Jump to content

SAE ή κάτι άλλο;;


Netspy

Recommended Posts

Ρε παιδιά αυτό είναι αυθεντικό SAE ή κάποιο άλλο είδος;

Το κίτρινο στα πτερύγια με βάζει σε υποψίες :hysterical: Τα SAE δεν έχουν χρώματα...

Ίσως να είναι κάποιο flying fox, αλλά τι ακριβώς;

Τα φώτα σας, ειδικοί!

post-1961-1179680920_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100% cae. Το ότι έχει ελαφρά κίτρινα πτερύγια είναι σύνηθες φαινόμενο στα Cae

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντος μου κάνει για SAE και το κίτρινο στα πτερύγια παρουσιάζετε συνήθως όταν μεγαλώσει!

Για δες και εδω http://www.aquahobby.com/gallery/e_sae.php

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντος μου κάνει για SAE και το κίτρινο στα πτερύγια παρουσιάζετε συνήθως όταν μεγαλώσει!

Για δες και εδω http://www.aquahobby.com/gallery/e_sae.php

θα συμφωνησω μαζι σου μανωλη μου!!! .εχει απολυτως τα χαρακτηριστικα του γνησιου σαε,και την μαυρη γραμμη που επεκτεινεται και στην ουρα,και τα δοντακια πανω στην μαυρη γραμμη....

και οντως ενω στην αρχη τα πτερυγια του ειναι διαφανα,οταν μεγαλωσει το ψαρι,παιρνουν μια πολυ ανοιχτη αποχρωση του κιτρινου.......

και το λεω με καθε βεβαιοτητα,γιατι εχω 7 απο δαυτους,σωστα τερατα εδω στο σπιτι,αλλα εχω και στο μαγαζι και σαε και cae,και flying fox...οποτε βλεπω καθημερινα μπροστα μου τις διαφορες....... :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

CAE πάντως δεν είναι στα σίγουρα. Οι γυρινόχειλοι δεν είναι έτσι στο κεφάλι, στο στόμα και στη μαύρη γραμμή τους.

Εκτιμώ κι εγώ ότι είναι μάλλον γνήσιο SAE.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ SAE ψηφίζω :hysterical: , έχω τρια τέτοια αρκετά μεγάλα και τα πτερύγιά τους έχουν μια ασθενή κιτρινοπή απόχρωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 τέτοια.

Το κίτρινο χρώμα εμφανίστηκε τώρα πρόσφατα :hysterical:

Τώρα δείτε κι αυτό:

post-1961-1179744628_thumb.jpg

Δείχνει για SAE, έχει ίδιο μήκος με το προηγούμενο αλλά:

1)Είναι λεπτότερο

2)Χωρίς καθόλου κίτρινο

3)Αν το γυρίσεις ανάσκελα, θα δεις μια μαύρη ρήγα από τη μέση της κοιλιάς μέχρι την άκρη της ουράς του!

Λέτε να έχω αρσενικά και θηλυκά; Ξεχωρίζει το φύλο στα SAE;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατον να ξεχωρίσεις το φύλλο των SAE καθώς δεν υπάρχει σεξουαλικός διμορφισμός!

Και αυτό στην 2η φωτό για SAE μου κάνει με επιφύλαξη διότι κάτι παράξενο βλέπω στο κεφάλι ίσως μια καλύτερη φωτό!?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατον να ξεχωρίσεις το φύλλο των SAE καθώς δεν υπάρχει σεξουαλικός διμορφισμός!

Και αυτό στην 2η φωτό για SAE μου κάνει με επιφύλαξη διότι κάτι παράξενο βλέπω στο κεφάλι ίσως μια καλύτερη φωτό!?

Στο κεφάλι είναι ακριβώς ίδιο με το προηγούμενο. Στη φώτο δε ξέρω γιατί βγήκε έτσι :rasp:

Το συμπέρασμα είναι ότι παρόλο που έχω 5 SAE (πιθανότατα), αυτά έχουν τις 3 διαφορές που είπα και πριν!

Και δεδομένου ότι δεν υπάρχει διμορφισμός στο φύλο, τι βγαίνει τελικά; Έχω 2 είδη SAE ; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις..προφανως ολα σουειναι γνησια σαε,και το ενυδρειο σου χαιρει ακρας υγειας...(τουλαχιστο απο αλγες... :rasp::P )οποτε μην την ψαχνεις.....εισαι τυχερουλης.. :hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100% cae. Το ότι έχει ελαφρά κίτρινα πτερύγια είναι σύνηθες φαινόμενο στα Cae

Για να μην παρεξηγηθώ με το παραπάνω που έγραψα εννοούσα το Crossocheilus siamensis για αυτό και έγραψα απόλυτα σίγουρος 100% απλός μπέρδεψα το αρχικό γράμμα. Τα γνωρίζω αυτά τα ψάρια πάρα πολύ καλά διότι εδώ και χρόνια προσπαθώ το ακατόρθωτο. Να τα αναπαράγω έστω και τυχαία.

Υ.Γ. τώρα παρατήρησα ότι έκανα λάθος στο αρχικό γράμμα

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω αυτά τα ψάρια πάρα πολύ καλά διότι εδώ και χρόνια προσπαθώ το ακατόρθωτο. Να τα αναπαράγω έστω και τυχαία.

Χρήστο πόσο καιρό διατηρείς SAE; Ψάχνω να βρω τη διάρκεια ζωής τους έστω και στο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Η βιβλιογραφία αναφέρει γύρω στα 7 χρόνια, υπό Κ.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο πόσο καιρό διατηρείς SAE; Ψάχνω να βρω τη διάρκεια ζωής τους έστω και στο περίπου.

αν δεν κανω λαθος,και παρακαλω διορθωστε με,νομιζω καμμια 10ρια.......... :rasp::hysterical:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...