Jump to content

Απορία σε αντίστροφη όσμωση


Recommended Posts

Στην RO της photo (aqua medic standard 120-150 l/d) στην έξοδο του βρώμικου νερού υπάρχει αυτή η περιστροφική βάνα. Δεν ξέρω ακριβώς τι εξυπηρετεί. Λογικά είναι αυτό που λέει ο istellas στο site του :

"Κάποια συστήματα αντίστροφης όσμωσης έχουν ένα μηχανισμό με τον οποίο αφήνουμε το νερό να περάσει μέσα από τη μεμβράνη προς την αντίθετη κατεύθυνση, ώστε να μπορεί να καθαριστεί η μεμβράνη και να επιμηκυνθεί έτσι ο χρόνος ζωής της."

Σε 2 δοκιμές που έκανα με κουβά στον ίδιο χρόνο, (έχοντας μια φορά τη βάνα τέρμα δεξιά-μια φορά τη βάνα τέρμα αριστερά) η ποσότητα, η ανθρακική σκληρότητα και το PH του καθαρού νερού, ήταν ίδια.

Άρα αν είναι κάτι τέτοιο (flush μεμβράνης) μάλλον μου έχει χαλάσει η βάνα;

Η' είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

post-2079-1179433620_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην RO της photo (aqua medic standard 120-150 l/d) στην έξοδο του βρώμικου νερού υπάρχει αυτή η περιστροφική βάνα. Δεν ξέρω ακριβώς τι εξυπηρετεί. Λογικά είναι αυτό που λέει ο istellas στο site του :

"Κάποια συστήματα αντίστροφης όσμωσης έχουν ένα μηχανισμό με τον οποίο αφήνουμε το νερό να περάσει μέσα από τη μεμβράνη προς την αντίθετη κατεύθυνση, ώστε να μπορεί να καθαριστεί η μεμβράνη και να επιμηκυνθεί έτσι ο χρόνος ζωής της."

Σε 2 δοκιμές που έκανα με κουβά στον ίδιο χρόνο, (έχοντας μια φορά τη βάνα τέρμα δεξιά-μια φορά τη βάνα τέρμα αριστερά) η ποσότητα, η ανθρακική σκληρότητα και το PH του καθαρού νερού, ήταν ίδια.

Άρα αν είναι κάτι τέτοιο (flush μεμβράνης) μάλλον μου έχει χαλάσει η βάνα;

Η' είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

post-2079-1179433620_thumb.jpg

μηπως βοηθησω να πω οτι σε αυτες του ΡΟΜΑΝ οταν γυρνας τη βανα για να καθαρισει η μεμβρανη , βγαινει μονο ακαθαρτο νερο με αρκετη ροη και καθολου καθαρο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα printioa,

δηλαδή αν κατάλαβα καλά η θέση της βάνας στις ROMAN (λογικά θα ισχύει το ίδιο και στην δική μου) ώστε να έχουμε το καθαρό νερό είναι στην μέση

(ούτε τέρμα δεξιά, ούτε τέρμα αριστερά) ;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα printioa,

δηλαδή αν κατάλαβα καλά η θέση της βάνας στις ROMAN (λογικά θα ισχύει το ίδιο και στην δική μου) ώστε να έχουμε το καθαρό νερό είναι στην μέση

(ούτε τέρμα δεξιά, ούτε τέρμα αριστερά) ;

καλημερα φιλε

κοιτα στη δικη μου η βανα εχει 2 θεσεις.

οταν ειναι παραλληλα με τη ροη του νερου δουλευει κανονικα

οταν θελω να καθαρισω τη μαμβρανη (1 φορα το μηνα) την γυρναω καθετα με τον σωληνα και τοτε ολο το νερο βγαινει απο το σωληνα ακαθαρτου.

εμενα δεν εχει 3 θεσεις.

σορυ αν δεν βοηθαω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Bέβαια και βοηθάς!

Αν η δική σου είναι κάτι σαν την μπλέ βάνα στην photo, όπως είναι στην photo βγάζει καθαρό νερό ενώ αν το στρέψεις κάθετα με τον σωλήνα, όπως λες, κάνεις το ξέπλυμα της μεβράνης.

Με παρόμοια λογική (ελπίζω!) εγώ το περιστρεφόμενο βανάκι θα πρέπει να μην το έχω τερματισμένο (αριστερά ή δεξιά) αλλά στο μέσο της συνολικής διαδρομής.

Βέβαια θα μας βοηθούσε αν κάποιος είχε RO της Αqua medic ώστε να μας το πει πιο σίγουρα...

Όπως και να έχει, για μια ακόμη φορά σε ευχαριστώ.

post-2079-1179474505_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν η δική σου είναι κάτι σαν την μπλέ βάνα στην photo, όπως είναι στην photo βγάζει καθαρό νερό ενώ αν το στρέψεις κάθετα με τον σωλήνα, όπως λες, κάνεις το ξέπλυμα της μεβράνης.

Με παρόμοια λογική (ελπίζω!) εγώ το περιστρεφόμενο βανάκι θα πρέπει να μην το έχω τερματισμένο (αριστερά ή δεξιά) αλλά στο μέσο της συνολικής διαδρομής.

:hysterical::rasp::rasp::P:P:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χρηστο,νομιζω οτι ηδη σε απαντησα.....χεχεχε.........

Link to comment
Share on other sites

Ο διακόπτης που υπάρχει στις οσμώσεις μας, είναι για καθαρισμό της μεμβράνης (flash).

Κατά την διαδικασία καθαρισμού, ανοίγοντας τον διακόπτη, αφήνουμε το νερό του δικτύου να περάσει από την μεμβράνη χωρίς κανέναν περιορισμό ώστε (λόγω ροής και πίεσης) να παρασυρθούν τυχόν σκουπίδια (πχ σωρευμένα άλατα), και να οδηγηθούν στην αποχέτευση.

Κλείνοντας τον διακόπτη, αναγκάζουμε το νερό να περάσει από τον περιοριστή ροής, και να εφαρμόσει πίεση στην μεμβράνη ώστε να περάσει καθαρό νερό στην εσωτερική της επιφάνεια.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας της όσμωσής σου, αλλά υποψιάζομαι ότι ή όσμωση σου δεν έχει περιοριστή ροής. Έτσι με αυτόν τον διακόπτη, ανοίγοντας τον τέρμα, καθαρίζει η μεμβράνη σου, και σφίγγοντας τον (όχι τέρμα) δημιουργεί περιορισμό στην ροή, άρα και πίεση στην μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας της όσμωσής σου, αλλά υποψιάζομαι ότι ή όσμωση σου δεν έχει περιοριστή ροής. Έτσι με αυτόν τον διακόπτη, ανοίγοντας τον τέρμα, καθαρίζει η μεμβράνη σου, και σφίγγοντας τον (όχι τέρμα) δημιουργεί περιορισμό στην ροή, άρα και πίεση στην μεμβράνη.

Είμαι σίγουρος πιά ότι είναι όντως έτσι. Το μεσημέρι θα κάνω μια τελευταία δοκιμή με τον διακόπτη στην θέση αυτή (λίγο πριν το τέρμα) και θα πάρω μετρήσεις.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, κι αν λάβω υπ' όψιν και την προέλευσή της (ro-man.gr), αυτό σημαίνει πάρα πολλά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβαλα σήμερα καινούργιο προφίλτρο και φίλτρο άνθρακα. Σε μέτρηση με τα παλαιότερα έβγαζε kH 4-5 κάτι που δεν με ικανοποιούσε οπότε θεώρησα καλό να προβώ στην αλλαγή των προφίλτρων. Το θέμα είναι ότι όλο το μεσημέρι μετρώ το νερό που βγάζει η RO και με νερό δικτύου ΚΗ=9 η RO μου δίνει πριν 2 ώρες 6 και τώρα 7!!!

Oι μετρήσεις έγιναν με 3 διαφορετικά test 3 διαφορετικών εταιριών χωρίς αποκλίσεις.

Αν γνωρίζει κάποιος (πχ μεμβράνη - τέλος) ας με πληροφορήσει για να αγοράσω μια καινούργια από τη ro-man και να τελειώνει το ζήτημα (θα την είχα αγοράσει με τα έξοδα που έχω κάνει για αυτή...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εγώ έχω Α/Ο της σειράς Premium της Aqua Medic. Αν γυρίσεις την στρόφιγγα τελείως προς την αντίθετη κατεύθυνση, βγάζει νερό με μεγάλη ροή από την έξοδο του ακάθαρτου νερού, ενώ από την έξοδο του καθαρού νερού βγάζει ελάχιστες σταγόνες. Έτσι τουλάχιστον γίνεται στην δικιά μου.

Αυτό το κάνεις για να καθαρίσεις την μεμβράνη.

Όσον αφορά τα προ φίλτρα, αυτά χρησιμοποιούνται για να προστατεύουν την μεμβράνη, και δεν επηρεάζουν την ποιότητα του νερού, οπότε τσάμπα τα άλλαξες.

Τώρα για να δεις αν η μεμβράνη σου είναι ο.κ. χρειάζεσαι αγωγιμόμετρο (TDS meter).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αramis,

σου έχω στείλει σχετικό Pm με photo

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Aramis,

σου έχω στείλει σχετικό pm με photo

Link to comment
Share on other sites

Aramis,

να σε ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια σου με το pm που μου έστειλες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...