Jump to content

ΓΛΕΙΦΤΗΣ


EiRini Chatzikomninou

Recommended Posts

Καλησπέρα!! Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρα με αρλεκίνους, ζεμπρα και αυτά τα μικρά τα νέον..έβαλα μέσα έναν γλειφτη (θα ανεβάσω φωτό γιατί μου διαφεύγει το όνομα του). Έχω πάρει ταμπλέτες τετρα, έριξα μια αλλά αυτός δεν πήγε να κάνει κίνηση για φαγητό..κάνω κάτι λάθος; Ανησυχώ κ για τα ψαρια τα οποία πάνε κ ψιλό τρώνε ενώ διαλύεται. Μη σκάσουν φοβάμαι..Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

9F74EC97-3E48-4083-8AF0-B99BE57E6D8B.jpeg

0090E32C-958E-49D8-ADAB-2D9D708FE290.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Μην σε ανησυχεί η όρεξη του πλέκο, κανείς πλεκόστομος δεν πέθανε από την πείνα ποτέ!?

Μην αυξήσεις την ποσότητα της τροφής, 1 ταμπλέτα είναι αρκετή, οι πλέκο είναι νυκτόβια ψάρια και κάθε που κλείνεις τα φώτα βγαίνουν και τρώνε ότι υπάρχει στον βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Το συγκεκριμένο δεν είναι πλεκοστομος αλλά είναι κάποιο είδος cae..

Γενικά μπορεί στο μέλλον αν έχεις θέματα με επιθετικότητα, αλλά σε 120 λίτρα θα είναι πιο καλά τα πράγματα.. αν βλέπεις τα ψάρια να τσιμπάνε την τροφή του, βαλτην το βράδυ μόλις σβήσουν τα φώτα.. αλλά σιγά σιγά θα δεις ότι θα ξεθαρεψει με τον καιρό..;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο, που το είδες ρε θηρίο.... sae εννοείς? Γιατί αν λες αυτό που είναι στη 1η φώτο (τώρα ξεστραβώθηκα) μάλλον αυτό είναι.

Δεν είχα ποτέ, αλλά και αυτά μάλλον νυκτόβια είναι και αλγοφάγα, δεν τα ξέρω καλά, πάντως καλύτερα αυτό από πλέκο, δεν θα μεγαλώσει πολύ (για τα λίτρα το λέω)....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες κι από μένα....!!!!

Όπως είπε και ο Πάνος είναι κάποιο είδος cae (οχι sae)και φτάνει σε μέγεθος περίπου τα 15cm....Όσο είναι μικρά είναι πολύ λεμαργα και γυαλιζουν στη κυριολεξία το ενυδρείο απ τις αλγες....Δύο φορές την εβδομάδα από 1 ταμπλετα είναι μια χαρά....Καλό είναι να ταιζεις το βράδυ για το λόγο που προανεφεραν τα παιδιά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Φίλε Πάνο, που το είδες ρε θηρίο.... sae εννοείς? Γιατί αν λες αυτό που είναι στη 1η φώτο (τώρα ξεστραβώθηκα) μάλλον αυτό είναι.

Δεν είχα ποτέ, αλλά και αυτά μάλλον νυκτόβια είναι και αλγοφάγα, δεν τα ξέρω καλά, πάντως καλύτερα αυτό από πλέκο, δεν θα μεγαλώσει πολύ (για τα λίτρα το λέω)....

 

 

Τα sae ειναι λιγο διαφορετικα, το συγκεκριμενο αν το δεις στο google, θα δεις οτι εχει καποιες διαφορες με το cae που λεω πως ειναι.. ;) 

 

Αλλά και η φωτογραφία δεν βοηθάει είναι η αλήθεια.. ^_^

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Τα sae ειναι λιγο διαφορετικα, το συγκεκριμενο αν το δεις στο google, θα δεις οτι εχει καποιες διαφορες με το cae που λεω πως ειναι.. ;) 

 

Αλλά και η φωτογραφία δεν βοηθάει είναι η αλήθεια.. ^_^

Οι sae δεν βεντουζαρουν στο τζάμι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος k antonis37 έγραψε:

Οι sae δεν βεντουζαρουν στο τζάμι....

 

ναι ναι συμφωνω ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.

Βγαλαμε ακρη με το cae. Με τα αλλα τι γινεται....

Πόσα νεον εχεις και πόσα ζεμπρα (danio;) και αρλεκινους; Ολα αυτα ειναι κοπαδοψαρα, δεν πανε καλα αν ειναι 2-3 ψαρακια. Πρεπει να ειναι 7 και πανω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Καλώς σας βρήκα :) θα σας βγάλω σήμερα πιο καθαρές φωτογραφιες..νομίζω cae μου τον ειπανε όταν τον πήρα κ βεντουζαρει φουλ! Άρα βάζω στον γλυκουλη 2 ταμπλέτες την βδομάδα; Όχι παρα μέρα ας πούμε; Έχω 7 αρλεκινους, 4 νέον γιατί θέλω να βάλω κ τα ζέμπρα μέσα στη βδομάδα κ σκέφτηκα πως θα μαζευτούν πολλα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα και απο μενα.

Βγαλαμε ακρη με το cae. Με τα αλλα τι γινεται....

Πόσα νεον εχεις και πόσα ζεμπρα (danio;) και αρλεκινους; Ολα αυτα ειναι κοπαδοψαρα, δεν πανε καλα αν ειναι 2-3 ψαρακια. Πρεπει να ειναι 7 και πανω....

Τα ζεμπρα που θα βάλω είναι 7. Μόνο τα νέον ειναι 4..θεωρείς ότι πρέπει να βάλω κ αλλα;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος EiRini Chatzikomninou έγραψε:

Τα ζεμπρα που θα βάλω είναι 7. Μόνο τα νέον ειναι 4..θεωρείς ότι πρέπει να βάλω κ αλλα;;

Αρλεκινοι ποσοι ειναι;

Ναι νεον πρεπει να ειναι 8-10. Καλυτερα και παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη, αν μπορεις, γραψε δυο λογια για το ενυδρειο σου.

Πότε ξεκινησες; Τι φιλτρο εχει;

Εχεις κανει τεστ νερου;

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ένα μήνα περίπου..δεν έχω κάνει πρόσφατα τεστ! Θα κάνω όμως τώρα που θα πάω να πάρω κ τα αλλα ψαράκια. 

189335FF-6708-4481-8877-3067CBB45257.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ειρηνη, αν μπορεις, γραψε δυο λογια για το ενυδρειο σου.

Πότε ξεκινησες; Τι φιλτρο εχει;

Εχεις κανει τεστ νερου;

 

Γενικά πήρα πρώτη φορά ενυδρείο πριν 3 χρόνια αλλά είχα έναν μονομάχο σε ένα 54λιτρο. Α κ νωρίτερα γκαπι!! Τώρα έχω αυτό εδώ κ ένα μήνα όπως έγραψα κ πιο πάνω..το φίλτρο μου είναι της eheim το classic 150! Τεστ θα κάνω άμεσα ότι κ να πεις έχεις δίκιο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...