Jump to content

ελευθερη πτωση frontosa blue bimbwe εξω απο το ενυδρειο


george78

Recommended Posts

καλησπερα παιδια ,εχω καιρο να γραψω εδω στο φορουμ αλλα μου συνεβη κατι περιεργο.

εχθες το πρωι ξυπνησα να παω στην δουλεια κ την ωρα που πηγα στο σαλονι οπου εχω το ενυδρειο μου (juwel450) βλεπω το ενα ψαρακι στο πατωμα  ζωντανο. η πτωση εγινε πριν λιγα λεπτα. το καπακι ηταν ανοικτο . 

θελω να ρωτησω για καμια ιδεα ωστε  το καπακι να ειναι ανοικτο κ να μην υπαρξει αλλη πτωση. συνηθως το καπακι το αφηνω ανοικτο(τρια καπακια εχει το juwel k αφηνω το ενα) ωστε να εξατμιζεται το νερο ειδαλλως μενει μεσα κ σταζει πανω στις λαμπες κ φοβαμαι μην υπαρξει κανενα προβλημα με το ρευμα-λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

 

Μ' ένα γρήγορο google search βρήκα κάτι τέτοιο. Δεν φαίνεται δύσκολη κατασκευή DIY. Το δικό μου ενυδρείο έχει τζάμι ανάμεσα στις λάμπες και το ενυδρείο και δεν μαζεύει νερό στις λάμπες. Είναι σχετικά φτηνό να φτιάξεις κάτι τέτοιο αν σε ενδιαφέρει 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :) 

Δεν μπορείς να κολλήσεις ένα κομμάτι σίτα, πλαστική, στο καπάκι που μένει ανοιχτό; 

Link to comment
Share on other sites

Αν  έχεις το καπάκι όχι πληρως ανοιχτο, αλλά λιγότερο (σε σημείο που δεν χωραει)?  Θα κάνεις τη δουλειά σου και πάλι. 

Ακόμη σκέφτομαι ότι ίσως δεν πρέπει να σε ανησυχεί τόσο τον θέμα με τις σταγόνες πάνω στις λάμπες γιατί είναι έχουν αδιάβροχα ντουι...

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω την πρώτη μέρα που πήρα το μεγάλο μου ενυδρείο ο αρσενικός μπορλευ φουνταρε κ τον έχασα.Απο τότε το καλοκαίρι αφηνω ανοιχτο μονο λίγο στο πλάι,για δύο πόντους περίπου μια χαραμάδα κ είναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

εμένα είχε πηδήξει ο εικονιζόμενος αρσενικός αργά το βράδυ αλλα είχε την καλή τύχη να του γαβγίζει επίμονα η σκύλα μου και να μας κάνε ινα σηκωθούμε απο το κρεβάτι μας με αποτέλεσμα να σωθεί.απο τότε άνοιξα τρύπες στο καπάκι του ενυδρείου και τις κάλυψα με προστατευτικά για ανεμιστηράκια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...