Jump to content

ρίζες φυτών παντού


Recommended Posts

πριν 55 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

εχεις δίκιο και γω λόγω ελλειψης χρόνου, έφτασα στο σημείο να έχω φωτισμό που να υποστηρίζει τα "χόρτα" μου, αλλα ειναι μακραν απο το να είναι τελειος...εχω όλα τα υλικά να το εξελίξω και θα το κάνω όταν μου δωθει λίγος χρόνος... το μικρό αυτό ενυδρείο το έστησα για χαριν του γιου μου που ειναι 16, αλλιως, επειδή ξέρω πόσο ακριβό σε χρονο-χρήμα μπορει να ειναι το χόμπυ, δεν θα το ξανατολμούσα, ας με συγχωρουν οσοι διαβαζουν, αυτ΄τη στιγμή πράτω βλασφήμία χεχεχεχε ομολογόντας το... τεσπα, οι ετοιμες λύσεις του 30αρικου ευρώ, ειναι χάλια...με άλγη κλπ... αυτό θέλησα να αποφύγω... θα δουμε πως θα πάει το ολο εγχείρημα που τρέχει απο τα Χριστούγεννα ...

Να πανε ολα καλα ευχομαι, να γινει ζουγκλα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα, ευχαριστω!

αυτό ξεκίνησε την συζήτηση, έχω πολλή ανάπτυξη, ριζες παντού και κλαδευω καθε βδομάδα, επρεπε το γυαλί να ηταν τουλάχιστο 100λιτρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

χαχαχα, ευχαριστω!

αυτό ξεκίνησε την συζήτηση, έχω πολλή ανάπτυξη, ριζες παντού και κλαδευω καθε βδομάδα, επρεπε το γυαλί να ηταν τουλάχιστο 100λιτρα...

Σκέφτηκες τα φυτά που είναι stem να τα κλαδεύεις από κάτω, και όχι από επάνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

να "καθαρίζω" τα χαμηλά εννοεις?

Αν κλαδεύεις σε εβδομαδιαία βάση τότε τα φυτά δεν προλαβαίνουν να ριζώσουν. Οπότε τραβάς το stem έξω από το υπόστρωμα και κόβεις το κάτω μέρος. Το πάνω μέρος το ξαναφυτεύεις. Με αυτό τον τρόπο στο ενυδρείο σου έχεις πάντα το όμορφο επάνω μέρος του φυτού.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ρηχό το 30αρι... φτάνουν στην κορυφή γρήγορα,

το έκανα αυτο στην αρχή και τελευταία, πετάω τα κλαδέματα,

τα έδινα αλλα δεν υπάρχει ενδιαφέρον κανα δυο φορες που τα ανέβασα...

τελευταία δοκιμάζω κατι νέο, χρησιμοποιώ οζον γαι 10 λεπτα καθε μέρα και έχω ενα καταπληκτικά καθαρό νερο...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

βεβαια η σκούπα βυθου σε πυκνοφυτεμένο ειναι no-no... δυσκολο!!!!

ακόμα ενα πρόβλημα στα μικρα...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

 

τελευταία δοκιμάζω κατι νέο, χρησιμοποιώ οζον γαι 10 λεπτα καθε μέρα και έχω ενα καταπληκτικά καθαρό νερο...

 

Για δώστε καμιά παραπάνω πληροφορία...Έχει επίδραση και σε ενδεχόμενες άλγες το όζον; Σε τι μορφή είναι; 

Link to comment
Share on other sites

το οζον ειναι πολυ οξειδωτικό και απολυμαίνει, πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή γιατι είναι εν δυναμει δηλιτήριο, ο τρόπος για να προφυλλακτεις ειναι να εχεις δυνατότητα μετρησης redox, οι θαλασσινοι τα ξέρουν καλύτερα αυτα, πρεπει να μενεις πανω απο ενα νουμερο στην μέτρηση των ελευθερων ηλεκτρονιων, καπου πανω απο τα 140-150 μV...

η θεωρία ειναι πως εξουδετερώνει τα παθογόνα και κρατα το νερο υγειέστερο και πιο καθαρό... παρόμοια δράση έχει και το UV-C light... τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δυο στο παρελθόν και σαν αποτέλεσμα, στο δικό μου 400αρι, με μικρα ζωοτόκα γαριδες πλέκο κλπ, εκανα ελαχιστες αλλαγές, με όσμωση ομως.. και ειχα παντα καλο νερο... α μην ξεχασω, πάντοτε με μεγαλα φίλτρα... και μπόλικη βιολογία...

αυτά... οπως λένε στο χωρο αυτό, το ενυδρείο δεν ειναι ποτέ ισσοροπημένο, προσπαθούμε να τείνει...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Για δώστε καμιά παραπάνω πληροφορία...Έχει επίδραση και σε ενδεχόμενες άλγες το όζον; Σε τι μορφή είναι; 

το UV-C περισσότερο αλλα στην πράσινη, η άλλες ειναι μικροοργανισμοί, νομίζω, δεν ειναι αιωρούμενοι ετσι κι αλλιώς

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι, σήμερα τελειωσα το φωτιστικό με τα υπόλοιπα λευκα και μπλε λεντ...

- θελει ρυθμιση στην ισχυ, ποσοστό

- θελει κατεβασμα η φωτοπερίοδος, την εχω ορίσει ανατολή - δύση, στο γεωγραφικο πλατος της Αθήνας... αυθαίρετο...θα πάω με αυστηρα 9-10 ώρες...

οι καμπομπες στις κορυφες τους δείχνουν καπως παραμορφωμένες, κλλλημένα και καχεκτικά φυλλαράκια, θα το δω τωρα που άλλαξα φωτισμο πως θα πάει...

αν καποιος έχει ιδέα το γιατι συμβαίνει αυτο, θα τον ακουγα ευχαρίστως...

σήμερα επίσης το τσάκισε σε κλάδεμα, αν καποιος θέλει κλαδεματα λουντβιγκιεσ και οτι άλλο βλέπετε εδω μέσα, έχω κρατήσε μια σακκούλα...

αν θελετε μπορω να σας δώσω στοιχεια για τη συνθεση των λεντ...

:)

 

20200313_1951522.jpg

20200313_195133.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

οι καμπομπες στις κορυφες τους δείχνουν καπως παραμορφωμένες, κλλλημένα και καχεκτικά φυλλαράκια, θα το δω τωρα που άλλαξα φωτισμο πως θα πάει...

αν καποιος έχει ιδέα το γιατι συμβαίνει αυτο, θα τον ακουγα ευχαρίστως...

Για να απαντηθει, πρεπει να γραψεις δυο λογια παραπανω για τις μετρησεις νερου(ΝΟ3 τουλαχιστον και σκληροτητα ή ph) και  λιπανση. Με το φως - πολυ μπερδεμενα τα πραγματα....

Στα δικα μου φυτεμενα μου φτανουν Τ5 ΗΟ με 2,5€  μια λαμπα (παλια ειχα και με 20€ τ μια, αλλα οπως φαινεται, πληρωνουμε απλα τη μαρκα). Στο 60 λιτρο ειχα και προβολακι 20W led με 6€, μια χαρα ηταν. Αυτο, που θελω να πω ειναι....: να μην κανουμε κατι, που ειναι πολυ απλο - περιπλοκο....

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/107936-rescape-φυτεμενου/?do=findComment&comment=1200340

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/107905-οι-γαριδουλες-μου/?do=findComment&comment=1232528

Σε καμια περιπτωση δεν λεω να μην κανουμε πειραματα. Να κανουμε!!!!! :) Και πολλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, natateo said:

Για να απαντηθει, πρεπει να γραψεις δυο λογια παραπανω για τις μετρησεις νερου(ΝΟ3 τουλαχιστον και σκληροτητα ή ph) και  λιπανση. Με το φως - πολυ μπερδεμενα τα πραγματα....

Στα δικα μου φυτεμενα μου φτανουν Τ5 ΗΟ με 2,5€  μια λαμπα (παλια ειχα και με 20€ τ μια, αλλα οπως φαινεται, πληρωνουμε απλα τη μαρκα). Στο 60 λιτρο ειχα και προβολακι 20W led με 6€, μια χαρα ηταν. Αυτο, που θελω να πω ειναι....: να μην κανουμε κατι, που ειναι πολυ απλο - περιπλοκο....

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/107936-rescape-φυτεμενου/?do=findComment&comment=1200340

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/107905-οι-γαριδουλες-μου/?do=findComment&comment=1232528

Σε καμια περιπτωση δεν λεω να μην κανουμε πειραματα. Να κανουμε!!!!! :) Και πολλα!!!!

να κανουμε η να μην κανουμε? δεν καταλαβα, με μπέρδεψες... χαχαχα

εκανα το εξης απλό, ειπα, θα φτιάξω ενα φωτιστικό με λεντ, ειναι σε εξελιξη το εγχειρημα, σήμερα τελειωσα και αυτές ειναι η φωτογραφιες του αποτελέσματος, εξακολουθει να έχει θεματα με ενταση και φωτοπεριοδο... αλλα θα τα αντιμετωπίσω... εχω νερο σκληρο, απο βρυση 11 και κΗ και Gh... νιτρικα δεν ξέρω, δεν εχω τεστ, δεν εχω θανατους, εχω γέννες απο μπλέ και τσερρυ...γαρίδες και πολλά νεογέννητα γκαπακια, δεν ξερω τι να τα κάνω... 2ml αυτο το γενικής με όλα της seachem...me δοσομετρικο, καθε μέρα... τα ppm σταθερα στα 200 με 220, ph 6,8, redox sta 230 peripoy νερο χωρίς οσμές κρυστάλινο, οζονιστρηρα για 5 λεπτα καθε μέρα, αλλαγές 25% καθε βδομάδα...

 

ειναι σε εξέλιξη το φαινόμενο καμπομπα, ελπίζω να ειχε να κανει με τον ατελή φωτισμό η τη διάρκεια κλπ... θα παιξω λ΄γο και θα δουμε...ελεγα μήπως ειχε κανένας καποια αδιαμφισβήτητη απάντηση, φταίει αυτό! πχ

..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

να κανουμε η να μην κανουμε? δεν καταλαβα, με μπέρδεψες... χαχαχα

εκανα το εξης απλό, ειπα, θα φτιάξω ενα φωτιστικό με λεντ, ειναι σε εξελιξη το εγχειρημα, σήμερα τελειωσα και αυτές ειναι η φωτογραφιες του αποτελέσματος, εξακολουθει να έχει θεματα με ενταση και φωτοπεριοδο... αλλα θα τα αντιμετωπίσω... εχω νερο σκληρο, απο βρυση 11 και κΗ και Gh... νιτρικα δεν ξέρω, δεν εχω τεστ, δεν εχω θανατους, εχω γέννες απο μπλέ και τσερρυ...γαρίδες και πολλά νεογέννητα γκαπακια, δεν ξερω τι να τα κάνω... 2ml αυτο το γενικής με όλα της seachem...me δοσομετρικο, καθε μέρα... τα ppm σταθερα στα 200 με 220, ph 6,8, redox sta 230 peripoy νερο χωρίς οσμές κρυστάλινο, οζονιστρηρα για 5 λεπτα καθε μέρα, αλλαγές 25% καθε βδομάδα...

 

ειναι σε εξέλιξη το φαινόμενο καμπομπα, ελπίζω να ειχε να κανει με τον ατελή φωτισμό η τη διάρκεια κλπ... θα παιξω λ΄γο και θα δουμε...ελεγα μήπως ειχε κανένας καποια αδιαμφισβήτητη απάντηση, φταίει αυτό! πχ

..

Να κανουμε!!! Για τα φυτα... Γενικο χρειαζεται μονο 2 φορες τη εβδομαδα, οχι παραπανω. Μπορει να μην εχεις αρκετα νιτρικα, που ειναι μαζι με φωσφορικα και καλιο - βασικη τροφη για τα φυτα. Αν αυξάνεις τον φωτισμο, πρεπει να αυξανεις και λιπασμα (οχι τα μικροστειχεια, τα μακρο).

Και ακομα μια ερωτηση..... Με τετοιες σκληροτητες ph- 6.8;;;; Πως γινεται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέποντας το ενυδρείο σου (να το χαίρεσαι, έχει πολύ χρώμα ?) έχω μια απορία...

Πώς μπορεί να έχεις κατακόκκινη ludwigia και να φταίει ο φωτισμός για την cabomba? Δύσκολο μου φαίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Εγώ βλέποντας το ενυδρείο σου (να το χαίρεσαι, έχει πολύ χρώμα ?) έχω μια απορία...

Πώς μπορεί να έχεις κατακόκκινη ludwigia και να φταίει ο φωτισμός για την cabomba? Δύσκολο μου φαίνεται.

 

Κανω μαγικα! :)  L.glandulosa ειχα μονο στο μεγαλο ενυδρειο με πολυ φως κτλ, στο μικρο εχω alternanthera mini, που με 0.4-0,5 W/L και χωρις CO2 φαινεται μια χαρα.

Cabomba θελει καλο φωτισμο, αλλα οχι υπερβολες. Οταν τα φυτα εχουν προβλημα, δεν φταιει μονο ο φωτισμος, ειναι συνθετο το θεμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

χαμήλωσα τον φωτισμό στο 70% δηλαδή, εχω 20 λεντ των 3W = 60W * 70% = 42watt χοιντρικά... θα δω πως θα πάει, να ομολογήσω κατι, αν έκανα αυτο το φωτιστικό, η και γενικά, μου αρέσει να εχω options... να μπορω να κανω σεναρια... τωρα, μπορει η καμπομπα να εχει, ειχε θέμα με τον πολύ εντονο φωτισμο και ελλειψεις νιτρικων... θα δειξει... σχετικα με το pH, τρέχω κοντρολλερ αλλα περιμενα ενα online diffuser απο Κίνα όμως ο κωλο-κορονοΙός μας έχει κα΄νει ανω κατω... ιδωμεν...εχω λιγο φυσαλίδες που χανω αέριο στην επιφάνεια... αλλα θα το λύσω, θελω να πάω σε ενα σωλήνα με injections στη εισοδο του φίλτρου, να ρίχων λιπασματα και co2...... ισως δοκιμασω να κανω εισαγωγή και του όζωντος στην επιστροφή με diffuser επίσσης... ιδωμεν...

θέλω να βγάλω τα πάντα εκτός... να επιστρέφω νερό όπως πρέπει στο ενυδρείο κα να μην έχω παρα τα probes μέσα...σε αυτο

τα λεντ ειναι

8 par grow leds, απο τα 12 που είχα αρχικά,

3 πράσινο

2 μπλε deep blue

3 6500k λευκά και

3 4000κ

1 cream ( το εβαλα να κλεισει το κυκλωμα 3VDC * 4 = 12VDC σε σειρά,    *  5 = σε παράλληλη σύνδεση... εχω εξτρα ασρα 6500 ισως κανω αλλαγές θα δω πως θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

τώρα

 

20200314_123834.jpg

20200314_123840.jpg

 

ειναι φυσιολογική αυτή η εικόνα? ετσι πρεπει να είναι οταν αναπτύσεται? δεν ξερω...

20200314_123921.jpg

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

τώρα

 

20200314_123834.jpg

20200314_123840.jpg

 

ειναι φυσιολογική αυτή η εικόνα? ετσι πρεπει να είναι οταν αναπτύσεται? δεν ξερω...

20200314_123921.jpg

Δεν ειναι νορμαλ. Μπορει να ειναι ελλειψη καλιου.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν θα μειώσω ενταση φωτός ωστε να ρίξω λίγο την ανάπτυξη, με κίνδυνο τις άλγες...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έριχνα και την φωτοπερίοδο στις max 8 ώρες, εκτός βέβαια εάν έχεις βάλει dimmer προσομοίωσης ανατολής/δύσης ηλίου οπότε μπορείς και λίγο παραπάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω ντιμαρει στο 70% το φωτισμό, αλλα θα αναζητήσω και κάλιο... με σίδηρο... δεν μπορεί, θα το πετύχω..

το iks μου δινει τη δυνατότητα να κανω ανατολη-δύση και με φωτοπερίοδο που μπορω να ορίσω εγώ, οχι μόνο με γωγραφικές συντεταγμένες, αν και θα μπορούσα να δώσω στίγμα Μόσχας ας πούμε... αλλα θα χαμηλώσω και την περίοδο σε 8 ώρες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

εχω ντιμαρει στο 70% το φωτισμό, αλλα θα αναζητήσω και κάλιο... με σίδηρο... δεν μπορεί, θα το πετύχω..

το iks μου δινει τη δυνατότητα να κανω ανατολη-δύση και με φωτοπερίοδο που μπορω να ορίσω εγώ, οχι μόνο με γωγραφικές συντεταγμένες, αν και θα μπορούσα να δώσω στίγμα Μόσχας ας πούμε... αλλα θα χαμηλώσω και την περίοδο σε 8 ώρες...

Τα led εχουν αυτο το καλο , μπορεις να ρυθμιζεις το φως οπως θελεις. Σιδηρο δεν χρειαζεσαι, εχει το Flourish αρκετο.

πριν 17 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

δεν μπορεί, θα το πετύχω..

Χωρις καμια αμφιβολια! :thumbup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...