Jump to content

αρτεμια


spithas

Recommended Posts

λοιπον σημερα εκανα την πρωτη μου προσπαθεια για να εκκολαψω αρτεμια με αυγα  απο την ocean ... σε μπουκαλι με αεροπετρα και θερμοστατη... φως δεν εβαλα δεν εχω αλλη ελευθερη μπριζα ... απο καποιον που ηδη εχει κανει  καμμια συμβουλη;... αυριο λογικα  γυρω στις 9 το πρωι... 11 τα εβαλα σημερα...  θα ειναι ετοιμα... καποια συμβουλη; διαβασα για πανακι να ξεπλενω εκει την αρτεμια πριν την ριξω στο ενυδρειο αλλα μου φαινεται ζορικο... σκεφτομαι να την μαζευω με αποχη, να  την ριχνω σε λεκανη καθαρη εννοειται  με νερο αποχλωριομενο και μετα με αποχη παλι πιασιμο και ριξιμο μεσα... 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος spithas έγραψε:

λοιπον σημερα εκανα την πρωτη μου προσπαθεια για να εκκολαψω αρτεμια με αυγα  απο την ocean ... σε μπουκαλι με αεροπετρα και θερμοστατη... φως δεν εβαλα δεν εχω αλλη ελευθερη μπριζα ... απο καποιον που ηδη εχει κανει  καμμια συμβουλη;... αυριο λογικα  γυρω στις 9 το πρωι... 11 τα εβαλα σημερα...  θα ειναι ετοιμα... καποια συμβουλη; διαβασα για πανακι να ξεπλενω εκει την αρτεμια πριν την ριξω στο ενυδρειο αλλα μου φαινεται ζορικο... σκεφτομαι να την μαζευω με αποχη, να  την ριχνω σε λεκανη καθαρη εννοειται  με νερο αποχλωριομενο και μετα με αποχη παλι πιασιμο και ριξιμο μεσα... 

I

1571237809292-1305808825.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκκολαφτεί με το καλό , και δεις ζωντανές μέσα στο μπουκάλι (θα πάρεις δείγμα ), βγάζεις αέρα και θερμοστάτη, και μετά  θα τυλίξεις το μπουκάλι με αλουμινόχαρτο να σκοτεινιάσει, εκτός απο 2-3 εκατοστά απο τον πάτο και περιμένεις 2-3 λεπτά.

Η αρτέμια έχει θετικό φωτοτακτισμό, και θα σου μαζευτεί στον πάτο. 

Τότε θα πάρεις ενα σωληνάκι αερισμού και θα κάνεις αναρρόφηση ρουφώντας απο τον πάτο τις ζωντανές αρτέμιες.  Ισως παρασύρεις και κύστες και κελύφοι , αλλά ειναι κάτι που δεν μπορείς να το αποφύγεις 100%. 

Θα μαζέψεις μονο τις ζωντανές όσες μπορείς και ας μείνουν κάποιες μέσα. Ειναι αδύνατον να τις μαζέψεις όλες και να μην μείνει καμιά μεσα.  

Αν εχεις καποιο δυχτάκι για φίλτρο γαλλικού καφέ θα σε βοηθήσει να το φιλτράρεις και να τις συγκεντρώσεις εκει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το φως πρεπει να εχεις το ελαχιστο 10-12 ωρες (βαλε το μπουκαλι κοντα στο παραθυρο).

Με αποχη δεν μαζευεις. Μπορεις να κοψεις ενα κομματι απο παλιο σεντονι πχ

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πω ρε παιδια ειμαι τελειως απροετοιμαστη....   αυτο με το σεντονι  ... οκ... συγχωρεστε την ασχετοσυνη μου... παιρνω ενα κομματι σεντονι, υφασμα οκ.... μετα πως  θα μπει η αρτεμια στο υφασμα;; αν δεν μπορω να την μαζεψω με μικρο διχτυκι αποχης..... ;;;; :(

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το σεντόνι που λέει η Ναταλία, και κάντο κάπως να γινει σαν σουρωτήρι. Το σεντόνι-σουρωτήρι θα ειναι μέσα σε νερό καθώς θα συλλέγεις τις αρτέμιες με την αναρρόφηση.  Χρησιμοποίησε ενα ποτηράκι ή κάποιο κεσεδάκι απο γιαούρτι πχ.

Δηλαδη η άκρη απο το σωληνάκι να μπαίνει μέσα στο σουρωτήρι που θα φτιάξεις, και αυτό θα ειναι βουτηγμένο μέσα σε ενα κυπελάκι-ποτήρι-κεσεδάκι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάρα πολύ τρόποι για να μαζέψεις την αρτέμια.

Αν δεν έχεις σεντόνι δεν πειράζει και το φίλτρο γαλλικού καφέ μια χαρά δουλειά κάνει απλά λίγο προσοχή μην σχιστή, ιδανικότατο είναι τα πλαστικά φίλτρα γαλλικού καφέ κρατάει μια χαρά την αρτέμια και μπορείς να την ξεπλύνεις άνετα.

 

thumb_fplrg_9087_800x800_1444026073_0.jp

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

το ξενερωμα της πρωτης φορας το πηρα...  δεν βγηκε τιποτα ρε παιδια..  μετα απο 24ωρο σχεδον   εβγαλα αεροπετρα, θερμοστατη, περιμενα ... εριξα φως επανω για να τις δω πιο ευκολα... περιμενα κανενα 20λεπτο... τιποτα... μονο τ αυγουλακια μεσα... τιποτα... τα ξαναβαλα.. δεν ξερω ποσες ωρες να περιμενω ... μ αρεσει που σκεφτομουν πως θα τα μαζεψω  γιατι ειναι μικρα ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ανάλογα με την θερμοκρασία θέλουν 24-48 ώρες συνήθως μετα της 30 ώρες αρχίζουν να κάνουν την εμφάνισή τους. συνέχισε την αεραντλία και κοίτα να έχεις μια θερμοκρασία 26-28 c.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Επανέρχεται ο μετρ ( εδώ γελάμε) των ζωντανών τροφών και να σου πω μια λύση και ποια προβλήματα θα αντιμετωπίσεις..

Τα υλικά που θα χρειαστείς είναι:

- κουτάκι 1lt γιαουρτιού, με 10% λιπαρά ( πλάκα κάνω φυσικά.. απλά να είναι 1ltr ακριβώς)

-αεραντλια

-αυγα αρτεμιας

-αλατι μαγειρικό όπως το καλας

 

Όποτε η διαδικασία που ακολουθείς είναι.. στο κουπάκι με το νερό, βαζεις 4 κουταλιές της σούπας αλάτι μαγειρικό, ανακατεύεις για να διαλυθεί το αλάτι και βάζεις στην μύτη του γλυκού κουταλιού αυγά αρτεμιας.. είναι μερικές εκατοντάδες αυγα θα είσαι ακριβώς εκεί που πρέπει.. βάλε την αεραντλία να λειτουργεί χαμηλά ίσα ίσα να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια να μην κάνει δηλαδή το κουπάκι πλυντήριο και περίμενε 24 ώρες αφού το αφήσεις κάπου να έχει φως ημέρας και θερμοκρασία δωματίου.

 

Θα χρειαστεί ίσως λίγες φορές για να βρεις την σωστή αναλογία και τον τρόπο που θα το κάνεις αλλά θα σε ανταμείψει πολύ σύντομα!

Αν δεις ότι δεν βγαίνει τίποτα ίσως τα αυγά αρτεμιας να είναι μπαγιάτικα.. συμβαίνει πάρα πολύ συχνά.. ;)

Περιμένουμε τα αποτελέσματα σου!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Λοιπόν! Επανέρχεται ο μετρ ( εδώ γελάμε) των ζωντανών τροφών και να σου πω μια λύση και ποια προβλήματα θα αντιμετωπίσεις..

Τα υλικά που θα χρειαστείς είναι:

- κουτάκι 1lt γιαουρτιού, με 10% λιπαρά ( πλάκα κάνω φυσικά.. απλά να είναι 1ltr ακριβώς)

-αεραντλια

-αυγα αρτεμιας

-αλατι μαγειρικό όπως το καλας

 

Όποτε η διαδικασία που ακολουθείς είναι.. στο κουπάκι με το νερό, βαζεις 4 κουταλιές της σούπας αλάτι μαγειρικό, ανακατεύεις για να διαλυθεί το αλάτι και βάζεις στην μύτη του γλυκού κουταλιού αυγά αρτεμιας.. είναι μερικές εκατοντάδες αυγα θα είσαι ακριβώς εκεί που πρέπει.. βάλε την αεραντλία να λειτουργεί χαμηλά ίσα ίσα να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια να μην κάνει δηλαδή το κουπάκι πλυντήριο και περίμενε 24 ώρες αφού το αφήσεις κάπου να έχει φως ημέρας και θερμοκρασία δωματίου.

 

Θα χρειαστεί ίσως λίγες φορές για να βρεις την σωστή αναλογία και τον τρόπο που θα το κάνεις αλλά θα σε ανταμείψει πολύ σύντομα!

Αν δεις ότι δεν βγαίνει τίποτα ίσως τα αυγά αρτεμιας να είναι μπαγιάτικα.. συμβαίνει πάρα πολύ συχνά.. ;)

Περιμένουμε τα αποτελέσματα σου!!

 ευχαριστω πολυ... εβαλα παλι τα ιδια  δεν αλλαξα κατι...θα φανει αν και αυριο δεν εχω κανει τιποτα περισσοτερο απο μια τρυπα στο νερο..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος spithas έγραψε:

 ευχαριστω πολυ... εβαλα παλι τα ιδια  δεν αλλαξα κατι...θα φανει αν και αυριο δεν εχω κανει τιποτα περισσοτερο απο μια τρυπα στο νερο..... 

Οπως λεει ο panos, τα αυγα μερικες φορες φταινε.

Εβαλες θερμομετρο στο νερο με αρτεμια για να δεις την  θερμοκρασια, που εχει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οπως λεει ο panos, τα αυγα μερικες φορες φταινε.

Εβαλες θερμομετρο στο νερο με αρτεμια για να δεις την  θερμοκρασια, που εχει;

Η θερμοκρασια ηταν στους 27 ναι...μετα απο 48ωρες τζιφος...οντως παντως με μεγαλη συριγγα μαζεψα απ την μεση,γιατι νομισα οτι βλεπω μια κινηση αλλα μπα...τα ριξα σε λεκανη με καθαρο νερο κ απο κει παλι με τη βοηθεια λαμπαε για να ναι μαζεμενα παλι με συριγγα θα εκαναν την τελικη βουτια στο ενυδρειο αλλα ... :((((((((... παντως δεν εχουν ληξει

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε ... τα μαζεψα με συριγγα με μεγαλο μπεκ  φως πανω... ολα ηταν αυγα,.. ζωντανα ψοφια δεν με με νοιαζει ξενερωσα τρελα δεν βγηκε τιποτα.... δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος ενταξει δεν ηταν και τοσο ζορικες οι οδηγιες το δυσκολο θεωρητικα ηταν το μαζεμα.... τιποτα.... εχω ξενερωσει εμ την ζωη μου σε λιγες μερες θα προσπαθησω ξανα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

οχι ρε ... τα μαζεψα με συριγγα με μεγαλο μπεκ  φως πανω... ολα ηταν αυγα,.. ζωντανα ψοφια δεν με με νοιαζει ξενερωσα τρελα δεν βγηκε τιποτα.... δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος ενταξει δεν ηταν και τοσο ζορικες οι οδηγιες το δυσκολο θεωρητικα ηταν το μαζεμα.... τιποτα.... εχω ξενερωσει εμ την ζωη μου σε λιγες μερες θα προσπαθησω ξανα 

πωλουνται αυγα αρτεμιας πολυ καλα με εγγυηση!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

πωλουνται αυγα αρτεμιας πολυ καλα με εγγυηση!

χαχαχχαχαχχαχαχχαχχαχα αν δεν ειχα ξενερωσει θα γελουσα

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε ακομα μια φορα.

Το οτι δεν εχει ληξη η ημερ., δεν σημαινει τιποτα. Αν τα αυγα τα ειχαν κανα 2 χρονια καπου στην αποθηκη, που το καλοκαιρι ειχε 40-50 βαθμους....

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή ίσος κάπου έκανες κάποιο λάθος ή όντος τα αυγά έχουν χαλάσει. Αν θες μαζί βήμα βήμα το ξανά επιχειρούμε. Πίστεψε με αν βρεις το κολλάει είναι παιχνιδάκι

Δυστυχώς τα αυγά της αρτεμιας είναι ευπαθη αν δεν συντηρούνται όπως πρέπει.

στο παρακάτω ποτσ θα διαβάσεις πως συντηρώ εγώ τα αυτά.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή ίσος κάπου έκανες κάποιο λάθος ή όντος τα αυγά έχουν χαλάσει. Αν θες μαζί βήμα βήμα το ξανά επιχειρούμε. Πίστεψε με αν βρεις το κολλάει είναι παιχνιδάκι

Δυστυχώς τα αυγά της αρτεμιας είναι ευπαθη αν δεν συντηρούνται όπως πρέπει.

στο παρακάτω ποτσ θα διαβάσεις πως συντηρώ εγώ τα αυτά.

 

 σ ευχαριστω...   και γω της ocean nutrition πηρα... εβαλα παλι θα δειξει....  ξενερωσα γιατι ηθελα πολυ να τον ταιζω με ζωντανη παρηγγειλα απο ενα ονλαιν.... δεν ειχαν ενημερωμενο σαιτ... δεν ειχν ενημερωμενο σαιτ και τους πληρωσα και με καρτα γιατι δεν δεχονταν αντικατααβολη... και οταν με τα πολλα τηλεφωνα απο μεριας μου την εστειλαν μετα απο 2 ΜΗΝΕΣ.. ηταν ολη η αρτεμια πεθαμενη.... δεν θαπω εδω απο ποιους... αλλα τους εχω καψει.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...