Jump to content

Τι ψάρια να βάλω στο ενυδρείο μου


drama queen

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά έχω ένα ενυδρείο 120λιτρα με φίλτρο EHEIM 250 το ενυδρείο έχει μέσα αυτή την στιγμή μόνο ένα πλεκο και θα ήθελαν μα μάθω τι αλλά ψάρια θα μπορούσα να βάλω μαζί είμαι πολύ καινούργια στον χώρο και δεν γνωρίζω παρά πολλά αν μπορείτε δώστε τα φώτα σας ευχαριστώ ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλως όρισες. 

 

Αρχικά πως το σκέφτεσαι το ενυδρείο σου; Με πολλά φυτά; 

 

Έχεις δει κάποια ψαράκια που σου αρέσουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω βάλει κάποια διακοσμητικά μέσα θα ήθελα να βάλω και φυτά αλλά δύστυχος αυτά που είχα μέσα μου τα κατέστρεψε ο φίλος μου... θα ήθελα να βάλω κάποια κοπάδοψαρα τύπου Tera neon ένα ζευγάρι από μονομάχους και ίσως κάποια χρυσόψαρα απλά δεν γνωρίζω αν όλα αυτά γίνεται να μπουν μαζί λόγο ph του νερού και γενικά αν θα ζουν αρμονικά όλα τα ψάρια μαζί αν έχεις να μου προτείνεις κάτι αυτό θα ήταν υπέροχο ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος drama queen έγραψε:

Καλησπέρα έχω βάλει κάποια διακοσμητικά μέσα θα ήθελα να βάλω και φυτά αλλά δύστυχος αυτά που είχα μέσα μου τα κατέστρεψε ο φίλος μου... θα ήθελα να βάλω κάποια κοπάδοψαρα τύπου Tera neon ένα ζευγάρι από μονομάχους και ίσως κάποια χρυσόψαρα απλά δεν γνωρίζω αν όλα αυτά γίνεται να μπουν μαζί λόγο ph του νερού και γενικά αν θα ζουν αρμονικά όλα τα ψάρια μαζί αν έχεις να μου προτείνεις κάτι αυτό θα ήταν υπέροχο ευχαριστώ 

Δυστυχώς τα ψαράκια που αναφέρεις παραπάνω για διάφορους λόγους δεν συνδιάζονται μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Σωτήρης, δυστυχώς δεν πάνε όλα αυτά που αναφέρεις. 

 

Καλό θα ήταν να ανέβαζες και μια φωτογραφία του ενυδρείου σου για να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

 

Τα νέον τέτρα που λες πάνε στα λίτρα σου. 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τρεχει το ενυδρειο;

Εχει μεσα υποστρωμα (χαλικακι); Θερμοστατη; Το φιλτρο απο υλικα τι εχει μεσα; Ειναι στρωμενο το ενυδρειο;

Αν δεν ειναι στρωμενο, δεν βαζεις ακομα ψαρια. Αν ειναι - 15 νεον τετρα για την αρχη ειναι καλα. Αν θα βαλεις και φυτα, μπορεις να βαλεις και ευκολες γαριδες (neocaridina) kai Amano.

 

Link to comment
Share on other sites

Γράψε και τις διαστάσεις του ενυδρείου.:)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 1.20* 45 έχει χαλίκι μέσα νομίζω το φίλτρο περιέχει μακαρόνι  (αν το λέω σωστά ) το ενυδρείο μου το έδωσαν έτοιμο μαζί με το ψάρι μέσα όταν λες ποσό τρέχει και αν είναι στρωμένο τι Εννοείς;

Έγινε επεξεργασία - drama queen
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος drama queen έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 1.20* 45 έχει χαλίκι μέσα νομίζω το φίλτρο περιέχει μακαρόνι  (αν το λέω σωστά ) το ενυδρείο μου το έδωσαν έτοιμο μαζί με το ψάρι μέσα όταν λες ποσό τρέχει και αν είναι στρωμένο τι Εννοείς;

Οταν το ενυδρειο ειναι φρεσκο, δεν ειναι ακομα ετοιμο να φιλοξενησει τα ζωντανα.

Το γιατι... - πρεπει να διαβαζεις λιγο για τα καταλαβεις απο την "χημεια" (βοιλογια)  του ενυδρειου. Μην φοβασε, ειναι απλα τα πραγματα.:)

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...