Jump to content

Ψαροσυνθεση malawi 180 λίτρα


Okidoki

Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι και κυρίες!! Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 180 λίτρων και θα ήθελα να βάλω 2 είδη κιχλιδας mbuna malawi μέσα! Το ένα είδος είναι labidochromis caeruleus yellow και για το δεύτερο δεν ξέρω ακόμη.. Λόγο λίτρων θα ηθελα σχετικά πιο ήρεμα σε χαρακτήρα ψάρια για να μην έχουμε πολλές φασαρίες,και επίσης θα μπουν σε ομάδες τον τριών! Αν κάποιος έχει κάποια παρόμοια ψαροσυνθεση θα χαρώ πολύ να μου μεταλαμπαδευσει τις γνώσεις του ως νέος στο χόμπι! Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Καλησπέρα. Τι μήκος έχει το ενυδρείο ?

1 μέτρο είναι! Τώρα ύψος και πλάτος δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Στο 1 μέτρο και με 180 λίτρα δεν πας για 2 είδη. Θα πλακωθούν στο ξύλο. 

Δηλαδή μου προτείνεις να βάλω μόνο τα labido yellow 1 αρσενικό 3 θηλυκά? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Okidoki έγραψε:

Δηλαδή μου προτείνεις να βάλω μόνο τα labido yellow 1 αρσενικό 3 θηλυκά? 

Αρκετοί σε αυτά τα λίτρα βάζουν κάποιο είδος που τα αρσενικά διαφέρουν με τα θηλυκά για να έχουν ποικίλια χρωματων, όπως τα Pseudotropheus Saulosi ή κάποιο είδος που το φύλλο έρχεται σε δεύτερη μοίρα όπως τα Ps. Demasoni που μπαίνουν σε ομαδουλα 8-10. 

Επίσης αν βάλεις ένα είδος όπως τα Saulosi μπορείς να βάλεις περισσότερα θηλυκά(4-5). Ίσως ακόμα και ένα αρσενικό σε μικρότερο μέγεθος(με την κατάλληλη διακόσμηση) για να "προκαλεί" τον κυρίαρχο να βγάζει τα χρώματα του. 

Επίσης να σου πω ότι η Αφρική έχει και κιχλιδες που ζουν σε ποταμους με πολύ όμορφα χρώματα όπως τα Pelvicachromis Pulcher. 

Ρίξε μια ματιά και εδώ.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα είδος. Και απλά διάλεξε κάποιο που να έχουν χρώμα και τα θηλυκά και τα αρσενικά.  Τα labido που είπες είναι καλή επιλογή αν σου αρέσουν. Αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά. Ψάξε και εδώ https://www.cichlid-forum.com/profiles/

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειδος κ παραπανω απο 3 θυληκα,σε περνουν τα λιτρα.Εγω θα έβαζα 5 ή 6 θηλυκά ή οπως λεει κ ο Σταθης κ ακομη εναν αρσενικο. Συνολο δλδ 6-7 ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες παιδιά! Δυστυχώς είμαι σε περιοχή που τα πετ σοπ μας δεν μπορούν να μας προσφέρουν τόσες επιλογές σε ψαράκια! Μου άρεσαν αρκετά τα pseudotropheus saulosi απλά δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές με τα damasoni! Υπάρχουν κάποιες διαφορές για να μπορέσω να τα ξεχωρίσω? Αν δεν κάνω λάθος και τα 2 είδη στο αρσενικό έχουν το ίδιο χρώμα! 

Link to comment
Share on other sites

Τα ντεμασονι ειναι ολα οπως τα βλεπεις απο νεογεννητα.Τα σαουλοσι γεννιουνται ολα κιτρινα κ μονο τα αρσενικα γινονται μπλε

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή δεν είναι τόσο πρόβλημα πλέον, πολλά καταστήματα κάνουν αποστολές. 

Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους να δεις διαθεσιμότητα ,να έχεις το νου σου σε προπαραγγελιες που γίνονται, αλλά ίσως και στις αγγελίες του φόρουμ, ίσως κάτι βρεθεί

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Λογικά αυτήν την εβδομάδα θα είμαι ετοιμος! Θα ανεβάσω και φώτο για να μου πείτε την γνώμη σας! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...