Jump to content

Δημιουργια ενυδρειου kilifsh


Angelos Loulos Casper

Recommended Posts

Γεια σας... θα ηθελα να κανω το ενυδρειο μου 60 λιτρων, ενυδρειο για killifish... μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτη την προσπαθεια?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθες στο κατάλληλο μέρος! Για τί είδος σκέφτεσε? 

Link to comment
Share on other sites

Και εκτος του ειδους, τι συνθηκες επικρατουν στο ενυδρειο σου?? Μιλαω κυριως για πεχα και σκληροτητα νερου!
Θελεις καποιο ειδος annual? Non annual??
Αυτο εχει να κανει με πολλους παραγοντες αλλα φυσικα και με.το τι θελεις εσυ!
Διαβασε ρις απαιτησεις μεσα στα αρθρα που υπαρχουν στην ενοτητα του ΑΖ στην σωστη κατηγορια και μολις καταληξεις εδω ειμαστε για να βοηθησουμε!!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Και εκτος του ειδους, τι συνθηκες επικρατουν στο ενυδρειο σου?? Μιλαω κυριως για πεχα και σκληροτητα νερου!
Θελεις καποιο ειδος annual? Non annual??
Αυτο εχει να κανει με πολλους παραγοντες αλλα φυσικα και με.το τι θελεις εσυ!
Διαβασε ρις απαιτησεις μεσα στα αρθρα που υπαρχουν στην ενοτητα του ΑΖ στην σωστη κατηγορια και μολις καταληξεις εδω ειμαστε για να βοηθησουμε!!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

θελει να κανω μετρησεις πρωτα για να πω με σιγουρια... τι εννοεις annual η non annual?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Angelos Loulos Casper έγραψε:

θελει να κανω μετρησεις πρωτα για να πω με σιγουρια... τι εννοεις annual η non annual?

Τα nothos που θέλεις είναι annual, δηλαδή ο κύκλος της ζωής τους ολοκληρώνετε μέσα σε ένα έτος.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άγγελε διάβασε τον οδηγό παρακάτω.Είναι η βίβλος για όποιον ξεκινάει τα κίλλις και το σημαντικότερο είναι ότι την έχουμε μεταφράσει στα Ελληνικά με άδεια του Αμερικάνικου Συλλόγου που είμαστε και μέλη φυσικά.... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα nothos που θέλεις είναι annual, δηλαδή ο κύκλος της ζωής τους ολοκληρώνετε μέσα σε ένα έτος.... 

η αναπαραγωγη τους ειναι ευκολη? γιατι διαβαζω οτι θελουν extra χωρους... η γινεται και στο ιδιο ενυδρειο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άγγελε διάβασε τον οδηγό παρακάτω.Είναι η βίβλος για όποιον ξεκινάει τα κίλλις και το σημαντικότερο είναι ότι την έχουμε μεταφράσει στα Ελληνικά με άδεια του Αμερικάνικου Συλλόγου που είμαστε και μέλη φυσικά.... 

 

αυτο διαβαζω κι εχω μπερδευτει λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

Η αναπαραγωγή είναι εύκολη, το μεγάλωμα των μικρών είναι άλλο κεφάλαιο...δες το λίνκ που σου έδωσα και θα καταλάβεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα nothos που θέλεις είναι annual, δηλαδή ο κύκλος της ζωής τους ολοκληρώνετε μέσα σε ένα έτος.... 

Εδώ να κάνω ένα σχόλιο από προσωπική εμπειρία, όντος ο κύκλος της ζωής τους ολοκληρώνεται πάνω κάτω στον ένα χρόνο εφόσον τα ψάρια κάνουν γέννα.

Εντελώς τυχαία διαπίστωσα πως υπό συνθήκες τα θηλυκά τουλάχιστον ζουν 23 μήνες +.

Με ψόφησαν λόγο γύρας τα αρσενικά και με είχαν μήνη δυο ανήλικα θηλυκά τα οποία τα άφησα να ζήσουν καθώς δεν επιθυμούσα άλλο να αναπαράγω το συγκεκριμένο είδος. Έτσι τα θηλυκά μεγάλωσαν χωρίς να δουν αρσενικό και χωρίς εννοείτε να κάνουν γέννα. Το αποτέλεσμα είναι τώρα που μιλάμε να συνεχίζουν να ζουν και έχουν ξεπεράσει τους 23 μήνες ζωής.

Υποθέτω αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχουν κάνει αναπαραγωγές και δεν εξαντλήθηκαν.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Angelos Loulos Casper έγραψε:

θελω να ακολουθησω την μεθοδο του μονιμου στησιματος... αρα για ποια killifish πρεπει να ψαξω?

θα πας σε non annual ψαράκια και με ένα πολύ καλά διαμορφωμένο ενυδρείο με πολύ μοος και κρυψώνες και με συνεχή ρίψη ανά διαστήματα ινφουσόρια μπορεί να επιβιώσουν κάποια μικρά ψαράκια. Βασικά στα συγκεκριμένα ψάρια η μαγιά τους κρύβεται περισσότερο στην αναπαραγωγή και το μεγάλωμα τους σε ιδικά διαμορφωμένους χώρους. Δεν θέλεις πολύ χώρο αλλά πολλά παρελκόμενα δες και εδώ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

θα πας σε non annual ψαράκια και με ένα πολύ καλά διαμορφωμένο ενυδρείο με πολύ μοος και κρυψώνες και με συνεχή ρίψη ανά διαστήματα ινφουσόρια μπορεί να επιβιώσουν κάποια μικρά ψαράκια. Βασικά στα συγκεκριμένα ψάρια η μαγιά τους κρύβεται περισσότερο στην αναπαραγωγή και το μεγάλωμα τους σε ιδικά διαμορφωμένους χώρους. Δεν θέλεις πολύ χώρο αλλά πολλά παρελκόμενα δες και εδώ λίγο.

το ειδα πριν μου το στειλεις και μου φανηκε βουνο....ασε που η φυση της δουλειας δεν μου επιτρεπει τοσο ελευθερο χρονο για ολα αυτα...γι'αυτο ειπα μονιμο στησιμο ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

κοίτα σπάνια θα βρεις έτυμα ψάρια για να βάλεις στο ενυδρείο σου, συνήθως όλοι αρχίζουν με αυγά και αυτά στην αργή θέλουν χρόνο, κόπο και προσοχή, αν αυτά δεν τα έχεις τότε ίσος θα πρέπει να σκεφτείς για κάποιο άλλο είδος ψαριού, εκτός και αν σου κάτσει και βρεις έτυμα μεγαλωμένα ψάρια τα οποία θα βάλεις στο ενυδρείο σου και όπως προανέφερα υπό προϋποθέσεις μπορεί να δεις και μικρά να μεγαλώνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

κοίτα σπάνια θα βρεις έτυμα ψάρια για να βάλεις στο ενυδρείο σου, συνήθως όλοι αρχίζουν με αυγά και αυτά στην αργή θέλουν χρόνο, κόπο και προσοχή, αν αυτά δεν τα έχεις τότε ίσος θα πρέπει να σκεφτείς για κάποιο άλλο είδος ψαριού, εκτός και αν σου κάτσει και βρεις έτυμα μεγαλωμένα ψάρια τα οποία θα βάλεις στο ενυδρείο σου και όπως προανέφερα υπό προϋποθέσεις μπορεί να δεις και μικρά να μεγαλώνουν.

το μονο που μου λειπει ειναι ο χρονος.... το ενυδρειο μου το εχω ηδη φυτεμενο και περιμενω απλως να γινει ζουγκλα... ξερω οτι με αυγα ξεκινας γιατι δυσκολα βρισκεις ετοιμα ψαρια... αλλα μπερδευτηκα λιγο με την αρχικη διαδικασια των αυγων...

Link to comment
Share on other sites

πες μας σε ποιο σημείο μπερδεύτηκες να σε βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

πες μας σε ποιο σημείο μπερδεύτηκες να σε βοηθήσουμε

Τα αυγα τα ριχνεις μεσα στο ενυδρείο οταν εχεις φυτεμενο ή πρεπει να τα εχεις σε ενα πλαστικο κουτι μεσα; 

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγα τα ριχνεις μεσα στο ενυδρείο οταν εχεις φυτεμενο ή πρεπει να τα εχεις σε ενα πλαστικο κουτι μεσα; 
Για να εκκολαφτουν θα πρεπει να μπουνε σε κουπακι.. υπαρχει και ο τροπος να μπουνε σε νυδρειο απλα η τυρφη που συνηθως συνοδευει και ειναι απαραιτητη για την εκκολαψη, θα πρεπει να βγει απο εκει.. οποτε καλυτερα να τα εκκολαψεις σε πλαστικο κουτι και μετα να τα βαλεις σε ενυδρειο, αφου παρουν 1-2 ποντους.. γιατι ειναι πραγματικα μικρα τα ψαρακια..

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Για να εκκολαφτουν θα πρεπει να μπουνε σε κουπακι.. υπαρχει και ο τροπος να μπουνε σε νυδρειο απλα η τυρφη που συνηθως συνοδευει και ειναι απαραιτητη για την εκκολαψη, θα πρεπει να βγει απο εκει.. οποτε καλυτερα να τα εκκολαψεις σε πλαστικο κουτι και μετα να τα βαλεις σε ενυδρειο, αφου παρουν 1-2 ποντους.. γιατι ειναι πραγματικα μικρα τα ψαρακια..

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτοωτο κουπακι τι διαστασεις πρεπει να εχει; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πειρςζει τοσο.. και το μεγεθος συσκευασιας οικογενειαλου παγωτου να βαλεις θα σου κανει δουλεια και με το παραπανω!!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Δεν σε πειρςζει τοσο.. και το μεγεθος συσκευασιας οικογενειαλου παγωτου να βαλεις θα σου κανει δουλεια και με το παραπανω!!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με νερο απο το ενυδρειο σωστα; και πως θα το κρατησω σταθερο σε θερμοκρασια; 

Link to comment
Share on other sites

Ειτε θα βαλεις heat pad απο κατω, ειτε θα βαλεις το κουπακι στο ενυδρειο απο πανω ωστε να ειναι παμω κατω στην ιδια θερμοκραδια.. εαν το βαλεις μεσα στο ενυδρειο στην επιφανεια δηλαδη προσεχε οι λαμπες να μην ανεβασουν την θερμοκρασια στα υψη..

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2019 at 11:27 ΠΜ, το μέλος panos nts έγραψε:

Ειτε θα βαλεις heat pad απο κατω, ειτε θα βαλεις το κουπακι στο ενυδρειο απο πανω ωστε να ειναι παμω κατω στην ιδια θερμοκραδια.. εαν το βαλεις μεσα στο ενυδρειο στην επιφανεια δηλαδη προσεχε οι λαμπες να μην ανεβασουν την θερμοκρασια στα υψη..

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ωραια... και τι ειδος να παρω? τι προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θελεις καποιο non anual??

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...