Jump to content

SOS


HARA

Recommended Posts

Γεία σας. Είχα βάλει μία γκαπίνα σε ένα 20lt ενυδρείο(το χρησιμοποιώ σαν γεννήστρα.) Χτες το πρωή βρήκα 4 μωρά, χωρίς όμωσ να έχει ξεφουσκώσει καθολου. Σήμερα το πρωί γέννησε άλλα εξι χωρις πάλι να έχει ξεφουσκώσει. Για κανα-δυο ώρες είχε ένα μωρό το οποίο φαινόταν μόνο η ουρίτσα του και το υπόλοιπο ήταν ακόμα μέσα. Πριν καμιά ωρα βγήκε κι αυτό και ευτυχώς ήταν ζωντανό. Είναι ακόμα πολυ φουσκωμένη και αρκετά λαχανιασμένη. Φαίνεται οτι δυσκολεύεται πάρα πολύ να γεννήσει. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να την βοηθήσω? :hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασμα της θερμοκρασίας στο 28-29 μέχρι να τελειώσει τη γέννα και μετά πολύ αργό σταδιακό κατέβασμα στο 26, γιατί τα μωρά είναι ευαίσθητα σε απότομες και μεγάλες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Σ΄ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Το έκανα ήδη. Η καυμένη ταλαιπωρείται ακόμη. :rasp: Γιατί όμως στα περισσότερα βγαίνει πρώτα η ουρά και μετά απο αρκετή ώρα βγαίνουν ολόκληρα?

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ για το κερατόφυλλο Ντίνο. Κάνει την δουλεία του μια χαρά. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν ξέρω, γιατί έχουν λάθος προσανατολισμό... συνήθως συμβαίνει το αντίθετο, δηλαδή πρώτα το κεφάλι και μετά βγαίνει όλο).

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν ξέρω, γιατί έχουν λάθος προσανατολισμό... συνήθως συμβαίνει το αντίθετο, δηλαδή πρώτα το κεφάλι και μετά βγαίνει όλο).

To ξέρω. Κι εμένα μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεφουσκωσε γιατι μαλλον θα σου γεννησει καμια 50αρια και ακομα αδιασε μονο τα 12.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...