Jump to content

siporax - nitrate και φυτεμένο


Recommended Posts

Διαβάζω ότι το siporax που πήρα μπορεί να φιλοξενήσει και αναερόβια βακτήρια και να μειώνει τα νιτρικά.

Αυτό δεν είναι μειονέκτημα για ένα φυτεμένο, εφόσων τα νιτρικά τα κυνηγάμε με το τουφέκι και συχνά χρειάζεται και να συμπληρώνουμε?

Τελικά να το βάλω στο φίλτρο μου ή να προτιμήσω άλλο υλικό ? (ή να μείνω με τα σφουγγάρια?)

Link to comment
Share on other sites

...εφόσων τα νιτρικά τα κυνηγάμε με το τουφέκι και συχνά χρειάζεται και να συμπληρώνουμε?...

Ποιος το λέει αυτό? Αυτή τη στιγμή έχω 9 φυτεμένα ενυδρεία και δεν χρειάζεται να προσθέτω νιτρικά πουθενά... Αντίθετα μάλιστα.

Είναι ειδικές οι περιπτώσεις που χρειάζεται κάτι τέτοιο (πχ αρκετά φυτεμένο ενυδρείο με co2 κλπ και ταυτόχρονα πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ποιος το λέει αυτό? Αυτή τη στιγμή έχω 9 φυτεμένα ενυδρεία και δεν χρειάζεται να προσθέτω νιτρικά πουθενά... Αντίθετα μάλιστα.

Είναι ειδικές οι περιπτώσεις που χρειάζεται κάτι τέτοιο (πχ αρκετά φυτεμένο ενυδρείο με co2 κλπ και ταυτόχρονα πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση).

Ακριβώς... φυτεμένο με χαμηλή ιχθυοφόρτιση.. και - τέλως πάντων - νιτρικά μηδέν!!

αν και πρόσθεσα κάποια στιγμή νιτρικά και τα πήγα 5, μετά από μισή μέρα πάλι μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο κανονικά το siporax, δεν παίζει τέτοιο πρόβλημα.

Η σωστή ανάπτυξη της βιολογίας του ενυδρείου είναι το σημαντικότερο όλων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

το βάζω αύριο.

- ήταν και ακριβό το ριμάδι - :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτεμένα και φυτεμένα. Αν έχεις γρήγορους ρυθμούς ανάπτυξης με καλό φωτισμό και CO2 είναι σίγουρο ότι η βιολογία σου (στο φίλτρο) θα παραπαίει. Σε τέτοιες περιπτώσεις προσθέτουμε νιτρικά για να βοηθήσουμε τα φυτά. Τα φυτά θα καταναλώνουν την αμμωνία που παράγεται για να μεγαλώνουν εις βάρος των βακτηριδίων στο φίλτρο. Στη συνέχεια θα καταναλώσουν και τα νιτρικά που θα βρουν. Έχεις δεν έχεις siporax άλλο υλικό στο φίλτρο η ποσότητα βακτηριδίων ούτως ή άλλως δεν θα είναι ικανή να σηκώσει άμεσα το ίδιο φορτίο αν αφαιρέσεις μονομιάς όλα τα φυτά. Αντίστοιχα σε περιπτώσεις που πρέπει να κλείσουμε τα φώτα για κάποιες μέρες (όπως π.χ. αντιμετώπιση άλγης) περιορίζουμε το τάισμα στο ελάχιστο έως καθόλου ακριβώς για να μην παρουσιαστούν προβλήματα στη βιολογία.

Στο φυτεμένο το μεγαλύτερο μέρος του βιολογικού κύκλου (του αζώτου) εξελίσσεται μέσα στο ενυδρείο και όχι στο φίλτρο. Η δουλειά που κάνει το φίλτρο είναι κυρίως μηχανική.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτεμένα και φυτεμένα. Αν έχεις γρήγορους ρυθμούς ανάπτυξης με καλό φωτισμό και CO2 είναι σίγουρο ότι η βιολογία σου (στο φίλτρο) θα παραπαίει. Σε τέτοιες περιπτώσεις προσθέτουμε νιτρικά για να βοηθήσουμε τα φυτά. Τα φυτά θα καταναλώνουν την αμμωνία που παράγεται για να μεγαλώνουν εις βάρος των βακτηριδίων στο φίλτρο. Στη συνέχεια θα καταναλώσουν και τα νιτρικά που θα βρουν. Έχεις δεν έχεις siporax άλλο υλικό στο φίλτρο η ποσότητα βακτηριδίων ούτως ή άλλως δεν θα είναι ικανή να σηκώσει άμεσα το ίδιο φορτίο αν αφαιρέσεις μονομιάς όλα τα φυτά. Αντίστοιχα σε περιπτώσεις που πρέπει να κλείσουμε τα φώτα για κάποιες μέρες (όπως π.χ. αντιμετώπιση άλγης) περιορίζουμε το τάισμα στο ελάχιστο έως καθόλου ακριβώς για να μην παρουσιαστούν προβλήματα στη βιολογία.

Στο φυτεμένο το μεγαλύτερο μέρος του βιολογικού κύκλου (του αζώτου) εξελίσσεται μέσα στο ενυδρείο και όχι στο φίλτρο. Η δουλειά που κάνει το φίλτρο είναι κυρίως μηχανική.

Πολύ ενδιαφέρον αλλά και ανησυχητικό... Δεν το είχα δει ποτέ έτσι αυτό το θέμα!

Στήν δική μου περίπτωση οι δύο hygrophila και το ceratophyllum έχουν κάνει κατάληψη στο ενυδρείο, έχουν "πιάσει" σχεδόν τον μισό χώρο και το θέαμα (οπτικά) δεν είναι από τα καλύτερα... Αν θελήσω να τις αντικαταστήσω με άλλα φυτά, πιο αργά στην ανάπτυξη, τι γίνεται;

Το ενυδρείο (Juwel Rekord 110) φαίνεται στο προφίλ μου, δεν βάζω CO2, μόνο flourish excel. Υπάρχει ένα έξτρα φίλτρο aquaball με subsrtrat pro και τύρφη, χρησιμοποιώ και το venturi του για οξυγόνωση... Οι κάτοικοι είναι αυτή την στιγμή 8 cardinal, 2 cory panda, 2 cory julii.

Τα φυτά καταναλώνουν NH3 - NO2 - NO3;

Εχει νόημα η προσθήκη βακτηριδίων (STRESS ZYME) σε κάθε αλλαγή νερού;

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που όπως λες έχεις πολλά φυτά και σχετικά λίγα ψάρια είναι λογικό να έχεις χαμηλό ΝΟ3. Και θεωρό περιττή την παροχή οξυγόνου. Εάν τώρα αντικαταστήσεις κάποια φυτά γρήγορής ανάπτυξης με κάποια αργής δεν θα γίνει και τίποτα το τραγικό απλός θα ανέβη το ΝΟ3, κατά πόσο δεν μπορώ να σου πω διότι εξαρτάτε από το πλήθος και την ανάπτυξη των νέων φυτών. Πάντως δεν θα είναι η αύξηση τέτοια ώστε να σου δημιουργηθεί πρόβλημα.

Στην ερώτηση σου εάν τα φυτά καταναλώνουν NH3 - NO2 - NO3; Η απάντηση είναι ναι.

Στην ερώτηση εάν έχει νόημα η προσθήκη βακτηριδίων (STRESS ZYME) σε κάθε αλλαγή νερού; Θα σου πω κακό δεν κάνει αλλά δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα. Από την στιγμή που το ενυδρείο είναι στρωμένο ο πληθυσμός των βακτηριδίων εξαρτάτε από την τροφή και την επιφάνεια εγκατάστασης που του παρέχουμε, με απλά λόγια εάν παρέχουμε τροφή για εκατό βακτηρίδια θα έχουμε μόνο εκατό και ας προσθέσουμε εμείς άλλα εκατό δεν θα αυξηθεί ο πληθυσμός. Ή εάν έχουμε μια επιφάνεια που χωρούν εκατό βακτηρίδια και βάλουμε άλλα εκατό μην έχοντας που να εγκατασταθούν θα ψοφήσουν. Να σημειώσω η αριθμοί είναι συμβολική για καλύτερη κατανόηση.

Σε ένα υγείες ενυδρείο ο πληθυσμός των βακτηριδίων αυξομειώνετε από μόνος του ανάλογα με της ανάγκες του ενυδρείου. Οπότε δεν χρειάζεται να προσθέτουμε εμείς βακτηρίδια.

Επίσης με της αλλαγές νερού τα βακτηρίδια που χάνουμε είναι άνευ σημασίας αφού στην στήλη νερού ο αριθμός τους είναι πολύ μικρός. Τα βακτηρίδια είναι κολλημένα στο φίλτρο στο χαλίκι στα φυτά και στα διακοσμητικά.

Σου συστήνω να έχεις ένα ΝΟ3 γείρω στα 10-25 για να έχουν τα βακτηρίδια και τα φυτά εξασφαλισμένη τροφή και μειώνεις το ενδεχόμενο να σου εμφανιστούν κυανόβακτηρίδια (αρέσκονται στα χαμηλά νιτρικά).

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι τα φυτά καταναλώνουν αμμονια και νιτρικά, αλλά όχι ΝΟ2. (??)

Η μαζική αλλαγή φυτών που σκέφτεσαι έχει 2 θέματα βα προσέξεις.

1. η αλλαγή στις ισορροπίες του κύκλου του αζώτου

2. ο χαμός που θα σηκωθεί από το υπόστρωμα κατά το φύτεμα, αλλά κυρίως κατά το ξερίζωμα.

Εγώ -ως αρχάριος- φρόντισα να είμαι πολύ προσεκτικός και το μεγάλο κλάδεμα και ξερίζωμα στο 100άρι (για να φυτέψω το 180άρι) το έκανα σε διάστημα 2 εβδομάδων - λίγο λίγο.

Όταν ξεφύτευα, είχα τη σκούπα βυθού στο χερι και μάζευα τα πολλά πολλά, αλλά και μια έξτρα αντλία με πυκνό filterwool για να μαζέψει ότι ξεφεύγει.

Παρόλα αυτά τα φίλτρα γεμίσανε καφετίλα... γι' αυτό σου λέω να προσέξεις και να μη τα αλλάξεις μαζικά.

από ότι διάβασα, η βιολογία θα ισορροπήσει σε 1-2 εβδομάδες αν λιγοστέψεις τα φυτά (άρα, και αντίστοιχα αν τα αλλάξεις με αργής ανάπτυξης)

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα ΝΟ2 το καταναλώνουν πιο εύκολα από ότι το ΝΟ3 λόγο της χαμηλής οξείδωσης είναι κάτι ανάλογο όπως το Fe2 που καταναλώνετε καλύτερα από ότι το Fe3.

Σωστά επισημάνεις chrisb Αν δεν υπάρχουν ανώτερη λόγοι τότε πάντοτε όταν αλλάζουμε το setup το πράττουμε ομαλά, για να μην έχουμε μεγάλες διαταραχές στην ισορροπία, ενδεχόμενη παρουσίασης αλγης και στρες για τα ψάρια από την απότομη αλλαγή. Είναι γνωστό ότι το χόμπι αυτό θέλει υπομονή.

Εάν έχουμε και ένα υπόστρωμα το οποίο σηκώνει πράγμα τότε φυσικά θέλει ακόμη πιο πολύ προσοχή.( Βασικά αυτός ήταν και ο λόγος που τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ άμμο μηδέν πρόβλημα στα ξεριζώματα στης αλλαγές κ.τ.λ.). Στην περίπτωση που σηκωθεί πολύ πράγμα από το υπόστρωμα κάνουμε λίγο πιο συχνές αλλαγές νερού και μειώνουμε την λίπανση στην στήλη. Και καλό είναι η λίπανση να γίνετε σε καθημερινή βάση ώστε να αποφευχθεί η συσσώρευση πολλών θρεπτικών συστατικών.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :rasp:

Προς το παρόν θα προχωρήσω με κλαδέματα που και που, μάζεψα και το κερατόφυλλο σε μια γωνιά...

Αν κάνω αλλαγές στα φυτά σίγουρα θα είναι σταδιακές.

Απλά εξακολουθεί να με ανησυχεί αυτό που λέει ο φίλος neon, ότι δηλαδή υπάρχει περίπτωση τα υλικά των φίλτρων να έχουν μηδέν βακτηρίδια... Σκέψου δηλαδή να τα χρησιμοποιούσα για να στρώσω κάποιο άλλο ενυδρείο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς άνετα να στρώσεις νέο ενυδρείο γιατί αποκλείεται να είναι μηδέν τα βακτηρίδια. Απλώς είναι πολύ λιγότερα.

Εγώ με ένα ποτηράκι χαλίκι και ένα χρησιμοποιημένο filterwool έστρωσα το καινούριο πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

...Απλά εξακολουθεί να με ανησυχεί αυτό που λέει ο φίλος neon, ότι δηλαδή υπάρχει περίπτωση τα υλικά των φίλτρων να έχουν μηδέν βακτηρίδια...

Εχω την εντύπωση ότι μάλλον κατάλαβες λάθος.

Δεν νομίζω ότι σου είπε αυτό ο neon, όπως δεν υπάρχει καμία περίπτωση στα υλικά του φίλτρου να μην υπάρχει καθόλου βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πουθενά ότι η βιολογία είναι μηδενική. Θα έλεγα ίσως για να γίνει πιο κατανοητό ότι οι αποικίες βακτηριδίων ναι μεν υπάρχουν αλλά πιθανόν βρίσκονται σε αδράνεια. Ίσως κάποιος βιολόγος μπορεί να μας διαφωτίσει σε αυτό, δηλαδή για το ρυθμό αύξησης ή αδράνειας των βακτηριδίων. Πολύ απλά τα φυτά κόβουν το φαί (αμμωνία) από τα βακτηρίδια και με αυτόν τον τρόπο παρεμβαίνουν δραστικά στο βιολογικό κύκλο.

Σχετικά με το στρώσιμο, πρακτικά δεν θα εμπιστευόμουν ένα φίλτρο από ένα έντονα φυτεμένο ενυδρείο με μικρό αριθμό ψαριών για μπόλιασμα ενός νέου ενυδρείου. Το έχω δοκιμάσει με υλικά από το φίλτρο μου το οποίο έτρεχε 2 χρόνια σε ενυδρείο που στρωνόταν με αμμωνία και είχε μηδαμινή επίδραση στον σύνηθη κύκλο των 25-30 ημερών. Πρόσφατα όταν έκανα την αλλαγή στο δικό μου ενυδρείο, το φίλτρο το οποίο λειτουργούσε ανελλιπώς επί 2 χρόνια δεν κατάφερε να ισορροπήσει άμεσα την παραγόμενη αμμωνία από το νέο υπόστρωμα και χρειάστηκε δραστικά μέτρα τις πρώτες μέρες (4-5) μέχρι να συνήλθει. Ελπίζω να το ξεκαθάρισα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω (ξανά) όλους για τις απαντήσεις σας...

Πράγματι, το "μηδέν βακτηρίδια" είναι μία δικιά μου ερμηνεία των όσων διάβασα...

Τελικά πιστεύω πως το θέμα "βακτηρίδια" είναι πολύ σύνθετο... Μακάρι να πρόκειται για αδράνεια των βακτηριδίων όπως λέει ο neon λόγω έλλειψης τροφής και όχι για θάνατο των ίδιων όπως διάβασα σε παλαιότερα posts... Από την αδράνεια μπορείς (εύκολα ή δύσκολα) να επανέλθεις... από τον θάνατο όμως ξεκινάς πάλι από το μηδέν :rasp:

Οσο για το στρώσιμο νέου ενυδρείου που είπα, αυτό είναι καθαρά υποθετικό... Δυστυχώς αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ούτε εκατοστό διαθέσιμο για κάτι τέτοιο... Εκτός αν αρχίσω να πετάω από το παράθυρο κάποια έπιπλα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

... Εκτός αν αρχίσω να πετάω από το παράθυρο κάποια έπιπλα :hysterical:

ωχωχωχ... πρόσεχε με αυτές τις ιδέες... ξεκινάνε για αστείο, αλλά άμα "μεγαλώσουνε" ξέρεις τι επικίνδυνες που είναι? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

άν δεν έχεις δει σύνθετο να πετάει από τον πρώτο δεν έχεις δεί τίποτε... :hysterical::rasp:

Όσο για το χώρο όλο και κάπου θα βρείς μισό μέτρο να στριμώξεις ένα 100λιτρο...

Για ψάξε καλύτερα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ωχωχωχ... πρόσεχε με αυτές τις ιδέες... ξεκινάνε για αστείο, αλλά άμα "μεγαλώσουνε" ξέρεις τι επικίνδυνες που είναι? :hysterical:

Ναι, ειδικά γι αυτούς που περνάνε από κάτω :rasp:

Link to comment
Share on other sites

άν δεν έχεις δει σύνθετο να πετάει από τον πρώτο δεν έχεις δεί τίποτε... :hysterical::rasp:

Όσο για το χώρο όλο και κάπου θα βρείς μισό μέτρο να στριμώξεις ένα 100λιτρο...

Για ψάξε καλύτερα :rasp:

Δυστυχώς... όσο και να ψάξω... ούτε μισό μέτρο :P

Link to comment
Share on other sites

Kαλο θα ηταν οταν θα πεταξετε τιποτα να βαλετε και καποια ανακοινωση, μην τυχον και περναμε απο εκει.... :hysterical:

Να σημειωσω στην εξαιρετικη συνεχεια της κουβεντας σας, οτι το siporax παρολο που λεει οτι κανει και μερικη απονιτρικοποιηση. Το χρησιμοποιω αρκετα χρονια και δεν εχω προσεξει κατι τετοιο, παρολο που οταν το πρωτοπηρα ειχα και αυτο στο νου μου, διοτι ειχα αφρικανες και το ηθελα. Οποτε ειχα το νου μου, αλλα δεν ειδα κατι αναλογο.

Βεβαια κερδισα απο το οτι ειναι ενα εξαιρετικο υλικο με απιστευτη αποδοση. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μαριε,

μια και έχεις προσωπική εμπειρία από το siporax, να σε ρωτήσω και για τη διάρκειά του.

αν το προστατεύω από χοντρές βρωμιές με filterwool, πόσο καιρό να περιμένω να κρατήσει? το πλένω και ξαναχρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα?

εσύ πως το πλένεις? απλό μπάνιο σε νερό αλλαγής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...