Jump to content

Guppy


Gmm

Recommended Posts

πριν 38 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ναι καλυτερα ετσι, εαν εχεις prime βαλε τριπλη δοση και εαν εχεις καποιο θερμοστατη και μικρο φιλτρακη βαλτο ξαπλωτο να βαραει την επιφαβεια του νερου.

Δεν ειναι πολλα τα γκαπυ αλλα το ενυδρειο δεν εχει λιτρα....

Σου ευχομαι τα καλυτερα!!

 

Φιλτρα δεν έχω αεραντλια έχω κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα στο ενυδρείο μου Εμινέ ένα αρσενικό με μια θηλυκό και το κυνηγάει συνέχεια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Τώρα στο ενυδρείο μου Εμινέ ένα αρσενικό με μια θηλυκό και το κυνηγάει συνέχεια  να βαλω αλλά 2 θηλυκά?

 

Link to comment
Share on other sites

Σουρυ Gmm αλλα επρεπε να φυγω. Αν έχεις μόνο αεραντλια τοτε μπορεις να φτιαξεις ενα προχειρο αεροφιλτρο _________________5a89c5d9d5ad4.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

φιλτρο.JPG

Ευχαριστώ πολύ θα το προσπαθήσω 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση σήμερα εκεί που έπινα των καφέ μου και συζητώντας με έναν φίλο για τα ενυδρεία μας άκουσε την κουβέντα μας ενας κύριος μεγάλης ηλικίας και αφού μιλήσαμε ώρες μετά προθυμοποιήθηκε και μας έδωσε και μερικά ψαράκια και αφού πήγαμε σπίτι του μήναμε έκπληκτοι και οι δύο.

Είχε ένα τεραστιο ενυδρείου μας είπε γιρο στα 680 l το είχε 11 χρόνια .  Εγώ όπως το υπολόγισα ήταν το μήκος του στα 2 μέτρα τέλος πάντων εκεί που ήθελα να καταλήξω ήταν πως μου είπε πάντα λίγο αλατακι να βάζεις κάνει καλό στα γκαπυ. Ισχύει αυτό?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

 

Εγώ αυτήν την στιγμή έχω στην κατοχή μου αλατα Epsom χορις προσμίξεις αυτό κάνει η πρέπει να πάρω ενυδριακο αλάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Gmm και καλη εβδομαδα.

Εαν εχεις ενα νερο δικτιου προς το σκληρο δηλαδη 15 με 20 GH το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις τις κλασσικες αλλαγες νερου εβδομαδιαιος μια που τα αλατα εχουν την ταση να οξειδωνονται και να κατακρημνιζονται λογω των οξεων που συσσωρεύονται στο ενυδρειο μας. Το pH των νερών γενικά µειώνεται όσο η υδάτινη µάζα ενηλικιώνεται. Μια νέα υδάτινη µάζα είναι συνήθως αλκαλική (pH>7) και σιγά-σιγά µε τον χρόνο γίνεται όξινη (pH<7). Αυτό οφείλεται κυρίως στη συγκέντρωση οργανικού υλικού, που εκλύει CO2 όταν αποσυντίθεται.  Επίσης μειωνεται από την οξείδωση της αµµωνίας, που προέρχεται από τις τροφες και τα αποβλυτα των ψαριων σαν λίπασµα.

Το Epsom απο μονο του δεν ειναι η λυση. Πρεπει να εχουμε την σωστη ισοροποια ασβεστιου και μαγνησιου για να εχουμε τις σωστες παραμετρους στο νερο μας.

Μπορεις να βαλεις και καποιες ασβεστολιθικες πετρες μεσα εαν το νερο σας δεν ειναι και πολυ σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα Gmm και καλη εβδομαδα.

Εαν εχεις ενα νερο δικτιου προς το σκληρο δηλαδη 15 με 20 GH το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις τις κλασσικες αλλαγες νερου εβδομαδιαιος μια που τα αλατα εχουν την ταση να οξειδωνονται και να κατακρημνιζονται λογω των οξεων που συσσωρεύονται στο ενυδρειο μας. Το pH των νερών γενικά µειώνεται όσο η υδάτινη µάζα ενηλικιώνεται. Μια νέα υδάτινη µάζα είναι συνήθως αλκαλική (pH>7) και σιγά-σιγά µε τον χρόνο γίνεται όξινη (pH<7). Αυτό οφείλεται κυρίως στη συγκέντρωση οργανικού υλικού, που εκλύει CO2 όταν αποσυντίθεται.  Επίσης μειωνεται από την οξείδωση της αµµωνίας, που προέρχεται από τις τροφες και τα αποβλυτα των ψαριων σαν λίπασµα.

Το Epsom απο μονο του δεν ειναι η λυση. Πρεπει να εχουμε την σωστη ισοροποια ασβεστιου και μαγνησιου για να εχουμε τις σωστες παραμετρους στο νερο μας.

Μπορεις να βαλεις και καποιες ασβεστολιθικες πετρες μεσα εαν το νερο σας δεν ειναι και πολυ σκληρο.

Epsom ηταν να βαλει για δυσκοιλιοτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Epsom ηταν να βαλει για δυσκοιλιοτητα.

Ααα, οκ! :) 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μολις ειδα πως εχεις GH 6. Δεν βαζεις δισκους καλυτερα.... :) 

Το αλατακι τους το θελει. Μπορεις να ριχνεις μιση κοφτη κουταλια χοντροκοκκου τυροκομικου αλατιου αλλα εαν εχεις φυτα δεν στο συνηστω, καλυτερα  λιγη μαρμαροσκοnη ή σε ενυδρειακο σαν αυτο

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2020 at 1:45 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Τωρα μολις ειδα πως εχεις GH 6. Δεν βαζεις δισκους καλυτερα.... :) 

Το αλατακι τους το θελει. Μπορεις να ριχνεις μιση κοφτη κουταλια χοντροκοκκου τυροκομικου αλατιου αλλα εαν εχεις φυτα δεν στο συνηστω, καλυτερα  λιγη μαρμαροσκοnη ή σε ενυδρειακο σαν αυτο

ΕΧΩ πάρει το seachem salt brackish 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gmm έγραψε:

ΕΧΩ πάρει το seachem salt brackish 

Περιμενε οπως ειπαμε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...