Jump to content

Μια βοηθεια με τα φυτα μου


Recommended Posts

κοιτα εχω μεσα 3 κυκλοφορητες.ισως να ειναι απο αυτο γιατι στο καπακι πανω για τα ballast εχω 3 ανεμιστηρες(2φυσανε μεσα και 1 βγαζει εξω) που ξεκινανε με το που αναψουν τα φωτα οποτε δεν ανεβαζει καθολου θερμοκρασια εκει.

Link to comment
Share on other sites

ισως να πρεπεi να αναψω παλι τους ανεμιστηρες που χρησιμοποιουσα το καλοκαιρι για να ριξω 1-2 βαθμους ακομα την θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

κοιτα εχω μεσα 3 κυκλοφορητες

Δεν σου φτανει η ροη του φιλτρου; Για πες ..... Πόσα λ/ωρα ειναι;

Μηπως εκανεις πλυντηριο το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

einai 600 λιτρα ανα ωρα του fluval 106 και αλλα 600 λιτρα του εσωτερικου φιλτρου.βεβαια υπολογιζω οτι δεν ειναι πανω απο 800 λιτρα συνολικα και τα 2.Ο  αλλος χρησιμοποιειται για την διαλυση του co2 και ο 3ος ειναι για ενα diy σκιμμερ επιφανειας με ενυδρειακο βαμβακι μεσα σε μια συριγγα 60 ml για λιγο παραπανω καθαρισμο του νερου.πληντυριο δεν γινεται,απλα τα φυλλα των φυτων κουνιουνται ελαφρως.και νομιζω οι μελανοταινιες αρεσκονται σε λιγο παραπανω ροη νερου.τωρα αναψα τα ανεμιστηρακια για να ριξω 1 βαθμο ακομα την θερμοκρασια μπας και παρει λιγο τα πανω της η egeria densa

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

einai 600 λιτρα ανα ωρα του fluval 106 και αλλα 600 λιτρα του εσωτερικου φιλτρου.βεβαια υπολογιζω οτι δεν ειναι πανω απο 800 λιτρα συνολικα και τα 2.Ο  αλλος χρησιμοποιειται για την διαλυση του co2 και ο 3ος ειναι για ενα diy σκιμμερ επιφανειας με ενυδρειακο βαμβακι μεσα σε μια συριγγα 60 ml για λιγο παραπανω καθαρισμο του νερου.πληντυριο δεν γινεται,απλα τα φυλλα των φυτων κουνιουνται ελαφρως.και νομιζω οι μελανοταινιες αρεσκονται σε λιγο παραπανω ροη νερου.τωρα αναψα τα ανεμιστηρακια για να ριξω 1 βαθμο ακομα την θερμοκρασια μπας και παρει λιγο τα πανω της η egeria densa

Πανω απο 800λ/ω δεν χρειαζεται.

Τα φυτα σου εχουν καλη αναπτυξη, λιγο η θερμοκρασια να πεσει, λιγο λιπανση με Ρ και θα εισαι μια χαρα.

Enema cooper περιεχει Na, που εινι ανταγωνιστης του Κ. Μπορει να χρειαστει παραπανω καλιο να ριχνεις. Θα το δεις στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ.με τα ανεμιστηρακια εχθες η θερμοκρασια επεσε αλλα εφτασε τους 23.5.ελεγα να παρω ρυθμιστη θερμοκρασιας το καλοκαιρι,αλλα μαλλον θα τον χρειαστω απο τωρα.o stc1000 πουλιεται πουθενα ελλαδα σε νορμαλ τιμη η μονο απο κινα?δεν μπορω να καταλαβω πως 2 παραπανω αντλιακια ανεβαζουν 3 βαθμους την θερμοκρασια του ενυδρειου.μου φαινεται εξωπραγματικο.θα βγαλω το ενα τουλαχιστον να δω αν θα πεσει.

Link to comment
Share on other sites

Παράγουν θερμότητα καθώς ψύχονται. Μου έχει κολλήσει αντλία καλοκαιριάτικα και βλέπω όταν γυρνάω την παραμόρφωση του πλαστικού  που δεν το πίστευα. Ούτε τη φτερωτή δε κατάφερα να βγάλω για ανταλλακτικό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανερχομαι λιγο με τα προβληματα των φυτων μου. Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Τελευταια ανεβασα τα φωσφορικα κοντα στο 1 αλλα δεν βλεπω και καμια αλλαγη. Αναπτυξη εχουν αλλα αυτο το καφετιασμα/σαπισμα στις ακρες συνεχιζεται. Το μονο πλεον που μπορω να σκεφτω ειναι ο φωτισμος της ledoταινιας. 

IMG_20200109_180429_640x360.jpg

IMG_20200109_180434_640x360.jpg

IMG_20200109_180441_640x360.jpg

IMG_20200109_180522_640x360.jpg

IMG_20200109_180608_640x360.jpg

IMG_20200109_180441_640x360.jpg

IMG_20200109_180639_640x360.jpg

IMG_20200109_180720_360x640.jpg

IMG_20200109_180739_360x640.jpg

IMG_20200109_180805_640x360.jpg

IMG_20200109_180825_640x360.jpg

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο. Ψειρες ψαχνεις. :)

Θελει λιγο παιξιμο με τα λιπασματα και το φως. Ειναι θεμα εμπειριας. Θα το καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

εγινε σε ευχαριστω πολυ.Να ρωτησω κατι ακομα,το δικο μου ενυδρειο ετσι οπως το βλεπεις θεωρειται μετρια φυτεμενο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

εγινε σε ευχαριστω πολυ.Να ρωτησω κατι ακομα,το δικο μου ενυδρειο ετσι οπως το βλεπεις θεωρειται μετρια φυτεμενο? 

 πικνοφυτεμενο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επανερχομαι λιγο στο θεμα με τα φυτακια μου.Ενω εχω αυξησει την δοση του καλιου απο 5 μλ ανα 3 μερες σε 5 μλ ανα 6 μερες ακομα παρατηρω οτι τα φυτα μου γεμιζουν τρυπες.Να το αυξησω περισσοτερο η θα δημιουργησω αλλα προβληματα?παιζει οι τρυπες να δημιουργουνται και απο καποια αλλη ελλειψη?

IMG_20200223_134001.jpg

IMG_20200223_134006.jpg

IMG_20200223_134016.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μικρες τρυπες ειναι καλιο. Αν εχεις σκληρο νερο, 5μλ ανα 3-ς μερες ειναι λιγο (εξαρταται και απο σκευασμα βεβαια).

Νομιζω εχεις ελλειψη και φωσφορικων. Εχεις κανει μετρησεις προσφατα;

Link to comment
Share on other sites

της seachem to potasium χρησιμοποιω.και την δοση την εχω ανεβασει στα 5 μλ ανα ημερα.τα φωσφορικα τα εχω στο 1 περιπου

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

της seachem to potasium χρησιμοποιω.και την δοση την εχω ανεβασει στα 5 μλ ανα ημερα.τα φωσφορικα τα εχω στο 1 περιπου

5ml την ημερα καλιο ειναι υπερβολη..... Προσεχε, καλιο αλληλεπιδρά με φωσφορο ,αζωτο,ασβεστιο κ.α. Μπορει να κάνεις κακο στο ενυδρειο....

Δες εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

ισως και να εχεις δικιο,ομως και με αυτην την δοσολογια οι τρυπες συνεχιζονται.Γιαυτο ρωτησα και πιο πανω αν καποια αλλη ελλειψη προκαλει τρυπες στα φυλλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...