο καιρός να αλλάξω τις λάμπες μου.

Λέω να περάσω σε led και κοιτάω τις arcadia που μπορούν να κάτσουν ως έχουν πάνω στα ballast της juwel.

Η απορία που έχω είναι αν ένας συνδυασμός arcadia tropical + arcadia marine blue θα έχει καλά αποτελέσματα σχετικά με την ανάπτυξη των φυτών.

Εναλλακτικές θα ήταν 2 x tropical ή tropical + λευκό (τύπου daylight). 

 

 

Tropical+daylight  ή  δυο daylight. Daylight μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2019 at 1:09 ΠΜ, το μέλος carrion έγραψε:

Έχω ένα μέτρια φυτεμένο ενυδρείο 180 λίτρων με εύκολα φυτά (εχινόδορους - κρυπτοκορύνες)

Για πολύ καιρό ήμουν με grolux + aquastar της sylvania και ήρθε ο καιρός να αλλάξω τις λάμπες μου.

Λέω να περάσω σε led και κοιτάω τις arcadia που μπορούν να κάτσουν ως έχουν πάνω στα ballast της juwel.

Η απορία που έχω είναι αν ένας συνδυασμός arcadia tropical + arcadia marine blue θα έχει καλά αποτελέσματα σχετικά με την ανάπτυξη των φυτών.

Εναλλακτικές θα ήταν 2 x tropical ή tropical + λευκό (τύπου daylight). 

 

 

Από arcadia T5 LED η marine blue δε σου κάνει.

Το καλύτερο είναι να παίξεις με 1 T5 led tropical pro (το χρώμα της θυμίζει grolux) & 1 T5 led freshwater pro (λευκό - 8000k) σχετικά με το δίλημμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...