Jump to content

Τρελή ερωτηση...


Recommended Posts

Ίσως έχει απαντηθεί παλιοτερα κάπου δεν τ έχω βρει... Αλλά βλέποντας αρκετά βιντεάκια... Θέλω να κάνω τν εξής ερώτηση... Παίζει ένα ενυδρείο να είναι βιώσιμο χωρίς φίλτρο κυρίως? Πχ γαρίδα δικό...? Βλέπω φυτεμενα φουλ... Χωρίς λιπάσματα κλπ κλπ... 

Link to comment
Share on other sites

ναι υπο ορισμένες συνθήκες κανένα απολύτως πρόβλημα, αν σε ενδιαφέρει το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ναι υπο ορισμένες συνθήκες κανένα απολύτως πρόβλημα, αν σε ενδιαφέρει το συζητάμε.

Με χαρα... 

Link to comment
Share on other sites

απο το να κάτσω να γράψω φιρμάνι ρώτα ότι θες, σε γενικές γραμμές υπάρχει το ενυδρείο χωρίς φίλτρο αλλά με κηκλοφόριτή καμιά φορά είναι απαραίτητος και εξαρτάτε απο τα ψάρια που θα έχουμε, ή χωρίς κυκλοφορική.

Σε τέτοια ενυδρεία τα ψάρια είναι σχετικά λίγα ενώ τα φυτά πολλά, αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι η ισορροπία μεταξύ της ζήτησης και της προσφοράς μεταξύ των φυτών και των ψαριών. Ενυδρεία κλειστού τύπου, δηλαδή χωρίς αλλαγές νερού και προσθήκη λιπασμάτων είναι ακόμη ποιο απαιτητικα ώς προς την ισορροπία  προσφοράς και ζήτησης. Αλλά αν βρούμε μια φορά την ισορροπία τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Από την στιγμή που θα βρούμε την ισορροπία θα πρέπει να προσέχουμε να κρατάμε την ίδια μάζα φυτών και να αποφεύγουμε της αυξομοιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

απο το να κάτσω να γράψω φιρμάνι ρώτα ότι θες, σε γενικές γραμμές υπάρχει το ενυδρείο χωρίς φίλτρο αλλά με κηκλοφόριτή καμιά φορά είναι απαραίτητος και εξαρτάτε απο τα ψάρια που θα έχουμε, ή χωρίς κυκλοφορική.

Σε τέτοια ενυδρεία τα ψάρια είναι σχετικά λίγα ενώ τα φυτά πολλά, αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι η ισορροπία μεταξύ της ζήτησης και της προσφοράς μεταξύ των φυτών και των ψαριών. Ενυδρεία κλειστού τύπου, δηλαδή χωρίς αλλαγές νερού και προσθήκη λιπασμάτων είναι ακόμη ποιο απαιτητικα ώς προς την ισορροπία  προσφοράς και ζήτησης. Αλλά αν βρούμε μια φορά την ισορροπία τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Από την στιγμή που θα βρούμε την ισορροπία θα πρέπει να προσέχουμε να κρατάμε την ίδια μάζα φυτών και να αποφεύγουμε της αυξομοιώσεις.

Με τις αλλαγές νερου τι παίζει ας πουμε? Κανονικά φαντάζομαι.... Άρα πχ σε ένα 60l θα πρέπει να έχουμε τόσους ζωντανους οργανισμους ώστε να μπορουν να συντηρηθουν... Μια καλή αναλογία ποια θα ήταν... ? Σιγουρα θα ευκολότερα φυτά με ταχύτερη ανάπτυξη κ χωρίς λιπάσματα βοηθάνε... 

Link to comment
Share on other sites

είναι δύσκολο να αναφέρω αριθμούς ψαριών και πια και τη φυτά, εδώ θέλει λίγο εμπειρία.

Σκέψου τα ψάρια σου βγάζουν αμμωνία ή οποία ένα μέρος θα καταναλωθεί απο τα φυτά και ένα άλλο μέρος απο τα βακτήρια που αν και χωρίς φίλτρο είναι εκεί.

Νο2 και αυτό ένα μέρος θα καταναλωθεί απο τα φυτά και άλλο απο τα βακτήρια και τέλος θα έχουμε το Νο3 και αυτό θα καταναλωθεί απο τα φυτά. Τώρα θα πρέπει να το ρυθμίσεις έτσι ώστε να μην καταναλώνεται όλο το ΝΟ3 αλλά να έχεις μεταξύ 10-20.

Αυτό για να το πετύχεις δεν είναι δύσκολο, αλλά ούτε και εύκολο αν δεν έχεις λιγάκι εντρύφηση σε αυτά τα θέματα. Παράδειγμα άλλες ανάγκες έχει σε Νο3 το κερατοφυλο και άλλες κούβα κτλ. όπως και η ζωντανοί οργανισμοί άλλο να έχεις 10 και άλλο 15 νέον ή άλλα ψάρια, συν τα ψάρια συν της γαρίδες.

Το να σου πως πως έτρεχε το δικό μου ή να σου πουν οι άλλοι δεν έχει νόημα γιατί άλλα φυτά είχα εγώ σε διαφορετική μάζα με διαφορετικούς οργανισμούς άλλα οι άλλοι και άλλα θα έχεις εσύ.

Τα φυτά όμως θέλουν και μάκρο και μίρκο στοιχεία αυτά η θα τα παίρνουν για ένα διάστημα απο το υπόστρωμα αν είναι ενεργό ή θα πρεσθέτεις λίπασμα εσύ.

Καμιά φορά αν έχουμε πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά νερό αρκούν η τακτικές αλλαγές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

είναι δύσκολο να αναφέρω αριθμούς ψαριών και πια και τη φυτά, εδώ θέλει λίγο εμπειρία.

Σκέψου τα ψάρια σου βγάζουν αμμωνία ή οποία ένα μέρος θα καταναλωθεί απο τα φυτά και ένα άλλο μέρος απο τα βακτήρια που αν και χωρίς φίλτρο είναι εκεί.

Νο2 και αυτό ένα μέρος θα καταναλωθεί απο τα φυτά και άλλο απο τα βακτήρια και τέλος θα έχουμε το Νο3 και αυτό θα καταναλωθεί απο τα φυτά. Τώρα θα πρέπει να το ρυθμίσεις έτσι ώστε να μην καταναλώνεται όλο το ΝΟ3 αλλά να έχεις μεταξύ 10-20.

Αυτό για να το πετύχεις δεν είναι δύσκολο, αλλά ούτε και εύκολο αν δεν έχεις λιγάκι εντρύφηση σε αυτά τα θέματα. Παράδειγμα άλλες ανάγκες έχει σε Νο3 το κερατοφυλο και άλλες κούβα κτλ. όπως και η ζωντανοί οργανισμοί άλλο να έχεις 10 και άλλο 15 νέον ή άλλα ψάρια, συν τα ψάρια συν της γαρίδες.

Το να σου πως πως έτρεχε το δικό μου ή να σου πουν οι άλλοι δεν έχει νόημα γιατί άλλα φυτά είχα εγώ σε διαφορετική μάζα με διαφορετικούς οργανισμούς άλλα οι άλλοι και άλλα θα έχεις εσύ.

Τα φυτά όμως θέλουν και μάκρο και μίρκο στοιχεία αυτά η θα τα παίρνουν για ένα διάστημα απο το υπόστρωμα αν είναι ενεργό ή θα πρεσθέτεις λίπασμα εσύ.

Καμιά φορά αν έχουμε πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά νερό αρκούν η τακτικές αλλαγές.

Εχω φτιαξει μια κατάσταση με τις απαιτήσεις τν φυτών μετά από αρκετό διάβασμα... Η οποία είναι πολυ ενημερωμένη κ αν χρειάζεται κάποιον τν διαθέτω αρκεί να βοηθησω... Λόγω επαγγέλματος ασχοληθηκα... Με ανησυχεί το ότι φαντάζομαι οτι οι ισορροπία είναι τέρμα λεπτη... Κ μια μικρή διαταραχή μπορεί να αποβεί μοιραία... Τουλάχιστον ας ξεκινήσω προσθετωντας τα φυτά... Εχεις κάποια στάνταρ ως προταση? 

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά η ισορροπία είναι λεπτή αλλά απο την άλλη δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν τέτοια ενυδρεία χωρίς να είναι συνέχεια απο πάνω τους, ή να έχουν τεράστια εμπειρία,  προφανώς το σύστημα έχεις ανοχές προς τα πάνω και προς τα κάτω, δεν θα επέλθει η καταστροφή αν ξεφύγει λίγο. 

Γενικά είναι ένα ευχάριστο πείραμα που προσωπικά θεωρώ πως πρέπει στην αρχή να δώσουμε λιγάκι παραπάνω προσοχή και μετά όλα πάνε μόνα τους.

πχ εγώ δεν έκαμνα καθόλου μετρήσεις, καμιά φορά ξεχνιόμουν να το φροντίσω και μόλις έβλεπα ότι τα φυτά δεν πήγαιναν καλά πχ λόγο ελλειψης ΝΟ3 είτε αφαιρούσα μάζα φυτών ή απλά πρόσθετα ΚΝΟ όπως μου έρχονταν την στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

θεωρητικά η ισορροπία είναι λεπτή αλλά απο την άλλη δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν τέτοια ενυδρεία χωρίς να είναι συνέχεια απο πάνω τους, ή να έχουν τεράστια εμπειρία,  προφανώς το σύστημα έχεις ανοχές προς τα πάνω και προς τα κάτω, δεν θα επέλθει η καταστροφή αν ξεφύγει λίγο. 

Γενικά είναι ένα ευχάριστο πείραμα που προσωπικά θεωρώ πως πρέπει στην αρχή να δώσουμε λιγάκι παραπάνω προσοχή και μετά όλα πάνε μόνα τους.

πχ εγώ δεν έκαμνα καθόλου μετρήσεις, καμιά φορά ξεχνιόμουν να το φροντίσω και μόλις έβλεπα ότι τα φυτά δεν πήγαιναν καλά πχ λόγο ελλειψης ΝΟ3 είτε αφαιρούσα μάζα φυτών ή απλά πρόσθετα ΚΝΟ όπως μου έρχονταν την στιγμή.

Ως προς τν περιορισμο τν λίτρων??? Δλδ πρεπει να είναι μικρό ενυδρείο κ έτσι? 

Link to comment
Share on other sites

Μπαααααα δεν παίζει ρόλο, παλιότερα λέγαμε ότι όσο ποιο μεγάλο το ενυδρείο τόσο ποιο σταθερό το σύστημα, αυτό δεν ισχύει καθόλου και το μεγάλο και το μικρό έχουν την ίδια σταθερότητα ή αστάθεια παρ' το όπως θες, απλά το μεγάλο συγχωρεί μεγάλα λάθει και το μικρό μικρά λάθει. Παράδειγμα άλλο να σου ψοφησει ένα νέον σε ενυδρείο με 150 λίτρα και άλλο σε ενυδρείο με 60 λίτρα, καταλαβαίνεις την διαφορά είναι σαν να σου ψόφησαν 3 νέον.

Link to comment
Share on other sites

https://epdf.pub/ecology-of-the-planted-aquarium-a-practical-manual-and-scientific-treatise-for-t.html

Ίσως το ποιο ενδιαφέρων βιβλίο που υπάρχει για την φυσική προσέγγιση ισοροποιας ενυδρειων.

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Μπαααααα δεν παίζει ρόλο, παλιότερα λέγαμε ότι όσο ποιο μεγάλο το ενυδρείο τόσο ποιο σταθερό το σύστημα, αυτό δεν ισχύει καθόλου και το μεγάλο και το μικρό έχουν την ίδια σταθερότητα ή αστάθεια παρ' το όπως θες, απλά το μεγάλο συγχωρεί μεγάλα λάθει και το μικρό μικρά λάθει. Παράδειγμα άλλο να σου ψοφησει ένα νέον σε ενυδρείο με 150 λίτρα και άλλο σε ενυδρείο με 60 λίτρα, καταλαβαίνεις την διαφορά είναι σαν να σου ψόφησαν 3 νέον.

Απλα. Εμένα μου φαίνεται πολυ ζόρι   είναι σαν να νομιζω οτι εχω κάνω κάτι το οποίο δεν λειτουργεί σωστά κ θα φανουν τα άσχημα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος farming again and again έγραψε:

Ίσως έχει απαντηθεί παλιοτερα κάπου δεν τ έχω βρει... Αλλά βλέποντας αρκετά βιντεάκια... Θέλω να κάνω τν εξής ερώτηση... Παίζει ένα ενυδρείο να είναι βιώσιμο χωρίς φίλτρο κυρίως? Πχ γαρίδα δικό...? Βλέπω φυτεμενα φουλ... Χωρίς λιπάσματα κλπ κλπ... 

Δες εδω-

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση .

αντε και ενα ενυδρειο δεν εχει φιλτρο , για τα βακτηρια δε γινετε καποιος να τοποθετησει καπου οπου αυτος νομιζει βιλογικο υλικο τυπου σιποραξ σε ενα τουλι;

σιγουρα δε θα εχουμε ροη απο μεσα τους αλλα δε θα γινει αποικία τους;

εγω οταν ξεκινησα το 20λιτρο εκανα κυριολεκτικα οτι να ναι.

οπως νομιζα .

οποτε εχωσα χαλικι πηρα -νερο αμμο και σιποραξ απο ενα ενυδρειο ετων φιλου τα εβαλα για μπολι , φιλτρο οχι , οξυγονο οχι , φακη του νερου και καποια φυτα ακομα ενω ειχα παντα ποθο απο πανω με ριζες φουλ μεσα .

δουλεψε πολυ καιρο σφιζοντας απο ζωη , σαλιγκαρια τα φυτα μια χαρα .

επεσε μετα κερατοφυλλο που θεριεψε , μετα εβαλα ενα φιλτρο παλιο απο ενοχες και διαβασμα απο εδω.

τωρα ειναι σωστο , με σωστο φιλτρο με βιολογικο υλικο μεσα.

μη παιρνεις ως κατι σοβαρο αυτα που γραφω αλλα μια εικονα που πηρα ηταν οτι τα φυτα οι ριζες του ποθου γενικα η φυση βρηκε τον δρομο για να εχω ενα νερο καθαρο και ενα ψαρι παντα με ορεξη .

ισως τυχερος , μαλλον τυχερος ! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτος εδω εχει κανει πολλα τετοια ενυδρεια και με ψαρια αλλα και με γαριδες. Καθομαι και τα θαυμαζω πολλες φορες. Βασιζεται και αυτος στις αρχες της Walstad.

https://www.youtube.com/channel/UC3Kk8tvhHkWMMfKBb0q0X9g/videos

Εμενα μου αρεσει πολυ και αυτη η ιδεα: 

 

 

Χρησιμοποιει πετρα λαβας και μια αντλια για φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από ενυδρεία... Αλλά αυτό χωρίς φίλτρο το έκανε ένας φίλος μου σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο 120λ... 

Τώρα τον πείρα τηλέφωνο να τον ρωτήσω και μου είπε πως στην μέση του ενυδρείου έβαλε μια μεγάλη ηφαιστειακή πέτρα όπου την άνοιξε περαιτέρω τρύπες με μεγάλη λεπτή αρίδα έτσι ώστε να δημιουργήσει διακλδόσεις και με έναν κυκλοφορητή γυρνάει το νερό γύρο γύρο απ' την πέτρα και φιλτράρεται άψογα διότι τα βακτήρια εκτός από την άμμο έχει κάνει τρέλες αποικίες εντός και εκτός τις πέτρας... Μέσα έχει κάπου στα 45 γκαπι.. Αρμονία 0 νιτρώδη 0 νιτρικά πολύ χαμηλά και αναγκάζεται να συμπληρώνει.. μάλιστα φτιάχνει δικά του λιπάσματα, Ακόμη και diy νιτρικά φτιάχνει σε ένα μικρό ενυδρειακι 20 λίτρων για να συμπληρώνει γιατί έχει πολύ χαμηλά στο άλλο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

απο βιντεο απειρα , απο απλα βαζα των 5 λιτρων μεχρι τον μυστη με το άριστο ενυδρειο που λετε .

σε κανουν να θες να πας σε καθε σπιτι και απλα να βγαλεις τα ψευτικα απο μεσα , τοσο ευκολο φαινετε και ισως ειναι.

ενα φιλτρακι καταρακτη εγω πλεον θα το εβαζα παντως .

αλλα ως σκεψη το ξεκινας - βαζεις φυτα - περιμενεις , περιμενεις ομορφα ομως , οχι αψυχα και κρυα οπως σε ενυδρειο διχως φυτα , και μολις δεις οτι αυτο παει , τον βρηκε τον δρομο , τα φυτα θα στο πουν , βαζεις ψαρακια και εχεις εναν παραδεισο !  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο τυπος με τα βιντεάκια το έχει πάει σε άλλο λεβελ... Απλά έχει τρέλα θέματα κ αυτός όπως τον έχω παρατηρήσει... Απλά νομίζω  ότι βγάζει σε βίντεο ότι καλυτερο έχει... Τώρα αυτό με τν πέτρα με τις τρυπες δεν τ επιασα κ πολυ... Αλλά μια δοκιμή θα μας πείσει όλους... Διαβάζοντας δεν νομίζω ότι είναι τραγικά δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια δεν ζουν μόνο στο φίλτρο. Απλά εκεί είναι οι περισσότερες αποικίες γιατί τους προσφέρουμε ευνοικές συνθήκες (πορώδης επιφάνειες με το βιολογικό υλικό/σφουγκάρι, και κυκλοφορία του νερού), κατά τα άλλα αποικίες υπάρχουν σε όλο το ενυδρείο, σε άμμο, χαλίκι, πέτρες, ξύλα κλπ. Δεν έχετε δει χρυσόψαρα σε στέρνες; Ούτε κυκλοφορητές, ούτε φίλτρα, ούτε τάισμα, ούτε τίποτα. Μόνο μια αντλία για να ποτίζει όποιος την έχει και αναπλήρωση με το νερό της βροχής και τα ψάρια ζούνε εκεί δεκαετίες και γεννάνε κιόλας. Φυσικά άλλος ο όγκος του νερού εκεί κι άλλη η δουλειά που μπορεί να κάνει η φύση με εκείνες τις συνθήκες. Αν το επιχειρούσα ποτέ θα ήταν σε τουλάχιστον 50-60 λίτρα, καταπράσινο με καμιά γαρίδα κι άντε 1-2 ψαράκια αφού είχα σιγουρευτεί πως τα "αντέχει" το σύστημα.

 

Ερώτηση: τις αλλαγές τις κάνουμε μόνο για τα νιτρικά; Δεν το κάνουμε επίσης για να ανανεώνονται ιχνοστοιχεία, μέταλα κλπ που παίρνουν από το νερό οι οργανισμοί;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Ερώτηση: τις αλλαγές τις κάνουμε μόνο για τα νιτρικά; Δεν το κάνουμε επίσης για να ανανεώνονται ιχνοστοιχεία, μέταλα κλπ που παίρνουν από το νερό οι οργανισμοί;

Αν μιλαμε για φυτεμενο - 100% ναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...