Jump to content

Επείγον καθαρισμός τζαμιών!!!


viciouscircle

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! καλούμαι να καθαρίσωτα τζάμια σε ένα χρησιμοποιημένο ενυδρείο το οποίο μάλλον είχε πολύ άλγη ή κάτι τέτοιο και δεν καθαρίστηκε όταν αδειάστηκε :rasp: με αποτέλεσμα αυτή τώρα να έχει γίνει κυριολεκτικά ΠΕΤΡΑ! σκεφτόμουν τη χρήση HCl πυκνού (aquaforte) αλλά δεν ξέρω αν θα αντιδράσει με την σιλικόνη και δεν το έχω τολμήσει. Ιδέες για καθάρισμα; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το γεμίζεις (μαλακώνει και καθαρίζει πιο εύκολα αν έχει νερό) και δοκιμάζεις με ξύδι και κάποιο είδος ξύστρας ή κάτι τέτοιο. Πρόσφατα καθάρισα έτσι ενυδρείο που καθότανε σχεδόν 5 χρόνια και ήταν επίσης "πέτρα" σε αρκετά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

με βουρτσα σκληρη αφου το γεμισεις με νερο.

Link to comment
Share on other sites

Το γεμίζεις (μαλακώνει και καθαρίζει πιο εύκολα αν έχει νερό) και δοκιμάζεις με ξύδι και κάποιο είδος ξύστρας ή κάτι τέτοιο. Πρόσφατα καθάρισα έτσι ενυδρείο που καθότανε σχεδόν 5 χρόνια και ήταν επίσης "πέτρα" σε αρκετά σημεία.

:hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::rasp:

Εγώ θα έλεγα να το γεμίσεις το ενυδρείο όπως έιπαν, να το αφήσεις να μουλιάσει και να το καθαρίσεις με ξύστρα ή ξυράφι σε συνδιασμό με ξύδι. Τα σκληρά σφουγγάρια και οι βούρτσες μπορεί να αφήσουν γραμμές στο γυαλί του ενυδρείου και να χτυπάει πολύ άσχημα ατο μάτι μετά. Μην την πατήσεις όπως την πάτησα και γώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να το γεμίσεις το ενυδρείο όπως έιπαν, να το αφήσεις να μουλιάσει και να το καθαρίσεις με ξύστρα ή ξυράφι σε συνδιασμό με ξύδι. Τα σκληρά σφουγγάρια και οι βούρτσες μπορεί να αφήσουν γραμμές στο γυαλί του ενυδρείου και να χτυπάει πολύ άσχημα ατο μάτι μετά. Μην την πατήσεις όπως την πάτησα και γώ.

Ευχαριστώ πρώτα απ'όλα. Νομίζω οτι καταλαβα γιατί το ξυραφάκι δεν θα το χαράξει περισσότερο απ΄το σφουγγάρι, παρ'όλ'αυτά δοκίμασα το ακουαφόρτε και κάνει δουλειά χωρίς καθόλου ξύσιμο, τα διαλύει όλα, δεν ακουμπάω καθόλου τις σιλικόνες μιας και δεν μου απάντησε κανείς για το αν διαβρώνονται.Διαφωνίες-διορθώσεις δεκτές μιας και δεν είμαι γνώστης. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

, παρ'όλ'αυτά δοκίμασα το ακουαφόρτε και κάνει δουλειά χωρίς καθόλου ξύσιμο, τα διαλύει όλα, δεν ακουμπάω καθόλου τις σιλικόνες μιας και δεν μου απάντησε κανείς για το αν διαβρώνονται

αφου τελικα εκανες αυτο που ηθελες....γιατι μας ρωτας φιλε μου εξ'αρχης....???
Link to comment
Share on other sites

Το θειϊκό οξύ τρώει σχεδόν τα πάντα! Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ πλέον ΠΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

αφου τελικα εκανες αυτο που ηθελες....γιατι μας ρωτας φιλε μου εξ'αρχης....???

Το έκανα γιατί δεν εξέφρασε κανείς τη γνώμη του περι αυτού και έτσι πειραματίστηκα αφού οι μεθόδοι που προτάθηκαν δεν έκαναν τίποτα στιους παλαιολιθικούς μου λεκέδες :hysterical: ...συγγνώμη κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει....δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη.....ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θειϊκό οξύ τρώει σχεδόν τα πάντα! Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ πλέον ΠΟΤΕ...

aquaforte ηδροχλωρικο οξυ.

βιτριολη θειικο οξυ.

και βεβαια κανενα δεν κανει για χρηση.

μονο ευκολια, αλλα δηλητηριαααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Και το σκεφτόμουνα ότι μπορεί να τα έχω μπερδέψει... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

aquaforte ηδροχλωρικο οξυ.

βιτριολη θειικο οξυ.

και βεβαια κανενα δεν κανει για χρηση.

μονο ευκολια, αλλα δηλητηριαααααααααα

Εντάξει, είναι πυκνά οξέα αλλά γιατί δηλητήρια,μάλλον θα έχουν προσμίξεις ε; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...