Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου με Βακτήρια


Recommended Posts

Καλημέραα παιδιά έχω μια ερώτηση να κάνω για το στρώσιμο του ενυδρείου. 

Ξεκίνησα πριν 10 μέρες το στρώσημο με βακτηρια τις seachem stability ακολούθησα τηα οδηγίες πίστα όσων αφορά την ποσότητα που θα ρίχνω στο ενυδρείο επίσης έλεγε ότι στην 7η μέρα μπορούμε να προσθέσουμε ψάρια έτσι λοιπών εγώ τα προσέθεσα 2 ψαρακιαβ χθες 9η μέρα.. Σήμερα το πρωί είπα να κάνω μετρήσεις αμμωνίας και νιτρικών το αποτέλεσμα ήτανε αμμωνία 0 και νιτρικα 10 τεστ για νιτρώδη δεν έχω να μέτρησω. 

Το ερώτημα μου είναι ότι το ενυδρείο έστρωσε? Αφού μετράω 0 αμμωνία και έχω νιτρικα. 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαμηλά τα νιτρικά τότε.. όταν ολοκληρώνεται ο κύκλος μηδενίζουν αμμωνία κ νιτρώδη και ανεβαίνουν τρελά τα νιτρικά, τότε κάνουμε αλλαγή κ βάζουμε ψαράκια.. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι στη φάση που πέφτουν τα νιτρώδη και αρχίζουν να ανεβαίνουν τα νιτρικά τότε; δεν ξέρω, περίμενε να απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δες το σαν ένα κύκλο αμμωνια->νιτρώδη->νιτρικά. Η αμμωνία δεν γίνεται κατευθείαν νιτρικά αν δεν γίνει νιτρώδη και ούτε τα νιτρώδη γίνονται αμμωνία. Το ένα διαδέχεται το άλλο και όσο το ενυδρείο είναι στρωμένο αυτός ο κύκλος γίνεται συνέχεια. Το καλύτερο είναι να έχεις και τεστ για νιτρώδη αν και πιστεύω πως έστρωσε αν έχεις τόσο χαμηλά νιτρικά, συνήθως στην τελική φάση του στρωσίματος έχουμε αμμωνία,νιτρώδη 0 και πολλά νιτρικά. Εγώ προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα στρωσίματα της εβδομάδας δηλαδή ρίξε για μια εβδομάδα βακτηρία και είσαι έτοιμος. Με τι μετράς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τεστ νιτρώδη δεν έχω δυστυχώς αμμωνία με υγρά της σερσ και νιτρικα με τησ ΑΠΙ θα συνεχίσω να ρίχνω για ακόμη μια εβδομάδα βακτηρια.. Το καλύτερο θα ήταν να βρω μπόλι αλλά εδώ από Ξάνθη δεν βρίσκω με τίποτα ίσως κάνενασ χομπιστας αν μπορέσει να μου στείλει με δικά μου έξοδα αποστολής φυσικά θα ήταν το ιδανικό σενάριο.. 

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι (σχετικά) απλά. Δεν υπάρχει στρώσιμο με βακτήρια. Υπάρχει στρώσιμο με τροφή (+ βακτήρια) και

στρώσιμο με βακτήρια και ψάρια. Στην 1η περίπτωση τα βακτήρια δεν είναι απαραίτητα. Απλά αν τα προσθέσουμε

επιταχύνουμε την διαδικασία του στρωσίματος. Αν ακολουθήσουμε την 2η μέθοδο, τα ψάρια πρέπει να εισαχθούν στο

ενυδρείο το πολύ μετά από 24 ώρες (ιδανικά εντός 2-3 ωρών απ'την εισαγωγή των βακτηρίων) ώστε να προσφέρουν

την αναγκαία τροφή (αμμωνία) για να συντηρηθούν τα βακτήρια και να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου.

Τα νιτρικά που έχεις παίζει να είναι απ' το νερό. Κάνε ένα τεστ στο νερό της βρύσης...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τεστ στη βρύση 0 είναι τα νιτρικά. Εγώ τώρα ακολουθώ την 2η μέθοδο με βακτηρια +2 ψαράκια... Σήμερα που έκανα μετρήσεις αμμωνία 0 και νιτρικα 10-20 κάπου εκεί πρέπει να ήταν... Εγώ θέλω ν μάθω πότε και πως θα καταλάβω ότι το ενυδρείο έστρωσε ώστε να ξεκινήσω να βάζω σιγά σιγά και τα άλλα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lunatic έγραψε:

Έκανα τεστ στη βρύση 0 είναι τα νιτρικά. Εγώ τώρα ακολουθώ την 2η μέθοδο με βακτηρια +2 ψαράκια... Σήμερα που έκανα μετρήσεις αμμωνία 0 και νιτρικα 10-20 κάπου εκεί πρέπει να ήταν... Εγώ θέλω ν μάθω πότε και πως θα καταλάβω ότι το ενυδρείο έστρωσε ώστε να ξεκινήσω να βάζω σιγά σιγά και τα άλλα ψαράκια.

Αν τωρα και μερικες μερες με 2 ψαρακια , εχεις αμμωνια-0 και αυξημενα κατα 10 ppm νιτρικα, τοτε η βιολογια που εχεις τωρα στο ενυδρειο σου μπορει να "υποστηρίζει" με επιτυχια αυτα τα δυο ψαρακια. Αν θα βαλεις αυριο ακομα 10...., θα εχεις παλι αμμωνια.

Τα ψαρακια αν ειναι μικρα, (τι ψαρακια και σε πόσα λιτρα;) θα βαλεις σιγα σιγα, καθε εβδομαδα + 2- 4 εξαρταται (πιστευω δεν μιλαμε για χρυσοψαρα και ενυδρειο 60λ)....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 320 λίτρα με 2 εξωτερικα φίλτρα ένα eheim 2217 και ένα fluval 206... Χτες έβαλα 2 Bolivian Ramirezi και σήμερα έκανα μετρήσεις θα ξανακανω και αύριο πάλι να δω αν ανεβάσει αμμωνία και κάτι ακόμη δεν τα έχω ταΐζει... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, τώρα που ξέρουμε τα λίτρα και τα ψαράκια που έχεις βάλει μέσα για στρώσιμο, μπορούμε να είμαστε πιο σίγουροι για το χρόνο στρωσίματος. Καλά είσαι, συνέχισε την προσθήκη βακτηρίων, ανάλογα με τις οδηγίες της συσκευασίας, βάλε και λίγο παραπάνω, δεν κάνει κακό, και ενημέρωσε μας τι ψάρια θέλεις να βάλεις μέσα, είδος και αριθμό ανά είδος, για να σου πούμε την γνώμη μας για το πότε και με ποια σειρά θα πρέπει να τα βάλεις. Στα λίτρα σου και με μόνο 2 ramirezi μέσα τώρα, δεν έχουν τόσο σημασία οι μετρήσεις, καλές θα είναι, το σημαντικό είναι να μπούνε τα ψαράκια μέσα σιγά σιγά ώστε να υποστηρίζει η βιολογία σου που αναπτύσετε μέρα με την ημέρα, την ιχθυοφόρτωση. Γι' αυτό είναι σημαντικό το τι ψάρια θέλεις να βάλεις, με ποια σειρά και πόσα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για σκαλαρια 4-5 τα 2 ραμιρεζι και στο βυθό 8 corydoras.. 

Ακόμα ρίχνω βακτηρια θα ρίξω μέχρι να τελειώσει το μπουκάλι την δοση που λέει κάθε μέρα.. 

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια πρέπει να μπουν όλα μαζί και τελευταία για να έχει στρώσει το ενυδρείο και τα corydoras θέλουν άμμο στο βυθό οπωσδήποτε και στρωμένη.... μας βάζεις δύσκολα☺️αλλά έχεις ωραίο σχέδιο για τα ψάρια. Τι βυθό έχεις? Άμμο ή χαλίκι? 

Εγώ στη θέση σου θα έβαζα σε 10 μέρες περίπου άλλα 3 ram για να έχεις 5 στο σύνολο (θα δείχνουν πιο ωραία) και θα περίμενα με μετρήσεις να δω πως θα ανταποκριθεί το ενυδρείο. Αν όλα είναι οκ μετά από 10 ημέρες και εφόσον είχα άμμο στο βυθό, θα έβαζα τα corys σε 2 δόσεις 4+4 και αφού πήγαιναν όλα καλά, μετά από 1 μήνα θα έβαζα τα σκαλάρια μέσα όλα μαζί.

Βέβαια με εβδομαδιαία αλλαγή νερού κτλ.

Θέλεις να μας στείλεις και μια φώτο να δούμε βυθό aquascape κτλ, είναι πολυ σημαντικό και αυτό για την σωστή διαβίωση.....

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθός είναι χαλαζιακη αμμος ότι πρέπει για τα κορυ...άλλα ραμιρεζι δεν θέλω να βάλω θέλω να κρατήσω το ζευγάρι άμα βάλω σε καμία 10αρια μέρες 4 κορυ και μετά πάλι από 10-15μέρες βάλω αλλα 4 κορυ θα έχω πρόβλημα με τον βυθό? Τα σκαλαρια όπως είπες στο τέλος θα τα αφήσω. Τέλος μέχρι τώρα αλλαγή νερού δεν έκανα να κάνω η όχι ακόμα? 

Φωτογραφίες δεν μπορώ να βάλω τώρα γιατί είμαι εκτός σπιτιού θα προσπαθήσω το βραδάκι να ανεβάσω 

Έγινε επεξεργασία - Lunatic
Link to comment
Share on other sites

Βυθός οκ. Αλλαγή νομίζω κάνεις κανονικά, δεν επηρεάζει το στρώσιμο νομίζω μία την εβδομάδα 30%, καλό κάνει.

Βάλε 4 κορυ σε 10 ημέρες να δούμε πως θα πάει και αν όλα είναι οκ βάλε άλλα 4 και περίμενε.

Για τα σκαλάρια μην βιαστείς, θα τα πάρεις μικρά και θέλεις να είναι στρωμένο διότι θα πρέπει στην αρχή να ταίζεις αρκετά, και όλα αυτά θέλουν καλή φίλτρανση, είναι πολύ πιο ρυπογόνα απο τα ram & τα cory. Τι cory θα βάλεις? Είσαι οκ απο θερμοκρασίες σε συνδυασμό με τα σκαλάρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...