Jump to content

diy υποστωμα


Recommended Posts

εβλεπε κατι βαζα με κοχυλια που εχουμε σπιτι

και σκεφτομουν οτι το υποστρωμα για τα reef ειναι μερικες φορες κομματακια απο κοραλια κοχυλια κτλ (αν δε κανω λαθος)

αρα αν παρουμε κοχυλακια και τα σπασουμε δε θα μπορουμε να φτιαξουμε υποστρωμα που θα κανει και βιολογικο φιλτραρισμα :hysterical:

η αυτο που σκεφτομαι ειναι επιστημονικη φαντασια

Link to comment
Share on other sites

εβλεπε κατι βαζα με κοχυλια που εχουμε σπιτι

και σκεφτομουν οτι το υποστρωμα για τα reef ειναι μερικες φορες κομματακια απο κοραλια κοχυλια κτλ (αν δε κανω λαθος)

αρα αν παρουμε κοχυλακια και τα σπασουμε δε θα μπορουμε να φτιαξουμε υποστρωμα που θα κανει και βιολογικο φιλτραρισμα :rasp:

η αυτο που σκεφτομαι ειναι επιστημονικη φαντασια

Δεν μπορει να γινει αυτο, διοτι αλλο να υπαρχουν καποια σπασμενα κοχυλια που να δινουν φυσικοτητα και αλλο το υποστρωμα να αποτελειτε απο αυτα. Ειναι απο το υλικο καλσιτη φτιαγμενα πο υλιωνει σε ΡΗ κατω του 5. Οποτε ποια η χρηση του? Ενω οι κοφτερες πλευρες του θα πληγωσουν τα ψαρια που θα πανε στο υποστρωμα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα οποτε τελικα ηταν

σεναριο επιστημονικης φαντασιασ

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, να σας αναφέρω, ότι στις αρχές της 10ετίας του '70, όταν έστησα το πρώτο μου θαλασσινό ενυδρείο, τα σπασμένα όστρακα, ήταν το κατεξοχήν κατάλληλο υλικό για βιολογικό υπόστρωμα.

Έτσι το βιολογικό φίλτρο άμμου, που λειτουργούσε με αερόπετρες στις γωνίες εκατέρωθεν, ήταν από θρυμματισμένα κελύφη κυδωνιών, που μάζευα από τα ουζερί του τότε Τουρκολίμανου, τα οποία είχα, πρώτα βράσει και τα είχα σπάσει στο γουδί.

Το ίδιο ακριβώς υλικό, σαν βιολογικό υπόστρωμα, υπήρχε και στο εξωτερικό μηχανικό φίλτρο.

Σήμερα, βέβαια, όλα αυτά, θεωρούνται ξεπερασμένα.

Όσον αφορά τον καλσίτη, έχω την εντύπωση, ότι αναφέρεται στην λεία και στιλπνή επιφάνεια των οστράκων. Όπως για παράδειγμα των μυδιών, ορισμένων σαλιγκαριών κλπ.

Όπως και να έχει όμως, και στις δύο περιπτώσεις, η αποδόμιση του ασβεστίου, γίνεται μόνο με.....ακουαφόρτε, όπως έχω αναφέρει και σε άλλα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει όμως, και στις δύο περιπτώσεις, η αποδόμιση του ασβεστίου, γίνεται μόνο με.....ακουαφόρτε, όπως έχω αναφέρει και σε άλλα ποστ.

:hysterical::rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

οποτε θεωρητικα δουλευει ???

αρα μπορω να κανω ενα dsb σε ενα μικρο μπολ

που στελενει νερο στο 50λιτρο που θα εχει περασει απο εκει (το μικρο μπολι) ????

Link to comment
Share on other sites

οποτε θεωρητικα δουλευει ???

αρα μπορω να κανω ενα dsb σε ενα μικρο μπολ

που στελενει νερο στο 50λιτρο που θα εχει περασει απο εκει (το μικρο μπολι) ????

Οχι δεν θα δουλεψει. Αυτος ηταν ενας τροπος(ισως ο μονος τοτε 70-80 δεκαετια ) που υπηρχε τοτε. Στην πορεια κριθηκε ακαταλληλος διοτι πρακτικα δεν προσφερε σχεδον τιποτα απο ολα οσα προσφερουν τα συγχρονα μεσα που εχουμε στην διαθεση μας. Οπως αραγωνιτης κτλ κτλ.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να υπογραμμίσω ότι το υπόστρωμα, δούλευε, αποκλειστικά σαν βιολογικό υλικό, λόγω έλλειψης άλλων επιλογών.

Σήμερα δεν θα μπορούσαμε να εμπιστευτούμε τέτοιο βιολογικό υπόστρωμα, σαν μόνιμα λειτουργικό και αποδοτικό.

Δεν μπορώ να καταλάβω, πως έβγαλες το συμπέρασμα:

οποτε θεωρητικα δουλευει ???

αρα μπορω να κανω ενα dsb σε ενα μικρο μπολ

που στελενει νερο στο 50λιτρο που θα εχει περασει απο εκει (το μικρο μπολι) ????

Ειδικότερα, τι σχέση έχει το DSB, με αυτό που περιγράφεις.

Γενικά τι προσδοκείς από αυτό το σύστημα???

Link to comment
Share on other sites

ενουσα ενα στωμα απο κομματακια κοχυλια και κτλπ

σε ενα δοχειο που θα παιρναει το νερο απο κεει και θα πηγαινει κανα στο τανκ

δηλαδη κατι σαν refugium (αν τα λεω σωστα)

απλος ηταν μια ιδεα που μου ηρθε τυποτα το σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

ενουσα ενα στωμα απο κομματακια κοχυλια και κτλπ

σε ενα δοχειο που θα παιρναει το νερο απο κεει και θα πηγαινει κανα στο τανκ

δηλαδη κατι σαν refugium (αν τα λεω σωστα)

απλος ηταν μια ιδεα που μου ηρθε τυποτα το σημαντικο

Το μόνο που θα καταφέρεις, είναι να δημιουργήσεις ένα μηχανικό φίλτρο και ίσως ένα ασταθές βιολογικό με ασήμαντη προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...