Jump to content

Νέος κάτοχος νεροχελώνας χρειάζεται πληροφορίες!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, πριν μια εβδομάδα μου χάρισαν μια νεροχελώνα δεν έχει κόκκινα μάγουλα περίπου 10 εκατοστά με ενυδρείο αλλά δεν γνωρίζω τπτ απολύτως. Την πήρα για να έρθει σε επαφή με τα ζωακια ο 4χρονος γιος μου και θέλω να της παρέχω την πρέπουσα διαβίωση έτσι ώστε να μαθαίνει ο μικρός μαζί μου. Πήγα σε ένα κατάστημα για κατοικίδια για πληροφοριες και κατάλαβα ότι ούτε αυτοί γνωρίζουν. Και τώρα οι ερωτήσεις είναι οι εξής: τι να την ταιζω εκτός από τα γαριδάκια που είπε ο προκάτοχος? Κάθε πότε να την ταιζω?Το ενυδρείο τι χρειάζεται? Είναι γυάλινο δεν θυμάμαι διαστάσεις περίπου 45 50 εκατοστά πλάτος με μια πράσινη ράμπα. Κάθε μέρα του αλλάζω νερό. Και κάθε μέρα βρίσκω και μια φολίδα είναι κακό αυτό? Όταν με βλέπει κολυμπάει σαν τρελό είναι νορμάλ αυτό? Και όταν το πλησιάζω ηρεμεί. 

Έγινε επεξεργασία - Manos Zafirakis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως όρισες στην ομορφη παρέα μας..Δε μπορω να σε βοηθήσω προσωπικα στο θέμα αλλά θα απαντήσουν σύντομα οι σοφότεροι..  ;)

 

@corto maltese  @rafael Τα φώτα σας αν έχετε λίγο χρόνο  :) 

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2019 at 2:51 ΜΜ, το μέλος Manos Zafirakis έγραψε:

Καλησπέρα σας, πριν μια εβδομάδα μου χάρισαν μια νεροχελώνα δεν έχει κόκκινα μάγουλα περίπου 10 εκατοστά με ενυδρείο αλλά δεν γνωρίζω τπτ απολύτως. Την πήρα για να έρθει σε επαφή με τα ζωακια ο 4χρονος γιος μου και θέλω να της παρέχω την πρέπουσα διαβίωση έτσι ώστε να μαθαίνει ο μικρός μαζί μου. Πήγα σε ένα κατάστημα για κατοικίδια για πληροφοριες και κατάλαβα ότι ούτε αυτοί γνωρίζουν. Και τώρα οι ερωτήσεις είναι οι εξής: τι να την ταιζω εκτός από τα γαριδάκια που είπε ο προκάτοχος? Κάθε πότε να την ταιζω?Το ενυδρείο τι χρειάζεται? Είναι γυάλινο δεν θυμάμαι διαστάσεις περίπου 45 50 εκατοστά πλάτος με μια πράσινη ράμπα. Κάθε μέρα του αλλάζω νερό. Και κάθε μέρα βρίσκω και μια φολίδα είναι κακό αυτό? Όταν με βλέπει κολυμπάει σαν τρελό είναι νορμάλ αυτό? Και όταν το πλησιάζω ηρεμεί. 

Διαβασε αυτο το θεμα, εχει πολλες χρησιμες πληροφοριες

και δες πως πρεπει να ειναι ενα σπιτακι για χελωνα-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2019 at 2:51 ΜΜ, το μέλος Manos Zafirakis έγραψε:

Καλησπέρα σας, πριν μια εβδομάδα μου χάρισαν μια νεροχελώνα δεν έχει κόκκινα μάγουλα περίπου 10 εκατοστά με ενυδρείο αλλά δεν γνωρίζω τπτ απολύτως. Την πήρα για να έρθει σε επαφή με τα ζωακια ο 4χρονος γιος μου και θέλω να της παρέχω την πρέπουσα διαβίωση έτσι ώστε να μαθαίνει ο μικρός μαζί μου. Πήγα σε ένα κατάστημα για κατοικίδια για πληροφοριες και κατάλαβα ότι ούτε αυτοί γνωρίζουν. Και τώρα οι ερωτήσεις είναι οι εξής: τι να την ταιζω εκτός από τα γαριδάκια που είπε ο προκάτοχος? Κάθε πότε να την ταιζω?Το ενυδρείο τι χρειάζεται? Είναι γυάλινο δεν θυμάμαι διαστάσεις περίπου 45 50 εκατοστά πλάτος με μια πράσινη ράμπα. Κάθε μέρα του αλλάζω νερό. Και κάθε μέρα βρίσκω και μια φολίδα είναι κακό αυτό? Όταν με βλέπει κολυμπάει σαν τρελό είναι νορμάλ αυτό? Και όταν το πλησιάζω ηρεμεί. 

Καλησπερα και απο μενα. Θα αρχισω με τις ερωτησεις σου....

1)  Η βασικη τροφη πρεπει να ειναι πελετς ή στικς για νεαρες χελωνες οπως ειναι οι tetra reptomin, omega one juvenile, ocean nutrition (ολες καλες ειναι) και δίνε σε ποσοτητα τα 2/3 του μεγέθους του κεφαλιου της χελωνας (χωρις τον λαιμο) μερα παρα μερα,τις αλλες δινε λαχανικα, μαρουλι το ιδανικοτερο, καροτο κολοκυθι βρασμενο πριν, ραδικι τα φυλλα, και ας μην τα φαει, δινε εσυ καποια στιγμη θα τα φαει. Αν ειναι 10 εκατοστα την υπολογιζω πανω απο  ενος χρονων . Η αναλογια στην τροφη πρεπει να ειναι 70% πρωτεΐνη 30% φυτικες (σε κανα χρονο αλλαζει η αναλογια, τοτε τα ξαναλεμε). Μεχρι να παρεις πελετ εναλλακτικά και για ποικιλια  βρασμένο ασπράδι από αυγό, βρασμένο κοτόπουλο(το ψαχνό), τόνο(κονσέρβα νερου χωρις λαδι). οπως επισης απαραίτητο  ειναι το  συμπληρωμα ασβεστιου κανα 1-2 φορες την εβδομαδα οπως πχ κομματακια  απο σουπιοκοκκαλο ή πασπαλισε πριν δωσεις τις γαριδες με σκονη ασβεστιου

2) Φιλτρο, θερμόστατη το χειμωνα, λαμπες για τη στερια-νησι

3) συνηθως ειναι φυσιολογικο να πεφτουν οι φολιδες, αλλα βαλε φωτο τη χελωνα(καβουκι πανω) να δουμε κατασταση υγειας.

4) κολυμπαει σα τρελο προς τα εσενα ή σαν να κρυφτει?

Οπως πολυ σωστα σου προτεινε η @natateo διαβασε τα αρθρα πρωτα και εδω ειμαστε παλι

Υ.Γ θελεις μεγαλυτερο ενυδρειο, αυτο ειναι πλεον για τη χελωνα σαν κελι

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...