Jump to content

test ph API


Recommended Posts

εχθες αγορασα το τεστ της api ως υποτιθεται απο τα πιο αξιοπιστα της αγορας.

κανοντας λοιπον την πρωτη μετρηση στο 80λτ ενυδρειο ειχα 7,4.

επειτα μετρησα το 10λτ με το μονομαχο και εκει 7,4,ε λεω ας μετρησω και το νερο του σπιτιου και... εκει 7,4.

ειναι δυνατον να εχω το ιδιο ph απο τη στιγμη που στο ενυδρειο εχω ριζες μοπανι,diy co2,και ριχνω και sera morena?να σημειωσω οτι στο ενυδρειο γινονται αλλαγες με νερο βρυσης καθε 10 μερες το 25%.επισης το ενυδρειο τρεχει περιπου 10 μηνες στην αρχη με δυο σκαλαρακια και ροδοστομα και εδω και 2 περιπου μηνες τα σκαλαρια εχουν δωσει τη θεση τους σε δυο ραμιρεζι.ολο αυτο το καιρο δεν ειχα καμμια απωλεια και τα ψαρια μου ειναι ιδιαιτερα ζωηρα και υγειη με παντα πολυ εντονα χρωματα και καθολου ντροπαλα!

περιμενω τις γνωμες σας!

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το test είναι για ένα φάσμα μόνο τιμών pH?? Δηλαδή μήπως η ανώτατη τιμή που μετράει το τεστ είναι το 7,4 με 7,6 ?? Τουλάχιστον αυτό που έχω της ΑΡΙ είναι μεταξύ 6 και 7,6.

Link to comment
Share on other sites

ναι μετραει μεχρι 7.6 αλλα εγω μετραω στο ενυδρειο 7.2 με 7.4 δεν φτανει το χρωμα δηλαδη μεχρι 7.6 εχω δηλαδη χαμηλοτερο ph απο το οριο του τεστ.το χρωμα του τεστ αλλαζει μετα απο λιγα λεπτα η η πρωτη ενδειξη ειναι και η τελικη?παντως στις οδηγιες δεν λεει να περιμενεις καποια λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις 5 λεπτά και μετά το κοιτάς. Το γράφει.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ξαναδιαβασα τις οδηγιες μηπως εκανα λαθος αλλα δεν λεει πουθενα για πεντε λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, λέει..!

Αλλά εκεί που το λέει, εσύ δεν μπορείς να το διαβάσεις... :hysterical::rasp:

Με αφορμή αυτό το θέμα και μετά που σου απάντησα (και επειδή μου είχε κάνει εντύπωση η παρατήρησή σου για τη μη αναγραφή) ανέτρεξα στις οδηγίες των τεστ που έχω (μετά από πολύύύύύ καιρό..!) και πράγματι διαπίστωσα ότι δεν γράφει κάτι τέτοιο... Αλλά επειδή θυμόμουνα ότι σίγουρα το είχα διαβάσει κάποτε στο παρελθόν, τελικά ψάχνοντας το βρήκα... Αλλά σε άλλες οδηγίες της ΑΡΙ... Αυτές για τα ΝΟ2..! :rasp:

Πράγματι λοιπόν, δεν γράφει στις οδηγίες του τεστ για ρΗ, για χρόνο αναμονής.

Εγώ πάντως όταν κάνω τα τεστ, πάντα περιμένω κανα πεντάλεπτο και μετά τα κοιτάω...

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο τεστ το "διαβάζεις" άμεσα. Τώρα το τι μπορεί να συμβαίνει με τις μετρήσεις σου δεν ξέρω. Δοκίμασε και με κανένα άλλο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια,θα δω τι θα κανω γιατι μου φαινεται περιεργο,το πληρωσα και διπλη τιμη απο τα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει σχεδον διπλη...8.5 ενω αλλα παιζαν γυρω στα 5.5.βεβαια λεει οτι ειναι 250 τεστ!αλλα αν ληγουν σε ενα χρονο απο τι στιγμη που ανοιγονται τοτε πρεπει να μετραω καθε μερα με δυο ενυδρεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...