Jump to content

ρίζες φυτών παντού


Recommended Posts

έχω, μικρο 30 λίτρα, φυτεμενο με κυριως λουντβιγκιες και καμπόμπες υποβοηθούμενο με CO2, φωτισμός με led για υδροπονία, (φάσμα μπλε και κόκκινο)

ερώτηση 1, τα φυτα μου, τα οποία κλαδευω σχεδόν εβδομαδιάιως, εχουν και βγαζουν ριζες στους μίσχους, ειναι φυσιολογικό?

ερώτηση 2, να τα αφήσω να κανουν οροφή και να σκιάσουν το χώρο κάτω απο αυτά, η καλα κάνω που τα τριμάρω συνέχεια ωστε να έχω φως στο βυθό?

βλέπω καποια ενυδρεία, φυτεμένα, τα οποία έχουν canopy  και τα νερα ειναι σκιασμένο απο κάτω... ποια ειναι η θέση σας?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

ερώτηση 1, τα φυτα μου, τα οποία κλαδευω σχεδόν εβδομαδιάιως, εχουν και βγαζουν ριζες στους μίσχους, ειναι φυσιολογικό?

ναι είναι φυσιολογικό

ερώτηση 2, να τα αφήσω να κανουν οροφή και να σκιάσουν το χώρο κάτω απο αυτά, η καλα κάνω που τα τριμάρω συνέχεια ωστε να έχω φως στο βυθό?

βλέπω καποια ενυδρεία, φυτεμένα, τα οποία έχουν canopy  και τα νερα ειναι σκιασμένο απο κάτω... ποια ειναι η θέση σας?

ευχαριστώ

εξαρτάτε αν η σκιά που κάνουν δεν ενοχλεί άλλα φυτά στην ανάπτυξη και σε αρέσει το αποτέλεσμα τα αφήνεις να μεγαλώσουν αν εμποδίζουν την ανάπτυξη κάποιον άλλων φυτών τότε τα κλαδεύεις.

Γενικά γούστα είναι αυτά συν ότι υπάρχουν ψάρια που γουστάρουν τα φυτά στην επιφάνεια και τα σκιερά ενυδρεία και άλλα όχι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,

οχι δεν εχω κατι στο βυθό, λιγο απο αυτο το ερπον μικροφυλλο κούβας? νομιζω το λέμε...

τρεχω και ozone generator με redox controller στα 170mv όριο... για διαυγέστερο και καθαρότερο απο παθογένια νερό...

ολα πανω σε ενα παλιό iks, υπερβολή, αλλα το ειχα... τώρα αλλάζω τη σύνθεση απο ζωοτόκα σε cherry γαρίδες...

το νερό μου είναι απο βρύση, 11dGk, πολύ ψηλά... πρέπει να βάλω όσμωση...

και πάλι ευχαριστω...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, dearangelo said:

ευχαριστώ,

οχι δεν εχω κατι στο βυθό, λιγο απο αυτο το ερπον Hemianthus callitrichoides aka dwarf baby tears  νομιζω το λέμε...

τρεχω και ozone generator με redox controller στα 170mv όριο... για διαυγέστερο και καθαρότερο απο παθογένια νερό...

ολα πανω σε ενα παλιό iks, υπερβολή, αλλα το ειχα... τώρα αλλάζω τη σύνθεση απο ζωοτόκα σε cherry γαρίδες...

το νερό μου είναι απο βρύση, 11dGk, πολύ ψηλά... πρέπει να βάλω όσμωση...

και πάλι ευχαριστω...

 

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το συγκεκριμένο φυτό χρειάζεται αυξημένο φως και να μην σκεπάζετε επισκιάζεται από άλλα φυτά Γενικά όλα τα έρποντα φυτά στον βυθό ενοχλούνται στην ανάπτυξή τους από τη σκιά που κάνουνε τα άλλα φυτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Χρήστος said:

Ειδικά το συγκεκριμένο φυτό χρειάζεται αυξημένο φως και να μην σκεπάζετε επισκιάζεται από άλλα φυτά Γενικά όλα τα έρποντα φυτά στον βυθό ενοχλούνται στην ανάπτυξή τους από τη σκιά που κάνουνε τα άλλα φυτά

ειναι ενα πολυ μικρο ενυδρειο, οχι κυβος, με πλάτοσ μόλις 27 εκατοστά, πρακτικά δυσκολο να κανεις συστάδα απο φυτά, γεμίζει αμεσως, να φανατστεις, σε κατάσταση "κλαδεμέμου", μένει μονο 4-5 ημέρες, μετα κλεινει... αν κοψω λιπασμα και co2, θα πρεπει να σβησω και τα φωτα... αστα, οριακά το κρατάω σε λογαριασμο... ηθελε γιαλα τουλάχιστον 60 λίτρα, να δεις φυτα... τωρα μόνο μικρόφυλλα φυτα... ταιριαζουν στην κλίμακα αυτή...

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

ευχαριστώ,

οχι δεν εχω κατι στο βυθό, λιγο απο αυτο το ερπον μικροφυλλο κούβας? νομιζω το λέμε...

τρεχω και ozone generator με redox controller στα 170mv όριο... για διαυγέστερο και καθαρότερο απο παθογένια νερό...

ολα πανω σε ενα παλιό iks, υπερβολή, αλλα το ειχα... τώρα αλλάζω τη σύνθεση απο ζωοτόκα σε cherry γαρίδες...

το νερό μου είναι απο βρύση, 11dGk, πολύ ψηλά... πρέπει να βάλω όσμωση...

και πάλι ευχαριστω...

Αν πάρεις neocaridina, δεν υπάρχει θεμα. Αν θέλεις crs - θα χρειαστείς  Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτιστικο χρησιμοποιεις, εχεις καποιο λινκ; Ψαχνω και γω led ευραιου φασματος για μικρο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευρεως φασματος, μην ακους εμενα τον ανορθογραφο. Ειναι καλυτερες για την αναπτυξη των φυτων απο οτι το απλο λευκο led. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

here it goes!

μετα απο πολλή έρευνα, κατέληξα στην λογική των καλλιεργητών φούντας, η ερώτηση που έβαλα στον εαυτό μου ηταν, ποιός πραγματικά νοιάζεται να καλλιεργήσει σε κλειστό χώρο, να έχει ανάπτυξη φυτων και παραγωγές κλπ?, οπότε η απάντηση ήταν εκει, μετα.... κοιταξα σε τι φάσμα, δηλαδή ποιές συχνότητες φωτός ευνοούν περισσότερο την ανάπτηξη, βρήκα λοιπόν πως υπάρχει μια βασική θεωρία που ισχύει απο τη δεκαετία του '70, νομίζω...

βασικά η γραφική απόδωση απορρόφησης του φάσματος απο τα φυτα, είναι περίπου αυτη,

διαφέρει ελαφρα απο φυτο σε φυτο...αλλα "this will do the trick"

image.png.4318bc0c3a9f1991ba04a139b2359165.png

 

υπάρχουν διάφορα σαϊτς να ενημερωθείτε...

(https://www.lumigrow.com/learning-center/blogs/the-definitive-guide-to-grow-light-spectrum/) δηλαδή αυτό το διάγραμμα που εχουμε δει οι περισσότεροι απο εμας.. αυτο είναι περίπου το επιδιωκόμενο, οταν προσπαθούμε να βαλουμε διαφορα κοκκινα και μπλε εντάκια σε ενα φωτιστικο, ετσι, μετα απο πολύ ψάξιμο, έπεσα επανω σε αυτα τα λεντ, που συνδυάζουν ακριβως αυτό, δηλαδή το φασμα που παραγουν είναι περίπου η μπλέ γραμμη... σας δίνω το λινκ του ημπέη που τα παρήγγειλα. πολλά λένε οτι κάνουν αλλα κυκλοφορει πολλή απατεωνιά... αυτοί εδω έχουν ενα λεντ ειδικα για φυτα, plant spectrum...

https://www.ebay.com/itm/3W-Epistar-Bridgelux-Epileds-LED-Grow-Aquarium-Lights-PCB-Heat-sink-Chips-DIY/271840695294?hash=item3f4af7d3fe:m:m8dwILD57Mu32CQZuqUU0xA

επιλέξτε τα

 

image.png.7ee542e1b624eab688b815bbcd786c80.png

image.thumb.png.3a3319bffa20e4a769d5e7271805f4cc.png

 

 

Αυτή τη στιγμή έχω 12 κομματάκια σε να ενυδρείο 30 μόλις λίτρων και ειναι καπως κοκκινοπα τα χρώματα αλλα πάει πολύ δυνατά σε παραγωγή χόρτων, τελευταία αγόρασα καποια λεντα ακόμα σε μπλε, πράσινο, ασπρο στα 6500Κ και θα αλλάξω λίγο το hue, θα βγ'αλω κανα τεσσαρι απο τα αρχικά και θα βαλω μπλέ να το φτιάξω πιο ψυχρό λίγο...

image.png.107e0cf981b01ee7aa9aba239c79d13b.png

ευχομαι να μην κουρασα, οι κατασκευαστές φωτιστικών δεν δίνουν στοιχεια και αρα ειναι δυσκολο να βρεις και να κατασκευασεις diy, αυτα τα λεντ δουλεψαν, δεν εχω αλγη παρα ελαχιστη, το ενυδρείο μου ειναι μόλις 3 μηνών...

τι άλλο?

ρωτήστε ...

20200221_081258.jpg

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.stinportasou.gr/e-shop/eidi-kipou/fos-led-anaptyxis-fyton-full-spectrum-lampa-thermokipiou-enydriou-plant-grow-led-lamp/?ref=bestprice.gr

https://ledmagonisstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=2422&ref=bestprice.gr

κατι τετοιο δηλαδη που βλεπω στις φωτογραφιες (εαν δειχνουν σωστα) εχεις σαν χρωματισμο ;

Link to comment
Share on other sites

@dearangelo Δεν ξέρω αν προσωπικά σε αρέσει το αποτέλεσμα, αλλά στα ενυδρεία  μας δεν θέλουμε να μεγαλώσουμε μαρουλάκια και σπανάκια :)  αλλά φυτά υδρόβια με έναν φυσιολογικό τρόπο ανάπτυξη και φυσιολογικά φύλα κτλ.

Πέρα απο αυτό δεν βλέπεις τα πραγματικά χρώματα των φυτών των ψαριών και γενικά έχεις ένα αφύσικο θα έλεγα διαστημικό αποτέλεσμα.

Το θέμα φωτισμός του ενυδρείου είναι ποιο απλό απο όσο αρκετοί νομίζουν και δεν θέλει τίποτα παραπάνω απο καλά ποιοτικά Led με πολλά λουμεν και κελβιν μεταξύ 4500-6500 και όλα θα πάνε ρολόι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρήστος said:

@dearangelo Δεν ξέρω αν προσωπικά σε αρέσει το αποτέλεσμα, αλλά στα ενυδρεία  μας δεν θέλουμε να μεγαλώσουμε μαρουλάκια και σπανάκια :)  αλλά φυτά υδρόβια με έναν φυσιολογικό τρόπο ανάπτυξη και φυσιολογικά φύλα κτλ.

Πέρα απο αυτό δεν βλέπεις τα πραγματικά χρώματα των φυτών των ψαριών και γενικά έχεις ένα αφύσικο θα έλεγα διαστημικό αποτέλεσμα.

Το θέμα φωτισμός του ενυδρείου είναι ποιο απλό απο όσο αρκετοί νομίζουν και δεν θέλει τίποτα παραπάνω απο καλά ποιοτικά Led με πολλά λουμεν και κελβιν μεταξύ 4500-6500 και όλα θα πάνε ρολόι. 

προσπάθησα να δώσω μια λεπτομερή εικόνα, μίλησα και για το χρώμα ειπα θα προσθεσω μπλε για να το βελρτιώσω, αν εσυ καταλαβες πως μιλουσα για σπανακια και ντοματούλες... πετας στα αχρηστα ολη την πληροφορία που έδωσα... τα Κ και τα λουμεν σημαίνουν ένταση, εγω μίλησα για στοχευμένη συχνότητα, αλλωστε και κατι που δεν ειπα, τα απλά λεντάκια με γεμισαν ενα σωρό άλγες στην αρχή, και τα πεταξα, αυτή ειναι η τεκμηριωμένη μου άποψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, george rapp said:

https://www.stinportasou.gr/e-shop/eidi-kipou/fos-led-anaptyxis-fyton-full-spectrum-lampa-thermokipiou-enydriou-plant-grow-led-lamp/?ref=bestprice.gr

https://ledmagonisstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=2422&ref=bestprice.gr

κατι τετοιο δηλαδη που βλεπω στις φωτογραφιες (εαν δειχνουν σωστα) εχεις σαν χρωματισμο ;

ναι, περιπου, γι αυτό και εχω σκοπό να προσθεση μπλέ και πρασινο, ισως και ενα UV... δεν θα επαιρνα μια λάμπα τετοια μόνο, αν κοιτάξεις τα φωτα που πουλανε, θα δεις τα πιο σοβαρά έχουν και τετοια χρωματα λεντ και μπλε και πρασινο και λευκο στα 6500κ, διαβασε λίγο, εστω κι αν αγοράσεις ενα φτηνο κινέζικο, να ξερεις τιε πρεπει να πάρεις...

στο δικο μου εχω εκτος απο τα "κοκκινο-μπλε" και λευκα στα 6500κ 4 λεντακια των 3w έκαστο...

αυτα...αλλα ψαξε και θα δεις τι εννοώ...διάβασε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να υποτιμήσω της γνώσεις σου όποιες και να είναι αυτές, ούτε πετώ στον κάδο των αποπατημάτων ότι προανέφερες, άλλα για να τεκμηριώσεις κάτι θέλει δουλειά και πειραματισμούς και δοκιμές με πολλά λεντάκια απο διαφορετικές μάρκες και ποιότητες και όχι μόνο μια φορά. Πρέπει να ψάξεις να μάθεις και της αναλογίες απο το πράσινο το λευκό το κόκκινο το μπλε και να δημιουργήσεις ένα φάσμα που να αναπτύσσονται τα φυτά κανονικά και να φαίνονται τα χρώματα φυσιολογικά.

Η χρησιμοποιείς led με υψηλό CRI >95 όπου καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα και τα φυτά αναπτύσσονται αρμονικά ενώ τα χρώματα είναι φυσιολογικά.

Τα συγκεκριμένα led που έχεις δημιουργήθηκαν για την υδροπονία και για θερμοκήπια όπου θέλουμε γρήγορη ανάπτυξη με μεγάλο φύλλωμα για ευνόητους λόγους.

Στο ενυδρείο δεν θέλουμε γρήγορη ανάπτυξη ούτε αφύσικα μεγάλα φύλα, στο ενυδρείο επιδιώκουμε την φυσικότητα.

Το μήνυμα που θέλω να περάσω και το επαναλαμβάνω είναι πως ο φωτισμός του ενυδρείου δεν είναι επιστήμη και μπορούμε με σωστές απλές κατασκευές να έχουμε ένα όμορφο αποτέλεσμα, χωρίς να δαιμονοποιώ της περίπλοκες και πολυσύνθετες κατασκευές.

 

Η περισσότεροι εδώ που έχουν όμορφα φυτεμένα ενυδρεία όλοι τους κάποτε περάσαν απο την φάση του μεγάλου ψαξίματος συνάντησαν τα watt, τα lumen, τα kelvin, και τέλος τα Par. Είδαν γραφήματα, διάβασαν θεωρίες, άρθρα, και άλλα πολλά, πήραν ενυδρειακες λάμπες κτλ. και στο τέλος όπως και εγώ καταλήξαμε να χρησιμοποιούμε λάμπες απλές Τ5 osram η phlips των 2-3 ευρώ έχοντας επί χρόνια τα ίδια ίσος και καλύτερα αποτελέσματα και η λάμπες δεν ήταν κόκκινες ούτε μπλε αλλά λευκές φως ημέρας. Τα τελευταία χρόνια ήρθαν τα Led και άρχισε το ίδιο μανίκι να  πάρε cre πάρε και ψήκτρες κόλα με κολλητήρι κανε περίπλοκες κατασκευές κτλ κτλ. ώσπου κάποιοι το γύρισαν ξανά στης Τ5 ή ανακάλυψαν της λεντοταινίες που μια χαρούλα κάνουν την δουλειά τους, αρκεί να μην είναι λεντοταινίες για φτύσιμο όπου με 5 ευρώ παίρνεις 5 μέτρα.

 

Αν παρόλο αυτά σε ενδιαφέρει το πως ακριβός λειτουργούν τα φυτά και πως φωτοσυνθέτουν και άλλα πολλά διάβασε το παρακάτω άρθρο σε pdf , απλά είναι μεγάλο και θέλει υπομονή. Βεβαία όταν γράφτηκε το άρθρο τα led δεν ήταν διαδεδομένα αλλά η αρχή λειτουργίας των φυτών δεν άλλαξε ούτε πρόκειται να αλλάξει.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Χρήστος said:

Δεν θέλω να υποτιμήσω της γνώσεις σου όποιες και να είναι αυτές, ούτε πετώ στον κάδο των αποπατημάτων ότι προανέφερες, άλλα για να τεκμηριώσεις κάτι θέλει δουλειά και πειραματισμούς και δοκιμές με πολλά λεντάκια απο διαφορετικές μάρκες και ποιότητες και όχι μόνο μια φορά. Πρέπει να ψάξεις να μάθεις και της αναλογίες απο το πράσινο το λευκό το κόκκινο το μπλε και να δημιουργήσεις ένα φάσμα που να αναπτύσσονται τα φυτά κανονικά και να φαίνονται τα χρώματα φυσιολογικά.

Η χρησιμοποιείς led με υψηλό CRI >95 όπου καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα και τα φυτά αναπτύσσονται αρμονικά ενώ τα χρώματα είναι φυσιολογικά.

Τα συγκεκριμένα led που έχεις δημιουργήθηκαν για την υδροπονία και για θερμοκήπια όπου θέλουμε γρήγορη ανάπτυξη με μεγάλο φύλλωμα για ευνόητους λόγους.

Στο ενυδρείο δεν θέλουμε γρήγορη ανάπτυξη ούτε αφύσικα μεγάλα φύλα, στο ενυδρείο επιδιώκουμε την φυσικότητα.

Το μήνυμα που θέλω να περάσω και το επαναλαμβάνω είναι πως ο φωτισμός του ενυδρείου δεν είναι επιστήμη και μπορούμε με σωστές απλές κατασκευές να έχουμε ένα όμορφο αποτέλεσμα, χωρίς να δαιμονοποιώ της περίπλοκες και πολυσύνθετες κατασκευές.

 

Η περισσότεροι εδώ που έχουν όμορφα φυτεμένα ενυδρεία όλοι τους κάποτε περάσαν απο την φάση του μεγάλου ψαξίματος συνάντησαν τα watt, τα lumen, τα kelvin, και τέλος τα Par. Είδαν γραφήματα, διάβασαν θεωρίες, άρθρα, και άλλα πολλά, πήραν ενυδρειακες λάμπες κτλ. και στο τέλος όπως και εγώ καταλήξαμε να χρησιμοποιούμε λάμπες απλές Τ5 osram η phlips των 2-3 ευρώ έχοντας επί χρόνια τα ίδια ίσος και καλύτερα αποτελέσματα και η λάμπες δεν ήταν κόκκινες ούτε μπλε αλλά λευκές φως ημέρας. Τα τελευταία χρόνια ήρθαν τα Led και άρχισε το ίδιο μανίκι να  πάρε cre πάρε και ψήκτρες κόλα με κολλητήρι κανε περίπλοκες κατασκευές κτλ κτλ. ώσπου κάποιοι το γύρισαν ξανά στης Τ5 ή ανακάλυψαν της λεντοταινίες που μια χαρούλα κάνουν την δουλειά τους, αρκεί να μην είναι λεντοταινίες για φτύσιμο όπου με 5 ευρώ παίρνεις 5 μέτρα.

 

Αν παρόλο αυτά σε ενδιαφέρει το πως ακριβός λειτουργούν τα φυτά και πως φωτοσυνθέτουν και άλλα πολλά διάβασε το παρακάτω άρθρο σε pdf , απλά είναι μεγάλο και θέλει υπομονή. Βεβαία όταν γράφτηκε το άρθρο τα led δεν ήταν διαδεδομένα αλλά η αρχή λειτουργίας των φυτών δεν άλλαξε ούτε πρόκειται να αλλάξει.

 

 

το έχω διαβάσει, καθως επίσης και τα περισσότερα απο τα οποία ανέφερες, η κουβέντα αυτή ειχε μια συγκεκριμένη ερώτηση που την ξεκίνησε, "τι χρησιμοποιώ εγώ" η κάπως έτσι, σε αυτήν την ερώτηση απάντησα, μοιράστηκα την δική μου προσπάθεια, δεν έκανα τίποτα παραπάνω και δεν επιθυμω να ανδείξω το θέμα σαν αρένα σύγκρισης γνώσεων, πρός Θεού. Ασχολούμε με τα φυτεμένα απο το 2008, καπου απο τότε του υπήρχε το water inn, αλλα τι νόημα έχει ολο αυτό? Η ερώτηση ηταν "τι χρησιμοποιώ εγώ?". Όλοι στον χωρο ξέρουμε, οταν έχουμε ιχθυοφορτίο, εχουμε απόβλητα, τροφες και άλλα, η μονη λύση, εκτος απο το να αλλάζεις νερό καθε τρεις και λίγο, ειναι να κινηθεις προς το φυτεμένο και τη γρήγορη ανάπτυξη, τωρα δεν θα σου πω οτι ασχολουμαι με βιολογικη διαχείρηση αποβλήτων και επαγγελματικά, ουδόλως ενδιαφέρει τη συζήτηση αυτή, αλλα ... πήρα μια απόφαση, να δοκιμάσω να κρατήσω το φορτίο των τοξικών χαμηλά, με την ανάπτυξη των φυτών, και εδώ μπαίνει η ιδέα του φωτισμού ο οπο'ιος συμβάλει στην συνέ4ργεια αυτή...γνωστα αυτά...

Εχεις δίκιο, έτσι είναι...

καλη μέρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις μια γενικη φωτογραφια του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

@dearangelo Επέτρεψε μου να κάνω μια μικρή παρένθεση. Αρκετές φορές εμείς οι άνθρωποι λειτουργούμε εσφαλμένα, και δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά γενικά πχ έχει κάποιος γνώσεις πάνω σε ένα θέμα και δεν της μοιράζεται στην ενυδρείακή κοινότητα το λέμε αχάριστο, εγωιστή και τα κρατάει όλα για τον εαυτό του. Και αν κάποιος μοιράζεται της γνώσεις που έχει τον λέμε ξερόλα και ότι κάνει επίδειξη γνώσεων, και αν κάποιος κάπου διαφωνεί τον λέμε ότι θέλει να περάσει το δικό του και θέλει να έχει τον τελευταίο λόγο ώς  νάρκισσος που έχει ανάγκη να αποδεικνύει την ανωτερότητά του.  Και αναρωτιέμαι πως θα γίνει εποικοδομητική συζήτηση αν δεν ανταλλάσσονται οι γνώσεις, οι απόψεις, και αν δεν υπάρξει καμιά φορά και διαφωνία.

Μέ όλο τον σεβασμό λοιπόν εγώ πιστεύω πως αυτό που κάνεις είναι ένα ενδιαφέρων πείραμα με της σηγκεκρημένες λάμπες και τα πειράματα είτε πετύχουν είτε αποτύχουν το μόνο που προσφέρουν είναι γνώσεις.

Σαν πείραμα λοιπόν το αποδέχομαι, αλλά σαν δεδομένο φωτισμό σε ένα ενυδρείο δεν συμφωνώ γιατί τον θεωρώ περίπλοκο και μη όμορφο οπτικό αποτέλεσμα και απο την στιγμή που υπάρχουν ευκολότερες λύσεις γιατί να πάω στο περίπλοκο και νομίζω πως αυτό το δικαίωμα της διαφωνίας το έχω χωρίς  να θέλω να το παίξω κάποιος η να επιβάλω στους άλλους αυτά που πιστεύω.

 

ΥΓ και για να μην κρύβομαι πίσω απο το δάκτυλό μου απο τα γραφόμενα σου κρίνω ότι έχεις θιχτεί  λιγάκι απο εμένα κάτι που όπως γράφω ποιο πάνω δεν είναι στην πρόθεση μου και αν κάλω λάθος διόρθωσε με.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Χρήστος said:

@dearangelo Επέτρεψε μου να κάνω μια μικρή παρένθεση. Αρκετές φορές εμείς οι άνθρωποι λειτουργούμε εσφαλμένα, και δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά γενικά πχ έχει κάποιος γνώσεις πάνω σε ένα θέμα και δεν της μοιράζεται στην ενυδρείακή κοινότητα το λέμε αχάριστο, εγωιστή και τα κρατάει όλα για τον εαυτό του. Και αν κάποιος μοιράζεται της γνώσεις που έχει τον λέμε ξερόλα και ότι κάνει επίδειξη γνώσεων, και αν κάποιος κάπου διαφωνεί τον λέμε ότι θέλει να περάσει το δικό του και θέλει να έχει τον τελευταίο λόγο ώς  νάρκισσος που έχει ανάγκη να αποδεικνύει την ανωτερότητά του.  Και αναρωτιέμαι πως θα γίνει εποικοδομητική συζήτηση αν δεν ανταλλάσσονται οι γνώσεις, οι απόψεις, και αν δεν υπάρξει καμιά φορά και διαφωνία.

Μέ όλο τον σεβασμό λοιπόν εγώ πιστεύω πως αυτό που κάνεις είναι ένα ενδιαφέρων πείραμα με της σηγκεκρημένες λάμπες και τα πειράματα είτε πετύχουν είτε αποτύχουν το μόνο που προσφέρουν είναι γνώσεις.

Σαν πείραμα λοιπόν το αποδέχομαι, αλλά σαν δεδομένο φωτισμό σε ένα ενυδρείο δεν συμφωνώ γιατί τον θεωρώ περίπλοκο και μη όμορφο οπτικό αποτέλεσμα και απο την στιγμή που υπάρχουν ευκολότερες λύσεις γιατί να πάω στο περίπλοκο και νομίζω πως αυτό το δικαίωμα της διαφωνίας το έχω χωρίς  να θέλω να το παίξω κάποιος η να επιβάλω στους άλλους αυτά που πιστεύω.

 

ΥΓ και για να μην κρύβομαι πίσω απο το δάκτυλό μου απο τα γραφόμενα σου κρίνω ότι έχεις θιχτεί  λιγάκι απο εμένα κάτι που όπως γράφω ποιο πάνω δεν είναι στην πρόθεση μου και αν κάλω λάθος διόρθωσε με.

Χρήστο μου, για να εξηγούμαι,

παραθέτω τον σχολισμό σου, "Us and you"

 

"Δεν ξέρω αν προσωπικά σε αρέσει το αποτέλεσμα, αλλά στα ενυδρεία  μας δεν θέλουμε να μεγαλώσουμε μαρουλάκια και σπανάκια :)  αλλά φυτά υδρόβια με έναν φυσιολογικό τρόπο ανάπτυξη και φυσιολογικά φύλα κτλ"  

 

απο που να το πιάσω???????

 

και για να ειμαι ξεκαθαρος, ισως αν δεν είχες χρησιμοποιήσει αυτή την "tongue-in-cheek" γλώσσα όλα να ειχαν κυλίσει πιο "ανέμελα" ας πουμε... μοιράστηκα κατι που νομισα ενδιαφέρον, δεν ηταν ανάγκη η κάπως "αλμυρή" κριτική σου και η επιλογή των επιθετικών προσδιορισμών...

Τέλος πάντων και τέλος πάντων, έχεις δίκιο, εισαι γενναίος, με παρεξήγησες, δεν επεδίωξα δάφνες για τη γνώση μου, ζητώ συγνώμη αν και όπου παραφέρθηκα... 

:)

Βαγγέλης Ευαγγέλου

αρχιτέκτων

Link to comment
Share on other sites

είναι όντως προς το magenda, αλλα, οπως προείπα, θα ενσωματώσω μπλέ και λευκά λεντακια της ιδίας εταιρείας οσονούπω...

η φωτο, απο κινητο.

 

20200309_145428.thumb.jpg.0a2e7676946c82a9a146d9bc007785d2.jpg

20200309_145347.jpg

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω, εγω κοιταω μηπως βρω κατι ετοιμο γιατι με τις κατασκευες στα ηλεκτρολογικα δεν το χω.

Link to comment
Share on other sites

@dearangelo λίγα λόγια για να κλείσει το θέμα, προσπαθώ να γράφω χαλαρά και όχι ξύλινα και ψυχρά για αυτό καμιά φορά χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις και για να μην παρεξηγηθώ βάζω φατσούλες που σημαίνουν ότι λέω κάτι με χιούμορ και όχι ειρωνικά. Τώρα αν εσύ και κάποιοι άλλοι εδώ το πήρατε στραβά ζητώ απλά και ταπεινά συγνώμη χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι άλλο.-

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Χρήστος said:

@dearangelo λίγα λόγια για να κλείσει το θέμα, προσπαθώ να γράφω χαλαρά και όχι ξύλινα και ψυχρά για αυτό καμιά φορά χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις και για να μην παρεξηγηθώ βάζω φατσούλες που σημαίνουν ότι λέω κάτι με χιούμορ και όχι ειρωνικά. Τώρα αν εσύ και κάποιοι άλλοι εδώ το πήρατε στραβά ζητώ απλά και ταπεινά συγνώμη χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι άλλο.-

εχεις και την δική μου συγνώμη αν κάπου υπερέβαλα, καλή συνέχεια

μφχ

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, George K said:

Σε ευχαριστω, εγω κοιταω μηπως βρω κατι ετοιμο γιατι με τις κατασκευες στα ηλεκτρολογικα δεν το χω.

εχεις δίκιο και γω λόγω ελλειψης χρόνου, έφτασα στο σημείο να έχω φωτισμό που να υποστηρίζει τα "χόρτα" μου, αλλα ειναι μακραν απο το να είναι τελειος...εχω όλα τα υλικά να το εξελίξω και θα το κάνω όταν μου δωθει λίγος χρόνος... το μικρό αυτό ενυδρείο το έστησα για χαριν του γιου μου που ειναι 16, αλλιως, επειδή ξέρω πόσο ακριβό σε χρονο-χρήμα μπορει να ειναι το χόμπυ, δεν θα το ξανατολμούσα, ας με συγχωρουν οσοι διαβαζουν, αυτ΄τη στιγμή πράτω βλασφήμία χεχεχεχε ομολογόντας το... τεσπα, οι ετοιμες λύσεις του 30αρικου ευρώ, ειναι χάλια...με άλγη κλπ... αυτό θέλησα να αποφύγω... θα δουμε πως θα πάει το ολο εγχείρημα που τρέχει απο τα Χριστούγεννα ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...