Jump to content

Recommended Posts

Απο την πρώτη μέρα που πήρα τον μικρούλη μονομάχο (πριν απο ένα μήνα περίπου ) είχα προσέξει οτι η άκρη της ουράς του ήταν λίγο διάφανη και στο τέλος κατέληγε σε μαυρο/γκρι χρώμα. Φοβήθηκα μήπως ήταν fin rot και το παρακολουθουσα για να δω αν ήταν όντως ή ηταν ετσι απο φυσικού του το χρώμα του.

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω και έτσι θέλω τη γνώμη σας.

Ο μικρούλης είναι ζωηρός (με το ζορι καταφερα να βγάλω φωτογραφιες ,στο τελος τον επιασα στον υπνο) και έχει μεγάλη όρεξη.

Αν είναι fin rot τοτε την πάτησα γιατί αφηρημένη καθάρισα με την οδοντόβουρτσα που χρησημοποιω για το καθάρισμα του ενυδρείου του λίγη αλγη απο το ενυδρείο των χρυσόψαρων (μεγάλη βλακεία).

Το εχω σαν κανόνα να μήν χρησημοποιω τα ίδια εργαλεία και έτσι έχει το καθένα τα δικά του αλλα την κρατούσα για να την βάλω στη θέση της οταν είδα την αλγη και ασυναίσθητα την καθάρισα :rasp:

Οπότε μάλον θα κάνω θεραπεία και στα δύο ενυδρεία :hysterical:

post-1422-1179462840_thumb.jpg

post-1422-1179462880_thumb.jpg

post-1422-1179462909_thumb.jpg

post-1422-1179462937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καμία θεραπεία! Μια χαρά είναι το ψάρι... Βάλε λίγο αλατάκι ενυδρειακό στο νερό του για λίγες ημέρες (0,2%) για καλό και για κακό, και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μην ρίχνεις φάρμακα με το παραμικρό... Αντί για καλό θα κάνεις κακό...

Μόλις καθαρίσεις με το αλάτι (5-6 ημέρες) φρόντισε να τον διατηρείς σε μαλακό σχετικά νερό και ρΗ προς το ουδέτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα πάω αυριο να αγοράσω ενυδρειακο αλάτι. :hysterical: ευτυχως δεν θα χρειαστεί να κάνω θεραπεια γιατι ξέρω οτι δεν είναι και ότι καλύτερο για τα ψαράκια μου.

Το νερό στην περιοχή μου είναι πολύ σκληρό ,για να το μαλακώσω να βαζω 50-50 βρασμένο και βρύσης ή απιονισμένο και βρύσης; Διαβασα οτι οι μονομάχοι θελουν ph 7-8 και το ph είναι γύρω στο 8-8.5 πειράζει;

Δεν πιστευω να εχει πρόβλημα το σαλιγκάρι απο το αλάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αν πειράζει λέει..? ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να το κατεβάσεις..!

Οι Μονομάχοι ζουν σε σχετικά ουδέτερο ρΗ και μαλακό νερό. Διαφορετικά ζουν λίγο και με προβλήματα...

Βάλε ρίζες μπόλικες μέσα (μανγκρόβ ή μοπάνι) και λίγη τύρφη στο φίλτρο σου. Επίσης αν μπορείς να χρησιμοποιείς μισό-μισό το νερό της βρύσης με απιονισμένο (και όχι βρασμένο) θα είναι ακόμα καλύτερα. Ετσι κι αλλιώς, τα λίτρα είναι λίγα και το νερό των αλλαγών ακόμα πιο λίγο. Δεν είναι τόσο ακριβό το απιονισμένο.

Υ.Σ.: Δεν θα έχει πρόβλημα το σαλιγκάρι με το αλάτι, αλλά μπορεί να το σκοτώσει ο Μονομάχος στη πορεία. Οι δικοί μου όσα έβαλα μέσα τα καθάρισαν όλα... Και τώρα είναι απολύτως μόνοι τους...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αν πειράζει λέει..? ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να το κατεβάσεις..!

Οι Μονομάχοι ζουν σε σχετικά ουδέτερο ρΗ και μαλακό νερό. Διαφορετικά ζουν λίγο και με προβλήματα...

Βάλε ρίζες μπόλικες μέσα (μανγκρόβ ή μοπάνι) και λίγη τύρφη στο φίλτρο σου. Επίσης αν μπορείς να χρησιμοποιείς μισό-μισό το νερό της βρύσης με απιονισμένο (και όχι βρασμένο) θα είναι ακόμα καλύτερα. Ετσι κι αλλιώς, τα λίτρα είναι λίγα και το νερό των αλλαγών ακόμα πιο λίγο. Δεν είναι τόσο ακριβό το απιονισμένο.

Υ.Σ.: Δεν θα έχει πρόβλημα το σαλιγκάρι με το αλάτι, αλλά μπορεί να το σκοτώσει ο Μονομάχος στη πορεία. Οι δικοί μου όσα έβαλα μέσα τα καθάρισαν όλα... Και τώρα είναι απολύτως μόνοι τους...

Απο αυριο που θα του αλάξω το νερό θα βάζω μισο βρύσης και μισό απιονισμένο σε κάθε αλλαγή (μια φορά την εβδομάδα μήπως να το κάνω δυο:hysterical:

Πηρα το αλάτι αλλα δεν ξέρω πώς να το χρησημοποιήσω. Ποσο περίπου να ρίξω στο νερό της αλλαγής; 0,2% για κάθε λιτρο νερού ή συνολικά; Το ενυδρείο είναι 9 λίτρα.

Να βάλω λίγο και στα χρυσόψαρα ή δεν χρειάζεται;

Το σαλιγκάρι το έβαλα μαζί του προχθές και μέχρι τώρα δεν εχει δείξει σημάδια επιθετικότητας απέναντι του. Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα στο μέλλον.Ετσι και αλλιώς είναι μεγαλύτερο απο αυτόν οπότε πως θα καταφέρει να το σκοτώσει;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2 γραμμάρια αλάτι για κάθε λίτρο νερού που έχει το ενυδρείο μέσα. Κράτησέ το με αυτή την αναλογία, μία εβδομάδα με δέκα ημέρες. Μετά μια καλή αλλαγή νερού να φύγει το πολύ και το υπόλοιπο θα φύγει σταδιακά. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και στα χρυσόψαρα, προληπτικά. Στα σαλιγκάρια (άμα τους "τη δώσει") πάνε και δαγκώνουν τις κεραίες τους. Αποτέλεσμα φυσικά να μένουν μόνοι τους στο τέλος... (μερικοί το κάνουν για παιχνίδι και άλλοι τα δαγκώνουν κανονικά, μέχρι να τα σκοτώσουν - αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

post-1422-1180156255_thumb.jpgΑργησα να βάλω το αλάτι (το έβαλα προχθές) και η ουρά του φαγώθηκε λίγο περισσότερο.

Σε αυτό το στάδιο αρκεί το αλάτι;

post-1422-1180156291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε σωστά την αγωγή με το αλάτι και αν δεις ότι δεν κάνει δουλειά, βάλε και Μελαφίξ, πριν προχωρήσεις με φάρμακο αντιβακτηριδιακό (ειδικά στους Μονομάχους το χρησιμοποιούμε μόνο σε σοβαρές καταστάσεις). Πρώτα θα σταματήσει η επέκταση του φαγώματος και μετά σιγά-σιγά θα αρχίσει να "γεμίζει" πάλι (με καλές συνθήκες, καλή τροφή και τη βοήθεια βιταμινών - προτείνω fishtamin της SERA). Συνήθως οι Μονομάχοι έχουν τη δυνατότητα να ανταπεξέρχονται εύκολα σε τέτοιες καταστάσεις, αν έχουν τις κατάλληλες συνθήκες (είναι πολύ "δυνατά" ψάρια οργανικά) και αν δεν είναι ιδιαίτερα ταλαιπωρημένοι από τους εκτροφείς και τα μαγαζιά. Είναι πολύ βασικό να κρατάς το νερό του καθαρό από ρύπους και στην περιοχή του ουδέτερου ρΗ, με χαμηλές σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε σωστά την αγωγή με το αλάτι και αν δεις ότι δεν κάνει δουλειά, βάλε και Μελαφίξ, πριν προχωρήσεις με φάρμακο αντιβακτηριδιακό (ειδικά στους Μονομάχους το χρησιμοποιούμε μόνο σε σοβαρές καταστάσεις). Πρώτα θα σταματήσει η επέκταση του φαγώματος και μετά σιγά-σιγά θα αρχίσει να "γεμίζει" πάλι (με καλές συνθήκες, καλή τροφή και τη βοήθεια βιταμινών - προτείνω fishtamin της SERA). Συνήθως οι Μονομάχοι έχουν τη δυνατότητα να ανταπεξέρχονται εύκολα σε τέτοιες καταστάσεις, αν έχουν τις κατάλληλες συνθήκες (είναι πολύ "δυνατά" ψάρια οργανικά) και αν δεν είναι ιδιαίτερα ταλαιπωρημένοι από τους εκτροφείς και τα μαγαζιά. Είναι πολύ βασικό να κρατάς το νερό του καθαρό από ρύπους και στην περιοχή του ουδέτερου ρΗ, με χαμηλές σκληρότητες.

Filoxene, Επειδή το άκουσα αυτό και από τα παιδιά στην ΑΒΥΣΣΟ τι ακριβώς "παίζει";

Εχω την "γριούλα" μου μονομαχίνα (κοντεύουν δύο χρόνια που την έχω συν όσους μήνες είχε όταν την πήρα...) που έχει popeye. Μου είπαν πως οι μονομάχοι είναι ευαίσθητοι στην αντιβίωση. Εχω δοκιμάσει θεραπεία με αλάτι και στην συνέχεια με συνδυασμό MELAFIX - PIMAFIX χωρίς αποτέλεσμα... Μου είπαν, αφού την έχω μόνη της να δοκιμάσω με FURAN 2... Εσύ τι λές;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το: "ειδικά στους Μονομάχους το χρησιμοποιούμε μόνο σε σοβαρές καταστάσεις", με τα bold και τα color έγινε ένα ψιλομπέρδεμα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (απ' όσο θυμάμαι) σε Μονομάχο τέτοιο φάρμακο (πλην μιας περίπτωσης με υδρωπικία, που "έφαγε" κοκτέιλ μπας και γλυτώσει, αλλά δυστυχώς...). Πάντα τα κατάφερναν με πολύ πιο απλές αγωγές (αλάτι, Μελαφίξ, almond leaves, βιταμίνες κλπ) και κυρίως: ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (που συνήθως ήταν λάθος, για κάποιο λόγο). Δεν το προτείνω για pop-eye. Θα σου έλεγα αλάτι (0,3%) μαζί με Μελαφίξ, με σταδιακό κατέβασμα του ρΗ στην ουδέτερη περιοχή, κατά προτίμηση με προσθήκη μεγάλης ρίζας μέσα στο ενυδρείο του. Καθαρό νερό με πολύ καλή φίλτρανση, πολύ χαμηλά νιτρικά, καλή τροφή και βιταμίνες και νομίζω ότι σε 2 εβδομάδες θα δεις διαφορά. Συνήθως εάν δεν ανταπεξέλθει, σημαίνει ότι κάτι αρκετά σοβαρό παίζει, οπότε τότε μπορείς να εξετάσεις το ενδεχόμενο για άλλες πιο σκληρές θεραπείες.

Υ.Σ.: almond leaves = ξεραμένα φύλλα φυτού, που χαμηλώνουν το ρΗ, μαλακώνουν λίγο το νερό, δρουν σαν αφροδισιακό, έχουν αντιβακτηριδιακές ιδιότητες και σε μεγάλη ποσότητα χρωματίζουν ελαφρά το νερό. Δεν ξέρω αν υπάρχουν σε μαγαζιά στην Ελλάδα, δεν τάχω βρει ποτέ μου.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (απ' όσο θυμάμαι) σε Μονομάχο τέτοιο φάρμακο (πλην μιας περίπτωσης με υδρωπικία, που "έφαγε" κοκτέιλ μπας και γλυτώσει, αλλά δυστυχώς...). Πάντα τα κατάφερναν με πολύ πιο απλές αγωγές (αλάτι, Μελαφίξ, almond leaves, βιταμίνες κλπ) και κυρίως: ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (που συνήθως ήταν λάθος, για κάποιο λόγο). Δεν το προτείνω για pop-eye. Θα σου έλεγα αλάτι (0,3%) μαζί με Μελαφίξ, με σταδιακό κατέβασμα του ρΗ στην ουδέτερη περιοχή, κατά προτίμηση με προσθήκη μεγάλης ρίζας μέσα στο ενυδρείο του. Καθαρό νερό με πολύ καλή φίλτρανση, πολύ χαμηλά νιτρικά, καλή τροφή και βιταμίνες και νομίζω ότι σε 2 εβδομάδες θα δεις διαφορά. Συνήθως εάν δεν ανταπεξέλθει, σημαίνει ότι κάτι αρκετά σοβαρό παίζει, οπότε τότε μπορείς να εξετάσεις το ενδεχόμενο για άλλες πιο σκληρές θεραπείες.

Υ.Σ.: almond leaves = ξεραμένα φύλλα φυτού, που χαμηλώνουν το ρΗ, μαλακώνουν λίγο το νερό, δρουν σαν αφροδισιακό, έχουν αντιβακτηριδιακές ιδιότητες και σε μεγάλη ποσότητα χρωματίζουν ελαφρά το νερό. Δεν ξέρω αν υπάρχουν σε μαγαζιά στην Ελλάδα, δεν τάχω βρει ποτέ μου.

Εχω αρχίσει να εφαρμόζω αυτά που που μου είπες πριν περάσω σε αντιβίωση. Στην χθεσινή αλλαγή νερού της μικρής (4 λίτρα σε σύνολο 13) χρησιμοποίησα και 1 λίτρο απιονισμένο, θα το αυξήσω σταδιακά... Υπάρχει και φίλτρο και μοπάνι. Οσο για τα almond leaves πήρα το Attison's Betta Spa σε υγρή μορφή, το οποίο ισχυρίζονται ότι κάνει την ίδια δουλειά... :hysterical:

Θα δω την εξέλιξη, ευχαριστώ για τις πληροφορίες :rasp:

ΥΓ. Τα νιτρικά έιναι πάντα μεταξύ 5 και 10 ppm.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...