Jump to content

Μονομάχος


Sofia Oikonomidi

Recommended Posts

Βάζουμε μέσα στο ενυδρείο το θηλυκό σε ένα ποτήρι ή γενικά σε κάποιο διαχωριστικό που να βλέπεται με το αρσενικό. Μόλις το αρσενικό φτιάξει μεγάλη φωλιά και το θηλυκό εμφανίσει κάθετες ρίγες την απελευθερώνουμε. Μπορεί να πάρει από ώρες μέχρι μέρες αυτή η διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2019 at 2:18 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Βάζουμε μέσα στο ενυδρείο το θηλυκό σε ένα ποτήρι ή γενικά σε κάποιο διαχωριστικό που να βλέπεται με το αρσενικό. Μόλις το αρσενικό φτιάξει μεγάλη φωλιά και το θηλυκό εμφανίσει κάθετες ρίγες την απελευθερώνουμε. Μπορεί να πάρει από ώρες μέχρι μέρες αυτή η διαδικασία. 

Έχει κάθετες ρίγες ; 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, όχι δε έχει κάθετες ρίγες και δεν έχει κατεβάσει ούτε αυγά. Γενικά δεν είναι σε καλή κατάσταση 

 

Νομιζω πρέπει να διαβάσεις αυτό το άρθρο για την αξιοπρεπή διαβίωση μονομάχων, στο τέλος έχει και πληροφορίες για αναπαραγωγή. 

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/?tab=comments#comment-323429

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλησπερα, όχι δε έχει κάθετες ρίγες και δεν έχει κατεβάσει ούτε αυγά. Γενικά δεν είναι σε καλή κατάσταση 

 

Νομιζω πρέπει να διαβάσεις αυτό το άρθρο για την αξιοπρεπή διαβίωση μονομάχων, στο τέλος έχει και πληροφορίες για αναπαραγωγή. 

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/?tab=comments#comment-323429

Ο πωλητής μου ειπε Ότι δεν υπάρχει θέμα να τα εχω στο ιδιο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gyristroula έγραψε:

Δεν θέλω να σε σοκάρω,αλλά τους περισσότερους πωλητές δεν τους νοιάζει.. 

Τί ενυδρείο έχεις;

30 λίτρο και ενα 15 λίτρο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sofia Oikonomidi έγραψε:

30 λίτρο και ενα 15 λίτρο 

Κανονικά,στρωμένα, με φίλτρα κλπ; 

θες να κάνεις αναπαραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gyristroula έγραψε:

Κανονικά,στρωμένα, με φίλτρα κλπ; 

θες να κάνεις αναπαραγωγή;

Ναι με φίλτρα και στρωμένα και φυτεμένα με ανούβια

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν τα αφήνεις χώρια να έχεις την ησυχία σου; αν τα βάλεις μαζί, ρισκάρεις.. αν ζευγαρώσουν θα γεμίσεις μικρά.. αν δεν "ταιριάξουν" σαν ζευγάρι μπορεί να αλληλοεξοντωθούν.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Και γιατί δεν τα αφήνεις χώρια να έχεις την ησυχία σου; αν τα βάλεις μαζί, ρισκάρεις.. αν ζευγαρώσουν θα γεμίσεις μικρά.. αν δεν "ταιριάξουν" σαν ζευγάρι μπορεί να αλληλοεξοντωθούν.. 

Εχω πολλά ενυδρεία εχω και αλλο με γκαμπυ και εχω ψηλο κουραστεί με την συντήρηση 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή το έζησα πρόσφατα, θα σου έλεγα να μην.. αν όμως αποφασίσεις να το κάνεις, κοίτα να είναι φουλ φυτεμένο το ενυδρείο, με πολλές κρυψώνες.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Κοίτα, επειδή το έζησα πρόσφατα, θα σου έλεγα να μην.. αν όμως αποφασίσεις να το κάνεις, κοίτα να είναι φουλ φυτεμένο το ενυδρείο, με πολλές κρυψώνες.. 

Τι έγινε τελικα σου πέθανε η θηλυκιά ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Πρώτα ο αρσενικός,  μετά η θηλυκιά.. τώρα έχω δύο από τα μωρά τους.. 

Αα εκαναν τουλάχιστον μωρά ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...