Jump to content

Επιλογή φωτισμού για νέο diy ενυδρείο


skoros

Recommended Posts

Σε ενυδρείο διαστάσεων 1,20Χ0.60Χ0.50 το οποίο θα στηθεί με σκοπό να γίνει φυτεμένο(με φυτά μέτριων απαιτήσεων) σκέπτομαι να τοποθετήσω προβολείς  led 2x20w 2200lm .

Πιστεύεται ότι θα είναι αρκετός ο φωτισμός.

Έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος skoros έγραψε:

Σε ενυδρείο διαστάσεων 1,20Χ0.60Χ0.50 το οποίο θα στηθεί με σκοπό να γίνει φυτεμένο(με φυτά μέτριων απαιτήσεων) σκέπτομαι να τοποθετήσω προβολείς  led 2x20w 2200lm .

Πιστεύεται ότι θα είναι αρκετός ο φωτισμός.

Έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο?

Δεν ειναι αρκετος. Πρεπει να εχεις περιπου 35 lumen/litre και με 2Χ20w εχεις περιπου 12.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, natateo said:

Δεν ειναι αρκετος. Πρεπει να εχεις περιπου 35 lumen/litre και με 2Χ20w εχεις περιπου 12.

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο δεν είναι το πόσα lumen/litre έχω γιατί είναι εύκολο να προσθέσω επιπλέων φωτιστικά αν διαπιστώσω ότι χρειάζεται (αν και το είχα φυτεμένο με λιγότερα) το βασικό ερώτημα είναι αν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα με λάμπες led που δεν παρουσίαζε με τις λάμπες φθορισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αν θα καταφερεις ποτέ να εχεις σε νορμαλ(δεν λεω καλη) κατασταση τα φυτά μέτριων απαιτήσεων με 12 lumen/litre ...... τοτε θα παω Αφρικη και δεν θα ασχοληθω με το φυτεμενο ποτέ :)

Εχω ενα 70λ με 20w προβολακι 4500Κ με crs με shrimp soil. Τα φυτα πχ bolbitis, H.micranthemoides,blyxa japonica (απο τα μετρια) - μεγαλωνουν σταθερα και αργα.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορά αν εχεις Τ5 ή led, το πόσα lumen εχεις, σιγουρα παιζει ρολο....

Link to comment
Share on other sites

και ναι και όχι, πρώτων λίγος φωτισμός σημαίνει εμφάνιση της καφέ αλγης, δεύτερων πόσα kelvin θα είναι τα led  και τη cri θα έχουν, δεν κάνουν όλα τα led για φυτά.

Τρίτων ένα μινιμουν σε φωτισμό θα πρέπει να υπάρχει αλλιώς κανένα φυτό δεν θα πάει καλά, η στην καλύτερη περίπτωση θα πάει καλά αν το βάλεις ακριβός κάτω απο την λάμπα.

Τέταρτων σε τη μοίρες θα εκπέμπουν το φως τα led.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Αν θα καταφερεις ποτέ να εχεις σε νορμαλ(δεν λεω καλη) κατασταση τα φυτά μέτριων απαιτήσεων με 12 lumen/litre ...... τοτε θα παω Αφρικη και δεν θα ασχοληθω με το φυτεμενο ποτέ :)

Εχω ενα 70λ με 20w προβολακι 4500Κ με crs με shrimp soil. Τα φυτα πχ bolbitis, H.micranthemoides,blyxa japonica (απο τα μετρια) - μεγαλωνουν σταθερα και αργα.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορά αν εχεις Τ5 ή led, το πόσα lumen εχεις, σιγουρα παιζει ρολο....

Δεν έχω ασχοληθεί τόσο ώστε να έχω τις απαραίτητες γνώσεις αλλά στο ίδιο ενυδρείο με περίπου 3000lumen είχα αρκετά εύκολα φυτάκια με σχετικά καλή ανάπτυξη.  

Με τους προβολείς υπολογίζω ότι μπορώ να δημιουργήσω σημεία με περισσότερο φωτισμό και σημεία που θα έχουν σκιά.

12112007.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Χρήστος said:

και ναι και όχι, πρώτων λίγος φωτισμός σημαίνει εμφάνιση της καφέ αλγης, δεύτερων πόσα kelvin θα είναι τα led  και τη cri θα έχουν, δεν κάνουν όλα τα led για φυτά.

Τρίτων ένα μινιμουν σε φωτισμό θα πρέπει να υπάρχει αλλιώς κανένα φυτό δεν θα πάει καλά, η στην καλύτερη περίπτωση θα πάει καλά αν το βάλεις ακριβός κάτω απο την λάμπα.

Τέταρτων σε τη μοίρες θα εκπέμπουν το φως τα led.

Και εγώ πιστεύω ότι είναι λίγο αλλά τίποτα δεν με εμποδίζει να προσθέσω φωτισμό στη συνεχεία.  

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά των δυο προβολέων που αρχικά λέω να τοποθετήσω είναι:

·         Θερμοκρασία χρώματος: 4000K

·         Φωτεινή ροή: 2200lm

·         Φωτεινή απόδοση: 110lm/W

·         Τυπική απόκλιση χρωματικής συνάφειας: ≤5 sdcm

·         Χρώμα φωτός σύμφωνα με EN 12464-1: Cool White

·         Δείκτης χρωματικής απόδοσης: Ra ≥80

          Γωνία ακτινοβολίας100 μοιρες 

 

Έγινε επεξεργασία - skoros
Link to comment
Share on other sites

Για βαλισσνερια και ανουμπια φτανει. Το 4000Κ ειναι warm white, 4500- μεσαιο, 6500- cool.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...