Jump to content

πληροφοριες παρακαλω για συγκεκριμενο σκιμμερ...


klaz

Recommended Posts

http://www.pets-warehouse.com/Vpasp/shopexd.asp?id=112609

αν το γνωριζετε,η αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα μ'αυτο το σκιμμερ,και αν νκανει για εξωτερικο για ενα 85 λιτρο που εχω....

στα υποψιν οτι μου ηρθε το συγκεκριμενο,μεταχειρισμενο,και θελω να ξερω αν μπορω να ασχοληθω μαζι του,η να το παρατησω.....

ευχαριστω προκαταβολικα τους αλμυρους..... :hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε klaz

Θεωρώ ότι πρόκειται για ένα από τα πολύ καλά skimmer της κατηγορίας του.

Μήπως όμως είναι λίγο υπερβολικό για τα 85 λίτρα σου???

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε klaz

Θεωρώ ότι πρόκειται για ένα από τα πολύ καλά skimmer της κατηγορίας του.

Μήπως όμως είναι λίγο υπερβολικό για τα 85 λίτρα σου???

κολλητε μου νικο,σαφως και ειναι υπερβολικο,το θεμα ειναι οτι μου ηρθε αν και μεταχειρισμενο και τσαμπα,οποτε το σκεφτομαι οταν ερθει η ωρα να βρω τροπο για να το προσαρμοσω σαν εξωτερικο...εκτος και αν εχεις τις αντιρρησεις σου....... :thumbup: ....

επισης θα ηθελα να μου ελεγες περι το πως ακριβως δουλευει,γιατι το βλεπω καπως.........σωληνακι αεραντλιας που βγαινει μεσα απο το σφουγγαρι,ολος αυτος ο διαφανος σωληνας......ολα μου φαινονται καπως ,μιας και ειμαι αρχαριος σε σκιμμερ........ :rasp: ....

αν μπορεις και δεν σε κουραζω,να μου το αναλυσεις ,και αν γινεταιο και πανω στη φωτο του.....

ΕΕΕΕΕΕ,αφανταστικε νικοοοοο..... :P:hysterical::rasp::rasp::P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται αερόπετρα, ούτε αεραντλία.

Μπορείς να το κρεμάσεις στο ενυδρείο σου (hang on). Η αντλία βρίσκεται μέσα στο νερό και η έξοδος του καθαρού νερού εφάπτεται με το τζάμι, ώστε το παραγόμενο νερό να επιστρέφει.

Σφουγγάρια δεν χρειάζονται και το ρυθμιστή του αέρα, που βρίσκεται στην άκρη στο σωληνάκι, θα πρότεινα να το αφαιρέσεις εντελώς, ώστε να έχεις την μεγαλύτερη δυνατή οξυγόνωση στο σύστημά σου.

Αν κάποια στιγμή, μετά από κάποια επέμβασή σου, αρχίζει να αφρίζει πολύ και να παράγει γρήγορα ακάθαρτο νερό στο λεκανάκι, τότε αντί να κλείσεις τον αέρα, το βγάζεις για λίγο από την πρίζα.

Προβληματίζομαι όμως ,μήπως είναι υπερβολικό για τα 85 λίτρα. Γιατί δεν τα βάζεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Τα 200 λίτρα, για παράδειγμα θα του ταίριαζαν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται αερόπετρα, ούτε αεραντλία.

Μπορείς να το κρεμάσεις στο ενυδρείο σου (hang on). Η αντλία βρίσκεται μέσα στο νερό και η έξοδος του καθαρού νερού εφάπτεται με το τζάμι, ώστε το παραγόμενο νερό να επιστρέφει.

quote]

να ρωτησω αν μπορεις να το κανεις ακομη πιο λιανα,ειδικα το σημειο που ειναι μεσα στο νερο...μεχρι που ακριβως ειναι βυθισμενο μεσα...??

και μακαρι να ειχα χωρο για αλλο ενυδρειο,αλλα μετα ντο 85ρι,και το 450λιτρο.....ειμαστε φουλ..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν μπορεις να το κανεις ακομη πιο λιανα,ειδικα το σημειο που ειναι μεσα στο νερο...μεχρι που ακριβως ειναι βυθισμενο μεσα...??

Αν εννοείς την αντλία, καλό είναι να βρίσκεται όσο πιο κοντά στην επιφάνεια. Η θέση της όμως είναι συγκεκριμένη και αυτό έχει προβλεφθεί.

Αν πάλι εννοείς την έξοδο του καθαρού νερού, η γλύστρα ακουμπάει στο κρύσταλλο ή την κόντρα και η θέση της είναι συγκεκριμένη, πάνω από την επιφάνεια του νερού.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι δύσκολο για να μην το καταλάβεις. Όπως το βλέπεις στην φωτογραφία το πιάνεις και το κρεμάς στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν μπορεις να το κανεις ακομη πιο λιανα,ειδικα το σημειο που ειναι μεσα στο νερο...μεχρι που ακριβως ειναι βυθισμενο μεσα...??

Αν εννοείς την αντλία, καλό είναι να βρίσκεται όσο πιο κοντά στην επιφάνεια. Η θέση της όμως είναι συγκεκριμένη και αυτό έχει προβλεφθεί.

Αν πάλι εννοείς την έξοδο του καθαρού νερού, η γλύστρα ακουμπάει στο κρύσταλλο ή την κόντρα και η θέση της είναι συγκεκριμένη, πάνω από την επιφάνεια του νερού.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι δύσκολο για να μην το καταλάβεις. Όπως το βλέπεις στην φωτογραφία το πιάνεις και το κρεμάς στο ενυδρείο.

1000 ευχαριστω νικο μου για τις διευκρινησεις,και παλι σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες.... :hysterical::rasp::rasp:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...