Jump to content

Βοήθεια για Naterreri σε 80 lt


Great White Shark

Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη του υπέροχου αυτού φόρουμ

Η κατάσταση έχει ως εξής.

Πριν δυο εβδομάδες βρέθηκα με ένα ενυδρείο 80 λίτρων και ένα naterreri 8 εκατοστών μέσα.

Μου δώθηκε ουσιαστικά ως δώρο και το δέχθηκα καθώς τα piranhas πάντα με ενδιέφεραν και κάποια στιγμή θα αγόραζα ένα ενυδρείο αφού φυσικά είχα διαβάσει τα πάντα για αυτό το είδος κλπ.

Δεν γνώριζα όμως το παραμικρό σχετικά με τις απαιτήσεις για την διαβίωση αυτών των απίθανων πλασμάτων (ναι, το έχω ερωτευτεί ήδη :hysterical: ) μέχρι που διάβασα τα πάντα στο φόρουμ σας.

Η ερώτηση είναι...

Τι μπορώ να κάνω δεδομένου ότι την παρούσα στιγμή δεν είμαι σε θέση να αγοράσω ενυδρείο τόσο μεγάλο όσο χρειάζεται για να φιλοξενήσω τουλάχιστον 3 του είδους; Σε ένα ενάμισι χρόνο μάλλον θα το κάνω, αλλά τώρα δεν μπορώ δυστυχώς.

Φυσικά όλοι σε όσους μίλησα μου είπαν να αγοράσω άλλα δυο ψάρια για να μην είναι μόνο του το ψάρι.

Πρέπει λοιπόν να πάρω άλλα δυο μικρά προς το παρών και αν ναι, πόσο καιρό μπορώ να τα κρατήσω σε αυτό το ενυδρείο που έχω; Από ποιό μέγεθος και μετά πρέπει να τους αλλάξω ενυδρείο;

Μήπως είναι καλύτερα να μείνει μόνο του για να έχει τον χώρο του και ας μην είναι Serasalmus; Ή όχι;

Πότε πρέπει αν αρχίσω να του δίνω γαρίδα, ψάρι κλπ; Μέχρι στιγμής του δίνω flakes και κατεψυγμένη τροφή με αίμα κλπ που μου σύστησαν.

Επίσης, σε ένα μαγαζί που πήγα η τιμή για το ένα ψάρι ήταν στα 30 euro. Είναι καλή τιμή ή όχι; Μπορείτε να μου υποδείξετε έστω και σε Pm κάποιο μαγαζί με καλές τιμές;

Ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα με χιλιοειπωμένες ερωτήσεις, αλλά όπως καταλάβατε έχω κολλήσει τον...ιό των Piranhas και θέλω να ασχοληθώ όσο πιο σοβαρά γίνεται.

Σας ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι πως απο τι μια ειναι ονντως κοπαδοψαρρο δηλαδη τα κραταμε 3+ οστωσο στα λιτρα σου δεν μπορεις να προσθεσεις αλλα μικροτερα η ιδια γιατι θα εμφανιστει το φαινομενο του κανιβαλισμου.Σκεψου και αποφασισε.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με το strato...καλυτερα να το κρατησεις μονο του εκει μεσα.....

αν παρεις αλλα σιγουρα θα χεις απωλειες...γιατι και λιγο χωρο θα χουνε,και δεν θα εχουνε συνηθησει μαζι,και πιθανον καποιο να 'ναι μικροτερο απ τ αλλο.....συνεπως...

καλοσηρθες στον 'πιρανχοκοσμο'...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τελικά πήρα ακόμα δυο μικρά και σε ένα μήνα το πολύ θα έχω ένα 200 lt.

Ο πωλητής, αφού του είπα πως θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο τελικά σε ένα περίπου μήνα, με συμβούλευσε να πάρω οπωσδήποτε από τώρα άλλα δυο ώστε να συνηθίσουν με το πρώτο καθώς είναι από το ίδιο κοπάδι, κοντά στο ίδιο μέγεθος και έχει κάποια σημασία.

Ελπίζω σε ένα μήνα να μην γίνει χαμός στον μικρό χώρο. Προς το παρών φαίνονται ήσυχα....

Πότε πιστεύετε ότι είναι καλό να τους δώσω γαρίδα, ψάρι κλπ;

Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ αν ειναι 8cm δν εχεις κανενα απολυτος προβλημα..εμενα ειναι γυρο στα 4 5 κ τους δινω κ γαριδες κ περκα σε κοματακια

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα σιγουρα μετα απο 1,5 χρονο θα χρειαστεις μεγαλυτερο ενυδρειο που θα ειναι τα ψαρακια σ πιο μεγαλα, σκεψου για κατι στα 250 με 300 για να εχουν κ την ανεση τους κ μν μπενεις να αλαζεις παλι ενυδρειο ξανα..αποψη μ, σιγουρα περιμενε κ τν Δημητρη να μας πει τν αποψη του

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τελικά πήρα ακόμα δυο μικρά και σε ένα μήνα το πολύ θα έχω ένα 200 lt.

Ο πωλητής, αφού του είπα πως θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο τελικά σε ένα περίπου μήνα, με συμβούλευσε να πάρω οπωσδήποτε από τώρα άλλα δυο ώστε να συνηθίσουν με το πρώτο καθώς είναι από το ίδιο κοπάδι, κοντά στο ίδιο μέγεθος και έχει κάποια σημασία.

Ελπίζω σε ένα μήνα να μην γίνει χαμός στον μικρό χώρο. Προς το παρών φαίνονται ήσυχα....

Πότε πιστεύετε ότι είναι καλό να τους δώσω γαρίδα, ψάρι κλπ;

Να είστε καλά.

Για εμένα είναι λάθος αυτή η λογική καθώς άν η διαφορά μεγέθους είναι μεγάλη μπορεί να γίνουν μεζές για το μεγαλύτερο.

Τάιζε τα 3 φορές την ημέρα για να ελλατώσεις τις πιθανότητες.

Όταν θα πάρεις το μεγαλύτερο ενυδρείο να βάλεις πρώτα για 15-30 μέρες τα δύο μικρά και μετά να ακολουθήσει το μεγάλο.Αυτό θα πρέπει να γίνει για να συνηθίσουν πρώτα τα μικρά για να μήν αντιμετωπίσουν πρόβλημα από το μεγάλο κατά την περίοδο προσαρμογής τους. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

φιλε Great White Shark λες πωσ ειναι ιδιο μεγεθος η μικροτερα γιατι μασ μπερδευεις στν απαντηση σ..λεσ"Τελικά πήρα ακόμα δυο μικρά" και μετα ξανα λες "κοντά στο ίδιο μέγεθος και έχει κάποια σημασία" σαφως κ εχει την απαντηση στην εδωσε ο Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Great White Shark ηθελα ναπροσθεσω για καθε ενηλικο ψαρι χειαζεσαι 70/80λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις χρήσιμες συμβουλές.

Sorry για το μπέρδεμα με τα μεγέθη.

Τα ψάρια προέρχονται όλα από το ίδιο κοπάδι και το πρώτο ψαράκι και τα άλλα δυο. Πάνω κάτω είναι στο ίδιο μέγεθος, με απόκλιση γύρω στα ένα με δυο εκατοστά στο περίπου. Δεν είναι πάντως πολύ μικράκια αλλά από 7 cm και άνω. Το ένα από τα δυο καινούργια που πήρα, είναι τελικά μεγαλύτερο από τα άλλα περί τα 11 cm. Τα έλεγα "μικρά" επειδή έτσι μου είπαν από το μαγαζί, ότι θεωρούνται μικρά, βέβαια όσο περισσότερο διαβάζω το φόρουμ και τα ξένα sites για τα πιράνχας, άλλο τόσο καταλαβαίνω ότι τελικά δεν είναι και πολύ μικρά.

Μέχρι στιγμής είναι σχετικά ήρεμα, αλλά ο πρώτος μου που είναι αυτός με το μεσαίο μέγεθος είναι λίγο πιο επιθετικός προς τα δυο καινούργια. Γενικά πάντως κάθονται πολλές ώρες μαζί το ένα δίπλα στο άλλο κοιτώντας στην ίδια κατεύθυνση και φαίνονται ήρεμα. Ο μεγάλος, είναι ο πιο ήσυχος προς το παρών και τρώει λιγότερο από τα άλλα. Το μικρότερο είναι το πιο λαίμαργο και τρώει σχεδόν όλη την κατεψυγμένη τροφή με την μια.

Ο πρώτος μάλιστα, επιτέλους κουνήθηκε (περισσότερο από όσο περίμενα τελικά) και κολυμπάει χωρίς να κρύβεται τώρα που απέκτησε παρέα.

Λέω να τους ρίξω γαρίδα κατεψυγμένη σιγά σιγά και λίγο φιλέτο από ψάρι. Μια μικρή γαρίδα με το κέλυφος θα φτάσει και στα τρια ή θέλει περισσότερες; Sorry αν η ερώτηση φαίνεται περίεργη, αλλά δεν ξέρω την ποσότητα που θα πρέπει να τους βάλλω.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας που είναι εξαιρετικά πολύτιμη. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ χαιρομε που γουσταρεις τα ψαρακια σ γιατι οντως ειναι τελεια καλως ηρθες στην πιρανοπαρεα μας χεχε..τα ψαρακια σ ειναι μικρα αν φανταστουμε οτι φτανουν τα 25 με 30cm..αυτο που θα σ ξανα πω ειναι οτι τα 200λιτρα που ετοιμαζεις πιστευω πως ειναι λιγα θες κανα 300 για να εισαι κ ανετος..τωρα για τν τροφη π λες εσυ θα το κρινεις αυτο ποσο θα ριξεις δν υπαρχει περιπτοση να μν το φανε αλλα μν το παρακανεις κι ολας..κ παντα να ειναι ταισμενα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ χαιρομε που γουσταρεις τα ψαρακια σ γιατι οντως ειναι τελεια καλως ηρθες στην πιρανοπαρεα μας χεχε

Να είσαι καλά φίλε.

Καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

file pantos epeidi tin exo pathei apo taisma piranhas me garides ktl.kalo einai pisteuo na sinithisoun na trone kai trofi se pellets ktl,diladi oxi fisiki.trofi pou na mporei na mpei se taistra.giati an figeis gia 2 evdomades kai den iparxei kaneis tha exeis megalo provlima.

ego eixa 2 red belly 3 xronon kai tora distihos exo ena adeio enidreio

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...