Jump to content

Αλλαγή λάμπας...


Spiros007

Recommended Posts

Ναι 50 watt..

 

Μηπως ειναι πολλα τα 2 χ 20 watt ?? σου λεω εγω ''καηκα'' με τους προβολείς!! σταχτη κ μπουρμπερη απο κατω!! το θεμα με τους προβολεις ειναι οτι βγαζουν ολο τους το φως σε ενα σημειο.. χρειαζεται να τους βαλεις στο καταληλο υψος για να απλωνει το φως, αλλα κ παλι ο μεγαλυτερος ογκος φωτος θα σκαει σα δεσμη σε ενα σημειο.. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μην μπερδευεστε. Δεν παιζει μεγαλο ρολο ποιες λαμπες θα βαλετε. Παιζει ρολο μονο ο συνδιασμος - φως+λιπανση+ποσοτητα CO2.

Εχω 4 φυτεμενα με διαφορετικες λαμπες (οχι ενυδρειακες!) - Τ5, οικονομιας, προβολακι LED, που παιζει απο 15lumen/l μεχρι 50 lumen/l.

Μονο στο μεγαλο, που εχει 50 lumen/l -  εχω CO2.

Και .... δεν εχω αλγες πουθενα, ουτε για δειγμα!

Να μην ξεχασουμε, οτι παιζει μεγαλο ρολο και  ιχθυο-φόρτωση στο ενυδρείο. Οσο πιο πολλα ζωντανα υπαρχουν, τοσο πιο πολλη αμμωνια εχουμε. Και μικρη αυξηση αμμωνιας προκαλει την εμφανιση αλγης.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Παιδια, μην μπερδευεστε. Δεν παιζει μεγαλο ρολο ποιες λαμπες θα βαλετε. Παιζει ρολο μονο ο συνδιασμος - φως+λιπανση+ποσοτητα CO2.

Εχω 4 φυτεμενα με διαφορετικες λαμπες (οχι ενυδρειακες!) - Τ5, οικονομιας, προβολακι LED, που παιζει απο 15lumen/l μεχρι 50 lumen/l.

Μονο στο μεγαλο, που εχει 50 lumen/l -  εχω CO2.

Και .... δεν εχω αλγες πουθενα, ουτε για δειγμα!

Να μην ξεχασουμε, οτι παιζει μεγαλο ρολο και  ιχθυο-φόρτωση στο ενυδρείο. Οσο πιο πολλα ζωντανα υπαρχουν, τοσο πιο πολλη αμμωνια εχουμε. Και μικρη αυξηση αμμωνιας προκαλει την εμφανιση αλγης.

Ωραία..

Άρα για τα δικά μου λίτρα (150) και ύψος ενυδρείου 50 πόντους,τι θα μου πρότεινες;

Δύο 20watta η τρία,η τέσσερα 10watta;προβολακια led έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε είναι πονοκέφαλος κανονικά έτσι!!!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2Χ20w φτανουν και παραφτανουν (αν ειναι  1700-1900 lumen). Παραπανω δεν χρειαζεται.

Για ενυδρεια 50 εκ υψος και πανω - μονο led......

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

2Χ20w φτανουν και παραφτανουν (αν ειναι  1700-1900 lumen). Παραπανω δεν χρειαζεται.

Για ενυδρεια 50 εκ υψος και πανω - μονο led......

Ωραία..

Για μπλε και κόκκινο δεν χρειάζεται ε;

Επίσης έχεις καμία φωτογραφία να δω να πάρω και καμιά ιδέα για στήριξη τους;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Σπύρος Μαγιόγλου έγραψε:

Ωραία..

Για μπλε και κόκκινο δεν χρειάζεται ε;

Επίσης έχεις καμία φωτογραφία να δω να πάρω και καμιά ιδέα για στήριξη τους;

Νομιζω εχω δει στο θεμα του φιλου μας @thedrowningman :) Πανω σε σωληνα; Θα δω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! 

 

Σωστα θυμασαι!! αυτη που λες ειναι μια ετοιμη βαση που χα παρει απο ενα παιδι.. την πουλανε στο νετ .. το απογευμα που θα γυρισω σπιτι θα ανεβασω το φωτιστικο που εφτιαξα για τις 2 τ8 . Ενα στολιδι που θα κανει τον φιλο @Aquadominus να σχισει τα διπλωματα του.. Βασικα τι εκανα.. πηρα δυο παλιες σκαρες αυτοκινητου  κ τις ενωσα με tie wrap.. AYTO .. :hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Καλημερα!! 

 

Σωστα θυμασαι!! αυτη που λες ειναι μια ετοιμη βαση που χα παρει απο ενα παιδι.. την πουλανε στο νετ .. το απογευμα που θα γυρισω σπιτι θα ανεβασω το φωτιστικο που εφτιαξα για τις 2 τ8 . Ενα στολιδι που θα κανει τον φιλο @Aquadominus να σχισει τα διπλωματα του.. Βασικα τι εκανα.. πηρα δυο παλιες σκαρες αυτοκινητου  κ τις ενωσα με tie wrap.. AYTO .. :hehe:

Εισαι genius!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρα χαλκοσωλήνες να φτιάξω κατασκευή να τους δέσω με αλυσίδα εκεί πάνω!!

Ελπίζω να μου βγει αυτό που θέλω να κάνω χωρίς απώλειες και καμιά ζημιά..

Να ρωτήσω σε τι ύψος να βάλω τα προβολακια;

Έγινε επεξεργασία - Σπύρος Μαγιόγλου
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περιπου 20-25 εκ πανω απο το νερο. Απλα εχω ενα ραφι πανω απο το ενυδρειο-εκει πανω ειναι βιδωμενο το προβολακι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα να μετρήσω την απόσταση από το νερό που θα τα βάλω και αυτό πειραματικά μέχρι να βρω την κατάλληλη φωτεινότητα απ'ότι κατάλαβα ε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει..... είσαι πολύ μπροστά στην επόμενη κατασκευή να χρησιμοποιήσεις βάσεις για χιονοπέδιλα :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ολοκλήρωσα!!!!

Θέλουν βάψιμο οι σωλήνες,θα μπορούσα να το κάνω και καλύτερα όσον αφορά την στήριξη των προβολέων αλλά περί ορεξεος....

IMG_20190909_151105.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αναμένα..

Προστέθηκαν και άλλα φυτά, γινόμαστε ζουγκλιτσα σιγά σιγά ?

IMG_20190910_151029-3000x2250.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Τωρα μια μπουκαλιτσα co2 και θα δεις τη εστι ζουγκλα.......

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολλά φυτάκια...

Σήμερα πρόσθεσα και κάποιες Sagittaria subulata..

IMG_20190912_211804-3000x2250.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...