Jump to content

Guppy ''φουσκα'' εγγυος η οχι


Φορις3

Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα..

Μετα απο αρκετες ωρες διαβασματος ως ''νεος'' στο φορουμ εχω να κανω και εγω μια ερωτηση για την θυλικια μου γκαπυ!

Οταν την πειρα δεν ηταν φουσκωμενη αλλα μετα απο λιγες μερες αρχισε να φυσκωνει και υπεθεσα πως ηταν εγκυος λογο και τωου χαρακτηριστικου στιγματος στο κατω πισω μερος, ομος ο καιρος περασε και γεννα δεν εγεινε ουτε υποχωρισε το φουσκομα.

Σημερα συμπληρονοντε περιμου 3 μηνες σε αφτην την κατασταση. 

Για πειτε καμια γνωμη

guppy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν τρωει καλα και ειναι ζωηρη, δεν υπαρχει προβλημα. Κανονικα σε 40 ημερες γεννανε, αλλα αν ειναι στρεσσαρισμενη συνεχεια.....

Πόσα ψαρια ακομα εχεις στο ενυδρειο(αν ειναι γκαπυ, πόσα αρσενικα και πόσα θηλυκα); Εχεις φυτα;Λιτρα ενυδρειου; Θερμοκρασια κ.α.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν τρωει καλα και ειναι ζωηρη, δεν υπαρχει προβλημα. Κανονικα σε 40 ημερες γεννανε, αλλα αν ειναι στρεσσαρισμενη συνεχεια.....

Πόσα ψαρια ακομα εχεις στο ενυδρειο(αν ειναι γκαπυ, πόσα αρσενικα και πόσα θηλυκα); Εχεις φυτα;Λιτρα ενυδρειου; Θερμοκρασια κ.α.

η συμπεριφορά της είναι άριστη και συνυπάρχει καλά με τα υπόλοιπα τρία θηλυκά και ένα αρσενικό... επίσης τέσσερεις θηλυκούς ξιφοφορους και έναν αρσενικό. Δύο κορυντορας έναν πλεκο και δύο μωρά ξιφοφορους σε ένα ενυδρείο με τεχνιτη διακόσμηση των 80 λίτρων (75 καθαρά) στους 25-26 βαθμούς

IMG_20200307_195234.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν περιμένεις μωρά, ισως να σκεφτεις να την βάλεις ξεχωριστά, τα πλατυς και οι ξιφοιφοροι γενικά, "ειδικευονται στους νεογέννητους μεζέδες", δεν αφήνουν ακόμα και τα δικά τους... δύσκολο σταυρόλεξο για μη φυτεμένο με πολλους κρυψώνες ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τα πλαστικα και βαλε ζωντανα φυτα - ειναι πολυ πιο ομορφα και χρησιμα σε ενα ενυδρειο και αντι για μεγαλες πετρες βαλε μια ριζα, θα εχεις αλλη εικονα - πιο φυσικη....και τα ψαρακια σου θα χαρουν με τετοιες αλλαγες. :)

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε τα πλαστικα και βαλε ζωντανα φυτα - ειναι πολυ πιο ομορφα και χρησιμα σε ενα ενυδρειο και αντι για μεγαλες πετρες βαλε μια ριζα, θα εχεις αλλη εικονα - πιο φυσικη....και τα ψαρακια σου θα χαρουν με τετοιες αλλαγες. :)

Αυτό θα ήταν τέλειο. Αλλά είμαι στο νοίκι οπότε είναι δύσκολο.. Με την ρίζα δεν θα έχω αλλαγή στην καθαρότητα του νερού?..και όσο για το αρχικό μου ερώτημα πιστεύεις πως είναι έγκυος η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...