Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΙΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

Σημερα ηρθα στο σπιτι της φιλης μου και εχει ενα ενυδρειο 250lt με ΚΟΙ.Εχει 3 Κοι και 5 Χρυσοψαρα!Οι τιμές είναι ΡΗ 8,5 , ΚΗ 4 ,GH 6 και λίγη αμμωνία (το υγρο τεστ έγινε πρασινο).Εχει δυο φίλτρα εσωτερικά της tetra.Το ενα είναι 1000l/h και το άλλο 800l/h.Η φίλτρανση δεν είναι σωστη γιατί τα φίλτρα έχουν μέσα μόνο μαυρο σφουγκάρι.Λειτουργεί 3 μήνες το ενυδρείο!Βρήκα μακαρόνι και στο χιλιάρι έβαλα πρώτα τ μακαρόνι και μετά το σφουγκάρι.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΡΑ....

στο ενυδρείο δημιουργείτε μια παχια καφέ στρωση η οποιά μοιάζει με καφέ άλγη...

Σας στέλνω φωτο να μου πείτε περι τινος πρόκειτε και πως να δημιουργήσω καλύτερη φιλτρανση

post-3293-1179862957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθα στο σπιτι της φιλης μου και εχει ενα ενυδρειο 250lt με ΚΟΙ.Εχει 3 Κοι και 5 Χρυσοψαρα!Οι τιμές είναι ΡΗ 8,5 , ΚΗ 4 ,GH 6 και λίγη αμμωνία (το υγρο τεστ έγινε πρασινο).Εχει δυο φίλτρα εσωτερικά της tetra.Το ενα είναι 1000l/h και το άλλο 800l/h.Η φίλτρανση δεν είναι σωστη γιατί τα φίλτρα έχουν μέσα μόνο μαυρο σφουγκάρι.Λειτουργεί 3 μήνες το ενυδρείο!Βρήκα μακαρόνι και στο χιλιάρι έβαλα πρώτα τ μακαρόνι και μετά το σφουγκάρι.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΡΑ....

στο ενυδρείο δημιουργείτε μια παχια καφέ στρωση η οποιά μοιάζει με καφέ άλγη...

Σας στέλνω φωτο να μου πείτε περι τινος πρόκειτε και πως να δημιουργήσω καλύτερη φιλτρανση

Φίλε mpikis αν με ρωτάς και θέλεις κάποιες συμβουλές, θα προσπαθήσω να βοηθήσω αν και η περίπτωση δεν είναι και η καλύτερη.

1. Παιδιά, όταν λέμε ΚΟΙ εννοούμε πολύ μαγάλα ψάρια, πολύ κοινονικά και απαιτούν χώρο 400 λίτρα το κάθε ένα ξεχωριστά. Τα 250 λίτρα, δεν είναι παρά ένας χώρος φυλάκισης τους. Να τα δώσει πίσω, γιατί τα ΚΟΙ είναι καθαρά για λίμνες.

2. Στο ενυδρείο, δεν μπορεί καν να αφήσει τα χρυσόψαρα γιατί το ΡΗ είναι πέρα από ψηλό για αυτά τα ψάρια. Απαιτούν ΡΗ μεταξύ 7.2 - 7.8. Το ΚΗ και GH είναι πολύ χαμηλά. Τίποτε σε αυτό το ενυδρείο δεν φαίνεται εντάξει για να δεχτεί οποιοδήποτε ψάρι ανθεκτικό ή μη, ειδικά όταν μου λες ότι η ΝΗ3 είναι ψηλά και υπολογίζω και οι άλλες μετρήσεις δεν θα πάνε πίσω. Να δώσει άμεσα πίσω τα ψάρια, να φτιάξει πρώτα τις ιδανικές συνθήκες και μετά μπορεί να βάλει πίσω τα χρυσόψαρα. (40 λίτρα για το κάθε ένα).

3. Η στρώση που μοιάζει όπως λες με καφέ άλγη = Μή σωστές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Εξω τα ΚΟΙ απο τα ενυδρεία δεν ειναι Χρυσοψαράκια.

Μαυρο σφουγγάρι;Τι είναι ανθρακάς;Αν ναι τώρα πιά μόνο σαν μηχανικό σφουγγάρι θα δουλεύει.

Καφέ άλγη;Το πιο εύκολο συχνώτατες αλλαγές νερού κάθε 2-3 ημέρες με αντιχλώριο βέβαια.

Εκείνη η άγκυρα μέσα στο ενυδρείο ελπίζω να μην είναι μεταλλική. :hysterical::rasp::rasp::P:P

Link to comment
Share on other sites

Oχι φίλε η άγκυρα είναι πλαστική!έχετε δίκιο οτι τα κοι είναι μόνο για λίμνες και συγκεκριμένα ο πατ'ερας της κοπέλας έχει μια μεγάλη λίμνη με κοι απλά βρ'ηκε και ένα μεγάλούτσικο ενυδρείο και υπέθεσε οτι ταιριάζουν...Οπότε να βάλουμε τα κοι στη λίμνη?

ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ...

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι για λιμνη ειναι τα συγκεκριμενα και αγαπητα ζωα.....

τωρα οσο το καφε........πολυ ασχημες συνθηκες,τρελλα νιτρικα μαζι με φωσφορικα......ελλειπεστατη φιλτρανση........εεε,δεν θελει και πολυ......

υγ.αν ποτισεις με αυτο το νερο γλαστρες θα τις κανεις δεντρα....χεχεχε......

Link to comment
Share on other sites

Eαν τα φιλτρα ειναι TETRATEC IN η tetra τα δινει για μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα.

Μεσα δεν πρεπει να εχουν μονο μαυρο σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Eαν τα φιλτρα ειναι TETRATEC IN η tetra τα δινει για μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα.

Μεσα δεν πρεπει να εχουν μονο μαυρο σφουγγαρι.

Αυτό έγραψα φίλε και πιο πριν.το 800αρι έχει μόνο σφουγκαρι και το 100αρι ειχε μόνο σφουγκάρι και τοποθέτησα μακαρόνι και μετά το σφουγκάρι..Σωστο?

δείτε φωτο...

προτεινετε αλλαγή στο μακαρονι...?διαφορετική σειρά.?Ακόμα κι όταν βγουν τα Κοι...για να λειουργει σωστά η βιολογία στα επόμενα ψάρια...

post-3293-1179919041_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό έγραψα φίλε και πιο πριν.το 800αρι έχει μόνο σφουγκαρι και το 100αρι ειχε μόνο σφουγκάρι και τοποθέτησα μακαρόνι και μετά το σφουγκάρι..Σωστο?

δείτε φωτο...

προτεινετε αλλαγή στο μακαρονι...?διαφορετική σειρά.?Ακόμα κι όταν βγουν τα Κοι...για να λειουργει σωστά η βιολογία στα επόμενα ψάρια...

Τελικά δεν μου είπατε είναι σε σωστή σειρα τοποθετημένα τα υλικά....?Πρώτα μπαίνει το μακαρόνι και μετά το σφουγκάρι η το αντίθετό?

Δηλαδή όταν έρχεται το νερο να περνάει πρλωτα απο το σφουγκάρι ή απο το μακαρόνι...?

Link to comment
Share on other sites

Τα ΚΟΙ μπορούν να παραμείνουν μέσα στο ενυδρείο είναι μικρά .

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να παραμείνουν για ένα εύλογο χρονικό διάστημα μέχρι να μεγαλώσουν .

Φυσικά μετά πρέπει να μπουν στη λίμνη όπως και τα χρυσόψαρα.

Όσο για το ΡΗ το θεωρώ λίγο δύσκολο να είναι 8,5 η διαβάθμιση του τεστ που κάνεις είναι από 8,0 έως 8,5 . Με αυτό θέλω να πω ότι μπορεί να είναι και 8,1 .

Θα σου έλεγα να πάρεις κάποιο άλλο τεστ με μικρότερες διαβαθμίσεις και να μετρήσεις και το νερό της βρύσης για να δούμε τη διαφορά .

Προσωπικά πιστεύω ότι για το συγκεκριμένο αριθμό (8) ψαριών και το μέγεθος που έχουν (πιστεύω 7-9 πόντους) δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα με τη βιολογία από τα συγκεκριμένα φίλτρα .

Από την άλλη όμως οι αυξημένες καφέ αλγες και η ανεβασμένη αμμωνία που έχεις μας λένε ότι ή τα φίλτρα δεν επαρκούν ή δεν δουλεύουν σωστά ή πέφτει πολύ τροφή και δεν την καταναλώνουν τα ψάρια .

Όσο για τη σειρά που μπαίνουν τα υλικά στο φίλτρο δεν γνωρίζω αν το μακαρόνι που χρησιμοποιείς είναι μηχανικό ή βιολογικό .Να ξέρεις σε γενικές γραμμές ότι πρώτα βάζουμε τα μηχανικά μετά τα χημικά και στο τέλος τα βιολογικά υλικά .

Τέλος επειδή δεν θυμάμαι πως δουλεύει το φίλτρο της ΤΕΤΡΑ θα πρέπει να δεις πρώτα αν παίρνει άλλα υλικά η μόνο τα δικά του .

Όσο για τη καλύτερη φιλτρανση που λες μόνο με ένα εξωτερικό φίλτρο θα μπορέσεις να έχεις ουσιαστική βελτίωση .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μου είπατε είναι σε σωστή σειρα τοποθετημένα τα υλικά....?Πρώτα μπαίνει το μακαρόνι και μετά το σφουγκάρι η το αντίθετό?

Δηλαδή όταν έρχεται το νερο να περνάει πρλωτα απο το σφουγκάρι ή απο το μακαρόνι...?

Τελικα φιλε mpikis,φανταζομαι πως τα ερωτηματα σου απαντηθηκαν,προσωπικη μου γνωμη ειναι πως χρειαζεσαι ενα εξωτερικο φιλτρο για να εχεις σωστη βιολογια(αποικιες βακτηριδιων).Γιατι οπως παρατηρησες και εσυ ο ιδιος σε ενα διαστημα τρειων μηνων,το ενυδρειο εχει προβλημα με τα αμωνιας,και καφε αλγης.Παραπανω σου εξηγησαν σε ποια περιπτωση εμφανιζεται η καφε αλγη.Προσωπικη μου γνωμη ειναι πως ενα 2215 τηs Eheim,θα σου ελυνε τα προβληματα που αντιμετωπιζεις.

Παντα.......Φιλικα, Στρατος

Link to comment
Share on other sites

Απορώ όμως γιατί έχει τρια εξωτερικά φίλτρα και τα έχει στην αποθήκη...να τα τρώει η σκόνη...Μάλιστα το μακαρόνι το έβγαλα απο ένα fluval 230 (δεν θυμάμαι ακριβή ονομασιά) 450 L/h φίλτρο που είχε...Τ άλλα δύο ήταν ακόμη μεγαλύτερα με μεγαλύτερο κάδο και ροή!Θα τον ενημερώσω όσο διακριτικά μπορώ καθότι και "Πατέρας της κοπέλας μου" και θα σας ενημερώσω...

Οπότε αλλάζουμε το φίλτρο βάζουμε ένα εξωτερικο αφήνουμε παράλληλα και τα παλιά φίλτρα να λειτουργούν και κάνουμε συχνές αλλάγες μέχρι να βγάλουμε τα παλία και να αφήσουμε μόνο το εξωτερικό.Ε?

καλή η σκέψη?Μπορεί να μην είναι και η καλύτερη αλλά είναι μια καλή αρχή...Τι λέτε?Αν δεν σας αρέσει προτείνεται μου εσείς...

Απο τροφή τους ρίχνει flakes και γαρίδες(αυτές που τρωνε οι νεροχελώνες) μια φορά τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...