Jump to content

Oscar


Ahmet Hasan Oglou

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω ενυδρείο 400λιτρα και φίλτρο το fx4 της fluval σκέφτομαι να βάλω Όσκαρ ξέρει κανείς με τι άλλο  μπορώ να τα συνδυάσω και τι ph πρέπει να έχω κτλ

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το αναλυτικό προφίλ του ψαριού. Έχει όλες τις απαντήσεις στα ερωτηματα σου.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μολις μπήκα στο φόρουμ για να ζητήσω γνώμες για το συγκεκριμένο ψάρι κ είδα το θέμα σου!!!!Μαζί με τον ahmet ακούμε τις γνώμες σας....Εγω εχω ενα βιοτοπικο αμαζονιου 500λτ με 4 εναπομείναντα σκαλαρια κ μερικα μικροψαρα μέσα.Ροδοστομους,κορυ,τετρα κλπ...Βρήκα κάποια Όσκαρ σε πετ σοπ κ έχω ξεχωρίσει έναν αρσενικό κ δύο θηλυκά απ τα 5 που είναι μέσα στο ενυδρειο.Αν κ Μικρά,οι συμπεριφορές τους αυτό δείχνουν.Να φανταστώ ότι Μόλις μεγαλώσουν ότι χωράει στο στόμα τους θα το εξαφανισουν;Παίζει αν μεγαλώσουν από Μικρά με μικροψαρα να μην τα φανε;;;Απ τα σκαλαρια σκέφτομαι να κρατήσω μόνο το ζευγάρι,λέτε να ζοριστουνε όταν μεγαλώσουν τα οσκαρ;Θα μπορέσουν να συνυρπαξουν Όσκαρ με αλλά όμοια τους,πχ αμερικανες ή κ Όσκαρ ακομη αν σχηματιστεί ζευγαρι ή θα εξωντουσουν ότι υπάρχει μέσα;Για αρχή πόσα Όσκαρ να παρω;Σκάβουν πολύ ή όχι κ τοσο;

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, johnbaggios said:

Καλησπέρα.Μολις μπήκα στο φόρουμ για να ζητήσω γνώμες για το συγκεκριμένο ψάρι κ είδα το θέμα σου!!!!Μαζί με τον ahmet ακούμε τις γνώμες σας....Εγω εχω ενα βιοτοπικο αμαζονιου 500λτ με 4 εναπομείναντα σκαλαρια κ μερικα μικροψαρα μέσα.Ροδοστομους,κορυ,τετρα κλπ...Βρήκα κάποια Όσκαρ σε πετ σοπ κ έχω ξεχωρίσει έναν αρσενικό κ δύο θηλυκά απ τα 5 που είναι μέσα στο ενυδρειο.Αν κ Μικρά,οι συμπεριφορές τους αυτό δείχνουν.Να φανταστώ ότι Μόλις μεγαλώσουν ότι χωράει στο στόμα τους θα το εξαφανισουν;Παίζει αν μεγαλώσουν από Μικρά με μικροψαρα να μην τα φανε;;;Απ τα σκαλαρια σκέφτομαι να κρατήσω μόνο το ζευγάρι,λέτε να ζοριστουνε όταν μεγαλώσουν τα οσκαρ;Θα μπορέσουν να συνυρπαξουν Όσκαρ με αλλά όμοια τους,πχ αμερικανες ή κ Όσκαρ ακομη αν σχηματιστεί ζευγαρι ή θα εξωντουσουν ότι υπάρχει μέσα;Για αρχή πόσα Όσκαρ να παρω;Σκάβουν πολύ ή όχι κ τοσο;

Όταν φτάσουν σε σεξουαλική ωριμότητα σκάβουν πολύ, θα σου εμφανίζουν το τζάμι. Βασικά είναι γνωστά ψάρια για την αλλαγή στο scape ανάλογα τα γούστα τους :)

 

Αν μεγαλώσουν μαζί με άλλες αμερικάνες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Στη θέση σου πάντως δεν θα έφτιαχνα ζευγάρι. Θα έπαιρνα μόνο ένα. 

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ το λες για να μπορώ να φιλοξενήσω κ αλλά είδη ή για κάποιο άλλο λογο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...