Jump to content

Βρεθηκε νεοσσος!Τι να ταισω?


rafael

Recommended Posts

Παιδια μολις περιμαζεψα τον εικονιζομενο τυπακο!Καρακαξα η κοτσυφι.Εχει κανεις ιδεα με τι μπορω να αντικαταστησω την φυσικη του τροφη?

20190624_144344[1].jpg

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις απο πετσόπ αντίστοιχη τροφή για νεοσσους. Κοτσίφι δεν είναι πάντως.

 

Θα πρέπει να του β@ζεις και ψιλοκομμένα σκουλίκια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Και εκτος αυτου παρε τηλ στην ΑΝΙΜΑ θα σε βοηθησουν και θα σου πουν ακριβως τι πρεπει να κανεις!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μπορείς να πάρεις απο πετσόπ αντίστοιχη τροφή για νεοσσους. Κοτσίφι δεν είναι πάντως.

 

Θα πρέπει να του β@ζεις και ψιλοκομμένα σκουλίκια κτλ

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Και εκτος αυτου παρε τηλ στην ΑΝΙΜΑ θα σε βοηθησουν και θα σου πουν ακριβως τι πρεπει να κανεις!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστω παιδες!Το ταισα ηδη!Μαλλον ειναι καρακαξα και βρηκα καταλογο της ΑΝΙΜΑ  που υποδεικνυει κονσερβα για αναπτυσσομενα γατακια η μουλιασμενη ξηρα τροφη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την κίνησή σου @rafael, ενημέρωνε μας με υλικό για την εξέλιξη. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλ γιατι θα σου ζητησουν αν τους στειλεις φωτο απο το ζωντανο να δεις τελικα τι ειναι..

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Παρε τηλ γιατι θα σου ζητησουν αν τους στειλεις φωτο απο το ζωντανο να δεις τελικα τι ειναι..

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καρακαξα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καρακαξα είναι.
Σου ειπαν τι να ταισεις??

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως καρακάξα. 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το αφήσεις σε ένα ήσυχο μπαλκόνι που δεν πρόκειται να φύγει. Μόλις ξεψαρωσει θα αρχίζει να φωνάζει και είναι θέμα χρόνου να έρθει η μαμά του να το ταΐζει. Το πιο πιθανό είναι εκεί που το βρηκες να ήταν η φωλιά του ακριβως. 

Εάν είσαι τυχερός μπορεί και να δεις live τάισμα!!

Ειναι πολυ δύσκολο να το μεγαλώσεις μόνος γιατί είναι τρομερά απαιτητικά κυρίως σε νερό. 

Καλη τύχη!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος giorgosvas έγραψε:

Είναι όντως καρακάξα. 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το αφήσεις σε ένα ήσυχο μπαλκόνι που δεν πρόκειται να φύγει. Μόλις ξεψαρωσει θα αρχίζει να φωνάζει και είναι θέμα χρόνου να έρθει η μαμά του να το ταΐζει. Το πιο πιθανό είναι εκεί που το βρηκες να ήταν η φωλιά του ακριβως. 

Εάν είσαι τυχερός μπορεί και να δεις live τάισμα!!

Ειναι πολυ δύσκολο να το μεγαλώσεις μόνος γιατί είναι τρομερά απαιτητικά κυρίως σε νερό. 

Καλη τύχη!! 

Ευχαριστω πολύ φιλε για τις συμβουλες.Οταν λες απαιτητικα σε νερο τι εννοεις?Ποσο συχνα πρεπει να του δινω?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panos nts έγραψε:

Σου ειπαν τι να ταισεις??

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι.Αυτα που ειχαν γραμμενα και στον καταλογο διασωσης που ειχα διαβασει.Ξηρα τροφη για γατια μουλιασμενη, κονσερβα, κοτοπουλο και αυγο.

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Ευχαριστω πολύ φιλε για τις συμβουλες.Οταν λες απαιτητικα σε νερο τι εννοεις?Ποσο συχνα πρεπει να του δινω?

Με τέτοιες θερμοκρασίες μπορεί να θέλει κάθε μισή ώρα. 

Σκέψου ότι αυτή την δουλειά την κάνουν και οι 2 γονείς-ακριβώς επειδή έχει πολύ τρέξιμο η μάλλον... πέταγμα! 

Πρεπει να χεις όμως στο μυαλό σου ότι όσο ασχολείσαι τοσο μειώνονται οι πιθανότητες να έρθει ένας γονιός. 

Σαν project είναι ωραίο, το ξέρω αλλά πίστεψε με 9/10 έχει στεναχωριες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα είναι ότι αυτό το ζευγαρι εχει χρονια φωλια στο πευκο του κηπου μου αλλα σημερα δεν εχει εμφανιστεί καθολου οσο κι αν εσκουζε το μικρο.Ευτυχως το βρηκε ο σκυλος μας πριν το βρουν οι γατες.Φοβαμαι ότι το ν'ασχοληθω εγω είναι μονόδρομος γιατι εάν το αφήσω στον κηπο να το ταιζουν οι γονεις του αυριο το πρωι θα βρω σιγουρα μονο τα κοκαλάκια του!Σ'ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες.

πριν 53 λεπτά, το μέλος giorgosvas έγραψε:

Με τέτοιες θερμοκρασίες μπορεί να θέλει κάθε μισή ώρα. 

Σκέψου ότι αυτή την δουλειά την κάνουν και οι 2 γονείς-ακριβώς επειδή έχει πολύ τρέξιμο η μάλλον... πέταγμα! 

Πρεπει να χεις όμως στο μυαλό σου ότι όσο ασχολείσαι τοσο μειώνονται οι πιθανότητες να έρθει ένας γονιός. 

Σαν project είναι ωραίο, το ξέρω αλλά πίστεψε με 9/10 έχει στεναχωριες…

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου που θα προσπαθήσεις να το σώσεις. Μακάρι να έρθουν οι γονείς του και να μην έχεις αγωνίες ή στεναχώριες..... έχω όμως την διαίσθηση ότι θα τα καταφέρεις.:bigemo_harabe_net-117:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μπράβο φίλε μου που θα προσπαθήσεις να το σώσεις. Μακάρι να έρθουν οι γονείς του και να μην έχεις αγωνίες ή στεναχώριες..... έχω όμως την διαίσθηση ότι θα τα καταφέρεις.:bigemo_harabe_net-117:

Ευχαριστω φιλαρακι!Κι εγω νομιζω θα παει καλα γιατι τρωει το καταπέτασμα ο τυπος!Αυριο θα προσπαθήσω να βγαλω βιντεακι στο ταισμα….Πολύ φαση!Πλησιαζω ,κραζω και τοτε αυτό πεταγεται κι ανοιγει στομα,,,Τα σπαει!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται ο φίλος μας ήταν πολύ ατακτούλης (άλλος έχει τ' όνομα και άλλος την χάρη) και βρέθηκε φαρδύς-πλατύς στο έδαφος. Κάτι συνηθισμένο. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να τον έβαζες πίσω στην θέση του, αλλά προφανώς θα είναι πολύ ψηλά. Έκανες πολύ καλά πάντως που τον μάζεψες γιατί σίγουρα δεν θα επιβίωνε κάτω. Οι γάτες αρέσκονται στο κυνήγι, όχι τόσο για να φάνε, αλλά ως...σπορ. Πολλά μπράβο λοιπόν κι από μένα. Υποκλίνομαι σε τέτοιες προσπάθειες.

Να σε καμαρώσω να κάνεις τον καρακάξο και τι στον κόσμο...:hehe:

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Απ' ότι φαίνεται ο φίλος μας ήταν πολύ ατακτούλης (άλλος έχει τ' όνομα και άλλος την χάρη) και βρέθηκε φαρδύς-πλατύς στο έδαφος. Κάτι συνηθισμένο. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να τον έβαζες πίσω στην θέση του, αλλά προφανώς θα είναι πολύ ψηλά. Έκανες πολύ καλά πάντως που τον μάζεψες γιατί σίγουρα δεν θα επιβίωνε κάτω. Οι γάτες αρέσκονται στο κυνήγι, όχι τόσο για να φάνε, αλλά ως...σπορ. Πολλά μπράβο λοιπόν κι από μένα. Υποκλίνομαι σε τέτοιες προσπάθειες.

Να σε καμαρώσω να κάνεις τον καρακάξο και τι στον κόσμο...:hehe:

Το απόγευμα θα σε κανω περηφανο!Ειμαι ισως ο καλυτερος καρακαξος ever!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά μπράβο ρε συ!!!! Καμία βδομάδα φαίνεται να θέλει-μετά το δύσκολο είναι να το μάθεις να πετάει... :)) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος giorgosvas έγραψε:

Πολύ καλά μπράβο ρε συ!!!! Καμία βδομάδα φαίνεται να θέλει-μετά το δύσκολο είναι να το μάθεις να πετάει... :)) 

Τι να κανω,θ'αναγκαστω να του το δειξω κι αυτο!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Το 'χεις!!! Αντικαθιστάς επάξια τον πατέρα του. Άριστα στο κράξιμο, άριστα στο ντάντεμα. Όταν ξεκινήσουν τα

μαθήματα πτήσεων (θεωρητικά και πρακτική) θέλω updates. Ειδικά την πρακτική δεν θέλω να την χάσω με τίποτα!!!:hehe:

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Το 'χεις!!! Αντικαθιστάς επάξια τον πατέρα του. Άριστα στο κράξιμο, άριστα στο ντάντεμα. Όταν ξεκινήσουν τα

μαθήματα πτήσεων (θεωρητικά και πρακτική) θέλω updates. Ειδικά την πρακτική δεν θέλω να την χάσω με τίποτα!!!:hehe:

Φωναξα μοδιστρα!Ραβω φτερα!

  • Like 1
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...