Jump to content

S.OS-τι γινεtαι και πεθαινουν!!!!


Recommended Posts

καλημερα, γραφω μετα απο καιρο γιατι ειχα μπλεξει με δουλειες.

δυστυχως εχω χασει αρκετα ψαρια χωρις να ξερω το λογο.εχουμε και λεμε λοιπον:

1.ειχα 2 σκαλαρια -εχω ενα

2.ειχα 2 κις γκουραμι -εχω 1

3.ειχα 6 μελανοταινιες-εχω 3

4.ειχα 2 λαμπεο φρενατους(ο ενας αλπινο) - εχω 2 απλα πεφτει απιστευτο ξυλο!!!

οι μετρησεις ειναι:

nh3/nh4 = 0

no2 = 0

no3 = 5

kh = 5

gh = 11

ph =7,5

θερμοκρασια = 26

αλλαγες νερου καθε 2 εβδομαδες απο 150 λιτρα

το νερο αλλαζεται σε 3 δοσεις απο ενα βαρελακι των 50 κιλων αφου μπει το αντιστοιχο αντιχλωριο και ''κατσει'' το ερο στο βαρελακι κανα μισαωρο.

τα ψαρια φαινονται μια χαρα και ξαφνικα τα βλεπω νεκρα ενα ενα, ανα διαστημα μικροτερο των 2 εβδομαδων.

πιθανολογω οτι μπορει να φταιει:

1.λιγη τροφη(τα ψαρια ειναι ολα μικρα) = ριχνω τοση ωστε να καταναλωνεται χωρις να πεφτει στο βυθο.εχω φτασει σε σημειο να ταιζω λιγο λιγο ετσι ωστε να βλεπω ποιο ψαρι δε προλαβαινει να φαει!!!

2.το μη επαρκες φιλτρο =επειδη εχω ενα φιλτρο εξωτερικο το 2217 μεσα στην εβδομαδα θα προσθεσω το 2028.βεβαια τα ψαρια ειναι και πολυ μικρα και πολυ λιγα για να μη φτανει.ετσι νομιζω τουλαχιστον.

3.ΛΙΓΑ ΨΑΡΙΑ!!! = ισως επειδη ειναι λιγα μπας και πεφτει ξυλο και τα αδυναμα στρεσσαροντα και ετσι δε τρωνε?διοτι το μονο που παρατηρησα ηταν το σκαλαρι που πεθανε να ηταν στο βυθο κανα τριημερο χωρις να τρωει.ετσι του εβαζα τη τροφη απο πανω του στην επιφανεια και ανεβαινε και ετρωγε λιγο και μετα παλι κατω.

θα κανω καλα αν αγορασω :

1. 4 σκαλαρια = θα γινουν 5 ετσι ωστε να μη πεφτει ''ξυλο'' μεταξυ των δυο

2. 5 μελανοταινιες-μποεσμανι- ετσι ωστε να γινουν κοπαδακι

3. 3 κις γκουραμι = να γινουν 4 αν και δε νομιζω να φταιει το αλλο διοτι ηταν αγαπημενα και ηταν τα μονα που δε ''μαλωναν''.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατηρησες καποιο σημαδι ασθενειας στα ψαρια που εχασες?Απο υλικα φιλτρου τι εχεις?Καλο θα ηταν να βαλεις αλλο ενα εξωτερικο φιλτρο(οχι παντως για την ιχθυοφορτιση)

Link to comment
Share on other sites

Επισης μια φωτο των ψαριων θα βοηθουσε πολυ

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια πεθαινουν ξαφνικα.το μονο που ειδα ηταν το ενα σκαλαρι για κανα διημερο να καθεται μονιμα σε μια θεση στο βυθο και να μη τρωει.για αυτο και υπεθεσα λογω του οτι ειναι μικρα και ειχα μονο 2 το αλλο θα το κυνηγουσε συνεχεια οποτε στρεσαριστηκε.

για αυτο και γραφω να αγορασω μπολικα για να δω τι παιζεται.

οι μετρησεις βγαινουν συνεχεια οι ιδιες οποτε δε πιστευω να φταινε ολα τα τεστς.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καθισα χτες το βραδυ και παρατηρησα τι παιζεται.

ειδα τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!!!

1.το λαμπεο φρενατους κυνηγουσε ολα τα ψαρια.

2.το κις γκουραμι κυνηγουσε τις μελανοταινιες

3.οι μελανοταινιες κυνηγιοντουσαν μεταξυ τους!!!

το μονο που ηταν αραχτο και λαιτ ηταν το σκαλαρι.αντε το πολυ πολυ να εριχνε καμια στο κις γκουραμι!!!!

ΤΡΕΛΑ!!!! λετε τα ψαρια μου να ειναι ολα σχιζοφρενη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...