Jump to content

Επιλογή ενυδρείου


Recommended Posts

Επειδή πρώτη φορά μπαίνω στον κόσμο των τριψήφιων λίτρων και είμαι κατά 90% αποφασισμένος για την αγορά του θέλω μια μικρή βοήθεια όσον αφορά την επιλογή ώστε να αποφύγω περιττά έξοδα. 

Έχουμε και λέμε:

Κατ'αρχήν έχω ήδη ένα ενυδρείο 54 λίτρων με θυληκές μονομάχους αρκετά φυτεμένο με ξύλα και εύκολα φυτά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Όλα θα μεταφερθούν στο καινούργιο εκτος του υποστρώματος όπου θα βάλω φρέσκο tropica. Πόσα κιλά θα χρειαστώ χοντρικά? Αν θυμάμαι καλά στα 54 χρειάστηκα περίπου 9 κιλά. Επίσης αξίζει να βάλω και powder? 

Το ενυδρείο προορίζεται για να φιλοξενήσει τις μονομαχίνες που έχω ήδη και άντε 3-4 ακόμα. Species δηλαδή. Τώρα αν θα μπει και κάτι άλλο θα το δούμε στην πορεία. Από θέμα φυτών φυσικά χαμηλών απαιτήσεων χωρίς πολλά πολλά.

Όσον αφορά την επιλογή τώρα είμαι ανάμεσα στα εξής τρία:

Rio 125 (~200 ευρώ) + βάση (~105 ευρώ) = ~300

Rehau 125 (~210 ευρώ) + βάση (~80 ευρώ) = ~300

Fluval Flex 123 (260 ευρώ) χωρίς βάση αλλά ας βάλουμε ~100 ευρώ = ~360 

 

Τα κριτήρια επιλογής είναι:

  • Φίλτρανση
  • Φωτισμός
  • Χώρος

 

Το rio έρχεται με εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρια κτλ αλλά το rehau χωρίς φίλτρο και το flex έχει το δικό του ημι-εξωτερικό φίλτρο. Επειδή δεν θα φορτώσω το ενυδρείο ούτε με πολλά ψάρια αλλά ούτε με έντονη διακόσμηση το εσωτερικό του rio θα φτάσει? Στην περίπτωση του rehau πρώτη μου σκέψη είναι το 206(207) αλλά φυσικά με το έξτρα κόστος. Τώρα η φίλτρανση του flex μου φαίνεται κάπως ικανοποιητική χωρίς να έχω ιδέα από τα προηγούμενα μοντέλα που έχουν παρόμοιο τύπο. 

Για τον φωτισμό όλα έχουν τις δικές τους λάμπες που θεωρώ πως θα φτάσουν για εύκολα φυτά. 

Από θέμα χώρου τώρα το rehau με το εξωτερικό και το flex είναι μια χαρά. Το εσωτερικό του rio είναι αρκετά μεγάλο. 

Μην σας κουράζω με πολλά λόγια απλά πείτε μου την γνώμη σας για την σκέψη μου ή ενναλακτικές :)

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό,

Σχετικά με το υπόστρωμα στη σελίδα της tropica αναφέρει τον τρόπο υπολογισμού.

Πολλαπλασιάζεις το εμβαδό του βυθού X  το επιθυμητό ύψος / 1000 = Λίτρα προϊόντος

Πχ 90 x 60 x 8/1000 = 43,2 L

Αν έχεις σκοπό να βάλεις κάτι σε γρασίδι συνίσταται το powder (μπροστά ή τουλάχιστον στα τελευταία 2 εκατοστά).

 

Σχετικά με τη φίλτρανση θα επέλεγα ένα εξωτερικό (για περισσότερο όγκο βιολογικού) ανεξαρτήτως αν υπάρχει εσωτερικό αλλά μπαίνει και σε δεύτερο χρόνο.

 

Νομίζω τα νέα Juwel βγαίνουν με LED, εκτός αν είναι από τα παλιά? .

Το Fluval Flex προσωπικά δε θα το επέλεγα λόγο κυρτού τζαμιού, οπότε θα επέλεγα κάτι ανάμεσα στα άλλα δύο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο RIO αν δεν θα βαλεις πολλα ψαρια, θα λειτουργει μια χαρα και με εσωτερικο φιλτρο συν τα φυτα. Ψηφιζω RIO!

Για τα υπολοιπα πολυ σωστα απαντησε ο @asplinnos !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...