Jump to content

Jewel Cichild


Noima Raveway

Recommended Posts

kalispera thelo kapies plirofories apo kapion pio empiro gia ta jewel cichlid eixa 5 kai sximatistike ena zeugari kai genisane ebgala ta ala psaria apo mesa fisika,  pethanane ta paidia kai meta apo ligo kairo pethane kai to thiliko sa na stenaxorithike ena prama meta tou ebala ali thilikia kai edo kai ena 7mino den eixan kanei tipota mexri pou pethane ki auti kai tora tou ebala kenourgia thilikia poli omorfi kai exei enthousiasti poli, kapou eixa diavasei kapote oti paizei na einai monogamika kai na mi ksanazeigarosei me kamia thilikia isxii i oxi einai se ena enuderio 110 l moni tous me fita

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα Greeklish απαγορεύονται σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ. 

Κανε μια προσπάθεια και ξαναγραφε εδώ τις απορίες σου στα ελληνικά 

 

Μετέφερα το θέμα και στην σωστή κατηγορία 

 

καλως ήρθες στο Aquazone :)  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλησπέρα, τα Greeklish απαγορεύονται σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ. 

Κανε μια προσπάθεια και ξαναγραφε εδώ τις απορίες σου στα ελληνικά 

 

Μετέφερα το θέμα και στην σωστή κατηγορία 

 

καλως ήρθες στο Aquazone :)  

 

καλησπέρα και συγγνώμη για τα greeklish και για τα ορθογραφικά λαθοι που πιθανων να ακολουθήσουν εχω δισλεξιας στο γραπτο λόγο.

διαβαζω σχεδον 2 χρονια το φορουμ και μου εχει λυση πολες απορίες ξεκινισα να ασχολουμε με τα ενυδρεια τα 2017 οταν επιασα δουλεια σε ενα πετ σοπ που ειχε μεγαλη εξηδικευση στο ενυδρειακα, τωρα δουλευω σε αλο πετ και μεχρι τορα εχω αποκτηση στο σπιτι μου συνολο 5 ενυδρεια, ενα 110L με ενα ζευγαρι Jewel cichild (Hemicromus), ενα 55L με γκαπη, νεον και πριστελα (tetra), ενα 300L που το εφταξα μονος πριν λιγο καιρο τριγωνικό με κουρμπες (στρογγιλεμενες πλευρες) εχω διοαμορφοση το χωρο και περιμενω το φιλτρο αλα ακομα δε μπορο να καταληξο τι ψαρια να βαλω , ενα 30L με ενα μονομαχακι και ενα 70L που βρίκα πριν λιγες μερες διπλα σε ενα καδο το καθαρισα και μαλον θα το κανω τραπεζακι για το σαλονι μου, η ερωτηση που εθεσα πιο πανο ειναι η εξης ειχα σχιματισει ενα ζευγαρι απο jewel γενισανε και τα παιδια λιγο λιγο πεθανανε ολα και η θυλικια σα να στεναχοριθικε δεν ετρογε δεν εβγενε πολι απο τη φολια στο τελος πεθανε κι αυτη το αρσενικο στεναχοριθικε πολι και φενοτανε ειχα χασι το χρομα του και δεν εβγενε ουτε για φαη, του ειχα παρει αλη ηταν μαζι σχεδον 9 μινες κανανε λιγο παρεα αλα καθολου σεξ μεχρι που πεθανε και αυτη (εβγαλε ενα ασπρο συμαδι ξεκινησα θεραπεια απο το ESHA EXIT και μεσα σε 12 ώρες)  το αρσενικο ασχισε να τι ψαχνει αλα δεν εδιξε να στεναχοριεται κι ολας πριν 2 μερες του πηρα αλι θυλικια πανεμορφι πιο ωρεα απο ολες φανικε να χαρικε στιν αρχη αλα αυτη ειναι λιγο φοβισμενι ειναι και λιγο πιο μικρουλα. Βεβεα καπου διάβασα οτι ειναι μονογαμικά ψαρια και αν χασουνε το τερη τους δε πανε ποτε με αλο ψαρι, υσχιει αυτο?

2ερωτηση

Σημερα το πρωι και στα γκαπη (55λ) και στα jewel(110λ) γεμισε το ενυδρειο μου κατι ασπρα σαν σουσαμι διαβασα ενα παλιο αρθο οτι ειναι αυγα απο τα snails αλα ελεγε οτι ειναι πολυ δισκολο να ζησουνε τι πρεπει να κανω για να επιβιοσουνε ? αυτα πος αναπαραγονται μονα τους χορις ζευγαρι εχο ενα tiger nerite snail και ενα zebra nerite snail σε καθε ενυδρείο, (ειχα βαλει δυο φορες και apple snail στις κιχλιδες αλα πεθανανε παιζει να το χτυπαγαν τα ψαρια?)

 

?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...