Jump to content

μετά την πολλή βροχή


Recommended Posts

Καλημέρα σας, 

Τις δύο τελευταίες μέρες ρίχνει πολύ νερό, με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να πέσει στην λίμνη μου και να πέσει λάσπη μέσα. Πείτε μου την γνώμη σας . Μέσα έχω 4 χρυσόψαρα των 20cm 2 κοι των 10cm ,guppies ,μολυ και σιαμεζους . Δεν έχει υπάρξει κανένα πρόβλημα 

 

Έγινε επεξεργασία - Ancient Gaming
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η λίμνη σου είναι μικρή για ΚΟΙ, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

 

Θέλει μεγάλη προσοχή με την λάσπη που θα πέσει μέσα. Το πρόβλημα δεν είναι η λάσπη, αλλά το τι περιέχει μέσα. Δεν μπορείς να ξέρεις αν αυτά τα χώματα είχαν ραντιστεί, αν είχαν πέσει φυτοφάρμακα ή τίποτα δηλητήρια (για τα ψάρια σου). Μπορεί να μην έχεις ρίξει εσύ κάτι στο οικόπεδο σου. Ο γείτονας όμως? Καλό είναι να υψώσεις την λίμνη περιμετρικά.Έτσι θα γλυτώσεις από το άγχος, αν αυτή την φορά υπήρχε κάτι ανησυχητικό στις λάσπες. Ακόμα και όταν δεν βρέχει, θα παρασύρονται λιγότερες ακαθαρσίες λόγο αέρα στην λίμνη σου (φύλλα, σκόνη κτλ).

 

Πολύ δραστήρια και πεινασμένα να ψαράκια σου. Ωραία εικόνα ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 Η λίμνη είναι σε κέντρο κήπου,, οπότε καμιά φορά πέφτει φυτοφάρμακο αλλά πολύ πιο μακριά . Επίσης αποφεύγω το φυτοφάρμακο. Η λίμνη είναι 4x5x0,50 Μ. Και σε λίγο καιρό θα την μεγαλώσω και θα την κάνω 3πλασια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...