Jump to content

μαυριζει η ουρα απο το χρυσοψαρο μου


Recommended Posts

τις τελευταιες μερες παρατηρω οτι η ουρα και λιγο το πανω πτερυγιο και ισως ελαφρως στον "αυχενα" του ψαριου μου (χρυσοψαρο) μαυριζουν μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι ολες οι τιμες στο νερο (Nh3,cl,ph  κτλ ειναι ενταξει ) εχω και μι φωτο απο κατω (λιγο η σκληροτητα του νερου ηταν ανεβασμενη λιγο ομως ),

67156216_2377950495807747_529292592530063360_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) 

Σε τί ενυδρείο το έχεις το ψαράκι, εννοώ πόσα λίτρα,αν υπάρχει φίλτρο κλπ.. έχεις τεστ αμμωνίας;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλησπέρα :) 

Σε τί ενυδρείο το έχεις το ψαράκι, εννοώ πόσα λίτρα,αν υπάρχει φίλτρο κλπ.. έχεις τεστ αμμωνίας;

 το ψαρακι το εχω σε ενα μικρο 10λιτρο δυστυχως !!! πηγα στο Petshop και εκανα τεστ αμμωνίας και ηταν φυσιολογικες όλες οι τιμες δυστυχως δεν εχω φιλτρο κανω πολυ συχνες αλλαγες νερου εχω δεθει μαζι του το εχω 6 χρονια το εσωσα πριν λιγο καιρο απο νυκτικη κυστη ηταν χαλια ηταν ανασκελα για 3 μερες και το έβαλα σε αλατονερο και μετα του εδωσα και αρακα κτλπ δε ξερω οπμως τι ειναι αυτο τωρα επιπλεον παρατηρω και καποια καμρια κοπρανα υποψιαζομαι παραστια αλλα δε ειμαι ειδικος μπορειτε να με βοηθησετε

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Klearhos Tsigkros έγραψε:

 το ψαρακι το εχω σε ενα μικρο 10λιτρο δυστυχως !!! πηγα στο Petshop και εκανα τεστ αμμωνίας και ηταν φυσιολογικες όλες οι τιμες δυστυχως δεν εχω φιλτρο κανω πολυ συχνες αλλαγες νερου εχω δεθει μαζι του το εχω 6 χρονια το εσωσα πριν λιγο καιρο απο νυκτικη κυστη ηταν χαλια ηταν ανασκελα για 3 μερες και το έβαλα σε αλατονερο και μετα του εδωσα και αρακα κτλπ δε ξερω οπμως τι ειναι αυτο τωρα επιπλεον παρατηρω και καποια καμρια κοπρανα υποψιαζομαι παραστια αλλα δε ειμαι ειδικος μπορειτε να με βοηθησετε

Τα τεστ στα 99% πετ σοπ ειναι σε στικ (σκετη μαντεια). Αυτο, που σου λενε,οτι ειναι φυσιολογικο (για εναν πετσοπα), δεν ειναι φυσιολογικο για το ψαρι παλι σε ποσοστο 99%!

Το ψαρι σου σε 10λ χωρις υποστρωμα, φιλτρο, και δεν ξερω απο τροφες τι τρωει - ειναι θαυμα, που ζει (διαβασε- επιβιωνει) τοσα χρονια......

Αν δεν εχεις βαλει στο "ενυδρειο" σου κατι καινουργιο - αλλο ψαρι, φυτο... - τοτε δεν προκειται για αρρωστια-παρασιτα , ειναι θεμα νερου.

P.S. Αν αγαπας τοσο πολυ το ψαρακι σου, γιατι μεσα σε 6 χρονια δεν πηρες ενα πιο μεγαλο ενυδρειο με φιλτρο ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τα τεστ στα 99% πετ σοπ ειναι σε στικ (σκετη μαντεια). Αυτο, που σου λενε,οτι ειναι φυσιολογικο (για εναν πετσοπα), δεν ειναι φυσιολογικο για το ψαρι παλι σε ποσοστο 99%!

Το ψαρι σου σε 10λ χωρις υποστρωμα, φιλτρο, και δεν ξερω απο τροφες τι τρωει - ειναι θαυμα, που ζει (διαβασε- επιβιωνει) τοσα χρονια......

Αν δεν εχεις βαλει στο "ενυδρειο" σου κατι καινουργιο - αλλο ψαρι, φυτο... - τοτε δεν προκειται για αρρωστια-παρασιτα , ειναι θεμα νερου.

P.S. Αν αγαπας τοσο πολυ το ψαρακι σου, γιατι μεσα σε 6 χρονια δεν πηρες ενα πιο μεγαλο ενυδρειο με φιλτρο ; Mου έλλειπε βασικα ενημερωση το ψαρακι ηταν σπιτι της ξαδερφης μου μου ηρθε περυσι (αυτη του ειχε σε μια γυαλα 3 με 4 λιτρα και το λυπηθηκα και του πηρα αυτο ξεκινησα να διαβαζω ομως και μαλιστα θα του παραγγειλω ενα ενυδρειο 30 λιτρων και θα βαλλω και φιλτρο κτλπ. Υπηρχαν αλλα δυο ψαρακια σε αυτο το ενυδρειο που μου ψοφησαν και γι αυτο φοβαιμαι για παρασιτα απλα εχουν ψοφησει εδω και 2 χρονια

)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Klearhos Tsigkros έγραψε:

Εχει και ενα μικρο σαν γδαρσιμο πανω απο την ουριτσα του λιγο βοηθεια παρακλαω φοβαμαι τι να κανω

 

 

67210079_386405675339730_7200780656228433920_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψοφησαν απο παρασιτα, απο δηλητηριαση απο αμμωνια εφυγαν...

1- βγαλε πιο καθαρη φωτογραφια (μπορεις να κατεβασεις στο κινητο magnifier flashlight - βοηθαει πολυ στις  κοντινες ληψεις)

Στην φωτογραφια δεν φαινεται τιποτα....

2- νερο αλλαζεις 30% καθε δέυτερη μερα...

3- δες εδω - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

σελ. 6-9 - βακτηριακες λοιμοξεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ψοφησαν απο παρασιτα, απο δηλητηριαση απο αμμωνια εφυγαν...

1- βγαλε πιο καθαρη φωτογραφια (μπορεις να κατεβασεις στο κινητο magnifier flashlight - βοηθαει πολυ στις  κοντινες ληψεις)

Στην φωτογραφια δεν φαινεται τιποτα....

2- νερο αλλαζεις 30% καθε δέυτερη μερα...

3- δες εδω - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

σελ. 6-9 - βακτηριακες λοιμοξεις.

 

Χιλια ευχαριστω οταν αλλαζω νερο βαζω και αναλογο αντιχλωριο ετσι ? Απλα φοβαμαι μη δε καταλαβω ακριβως τι εχει και του κανω κακο δεν ειμαι ειδικος

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Klearhos Tsigkros έγραψε:

Χιλια ευχαριστω οταν αλλαζω νερο βαζω και αναλογο αντιχλωριο ετσι ? Απλα φοβαμαι μη δε καταλαβω ακριβως τι εχει και του κανω κακο δεν ειμαι ειδικος

 

επιπλεον κανει και πολυ μακρια κακα πρεπει να ανυσηχώ και για αυτό

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Klearhos Tsigkros έγραψε:

επιπλεον κανει και πολυ μακρια κακα πρεπει να ανυσηχώ και για αυτό

 

Αν ειναι ασπρα (διαφανα), τοτε μαλλον εχει δυσκοιλιοτητα.

Διαβασε εδω και για τροφη και για το πως πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο για χρυσοψαρο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2019 at 10:22 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ειναι ασπρα (διαφανα), τοτε μαλλον εχει δυσκοιλιοτητα.

Διαβασε εδω και για τροφη και για το πως πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο για χρυσοψαρο.

Ευχαριστώωωω παρα πολύυυυυυ δεν ειναι διαφανα οχι πορτοκαλι απλα ειναι πολυ μακρια εχω φωτο

 

67239728_424159118181513_1842522149437308928_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι τοσα χρονια εκει , σιγουρα εχει παθει νανισμο . Δεν ξερω πως ειναι τωρα αλλα αυτο υποθετω. Τα μαυρα μποει να ειναι αλλαγη του χρωματος (συμβαινει πολλες φορες)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,

πριν 17 ώρες, το μέλος Ancient Gaming έγραψε:

Τα μαυρα μποει να ειναι αλλαγη του χρωματος (συμβαινει πολλες φορες)

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικα φυτα και γυαλινες μπιλιες πρεπει να βγουν απο το ενυδρειο (χθες).....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...