Jump to content

κάποιος αναγνωρίζει την ασθένεια;;


Recommended Posts

Παιδιά αυτό μήπως ξέρει κανείς τι ειΝαι? Εδώ και 3 4 μέρες ο αυτοκράτορας μου κολυμπάει στο πλάι και κρύβεται μήπως είναι βακτήριο; Επίσης και Ο κλόουν έχει αυτά τα σημάδια  να πω ότι ένας πορτοκαλί κλόουν μου πέθανε σήμερα...

20200303_203339.jpg

20200303_203213.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κανεις κάτι με το μέλαφιξ. Μπορείς να βγάλεις καθαρές φωτό? Η και βίντεο? Απο αυτές τις φωτό δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να είναι. 

 

Επίσης έχεις στο ενυδρείο κοράλλια/ασπόνδυλα? Γιατί αν έχεις μας περιορίζει στην όποια θεραπεία. Έχεις ενυδρείο καραντίνα/νοσοκομείο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Δεν θα κανεις κάτι με το μέλαφιξ. Μπορείς να βγάλεις καθαρές φωτό? Η και βίντεο? Απο αυτές τις φωτό δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να είναι. 

 

Επίσης έχεις στο ενυδρείο κοράλλια/ασπόνδυλα? Γιατί αν έχεις μας περιορίζει στην όποια θεραπεία. Έχεις ενυδρείο καραντίνα/νοσοκομείο? 

Έχω ένα αλλά είναι άδειο αν το γεμίσω και βάλω τα ψάρια δεν θα υπάρξει πρόβλημα; έριξα  melafix  τελικά μιας που δεν έχω κάτι καλύτερο να βάλω.... έχω Κοραλία Ναι ασπόνδυλα όχι μου τα έφαγε το valentiny!

Link to comment
Share on other sites

ποιο καθαρές φώτος θα βοηθουσαν όντως. 

 

Ξεκινά προληπτικά ταισμα με σκορδόζουμο . 

Τρωνε αν τα ταίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παράσχο, το έχουμε πει πολλές φορές και δυστυχώς επιβεβαιωνόμαστε. 

Το ενυδρείο σου με τον εξοπλισμό που έχεις είναι εντελώς ακατάλληλο για να κρατήσει ζωντανά. Το πρόβλημα εκεί βρίσκεται.

 

Αν θες να κάνεις κάτι πραγματικά στήσε σωστά το ενυδρείο με κατάλληλο εξοπλισμό. 

Θεραπεία απόλυτα αποτελεσματική στο reef δεν υπάρχει. Το σκορδόζουμο σε ένα σωστά στημένο ενυδρείο και σε ψάρια που τρώνε κάνει θαύματα. Στο δικό σου όμως που δουλεύει χωρίς σκίμμερ, χωρίς μηχανικό, χωρίς χημικό και χωρίς refugium δε ξέρω τι επιλογές υπάρχουν. 

 

Είναι για αυτό το λόγο που λέγαμε στα προηγούμενα προβλήματα που είχες ότι δεν εχει νόημα να αντιμετωπίζεις με φάρμακα μία έξαρση άλγης αν δεν στήσεις σωστά το ενυδρείο γιατί το πρόβλημα θα εμφανιστεί σε άλλη μορφή (είτε κάποια άλλη άλγη) ή στα ζωντανά σου. 

 

Βάλε σκορδόζουμο στην τροφή αν τρώνε, αλλά μην περιμένεις θαύματα αν το ενυδρείο δε στηθεί σωστά. 

Σε νοσοκομείο χωρίς πάλι στοιχειώδη εξοπλισμό δεν έχει κανένα νόημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ασθένεια στον αυτοκράτορα νομίζω βλέπω άσπρα στίγματα αν και δε φαίνεται καθαρά. Στο κλόλουν δε φάινονται στίγματα αλλά είναι σίγουρα πολύ στρεσσαρισμένο. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Όσο για την ασθένεια στον αυτοκράτορα νομίζω βλέπω άσπρα στίγματα αν και δε φαίνεται καθαρά. Στο κλόλουν δε φάινονται στίγματα αλλά είναι σίγουρα πολύ στρεσσαρισμένο. 

 

Έχεις  δίκιο... Έχω βγάλει όλα τα ψάρια τα έχω βάλει σε ένα 140 λίτρα με φρέσκο νερό θερμαντηρα κυκλοφορητη και οξυγόνο  θα βαλω και ενα εξωτριξο φίλτρο κ θα κάτσουν εκεί μεχρι και αν γίνουν καλά..... εχω παρει και σκιμερ και σημερα θα το βαλω μεσα να δω τι θα κανω εχω αφησει τα κοραλια μεσα μονο μεχρι να κατεβασω τις τιμες δεν βαζω τιποτα μεσα... οσο για το ζήτημα μου έχω κανονίσει με έναν φίλο να πάρω το δικό του με έτοιμο σαμπ κλπ αλλά θέλω κανένα μήνα και μέχρι να ετοιμαστεί το καινούριο το δικό του... Όταν το πάρω θα τα κάνω όλα επιγραμματικά... βαρέθηκα να περιμένω τον ξυλουργό και μαγικές λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Όσο για την ασθένεια στον αυτοκράτορα νομίζω βλέπω άσπρα στίγματα αν και δε φαίνεται καθαρά. Στο κλόλουν δε φάινονται στίγματα αλλά είναι σίγουρα πολύ στρεσσαρισμένο. 

 

 

πριν 17 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Παράσχο, το έχουμε πει πολλές φορές και δυστυχώς επιβεβαιωνόμαστε. 

Το ενυδρείο σου με τον εξοπλισμό που έχεις είναι εντελώς ακατάλληλο για να κρατήσει ζωντανά. Το πρόβλημα εκεί βρίσκεται.

 

Αν θες να κάνεις κάτι πραγματικά στήσε σωστά το ενυδρείο με κατάλληλο εξοπλισμό. 

Θεραπεία απόλυτα αποτελεσματική στο reef δεν υπάρχει. Το σκορδόζουμο σε ένα σωστά στημένο ενυδρείο και σε ψάρια που τρώνε κάνει θαύματα. Στο δικό σου όμως που δουλεύει χωρίς σκίμμερ, χωρίς μηχανικό, χωρίς χημικό και χωρίς refugium δε ξέρω τι επιλογές υπάρχουν. 

 

Είναι για αυτό το λόγο που λέγαμε στα προηγούμενα προβλήματα που είχες ότι δεν εχει νόημα να αντιμετωπίζεις με φάρμακα μία έξαρση άλγης αν δεν στήσεις σωστά το ενυδρείο γιατί το πρόβλημα θα εμφανιστεί σε άλλη μορφή (είτε κάποια άλλη άλγη) ή στα ζωντανά σου. 

 

Βάλε σκορδόζουμο στην τροφή αν τρώνε, αλλά μην περιμένεις θαύματα αν το ενυδρείο δε στηθεί σωστά. 

Σε νοσοκομείο χωρίς πάλι στοιχειώδη εξοπλισμό δεν έχει κανένα νόημα.

 

 

Το σκορδοζουμο πως το κανω;

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2020 at 10:28 ΠΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

ποιο καθαρές φώτος θα βοηθουσαν όντως. 

 

Ξεκινά προληπτικά ταισμα με σκορδόζουμο . 

Τρωνε αν τα ταίσεις?

Έφαγαν όλα εκτός από τον αυτοκράτορα από χθες το βράδυ τα έχω βάλει αλλού θα δω σήμερα αν τρώνε...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Parasxos said:

 Έχω βγάλει όλα τα ψάρια τα έχω βάλει σε ένα 140 λίτρα με φρέσκο νερό θερμαντηρα κυκλοφορητη και οξυγόνο  θα βαλω και ενα εξωτριξο φίλτρο κ θα κάτσουν εκεί μεχρι και αν γίνουν καλά..... 

Χωρίς βράχο για βιολογία; 

Μόνο χειρότερα μπορεί να γίνουν. 

Το φρέσκο νερό ήταν φρέσκο τη στιγμή που το ετοίμασες, μετά από μερικές ώρες με ψάρια μέσα χωρίς βιολογία δε θα έιναι καθόλου φρέσκο.

 

Το στρες που προκαλείται σε ενυδρεία νοσοκομεία αν δεν είναι σωστά στημένα είναι πολύ μεγαλύτερο. 

Αν θες να κάνεις σωστή θεραπεία βάζεις όπωςσδήποτε ζωνταντό στρωμένο βράχο, κρατάς τις άλλες παραμέτρους όσο πιο σταθερές γίνεται  και κάνεις θεραπαεία. Αν τα ψάρια δεν έχουν ταλαιπωρηθεί ήδη πολύ, θα επανέλθουν αν γίνει σωστή θεραπαεία. 

Σε καμιά περίπτωση όμως δε γίνεται θεραπεία με απλά νερό θερμαντήρα και αεραντλία. 

 

Στο εξωτερικό φίλτρο τι έχεις σκοπό να βάλεις;

 

Υ.Γ. Εννοείται όμως πως αν κάνεις θεραπεία με χαλκό που είναι και η μόνη αποτελεσματική, ο βράχος μετά πέταμα... Δε μπαίνει ξανά στο ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Parasxos said:

Έφαγαν όλα εκτός από τον αυτοκράτορα από χθες το βράδυ τα έχω βάλει αλλού θα δω σήμερα αν τρώνε...

Αγοράζεις έτοιμο, έχουν αρκετές εταιρείες ενυδρειακών προιόντων. 

Ή λιώνεις εσύ σκόρδα και χρησιμοποιείς το ζουμί τους. και ταυτόχρονα όμως μυρίζει όλο το σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Χωρίς βράχο για βιολογία; 

Μόνο χειρότερα μπορεί να γίνουν. 

Το φρέσκο νερό ήταν φρέσκο τη στιγμή που το ετοίμασες, μετά από μερικές ώρες με ψάρια μέσα χωρίς βιολογία δε θα έιναι καθόλου φρέσκο.

 

Το στρες που προκαλείται σε ενυδρεία νοσοκομεία αν δεν είναι σωστά στημένα είναι πολύ μεγαλύτερο. 

Αν θες να κάνεις σωστή θεραπεία βάζεις όπωςσδήποτε ζωνταντό στρωμένο βράχο, κρατάς τις άλλες παραμέτρους όσο πιο σταθερές γίνεται  και κάνεις θεραπαεία. Αν τα ψάρια δεν έχουν ταλαιπωρηθεί ήδη πολύ, θα επανέλθουν αν γίνει σωστή θεραπαεία. 

Σε καμιά περίπτωση όμως δε γίνεται θεραπεία με απλά νερό θερμαντήρα και αεραντλία. 

 

Στο εξωτερικό φίλτρο τι έχεις σκοπό να βάλεις;

 

Υ.Γ. Εννοείται όμως πως αν κάνεις θεραπεία με χαλκό που είναι και η μόνη αποτελεσματική, ο βράχος μετά πέταμα... Δε μπαίνει ξανά στο ενυδρείο σου.

Όπως και είπες μας άφησαν και το Νάσο και Ο αυτόκρστορας... οπότε τα μας έμειναν το blue tang το τριγκερ και Ο μεγάλος μαύρος κλόουν Α και τα νταμσελ να πω εδώ ότι αυτά ζουν σε άλλο κόσμο και τρώνε και είναι μέσα στην χαρά έκανα 60% αλλαγή και πίσω στο ενυδρείο φουλ σκιμερ καθαρισμα και ελπίζω να πέσουν τα θρεπτικά...λίγο υπομονή ακόμη μέχρι να πάρω το άλλο ενυδρείο που είναι κομπλέ να ηρεμήσω και επιτέλους να στήσω κάτι σωστό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...